PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγαλη επενδυση σε φωτοβολταϊκα. Εντυπωσης - Προβληματα



weedness
20-02-09, 01:24
Καλισπερα

Οι γνωστες του θεματος το γνωριζουν ηδη αλλα χοντρικα η επενδυση σε φωτοβολταϊκα απαιτει περιπου 500.000 ευρω, και δημιουργεις φαρμα με φωτοβολταϊκα και πουλας ηλιακη ενεργεια στη ΔΕΗ με 20ετεις συμβολαιο, και βγαζεις περιπου 80.000 το χρονο.

Τι λετε για αυτο το προγραμμα? Ποσό ρισκο υπαρχει? Είναι σιγουρη επενδυση?

Tiven
20-02-09, 01:30
Δηλαδή υπάρχει απόσβεση σε 6-7 χρόνια; :hmm:

alexandrozz
20-02-09, 04:04
Εγώ δεν θα το έκανα. Δεν είναι ότι δίνεις τόσα στην αρχή και ξεμπέρδεψες, έχουν και συντήρηση. Άσε που πρέπει και να εμπιστευθείς το δημόσιο, κάτι να μη πάει καλά δηλαδή μπήκες μέσα για πλάκα.

amwnra
20-02-09, 12:15
Καλισπερα

Οι γνωστες του θεματος το γνωριζουν ηδη αλλα χοντρικα η επενδυση σε φωτοβολταϊκα απαιτει περιπου 500.000 ευρω, και δημιουργεις φαρμα με φωτοβολταϊκα και πουλας ηλιακη ενεργεια στη ΔΕΗ με 20ετεις συμβολαιο, και βγαζεις περιπου 80.000 το χρονο.

Τι λετε για αυτο το προγραμμα? Ποσό ρισκο υπαρχει? Είναι σιγουρη επενδυση?

Παλιοτερα το ειχα ψαξει το θεμα, ηταν και επιδοτουμενα μια περιοδο αλλα στης 10 αιτησης εγκρινόταν η μια και αν.
ΤΟ θεμα ειναι οτι πρωτα πρεπει να σιγουρέψεις οτι ι δεη θα σου περνει το ρευμα γιατι αν ειναι μακρια απο τον τελεταιο της στυλο δεν την συμφερει και μενεις με τα φωτοβολταικα αχρηστα..θελει αρκετο ψαξιμο και ενα καλο χερακι να σπρωξει τις διαδικασιες...;)

Doxaios
20-02-09, 13:21
Από ότι ξέρω έχουν παγώσει όλα αυτά.Αν έχεις το όνειρο να γίνει πλούσιος με αυτό νομίζω οτι δεν θα γίνει.Ψάξτο δεν χάνεις τίποτα.Το κακό είναι οτι στην αρχή το Υπ.Περιβάλλοντος είχε πεί όντως τέτοια πράγματα και έσπευσαν πολλοί να επενδύσουν σε κάτι τέτοιο και μετά ήρθε το άκυρο του Υπ.Οικονομικών και κάπου εκεί τελείωσε το θέμα.

markoni
18-03-09, 05:57
Είναι μια πολύ καλή ευκαρία για όσους έχουν ήδη άδεια παραγωγής (ή έχουν καταθέσει αίτηση στην ΡΑΕ μέχρι και τον Αύγουστο του 2007) και έχουν και τα χρήματα (το 25%) για να την υλοποιήσουν...

Πάντως υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την απόδοση της επένδυσης γι' αυτό και η απόσβεση μπορεί να γίνει από 6 χρόνια εώς και ποτέ :)

firefox
08-07-10, 19:25
επαναφέρω το θέμα στην επιφάνεια μιας και πρόσφατα άρχισα να το ψάχνω δειλά δειλά το θέμα. για σκεπη και σκέτη έκταση.

Η αλήθεια είναι ότι οι ως τώρα πληροφορίες που έχω πάρει από μια εταιρία που συνεργάζεται με την eurobank (από όπου και θα παρεις δάνειο) μου έχουν αφήσει πολλά ερωτηματικα:

1) κατά αρχήν υπάρχει τέλος διασύνδεσης με την ΔΕΗ 800-1000€ το οποιο το επωμίζομαι εγώ. κάτι τέτοιο δεν φαίνεται βεβαια στην αρχική διαφήμιση στις εφημερίδες από όπου και μου κινήθηκε το ενδιαφέρον.
2) απαιτείται η ύπαρξη ηλιακού θερμοσίφωνα απαραίτητα. αν δεν έχεις θα πρέπει να αγοράσεις, δηλαδή επιπλέον κόστος.
3) δεν ξέρω κατά ποσο είναι ασφαλισμένες οι εγκαταστάσεις και για ποίες περιπτώσεις. αν πχ υπάρξει κλοπή, η καταστροφή από θεομηνίες, πυρκαγιά και ένα σωρό άλλα, τι γίνεται?
4) έχω ακούσει διαφορα περί τής απόδοσης τών συστημάτων. ότι μετά από 8-10 χρονια μειώνεται κατά πολύ η απόδοση τους. σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται? αλλάζονται και ποιος πρέπει να βάλει το χέρι στην τσέπη? τα περί συντήρησης τα θέματα είναι αρκετά ασαφή ειδικά αν δεν είσαι γνωστης του θέματος.
5) υπογράφεις σύμβαση με τη ΔΕΗ. και αν η ΔΕΗ αλλάξει ιδιοκτησιακό καθεστώς στο μέλλον τι γίνεται? ισχύει η σύμβαση η ο νέος ιδιοκτητης μπορεί να την προσβάλει?

Αυτά και πολλά αλλά μπορούν να προκύψουν όσο το ψάχνει κανένας. Αν κάποιος έχει ασχοληθεί και γνωρίζει πράγματα ας τα μοιραστεί μαζί μας μιας και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει γενικότερο ενδιαφέρον για την όσο γίνεται καλύτερη διαλεύκανση όλων την παραπάνω θεμάτων και όχι μονο.

Τέλος διαβάζοντας το σχετικό έντυπο τών συμβουλων που συνεργάζονται με την τράπεζα, είναι ξεκάθαρο πως σε καμια περίπτωση δεν θα μπει μπροστά η τράπεζα αν κάτι πάει στραβά. αυτοί μονο για το δάνειο είναι. από εκεί και μετά είσαι μονος σου και κανεις δεν φέρει καμια ευθύνη. οι επιλογές είναι δικες σου και εσύ θα επωμιστείς οποια κακώς κείμενα προκύψουν. Η αλήθεια είναι ότι είχα φανταστεί διαφορετική στήριξη από την τράπεζα αλλά τελικά κατάλαβα ότι αυτοί εμφανίζονται μονο για το δάνειο και από εκεί και μετά δεν έχουν καμια σχέση με την όλη επένδυση. Δηλαδή πάλι μονο σε αφήνουν...

Doxaios
08-07-10, 21:00
Στα ερωτήματά σου νομίζω δύσκολο να υπάρχει μια σαφή απάντηση.Ιδίως στο 5 που νομίζω είναι το πιό σημαντικό δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει απάντηση. Εδώ δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουμε μέχρι το 2011 ,σιγά μην μπορεί να βάλει κανείς το χέρι του στη φωτιά για τη ΔΕΗ ή την οποιαδήποτε εταιρεία.

amwnra
09-07-10, 13:12
επαναφέρω το θέμα στην επιφάνεια μιας και πρόσφατα άρχισα να το ψάχνω δειλά δειλά το θέμα. για σκεπη και σκέτη έκταση.

Η αλήθεια είναι ότι οι ως τώρα πληροφορίες που έχω πάρει από μια εταιρία που συνεργάζεται με την eurobank (από όπου και θα παρεις δάνειο) μου έχουν αφήσει πολλά ερωτηματικα:

1) κατά αρχήν υπάρχει τέλος διασύνδεσης με την ΔΕΗ 800-1000€ το οποιο το επωμίζομαι εγώ. κάτι τέτοιο δεν φαίνεται βεβαια στην αρχική διαφήμιση στις εφημερίδες από όπου και μου κινήθηκε το ενδιαφέρον.
2) απαιτείται η ύπαρξη ηλιακού θερμοσίφωνα απαραίτητα. αν δεν έχεις θα πρέπει να αγοράσεις, δηλαδή επιπλέον κόστος.
3) δεν ξέρω κατά ποσο είναι ασφαλισμένες οι εγκαταστάσεις και για ποίες περιπτώσεις. αν πχ υπάρξει κλοπή, η καταστροφή από θεομηνίες, πυρκαγιά και ένα σωρό άλλα, τι γίνεται?
4) έχω ακούσει διαφορα περί τής απόδοσης τών συστημάτων. ότι μετά από 8-10 χρονια μειώνεται κατά πολύ η απόδοση τους. σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται? αλλάζονται και ποιος πρέπει να βάλει το χέρι στην τσέπη? τα περί συντήρησης τα θέματα είναι αρκετά ασαφή ειδικά αν δεν είσαι γνωστης του θέματος.
5) υπογράφεις σύμβαση με τη ΔΕΗ. και αν η ΔΕΗ αλλάξει ιδιοκτησιακό καθεστώς στο μέλλον τι γίνεται? ισχύει η σύμβαση η ο νέος ιδιοκτητης μπορεί να την προσβάλει?

Αυτά και πολλά αλλά μπορούν να προκύψουν όσο το ψάχνει κανένας. Αν κάποιος έχει ασχοληθεί και γνωρίζει πράγματα ας τα μοιραστεί μαζί μας μιας και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει γενικότερο ενδιαφέρον για την όσο γίνεται καλύτερη διαλεύκανση όλων την παραπάνω θεμάτων και όχι μονο.

Τέλος διαβάζοντας το σχετικό έντυπο τών συμβουλων που συνεργάζονται με την τράπεζα, είναι ξεκάθαρο πως σε καμια περίπτωση δεν θα μπει μπροστά η τράπεζα αν κάτι πάει στραβά. αυτοί μονο για το δάνειο είναι. από εκεί και μετά είσαι μονος σου και κανεις δεν φέρει καμια ευθύνη. οι επιλογές είναι δικες σου και εσύ θα επωμιστείς οποια κακώς κείμενα προκύψουν. Η αλήθεια είναι ότι είχα φανταστεί διαφορετική στήριξη από την τράπεζα αλλά τελικά κατάλαβα ότι αυτοί εμφανίζονται μονο για το δάνειο και από εκεί και μετά δεν έχουν καμια σχέση με την όλη επένδυση. Δηλαδή πάλι μονο σε αφήνουν...

δες και εδω

http://www.iliakitaratsa.gr/

kerkiss
09-07-10, 19:33
Όσο αφορά στο γενικό ζήτημα σαφώς και συμφέρει η επένδυση .... είναι μάλιστα και ιδιαιτέρως αποδοτική σε σύγκριση με άλλου είδους επενδύσεις

Στο ειδικό τώρα, το πρόβλημα είναι ότι (στην Ελλάδα ζούμε :evil:) δεν έχουν ολοκληρωθεί οι σχετικές νομοθετικές διατάξεις ώστε οι διαδικασίες να είναι διαφανείς και σύντομες

Θα μάθεις περισσότερα ίσως στο Υπουργείο Περιβάλλοντος ή στο Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας

giwrgosth
09-07-10, 20:23
To να έχεις τα χρήματα και να τα δώσεις να το καταλάβω. Αλλά να πας να πάρεις δάνειο και ειδικά αυτή την εποχή το θεωρώ τρέλλα!
Η Eurobank διαφημίζει πολλά σχετικά, για ηλιακά, για συσκευές ενεργιακής τάξης Α κλπ. Μάλλον έχει βρει τρόπο μέσα από την πολυδιαφημισμένη "Πράσινη Ανάπτυξη" να μαζέψει χρήμα.
Θα πρέπει να υπολογίσεις πόσο θα είναι το τελικό ποσό που θα πληρώσεις, γιατί άλλο να πεις έχω πχ 10.000 ευρώ και τα επενδύω και άλλο δανείζομαι 10.000 που με τους τόκους θα φτάσουν πολύ παραπάνω και φυσικά να σκεφτείς πως σε μια δεκαετία αν το σύστημά σου δεν είναι σε αχρηστία, θα έχει μια απόδοση της τάξης του 30-40%, οπότε τη στιγμή που θα έχεις κάνει απόσβεση του κεφαλαίου σου και θα αρχίσεις να εισπράτεις, ή θα πρέπει να το αντικαταστήσεις, ή να εισπράτεις πολύ λιγότερα από αυτά που είχες υπολογίσει αρχικά.
Με λίγα λόγια δε νομίζω να έχεις κέρδος από αυτή την επένδυση.
Αν κάνεις ένα μικρό για το σπίτι μόνο με χρήματα που ήδη έχεις ναι. Μπορεί να μη γίνεις πλούσιος, αλλά πιστεύω πως θα κάνεις γρήγορα απόσβεση και θα γλιτώσεις τη ΔΕΗ.
Θα μου πεις αυτοί που επενδύουν και έχουν γεμίσει στέγες εργοστασίων σε ηλιακά είναι ηλίθιοι?
Όχι, πολύ απλά οι περισσότεροι έχουν πάρει επιδοτήσεις και έχουν βάλει μερικά ηλιακά για ξεκάρφωμα και από εκεί και πέρα φορτίζουν μπαταρίες με φτηνό νυχτερινό και βιομηχανικό ρεύμα από τη ΔΕΗ και το πουλάνε πάλι στη ΔΕΗ σε πολλαπλάσια τιμή.
Έχουν για παράδειγμα ηλιακά με δυνατότητα 10 Kwh και φορτίζουν μπαταρίες με 100 Kwh. Και μη με ρωτήσεις αν είναι παράνομο και τι κάνει η ΔΕΗ, γιατί πολύ απλά τη ΔΕΗ τη συμφέρει αυτό, αφού έχει την επιπλεόν ισχύ που θέλει σε ώρες φόρτου και η ίδια δεν μπορεί να αποθηκεύσει το ρεύμα που πάει χαμένο, οπότε σε πληρώνει για την αποθήκευση και κάνει τα στραβά μάτια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.