PDA

Επιστροφή στο Forum : Aποσυνδεσεις conn-x καθε βραδυ την ιδια ωρα



zeroaccess
20-02-09, 00:32
Εδώ και μια εβδομαδα περιπου κάθε βραδυ γυρω στις 10 το modem παυει να συγχρονίζει και δεν εχω Internet. Η σύνδεση επανερχεται πρωινες ώρες και παραμένει για την διαρκεια τις ημέρας χωρίς προβληματα.
Δεν υπάρχει συναγερμός συνδεδεμενος στην γραμμή .. εχω κοιτάξει τα πάντα από μεριά μου.. Ηρθε και τεχνικός απο ΟΤΕ όλα καλά λεέι ..

Ti φταιει ρε παίδες.. Καποιον που τον περνει ο ύπνος πανω σε κανα διακόπτη ή καναs router που πεφτει κάθε βραδυ στο κεντρο.. ?

χαιρετώ σας.

Tiven
20-02-09, 01:02
Παρεμβολή μάλλον.

Κάποια λάμπα/συσκευή που ανάβει εκείνη την ώρα (όχι στο σπίτι σου).

:(

emeliss
20-02-09, 01:03
Το καλώδιο του ΟΤΕ έρχεται εναέρια στο σπίτι σου; Υπάρχουν πινακίδες που ανάβουν εκείνη την ώρα στην γειτονιά;

hel
20-02-09, 01:48
Εδώ και μια εβδομαδα περιπου κάθε βραδυ γυρω στις 10 το modem παυει να συγχρονίζει και δεν εχω Internet. Η σύνδεση επανερχεται πρωινες ώρες και παραμένει για την διαρκεια τις ημέρας χωρίς προβληματα.
Δεν υπάρχει συναγερμός συνδεδεμενος στην γραμμή .. εχω κοιτάξει τα πάντα από μεριά μου.. Ηρθε και τεχνικός απο ΟΤΕ όλα καλά λεέι ..

Ti φταιει ρε παίδες.. Καποιον που τον περνει ο ύπνος πανω σε κανα διακόπτη ή καναs router που πεφτει κάθε βραδυ στο κεντρο.. ?

χαιρετώ σας.

Στοιχεία γραμμής από το ρούτερ; (αν είναι δυνατό κατά την διακοπή)
Ποιο ρούτερ έχεις ; Firmware έχεις ενημερώσει;

Dr-PsychoGR
20-02-09, 09:08
Το ίδιο πρόβλημα και εδώ. Ελπίζω με τις σημερινές εργασίες που θα γίνουν εδώ στην Κομοτηνή να διορθωτεί... :down:

zeroaccess
20-02-09, 16:58
ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Το πρόβλημα επεκτέθηκε και δεν εχω συνδεση ουτε σημερα το πρωι. κραταει την συνδεση μολις λιγα δευτερα πριν με κοψει παλι. Εχω ενα Bautec οχι το wireless . Firmware version 2.9.9.5(UE0.C1C)3.5.18.4

ADSL firmware version : FwVer:3.5.18.4_A_TC3084 HwVer:T14.F7_1.0

πριν το disconnect
Line attenuation 30.8/21.0
SNR Margin: 9.2/25.2
DATA: 8192 / 381

βρισκομαι στο κομβο Ψυχικου με 8 αρα γραμμη.. και φυσικά το Helpdesk δεν εχει ιδεα γιατι ολα αυτα συμβαινουν.
Υπάρχει κάποιο link για να κανω update to Firmware?

ευχαριστώ και πάλι

apagal
20-02-09, 22:43
Παιδιά το ίδιο πράγμα συμβαίνει και σε εμένα.Βέβαια μετά από 1-2 δευτερόλεπτα ξανασυδέεται κατευθείαν...Ειδικά κάτι απογεύματα σαββάτου το φαινόμενο παρουσιάζεται πιο συχνά.Βέβαια δεν έχω και τη hardware λύση για τις αποσυνδέσεις(speedtouch!!!!),αλλά το fritzaki...

maik
21-02-09, 13:31
Παρεμβολή μάλλον.

Κάποια λάμπα/συσκευή που ανάβει εκείνη την ώρα (όχι στο σπίτι σου).

:(

Επισης καποιος κινητηρας, κλιματιστικο, φωτεινη επιγραφη νεον.

FuS
21-02-09, 14:52
Εδώ και μια εβδομαδα περιπου κάθε βραδυ γυρω στις 10 το modem παυει να συγχρονίζει και δεν εχω Internet. Η σύνδεση επανερχεται πρωινες ώρες και παραμένει για την διαρκεια τις ημέρας χωρίς προβληματα.
Δεν υπάρχει συναγερμός συνδεδεμενος στην γραμμή .. εχω κοιτάξει τα πάντα από μεριά μου.. Ηρθε και τεχνικός απο ΟΤΕ όλα καλά λεέι ..

Ti φταιει ρε παίδες.. Καποιον που τον περνει ο ύπνος πανω σε κανα διακόπτη ή καναs router που πεφτει κάθε βραδυ στο κεντρο.. ?

χαιρετώ σας.

Τσέκαρε αν έχεις παρεμβολή από κάνα dect ασύρματο τηλέφωνο (δικό σου ή γείτονα).
Την έχω πατήσει δύο φορές στο παρελθόν από dect panasonic.
Μόλις έμπαινε στην βάση να φορτίσει, έπεφτε η adsl.
(και συνήθως τα βάζουν για φόρτιση βράδυ)

marinos apo
21-02-09, 14:56
re paidia ego kleino kathe vradi to modem .....
iparxei provlima giati to kano kathe vradi????????????

emeliss
21-02-09, 14:59
re paidia ego kleino kathe vradi to modem .....
iparxei provlima giati to kano kathe vradi????????????
όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν έχει και νόημα

zeroaccess
21-02-09, 23:40
Τσέκαρε αν έχεις παρεμβολή από κάνα dect ασύρματο τηλέφωνο (δικό σου ή γείτονα).
Την έχω πατήσει δύο φορές στο παρελθόν από dect panasonic.
Μόλις έμπαινε στην βάση να φορτίσει, έπεφτε η adsl.
(και συνήθως τα βάζουν για φόρτιση βράδυ)

Ασυρματο τηλέφωνο δεν έχω... τα έχω καταργήσει κανα χρονο αυτά.. Τωρα πάλι για τους γείτονες δεν μπορώ να ξέρω αλλα θα ρωτήσω τους κοντινούς ..
Εχω άλλη μια θεωρία για το τι μπορεί να φταιει αλλα πρεπει να το επιωεβαιώσω κάπως..
Πιστεύω ότι έχει να κάνει με θέμα υγρασίας κάπου εξωτερικά στη γραμμή γιατι οι διακοπες συμβένουν με το που νυχτωνει και πεφτει η θερμοκρασια αισθητά .. εχτες για παραδειγμα δεν ειχα καθολη την διαρκεια της μερας αλλα επισης ειχε πολυ κρυο και τα επιπεδα υγρασιας υψηλα.. σημερα παλι .. μετα της 7 το βραδυ ποθ εχει και ψοφοκρυο...
Παιζει αυτη η θεωρία ..? και αν εχει να κανει ειτε με παρεμβολες ειτε με υγρασια υπαρχει περιπτωση αντικαθιστοντας το modem με καποιο αλλο λιγοτερο ευαισηθτο στα χαμηλα noise margins να λυσει το προβλημα , σε περιπτωσει που δεν μπορει να εντοπιστει ακριβως που έχει προβλημα η γραμμή ?
Ψηφιακός 'ελεγχος που έγινε στην γραμμη απο τους τεχνικούς το ΟΤΕ εδειξαν οτι ειναι ολα ενταξει.. βεβαια ο ελεγχος εγινε κατα την διαρκεια της ημέρας όταν η γραμμη ηταν επάνω..

Ευχαριστώ για τον χρονο σας και τις ιδέες σας.

emeliss
21-02-09, 23:55
Σε ρώτησα πιο πριν αν το καλώδιο του ΟΤΕ έρχεται εναέρια στο σπίτι σου.

zeroaccess
21-02-09, 23:59
Σε ρώτησε πιο πριν αν το καλώδιο του ΟΤΕ έρχεται εναέρια στο σπίτι σου.

Σωστα, το καλώδιο του ΟΤΕ έρχεται εναέρια στο σπίτι μου..αλλα δεν βλεπω πινακιδες φωτεινές εδω κοντά

emeliss
22-02-09, 00:00
Βρίσκεις την εισαγωγή και ρίχνεις μια ματιά εκεί. Είναι το πιο επίφοβο σημείο. Αν δεν μπορείς ο ίδιος φωνάζεις ένα ηλεκτρολόγο.

zeroaccess
22-02-09, 00:08
Βρίσκεις την εισαγωγή και ρίχνεις μια ματιά εκεί. Είναι το πιο επίφοβο σημείο. Αν δεν μπορείς ο ίδιος φωνάζεις ένα ηλεκτρολόγο.

Το κοιταξα και αυτό .. πηρα και μονωτικη και μονωσα όλα τα καλωδια .. για καλο και για κακό..

emeliss
22-02-09, 00:15
Η μονωτική είναι άχρηστη σε αυτά τα πράγματα. Η ένωση ήταν καθαρή; Είχε οξειδώσεις;

zeroaccess
22-02-09, 00:26
Η μονωτική είναι άχρηστη σε αυτά τα πράγματα. Η ένωση ήταν καθαρή; Είχε οξειδώσεις;

οξειδώσεις δεν είχε.. απλά ήθελα με προστατεψω τις ενώσεις με κάποιο τροπο απο την υγρασία. κλπ..

nicksf
22-02-09, 12:25
Πρώτα αναβάθμισε το router απο τη σελίδα του conn -x
http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=110

2. Ζήτησε απο το 121 να γίνει προσωρινή υποβάθμιση της γραμμής σου στα 4

3. Ολα αυτά συμβαίνουν απο θόρυβο που μπαίνει στη γραμμή σου όπως εγραψαν και οι παραπάνω.
Επειδή συμβαίνει το βράδυ ή είναι τεριοδικό δύσκολα εντοπίζεται.

Αυτό είναι ενα απο τα μειονεκτήματα του adsl ηλεκτρικές συσκευές, βιομηχανικός θόρυβος και crosstalk

@ ADSLgr.com All rights reserved.