PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE ΠΑΤΡΑΣ - Μάζεμα υπογραφών



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

antonopn
15-12-05, 02:35
Αυτό το νήμα είναι ο κεντρικός άξονας μιας συγκροτημένης προσπάθειας που γίνεται
στην Πάτρα, με πρωταρχικό στόχο την διαμαρτυρία στην εταιρεία ΟΤΕ Α.Ε. για την υποβαθμισμένη ποιοτητα των υπηρεσιων ΑDSL που διαθετει στην περιοχή.

Σε πρώτη φάση εχει συνταχθεί μια επιστολή διαμαρτυρίας με παραλήπτη την αρμόδια Δ/νση του ΟΤΕ, που θα κοινοποιηθεί όμως και σε πλήθος εταιρειών σχετιζόμενες με το Internet, φορείς προστασίας καταναλωτή κλπ

Αν εχετε στην τηλεφωνική γραμμή σας ενεργοποιημένη την υπηρεσία ADSL από τον ΟΤΕ και δεν ειστε ικανοποιημένοι από την ποιότητά της, τότε μπορείτε να συμμετεχετε στην προσπαθεία μας, προσυπογράφοντας την επιστολή διαμαρτυρίας την οποία μπορείτε να κανετε download εδώ (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=5202)

Για τον τροπο που μπορειτε να λάβετε μερος καθως και για οποιαδήποτε αλλη διευκρινηση, μπορειτε να γραφετε στο παρων νήμα.

Hwoarang
15-12-05, 02:37
Είμαι μέσα με 1000:evil: :dwarf :viking

@ST
15-12-05, 03:26
Ουτε Voip Δεν Εχουμε Με Το Προβλημα Στα Udp Πακετα Dslam Κων/λεωσ

madmetal
15-12-05, 03:30
και εγω μεσα αν και δεν βλεπω το προβλημα που ειναι.
εγω με 384 εχω κανονικα 200+ ms pings και ο οτε με προστατευει με το να μην μπει κανεις αλλος αφου δεν εχει αλλα ports στο αγαπητο μας dslam.
φυσικα ειρωνικο το υφος.
προσωπικα δεν μου αρεσει και το γεγονος να μην εχει καλυψη ουτε tp ουτε vivodi αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
στην τελικη οσα ports και να ανοιξουν στην περιοχη μονο κερδος θα εχουν απο τα παγια.

[PWN] ROXAMIS
15-12-05, 03:41
Παιδια μεσα και εγω ... Πριν λιγο ειχα βαλει και ποστ εδω.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6398&page=24

{{{{Γεια σας είμαι στο dslam Κωνσταντινουπόλεως μ γραμμή 512 ..Έχω πρόβλημα με voip αλλά και με games ….Τι θα λέγατε για ομαδική αναφορά καταγγελία για τις υπηρεσίες που μας παρέχει το συγκεκριμένο Dslam…Εγώ θα αρχίσω διαδικασίες για καταγγελία στην εεττ και στην προστασία καταναλωτή ..Όποιος θέλει μπορεί να συμμετάσχει ..}}}}}}}

nikosuoa
15-12-05, 04:03
Έχω την εντύπωση οτι στη συγκεκριμένη περιοχή εχουμε σταθερά την χειρότερη απόδoση για το bandwidth που πληρώνουμε. Εδώ και 1,5 μήνα που εχω dsl 384, είμαι σχεδόν πάντα κάτω απο 30Κb/s σε http downloads.

Μερικές φορές παρατηρείται το φαινόμενο να υπάρχουν συχνές αποσυνδέσεις, πιθανώς λόγω "αναβάθμισης", στη συνέχεια μετά απο μια σύντομη περίοδο καλών ταχυτήτων, επανέρχεται στα ίδια χαμηλά επίπεδα.

Τελικά τι θα πει "αναβάθμιση"; Είναι τραγικό να γίνεται "αναβάθμιση" κάθε μήνα, οριακά ώστε να καλυφθούν οι αιτήσεις dsl που εκκρεμούν. Προφανώς η λέξη "σχεδιασμος" είναι άγνωστη. Και με ποιά δικαιολογία όποτε γίνεται "αναβάθμιση" έχουν προβλήματα οι υπάρχοντες χρήστες στο κέντρο;

Τελικά φαίνεται οτι ο ΟΤΕ έκανε "επενδύσεις" σε τεχνολογίες που είναι ξεπερασμένες (ISDN),και τώρα που έχει ξεμείνει απο ζεστό χρήμα, περιμένει από τα υψηλά πάγια και το μονοπώλιό του, να στήσει μια βασική υποδομή dsl.

Είναι κρίμα.

Βρίσκω λογικότερο να στείλουμε ενα mail με ονοματεπώνυμα σε μερικούς μεγάλους τηλεπικοινωνιακούς φορείς ευρώπης και αμερικής, μήπως ερθουν και στήσουν κάποιο WiMax η φτηνό 3G, ώστε να δούμε λίγο φώς...
Με τα λεφτά που δίνουμε για dsl, πιστεύω οτι ειμαστε ελκυστική αγορά.

Αν δεν υπάρξει ανταγωνισμός, οι επιστολές ειναι λίγο μάταιες...

jkr
15-12-05, 05:21
Πάντος το συστημα με υπογραφες νομιζω θα δουλευε..
Παλαιότερα μου αντιμετοπιζαμε κάποια προβλήματα με τις pstn γραμμες (θορυβος) στη περιοχή, θυμαμαι είχα παει στον οτε μου εδωσε 5 εντυπα τα αποία συμπληρώσαμε με τον ιδιο τρόπο με 5 αλλα άτομα από τη πολυκατοικία, πήραμε αριθμούς προτοκόλλου και σε 3 μέρες το συνεργείο είχε πιάσει δουλεία (μπορέι βέβαια να ηταν και τυχαίο,,αλλα το πρόβλημα θυμάμε προυπήρχε για τουλάχιστον 2 χρονια στη περιοχη). Νομίζω οτι με το να πας ή να πάρεις απλά τηλέφωνο να γκρινιαξεις δε γινεται τιποτα.. Χρειάζεσαι τουλάχιστον ένα, ή μάλλον για τη περίπτωση καμια 20αρια, Α4 παραμασχαλα ;) .

JiKL
15-12-05, 15:45
Παιδες μενω στην πατρα, δεν εχω ακομα dsl γιατι δεν εχει διαθεσιμες πορτες και ειμαι φυσικα μεσα με τα 1000...επισης θα φερω ακομα τουλαχιστον 10υπογραφες απο φιλους...περιμενω εξελιξεις

madmetal
15-12-05, 16:41
@ST μενεις αγια σοφια και ξερεις την λεξη VoIP? με εντυπωσιαζεις! μια φορα δοκιμασα skype και εγινε ασυρματος..
ελα με ακους? οβερ..
και απο πελοπα εχουν τελευταια παραπονα.

theodoros2004
15-12-05, 16:56
@ST μενεις αγια σοφια και ξερεις την λεξη VoIP? με εντυπωσιαζεις! μια φορα δοκιμασα skype και εγινε ασυρματος..
ελα με ακους? οβερ..
και απο πελοπα εχουν τελευταια παραπονα.

χαχαχχαχ καλο...Νεα υπηρεσια απο τον Οτε "Πως να λειτουργησει η συνδεση σας στο internet ως ασυρματος?"

[PWN] ROXAMIS
15-12-05, 17:28
Σε επικοινωνία που είχα με τον Κύριο Διαμαντόπουλο από ΟΤΕ και όταν του ανέφερα ότι υπάρχει πρόβλημα σε εφαρμογές Voip μου είπε ότι ο ΟΤΕ δεν υποστηρίζει τέτοιες εφαρμογες..Του έθεσα το ερώτημα για Online games τα οποία και διαφημίζει στα πακέτα ADSL ότι αποκτούν άλλη διάσταση !!!! και ότι υπάρχει πρόβλημα αφού δουλεύουν και αυτά σε πακέτα UDP …Εκεί δεν μπόρεσε να πει κάτι για κάποια δυνατότητα που διαφημίζουν αλλά τελικά λόγω μεγάλων pings αλλά και προβλήματος σε ότι αφορά udp πακέτα δεν δουλεύουν…..Μου έδωσε το τηλέφωνο του υπεύθυνου …
Λόγω απεργίας σήμερα θα επικοινωνήσω αύριο και ανάλογα τι θα μου πει βλέπουμε…

Ξέρει κάποιος διεθνή στάνταρ όσον αφορά συνδέσεις ADSL ????

t300
15-12-05, 17:34
Αλλη μια υπογραφή από εμένα! Το είχαμε σκεφτεί και πρίν καιρό αλλά τότε δεν έδειξε κανένας ενδιαφέρον.

Σε ποιά περιοχή της Πάτρας δεν υπάρχουν πόρτες;

Hwoarang
15-12-05, 17:47
ROXAMIS']Σε επικοινωνία που είχα με τον Κύριο Διαμαντόπουλο από ΟΤΕ και όταν του ανέφερα ότι υπάρχει πρόβλημα σε εφαρμογές Voip μου είπε ότι ο ΟΤΕ δεν υποστηρίζει τέτοιες εφαρμογες..Του έθεσα το ερώτημα για Online games τα οποία και διαφημίζει στα πακέτα ADSL ότι αποκτούν άλλη διάσταση !!!! και ότι υπάρχει πρόβλημα αφού δουλεύουν και αυτά σε πακέτα UDP …Εκεί δεν μπόρεσε να πει κάτι για κάποια δυνατότητα που διαφημίζουν αλλά τελικά λόγω μεγάλων pings αλλά και προβλήματος σε ότι αφορά udp πακέτα δεν δουλεύουν…..Μου έδωσε το τηλέφωνο του υπεύθυνου …
Λόγω απεργίας σήμερα θα επικοινωνήσω αύριο και ανάλογα τι θα μου πει βλέπουμε…

Ξέρει κάποιος διεθνή στάνταρ όσον αφορά συνδέσεις ADSL ????


τι εννοείς στάνταρ? πάντως τα VOIP είναι στάνταρ στο εξωτερικό:thumbdown

antonopn
15-12-05, 19:19
Βλέπω ότι υπάρχει κόσμος που ενδιαφέρεται. Όσο για την πρόταση του nikosuoa δεν νομίζω να μας πείραζε να κοινοποιήσουμε την ίδια επιστολή και σε ξένες εταιρείες αν και δε νομίζω ότι θα ασχοληθούν με την Πάτρα...

Πιο πολύ θα πειράξει κάποιον διευθυντή του ΟΤΕ που θα φοβηθεί μήπως "την ακούσει" από την κεντρική διοίκηση της Αθήνας και θα κινητοποιήσει τα #Ε@!@#συνεργεία που κάθονται και έτσι θα έχουμε πιο άμεσα αποτελέσματα.

Το θέμα είναι να μαζευτούμε αρκετοί και να έχουμε ει δυνατόν και την υποστήριξη του ΕΕΧΙ. Επίσης καλό θα ήταν κάποιος με καλή γνώση τεχνικών λεπτομερειών να γράψει ένα πρότυπο επιστολής για να την στείλουμε. ;)
Κανένας moderator από εδώ ίσως; :worthy:

[PWN] ROXAMIS
15-12-05, 20:24
Όσοι έχουν πρόβλημα με pings as πάρουν to 121 και να το δώσουν ως βλάβη...
Με μεγάλα pings είναι αδύνατον να έχεις games κάτι που οι ίδιοι ισχυρίζονται σε διαφήμιση τους....εγώ είναι 3 ημέρα που έδωσα πάλι βλάβη ......

Όταν εννοώ διεθνή στάνταρ ADSL αναφέρομαι παράδειγμα πόσα πακέτα το δευτερόλεπτο πρέπει να παίρνει μια γραμμή ανάλογα 384 - 512

sdikr
15-12-05, 20:28
ROXAMIS']Όσοι έχουν πρόβλημα με pings as πάρουν to 121 και να το δώσουν ως βλάβη...
Με μεγάλα pings είναι αδύνατον να έχεις games κάτι που οι ίδιοι ισχυρίζονται σε διαφήμιση τους....εγώ είναι 3 ημέρα που έδωσα πάλι βλάβη ......

Όταν εννοώ διεθνή στάνταρ ADSL αναφέρομαι παράδειγμα πόσα πακέτα το δευτερόλεπτο πρέπει να παίρνει μια γραμμή ανάλογα 384 - 512


Δεν υπάρχει κάτι σε χαρτί, ανα τον κόσμο δουλέυουν με 1:50 άσχετα αν δεν το αφήνουν ποτέ να φτάσει τόσο χαμηλα

del_ahmettt
15-12-05, 20:37
Ξεκαθαρίζω οτι σε γενικές γραμμές δεν ειμαι ενάντια στην ιδέα, που δεν είναι καινουρια αλλα ερχεται στο προσκήνιο κατα καιρούς, αλλα εχω πολλες ενστασεις.

Οχι οτι εγώ είμαι ικανοποιημένος (μαλλον το μεγαλύτερο πρόβλημα το εχω εγω αυτο τον καιρό), αλλα δε μου αρέσουν οι βιαστικές κινήσεις.

Οι ενστάσεις/επιφυλάξεις μου:

Πρωτα απ 'ολα αναφερεστε γενικά και αόριστα για την Πάτρα.Δεν εχουν όλα τα κέντρα της Πατρας τον ίδιο βαθμό συμφόρησης. Εδώ εχουμε την περίπτωση στο ιδιο κέντρο αλλα σε διαφορετικό DSLAM να εχουμε τελειώς διαφορετικη συμπεριφορά των γραμμών
Ξερετε πολυ καλά ή θα επρεπε να ξερετε οτι δεν υπάρχει κανένα νομικό "πάτημα" για να τεκμηριώσουμε το οτιδήποτε εχει να κάνει με ποσοτικα χαρακτηριστικά .
Ακόμα και κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες (λχ αριθμός users, contention ratio κτλ) που εχουν φτασει με κάθε πιθανότητα λάθους στα αυτιά όλων μας δεν μπορουν με τίποτα να γραφουν σε οποιοδήποτε επίσημο κείμενο, πολύ απλά γιατί αποτελουν διαρροή απο εσωτερική πληροφορία του ΟΤΕ και δεν δημοσιευονται πουθενά.
Οι ομάδα των χρηστών που δεν εχουν DSL επειδη όπως λετε δεν εχει ports κάπου είναι εντελώς άλλο "καζάνι" και δεν έχει καμία σχέση με το "καζάνι" που εχουν ήδη dsl και έχουν προβλήματα. Eχει και αυτή κάθε δικαίωμα να διαμαρτυρηθεί με τα δικά της τελειώς διαφορετικά επιχειρήματα
Τελικά λέμε ότι εχουμε πρόβλημα!Πόσοι όμως είμαστε και τί είδους πρόβλημα εχει ο καθένας μας? Και ακόμη πόσοι απο μας είναι σε θέση να "διαγνώσουν" την περίπτωση προβλήματος και δε γκρινιάζου απλώς γιατί δεν πιανουν 42kB/s (384) 24h /day...:-k
Στα θρεντς της Πατρας όλο οι ιδιοι και οι ίδιοι (5-10 άτομα) γράφουμε. Οι υπόλοιποι χιλιαδες που είναι??? Κανένας τους δεν ξερει το ΑDSLgr?

Tο θέμα του του traffic shaping με βάση τον περιορισμό σε packets είναι πανελλαδικής κλίμακας και αν ειναι να κανουμε κάτι, ας το κανουμε πανελλαδικά.
Αν και προσωπική εκτίμηση είναι ότι το ζήτημα αυτο ο μόνος που μπορει να το ληξει είναι ο ανταγωνισμός


Νομίζω τελικά οτι το πρόβληματα εστιάζεται κυριως στο Kων/πολεως και δευτερευοντως στον Πελοπα και Σκαγιοπούλειο όπου για το μεγαλύτερο διαστημα του 24h το bandwidth που μπορει να αξιοποιησει κάποιος χρηστης χρησιμοποιώντας εφαρμογή που κανει χρηση του ΤCP κυμαίνεται στο 50% του ονομαστικου και οι χρόνοι απόκρισης ειναι μη αποδεκτοί για "ευρυζωνική" υπηρεσια.


Τελική μου πρόταση είναι να συνταξουμε μια επιστολή που θα λεει πάνω-κάτω:

«Κυριοι γεια σας!Είμαστε Χ χρηστες απο αυτη την περιοχή,ανήκουμε στο Κ κέντρο σας, πληρώνουμε για την Υ ευρυζωνική υπηρεσία την οποια διαφημίζεται κατα αυτό και αυτόν τον τρόπο. Ωστόσο επειτα από πολύμηνη χρηση της υπηρεσίας δεν είμαστε καθόλου ικανοποιημένοι, διοτι εχουμε εντοπίσει τα ... προβλήματα τα οποια και θα παρουσιάσουμε λεπτομερώς. Παρακαλούμε να προχωρήσετε σε καθε απαραίτητη τεχνική ενεργεια για την διασφαλιση της ποιοτητας της παρεχόμενης υπηρεσίας.
Επιφυλασσόμαστε ως καταναλωτές παντως νομίμου δικαιώματος μας...»


Δεν πρεπει να μπουμε στη λογική του τί φταιει στον ΟΤΕ και βλέπουμε αυτο που βλέπουμε. ΔΕ μας ενδιαφερει! Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η ποιοτητα του αγαθου που πληρώνουμε (αδρα μαλιστα) Είμαστε καταναλωτες και ως τετοιοι πρέπει να αντιδράσουμε.

Αν με ρωτάγατε πριν ενα χρονο θα σας ελεγα οτι τζαμπα παιδευομαστε, αλλα τώρα νομίζω ότι είμαστε σε τετοια χρονική συγκυρια (μεγαλες εξελίξεις στον χώρο) που πολλά αυτια στον ΟΤΕ θα ιδρωσουν απο μια μαζική επιστολή διαμαρτυριας 100% ενυπόγραφη...:rtfm:


Βεβαιως κοινοποιουμε την επιστολή σε οποιοδήποτε παρεχει ή σκεφτεται να παρασχει ευρυζωνικές υπηρεσίες με δική του υποδομή λέγοντας του απλά «Εμεις ΕΔΩ είμαστε...»

Αυτα και περιμένω σχολια και συσπείρωση.;)

halvas69
15-12-05, 20:44
Kαι εγώ μέσα για ομαδική διαμαρτυρία.
Pings κουκουρούκου :haha

del_ahmettt
15-12-05, 20:55
:offtopic: Πάντως ειμαι πολυ περίεργος να μάθω τί απαντανε σε όσους απο σας δηλώνετε "βλάβη"...:?:
Μήπως το 121 εχει μεταβληθεί σε «κυτίο παραπόνων» του ΟΤΕ;:lol:

JiKL
15-12-05, 21:03
Πορτες αν θυμαμαι καλα δεν υπαρχουν στην Κων/πολεως (40 στον αριθμο) στην εγλυκαδα (20) και καπου αλλου δεν θυμαμαι που...αναφερομαι σε pstn φυσικα.
Αν αναλογιστει κανεις οτι συνολικα σε ολη την ελλαδα υπαρχει ελειψη για πορτες σε 10 αντε 20 το παρα πολυ dslams και τα 3 ειναι στην πατρα κατι πιστευω λεει αυτο!

[PWN] ROXAMIS
15-12-05, 22:03
Όταν εννοώ διεθνή στάνταρ ADSL αναφέρομαι παράδειγμα πόσα πακέτα το δευτερόλεπτο πρέπει να παίρνει μια γραμμή ανάλογα 384 - 512

[Δεν υπάρχει κάτι σε χαρτί, ανα τον κόσμο δουλέυουν με 1:50 άσχετα αν δεν το αφήνουν ποτέ να φτάσει τόσο χαμηλα]

....Εγώ παίρνω 23 πακέτα το δευτερόλεπτο και τα ping είναι από 52-90 Πρόβλημα σε downloads δεν έχω σοβαρό...Απλά εφαρμογές που χρειάζονται πολλά μικρά πακέτα ανά δευτερόλεπτο δεν δουλεύουν

antonopn
16-12-05, 02:49
Επιφυλασσόμαστε ως καταναλωτές παντως νομίμου δικαιώματος μας...»
Δεν πρεπει να μπουμε στη λογική του τί φταιει στον ΟΤΕ και βλέπουμε αυτο που βλέπουμε. ΔΕ μας ενδιαφερει! Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η ποιοτητα του αγαθου που πληρώνουμε (αδρα μαλιστα) Είμαστε καταναλωτες και ως τετοιοι πρέπει να αντιδράσουμε.
Αν με ρωτάγατε πριν ενα χρονο θα σας ελεγα οτι τζαμπα παιδευομαστε, αλλα τώρα νομίζω ότι είμαστε σε τετοια χρονική συγκυρια (μεγαλες εξελίξεις στον χώρο) που πολλά αυτια στον ΟΤΕ θα ιδρωσουν απο μια μαζική επιστολή διαμαρτυριας 100% ενυπόγραφη...:rtfm:
Βεβαιως κοινοποιουμε την επιστολή σε οποιοδήποτε παρεχει ή σκεφτεται να παρασχει ευρυζωνικές υπηρεσίες με δική του υποδομή λέγοντας του απλά «Εμεις ΕΔΩ είμαστε...»

Αυτα και περιμένω σχολια και συσπείρωση.;)

Γενικά συμφωνώ στα περισσότερα μαζί σου αλλά ειδικά για τα παραπάνω με εκφράζεις ΑΠΟΛΥΤΑ! :thumb_dup :thumb_dup :thumb_dup

Όσο για το αν είναι διαφορετικό το θέμα για όσους περιμένουν να ενεργοποιηθούν σε σχέση με τους άλλους σε ρωτω το εξης. Είμαι 1 μηνα και 5μερες (days count ++) στην αναμονή για ενεργοποίηση στο κέντρο Πέλοπας (2610222...)!!! ποιος μου λέει ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν θα βάλουν απλά νέες πόρτες ΧΩΡΙΣ να αναβαθμίσουν το κέντρο με αποτέλεσμα χαμηλότερες ταχυτητές κλπ κλπ. ΚΑΙ για τους ήδη υπάρχοντες χρήστες και για εμάς! Και από εκεί και πέρα βλέπουμε για άλλα προβλήματα... :oops:

Το πρόβλημα είναι ότι στην Κων/πόλεως υπάρχει πολύς φοιτητόκοσμος (λόγω ΑΕΙ στο Ρίο οι περισσότεροι μένουν εκεί) που χρησιμοποιεί και πρόκειται ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ να χρησιμοποιεί ADSL! Οι χρήστες στην περιοχή θα αυξάνονται κατακόρυφα! Μια από τα ίδια και για τον Πέλοπα με τους φοιτητές των ΤΕΙ να είναι μεν λιγότεροι σε σχέση με τους ΑΕΙ αλλά να αυξάνονται συνεχώς! Οι ΤΕΙ όμως χωρίζονται και στο Σκαγιοπούλειο. Για αυτό και δεν γίνεται το μπάχαλο της Κων/λεως...


@del_ahmettt΄
Νομίζω ότι και τις γνώσεις φαίνεται να έχεις και την ευχέρεια του (γραπτού τουλάχιστον) λόγου. Αν μπορείς κάνε ένα πλάνο επιστολής και postαρε το! Προσωπικά είμαι διατεθιμένος να "τρέξω" για τις υπογραφές.

edge_xania
16-12-05, 03:33
Μεσα και εγω..!!!!

Ντουυυυ....

misfits7
16-12-05, 04:16
Ευτυχως ανοιξε αυτο το thread,καιρος ηταν γιατι δεν παει αλλο.
Εχω την 384/128 απο ΗOL και max download speed απο http 24-25Κ.
Ειμαι στο περιβοητο DSLAM της Κωνσταντινουπολεως.
Απο το Γεναρη που 3εκινησα DSL συνδεση μεχρι ιουλιο ολαν πηγαιναν τελεια,ταχυτητες 40-42Κ.
Απο Οκτωβρη ειδα μια τρελλη πτωση της ταχυτητας.
Παιρνω τον ΟΤΕ και λενε ειναι πολυ users στο DSLAM,το κεντρο που ανηκεις ειναι γεματο φοιτητες και τετοια χαριτωμενα.Τους λεω χεστηκα,εγω ρε ΟΤΕ σε πληρωνω για 384 γραμμη,δεν πρεπει να μου παρεχεις τετοια ταχυτητα?Μου λενε εχεις δικιο κτλπ.
Αφου σκεφτομαι να την κοψω την γραμμη και χαλαλι τα λεφτα στον provider!!!
Αυτο συμβαινει στο συγκεκριμενο κεντρο,σε αλλο DSLAM της Πατρας ολα πανε καλα(Σκαγιοπουλειο).
Εκει που πρεπει να κανουμε καταγγελια ειναι στο συνηγορο του πολιτη νομιζω.
Εννοειτε για οτι αλλο προτεινει κανεις ειμαι μεσα.
Και το "οπλο" μας απλα ειναι : "Ο ΟΤΕ δεν μας παρεχει τις διαφημιζομενες υπηρεσιες" και πιστεψτε με ειναι αρκετα καλο.
Να αναβαθμισουν το κεντρο,να κοψουν το λαιμο τους δεν με νοιαζει,ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΩ!!!!

Sorry αλλα εχω πολλα νευρα


ΥΓ:Για να πιασω δηλαδη καλη ταχυτητα πρεπει να φυγουν για διακοπες οι φοιτητες?Ε ρε μας κοροιδευουν καταμουτρα....

Hwoarang
16-12-05, 06:20
Είμαι Πάτρα και εγς αλλά όχι Κων\λεως. Το τηλ αρχίζει από 22,,,,,, . Pings πολύ καλά με 384 από Οτενετ αλλά Voip τίποτα. 30-35 max πακέτα

[PWN] ROXAMIS
16-12-05, 13:26
Λοιπόν πήρα κάποια τηλέφωνα για το πρόβλημα Κωνσταντινουπόλεως ..
Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα το θέμα πλέον το χειρίζεται η Αθήνα …
Περιμένουν κάποια αναβάθμιση η οποία γίνεται κάθε 400 νέες πόρτες .
Σε κάποιο από τα τηλέφωνα με συνέδεσαν κάπου,, και ο εκεί τεχνικός όταν του είπα ότι γαμώτο μου και είμαι 100 μέτρα από Κωνσταντινουπόλεως έκανε κάποια ρύθμιση μόλις άκουσε ότι είμαι τόσο κοντά…Τον ρώτησα τι ακριβώς κάνει αλλά δεν μου έλεγε απλά ότι από θέσεις 1-2-3 να διαλέξω σε ποια νομίζω ότι είναι καλύτερα…Έχω δει κάποια βελτίωση…και σε κατέβασμα και σε πινγκς …

Θα παρακαλέσω κάποιος να συντάξει μια αναφορά ..Να κουβεντιάσουμε τυχόν αλλαγές πάνω σε αυτή και μετά να μαζευτούν υπογραφές

antonopn
16-12-05, 14:28
Εγώ πιστεύω ότι ο del_ahmett μπορεί να την συντάξει. Τώρα αν κάποιος άλλος νομίζει ότι μπορεί να τα καταφέρει ας το κάνει! Σωστή η ιδέα για Συνήγορο του Πολίτη.
Ούτως ή άλλως διάλογο θα κάνουμε. Δεν πρόκειται κανείς να αποπάρει κανέναν. Ο ΟΤΕ είναι για κλωτσές...

xhaos
16-12-05, 15:06
μεσα και εγω. ειμαι στο σκαγιοπουλιο και εχω περασει απο σεπτεμβη απο 2 isp (hol + forthnet). απλα δεν βλεπω πανω απο 26, τα καλα μου pings ειναι στα 120+και παιδια υπαρχει και το ζητημα της ψευδους δοιαφημισης το οποιο διοκετε ποινικα. στο κατω κατω τους τα σκαμε....δεν ειναι αχ ρε αδελφε, ειναι λεφτα.
Επιπλεων λεω να μην ανοιξουμε τραμπουκα με την μια, αλλα να τους πουμε ζηταμε απαντηση για το τι προτηθονται να κανουν, και οτι σκοπεβουμε να καταφυγουμε σε ΙΝΚΑ ΕΕ και οπου αλλου (εισαγκελεα για το ζητημα της ψευδους διαφημισης?)

[PWN] ROXAMIS
16-12-05, 15:32
(εισαγκελεα για το ζήτημα της ψευδούς διαφήμισης?)

Έχω καταλάβει ότι αυτή η διαφήμιση με τα παιχνίδια τους έχει δημιουργήσει αρκετά προβλήματα .. και αυτό γιατί από κατεβάσματα και άλλα δεν μπορείς να τους πεις τίποτα λόγο ψιλών γραμμάτων στο συμβόλαιο μας ...Όταν ακούν για πρόβλημα σε παιχνίδια κολλάνε και αυτό γιατί διαφημίζουν ότι αποκτούν άλλη διάσταση ότι απογειώνονται και άλλα ...Σε άλλο ποστ κάπου Ποτετζις είχε εκφέρει και γνώμη να μην γίνει τέτοια διαφήμιση ...και είχε τους λόγους του ..δηλαδή εντάξει κατεβάσματα και σελίδες αργά αλλά κατεβαίνουν ....Τα παιχνίδια όμως δεν δουλεύουν καθόλου ....και αυτοί μας το διαφημίζουν ... Εάν λύσουν προβλήματα παιχνιδιών λύνονται αυτόματα και όλα τα άλλα .......πιστεύω

del_ahmettt
16-12-05, 18:22
Παιδιά καλησπέρα!
Χαίρομαι που λίγο-πολύ στη σκέψη όλων μας βρίσκονται τα ίδια πράγματα και ελπίζω αυτη εδω η προσπάθεια να ευοδώσει, καθότι αναλογες σκεψεις στο παρελθον απέτυχαν.:(
Με προβληματίζει όμως ότι σε μια ευρύτερη περιοχή όπου ο αριθμός των χρηστων είναι πλεον 4ψήφιος, ο αριθμός αυτών που εχει εκφραστει τόσο στο παρόν νήμα όσο και στο διαχρονικο νήμα της "Κων/λεως" (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6398) είναι αναλογικα πολύ μικρός.

Ας το αφήσω αυτο στην ακρη προς το παρόν και ας ελπίσουμε να εχουμε περισσότερες καταγραφες χρηστών στο εξης.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Σ' αυτο το σημείο πρεπει να σας επισημάνω οτι το χρονικό διαστημα που θα ακολουθήσει (ίσως και απο σήμερα ακόμη), λόγω της απουσίας πολλών (ίσως και πάρα πολλών) χρηστών θα οδηγήσει με στατιστική ακρίβεια στην προσωρινή ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΣΗ του δικτυου και λογικά στην βελτίωση της ποιότητας της υπηρεσίας.

Προσοχή ομως να μην εφησυχασετε διοτι στο εξης πολλοι φοιτητες που ηταν "stand by" λόγω τον εξαγγελιών του "φοιτητικού" Internet, θα προχωρήσουν αμεσα σε εμπορικά πακέτα. Νεο κυμα νεων χρηστων θα εχουμε παλι οταν με το καλο ερθει και το "φοιτητικό"...

Αυτό σημαίνει ότι το προβλημα θα οξυνθεί και δεν πρόκειται ποτε να λυθεί από μόνο του!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Για το θέμα της επιστολής θα κοιτάξω να βρω το χρόνο να βοηθήσω οσο μπορώ στη σύνταξή της ή ο,τιδήποτε αλλο τελοσπάντων μπορώ να προσφέρω. Πριν όμως προχωρήσουμε σε κάτι τετοιο πρεπει να δουμε αν η επιστολή θα εχει υπογραφες μόνο από το Τ/Κ Κων/πόλεως ή από ολη την Πατρα. Εχει σημασία αυτο για τη διαστασιοποίηση του προβλήματος και τη σωστή χρονική του τοποθέτηση.



Προσωπική αποψη είναι ότι πρεπει να κινηθουμε προς τις παρακάτω κατευθύνσεις (και σε αυό ακριβώς το σημείο είναι που θέλω τις ενστασεις σας και τις εναλλακτικές σας προτάσεις) :

Η επιστολή μας θα εχει μοναδικό αποδέκτη τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες του ΟΤΕ και μόνο. Θα εχει μορφή ΔΙΑΜΑΤΥΡΙΑΣ-ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ. Αυτο για την επιστολή που θα στείλουμε στον ΟΤΕ και θα κοινοποιήσουμε σε κάθε εταιρεια/φορεα που εμπλεκεται σε ευρυζωνικες υπηρεσίες.

Επειδη διάβασα και σε καποια posts να αναφερεται η λέξη ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ, θα πω οτι κατι τετοιο θα προκειται για αλλη επιστολή η οποία θα εχει αποδεκτη την ΕΕΤΤ και οποιαδήποτε αλλη υπηρεσια του Δημοσίου εμπλέκεται σε θέματα προστασίας του Καταναλωτή, καθώς και στις οργανώσεις προστασίας του καταναλωτή. Και αυτή η επιστολή βεβαίως θα κοινοποιηθεί ακριβώς οπου και πρώτη. Αυτη η επιστολή ομως μπορει να τεκμηριωσει ζητηματα παραπλανητικής διαφήμισης, καταχρησης μονοπωλιακής/δεσπόζουσας θεσης στην αγορά και δεν μπορει να στηριξει τεχνικες λεπτομέρειες!

Να προσεξουμε ώστε να το ξεκαθαρίσουμε αυτό! Αποψή μου: αποστελεται η επιστολή-διαμαρτυρία στον ΟΤΕ περιμενουμε την ανταπόκρισή του και στη συνεχεια αν χρειαστει προχωραμε στην επιστολή-καταγγελία

Η επιστολες θα είναι εγγραφες και ενυπόγραφες ιδιοχείρως. (Επώνυμο -Ονομα - Πατρώνυμο-Αριθμός τηλ λειτουργιας γραμμης
Οι κοινοποιήσεις θα γίνονται με σκαναρισμένα αντίτυπα με e-mail




Επομένως πρεπει να ξεκαυαρίσουμε πρώτα τα παραπάνω και εδώ ειμαστε για τα περεταίρω...

kounenis
17-12-05, 01:00
Μέσα κι εγώ. Είμαι Αγ. Σοφία και η κατάσταση είναι απαράδεκτη. Κατέβασμα με 25 είναι τέλειο, 1-2 φορές έχω δει πάνω από 30:worthy:, στο voip ενώ η φωνή πάει κανονικά, έρχεται μετά από 1 λεπτό και ακούγεται σαν φάντασμα, games ούτε γι'αστείο, pings 5s σε πίεση είναι το φυσιολογικό, streaming video πάνω από 200kbit/s γίνεται slideshow.
384:thumbsup1

antonopn
17-12-05, 06:28
κι εγώ μέσα εννοείται αν και πρόκειται για Πέλοπα η περιπτωσή μου...

del_ahmettt
18-12-05, 00:25
Αν και δε βλεπω ιδιαιτερο ενδιαφερον, εντουτοις εχω συνταξει μια πρωτη μορφή επιστολής διαμαρτυρίας για τα κεντρικα του ΟΤΕ.

Το αν θα συμμετασχουμε χρηστες απο ολη την Πατρα ή απο Κων/λεως μόνο είναι καθαρα θέμα διατύπωσης.Τα προβλήματα ειναι κοινά!
Απλως αν στειλουμε μονο απο Κων/λεως μπορουμε να ειμαστε πιο "επιθετικοι" νομίζω.



ΥΣ: Σημερα εχω καποια σχετικη βελτιωση-η οποια οπως είπα ηταν αναμενόμενη.
Ειπαμε ομως να μην επηραζόμαστε γιατι απο Δευτέρα εχει πίττα διπλή και όχι διαιτα που αρχιζουν μερικοι...:D

[PWN] ROXAMIS
18-12-05, 01:38
DEL_AHMETT εάν θέλεις κάνε ποστ την επιστολή αυτή ..Νομίζω ότι σαν αρχή καλά είναι να στείλουμε οι χρήστες από Κωνσταντινουπόλεως ... Υπογραφές μαζεύουμε πολλές άσχετα από το πόσα άτομα έχουν κάνει ποστ εδώ εγώ ξέρω πολλά τα οποία έχουν σοβαρό πρόβλημα

del_ahmettt
18-12-05, 01:52
Ορίστε! Αναμένω τις εντυπώσεις σας και προτασεις για πιθανες βελτιώσεις.

[PWN] ROXAMIS
18-12-05, 02:16
Είσαι πάρα πολύ καλός στον γραπτό λόγο ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ . Νομίζω ότι καλύτερο δεν γίνεται . . .. :thumbsup1

[PWN] ROXAMIS
18-12-05, 02:27
del_ahmettt .pdf ->text


Κύριε Δ/ντή / Κυριε Προιστάμενε,
Είμαστε στην καθόλου ευχάριστη θέση να συντάξουμε αυτή την επιστολή
δ ι α μ α ρ τ υ ρ ό μ ε ν ο ι εντόνως για την παγίως υποβαθμισμένη ποιότητα της
υπηρεσίας με την εμπορική ονομασία «Fast Internet – ADSL», που παρέχεται στην
περιοχή μας από την εταιρεία σας.
Εμείς, οι συνυπογράφοντες την επιστολή αυτή, ανήκουμε ως επί το πλείστον στο
συνδρομητικό Τ/Κ «Κωνσταντινουπόλεως» και δευτερευόντως στα Τ/Κ «Πέλοπας»
και «Σκαγιοπούλειο» της πόλης των Πατρών, στα οποία σταθερά εντοπίζονται οι
μεγαλύτερες δυσλειτουργίες από το πρώτο κιόλας χρονικό διάστημα διάθεσης της
υπηρεσίας.
Χωρίς να θέλουμε να εισέλθουμε σε τεχνικές λεπτομέρειες, των οποίων βεβαίως
καλύτερη γνώση έχουν οι τεχνικοί της εταιρείας σας, θα θέλαμε να εστιάσουμε σε
δυο παραμέτρους ως προς την ποιότητα της παρεχόμενης υπηρεσίας «Fast Internet –
ADSL», έτσι όπως αυτές γίνονται αντιληπτές από το μέσο χρήστη:
• Ο ρυθμός μετάδοσης στην κατεύθυνση της καθόδου (download) απέχει
πολλάκις από τις ονομαστικές τιμές που αναφέρονται και που σύμφωνα με
αυτές τιμολογούμαστε. Ενδεικτικά θα αναφέρουμε ότι τυπικές εφαρμογές
Internet (πχ file transferring, browsing κτλ), που κάνουν χρήση του πλέον
αξιόπιστου πρωτοκόλλου μεταφοράς (TCP), στο μεγαλύτερο διάστημα του
24ώρου επιτυγχάνουν ρυθμούς μετάδοσης που αντιστοιχούν σε ποσοστό έως
και 50-60% μικρότερο από τους ονομαστικούς!
Σε καμία περίπτωση οι παραπάνω επιδόσεις και ιδιαίτερα η παγιοποίησή τους
στο πέρασμα του χρόνου δεν μπορούν να αιτιολογηθούν από το «μη
εγγυημένο» χαρακτήρα της υπηρεσίας. Σαφέστατα κινούνται πολύ πέρα από
τα όρια οποιασδήποτε ανεκτής στατιστικής απόκλισης και καταδεικνύουν
τεχνικές ανεπάρκειες από μέρους της εταιρείας σας.
• Η μέση καθυστέρηση μετάδοσης των πακέτων (round trip delay)
μετρούμενη έως το άκρο του Ευρυζωνικού Εξυπηρετητή Απομακρυσμένης
Πρόσβασης (BBRAS) και ανάποδα, σε συνθήκες πλήρους αδράνειας από την
πλευρά του συνδρομητή, κυμαίνεται σε χρονικές τιμές έως και 500%
μεγαλύτερες από τις διεθνώς αποδεκτές για τέτοιου τύπου «ευρυζωνική»
υπηρεσία!
Όπως γνωρίζετε η παραπάνω παράμετρος είναι ζωτικής σημασίας για πολλές
εφαρμογές και ειδικότερα για ορισμένες εφαρμογές ψυχαγωγίας (πχ on-line
games)
Σε αντιπαραβολή των παραπάνω διαπιστώσεών μας σας υπενθυμίζουμε ότι oι
διαφημίσεις της υπηρεσίας αυτής σε έντυπα, στον ηλεκτρονικό τύπο και στο Internet
«υπόσχονται» τελείως διαφορετική ποιότητα της υπηρεσίας, από αυτήν που μας
παρέχεται στην περιοχή:
• Ενδεικτικά στον δικτυακό τόπο του ηλεκτρ. καταστήματος της εταιρείας σας
http://www.ote-shop.gr/ote_adsl.htm κάτω από τη επικεφαλίδα «Γρήγορο
Download» παρουσιάζεται ένα αρχείο μεγέθους 1ΜΒ να «κατεβαίνει» στον
υπολογιστή του χρήστη σε χρόνους 26/20/10 sec για ADSL προσβάσεις
384/512/1024 kbps αντίστοιχα. Οι χρόνοι αυτοί απέχουν μακράν της

πραγματικότητας και δεν μπορούν να επιτευχθούν ούτε κατά τις ώρες «μη
αιχμής» του 24ώρου.
• Επίσης σε πλήθος διαφημιστικών μηνυμάτων, αλλά στον δικτυακό τόπο
http://www.oteshop.gr/home/adslconnx_home_demo.htm γίνεται λόγος για
υποστήριξη διαδραστικών παιχνιδιών στο Internet υπό το σλόγκαν
«Απολαμβάνω τα αγαπημένα μου on-line παιχνίδια»!
Σας πληροφορούμε ότι εξαιτίας όσων αναφέραμε παραπάνω και κυρίως της
πολύ μεγάλης καθυστέρησης στη μετάδοσης των πακέτων πληροφορίας κάτι
τέτοιο καθίσταται πρακτικά αδύνατο!
Θεωρούμε ότι με βάση τα παραπάνω υπάρχει πλήρης αναντιστοιχία
διαφημιζόμενης - παρεχόμενης υπηρεσίας και τουλάχιστον μη εκπλήρωση
των υποχρεώσεών– αν όχι έλλειμμα σεβασμού- στους πελάτες-συνδρομητές
ADSL της περιοχής μας.
Σε μια περιοχή όπου η διείσδυση της ADSL υπηρεσίας ΟΤΕ στο
καταναλωτικό κοινό είναι ιδιαίτερα μεγάλη και κατά συνέπεια τα έσοδα της
εταιρείας σας από αυτή είναι αναλόγως αυξημένα, θα αναμέναμε και μια
ανάλογη ανταπόκριση από την εταιρεία σας.
Σας καλούμε λοιπόν να προβείτε σε κάθε ενέργεια που απαιτείται για την
άμεση αποκατάσταση της ποιότητας της υπηρεσίας «Fast Internet –
ADSL» στα ανωτέρω Τ/Κ που σας υποδείξαμε, σε όλες τις βαθμίδες των
προσβάσεων. Ακόμη να λάβετε όλα εκείνα τα μέτρα που θα τη διασφαλίσουν
υψηλά επίπεδα ποιότητας και στο μέλλον, δεδομένης της αναμενόμενης
αύξησης των συνδρομητών ADSL στην περιοχή μας για το προσεχές
διάστημα.
Εμείς ως καταναλωτές αναμένουμε τις ενέργειές σας επιφυλασσόμαστε κάθε
νόμιμου δικαιώματός μας.
Με εκτίμηση,
Οι κάτωθι υπογεγραμμένοι




del_ahmettt
18-12-05, 02:29
ROXAMIS']Είσαι πάρα πολύ καλός στον γραπτό λόγο ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ . Νομίζω ότι καλύτερο δεν γίνεται . . .. :thumbsup1
Ωχ!:redface: :redface: :redface:

Σίγουρα ολο και κατι μπορουμε να βελτιωσουμε.
Απλως μια αρχη ηθελα να κανω, να δσουμε τι μπορουμε να γραψουμε.

Αλλα θα ηθελα να σκεφτειτε και σεις αν πρεπει να συμπληρώσουμε/αλλαξουμε κατι.:cool:

del_ahmettt
18-12-05, 02:56
Ξεχασα να πω οτι για συνδρομητες που ειναι στην αναμονή για πορτα, δυστυχώς ειναι δυσκολο να μπουν στη συγκεκριμένη διαμαρτυρία, γιατι πολυ απλά δε μπορει καποιος να διαμαρτυρεται ενυπόγραφα για κατι που δεν εχει ακόμη δοκιμάσει.


Το καταλαβαίνω για την αναμονη, γιατι και εγω περίμενα 6 ολοκληρους μηνες, αλλα πιστεψτε με το βασικότερο ειναι να παρεχεται καλη ποιότητα και οχι απλα να να "μπείτε"...
Το "μετα τι γινεται;" ειναι που θα πρεπει να σας απασχολει περισσότερο.

atj++
18-12-05, 03:19
οκ ακούστε αυτό. Από τοτε που έβαλα την dsl (1+ χρόνος) δεν είδα τις καλύτερες ταχύτητες. Συνίθως σε torrent έπιανε max 10~15k/s. Μέχρι πριν κανα μήνα όπου ένα Σάββατο σταμάτησε να συγχρονίζετε με το dslam. Μετα απο τηλέφωνο στο 121 την Δευτέρα επανήλθε η σύνδεση και απο τότε πιάνω άνετα και 32k/s max και σταθερά γύρω στο 30 σε torrents σε 256 netkey. Φυσικά μάλλον εξαίρεση είμαι γιαυτό μια διαμαρτυρία θα βοηθούσε. Όλα αυτά στην Κων/λεως.

halvas69
18-12-05, 11:27
Οκ φίλε μου αλλά τα torrents δεν είναι αξιόπιστο δείγμα μέτρησης της ταχύτητας της γραμμής σου γιατί ποτέ δεν είναι εγγυημένο ότι θα κατεβάζεις με Χ ταχύτητα, καθώς εξαρτάται από τον αριθμό χρηστών που κατεβάζεις-βρίσκεις διαθέσιμους και τους περιορισμούς σε upload που έχουν επιβάλει οι ίδιοι.
Για να το κάνω πιό κατανοητό, ας υποθέσουμε ότι κατεβάζεις μόνο από 1 που έχει γραμμή 1024/256, αν έχει βάλει περιορισμό (πράγμα πολύ λογικό) να κάνει upload, με max 10kb/s και γραμμή Τ1 να έχεις εσύ, πάνω από 10kb/s δεν πρόκειτε να δεις ποτέ.
Δοκίμαζε πάντα σε FTP πχ. της εταιρείας που είσαι συνδρομητής, κάποιου πανεπιστήμιου στην Ελλαδα κλπ.

atj++
18-12-05, 11:42
true όμως κατεβάζω πολλά anime = πολλά giga απο πολλά torrents σε διαφορετικούς trackers και γενικά έχω βγάλει τις ποιο πάνω μέσες τιμές. Τεσπα μου φαίνεται λίγο παράξενο γιατί η αλλαγή έγινε κάπως ξαφνικα αν και δεν έκατσα να ψάξω τι έκαναν :)

del_ahmettt
18-12-05, 12:17
Παιδιά θα σας παρακαλέσω να διατηρήσουμε την συζήτηση σχετικά με τη συλλογη υπογραφών και τους τροπους διαματυρίας μας.

Περί αναφορών προβλημάτων, σχολίων επί των γραμμών κτλ, παρακαλώ στο νημα ΠΑΤΡΑ DSLAM ΚΩΝ/λΕΩΣ - Πάλι τίγκαρε? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6398)

drtequila
18-12-05, 17:14
Και εγω μεσα σε οποιαδηποτε ενεργεια προχωρησουμε.Χτυπαω το κεφαλι μου που τοσο καιρο το ειχα αποδεχθει καπως και δεν εριχνα μια ματια στο adslgr :) .

Λογω 256/128 δεν βλεπω τοσο προβλημα στο download(ποσο να το ριξουν αλλο ; ) οσο στα γνωστα voice/counter-strike τυπου παιχνιδια που ,απο οτι διαβαζω ειναι πανελλαδικο το θεμα (αν ειναι δυνατον) .

dslam κωνσταντινουπολεως .τηλ 429-

JiKL
18-12-05, 17:41
δυστυχως αφου το θετετε ετσι εγω και αλλοι αρκετοι δεν μπορω να συμμετασχω στην διαμαρτυρια μιας και περιμενω για πορτες..
Αλλα γιατι ναμην διαμαρτυρυθω εγω για φιλους που εχουν dsl και δεν ξερουν για το adslgr??
αν ειμαστε αρκετοι και αυτοι που εχουμε παραπονα για πορτες μπορουμε να στειλουμε αλλη επιστολη!
Οσους ξερω θα τους πω/μου πουνε τα στοιχεια τους να υπογραψουν!

t300
18-12-05, 18:04
Εγώ για κάποιον περίεργο αλλά ευχάριστο λόγο (με έχουν βάλει σε άδειο dslam; ) έχω σχεδόν μόνιμα 35-38 ΚΒ/s με 384-dslam Κων/πόλεως και στις "κακές" ώρες πέφτω στα 30. Μπορώ παρόλαυτά να υπογράψω κι εγώ;

JiKL
18-12-05, 18:09
φιλε τ300 κατα την ταπεινη μου αποψη και βεβαια να υπογραψεις και εσυ..τι εχεις να χασεις οταν ακους τοσα πολλα προβληματα??
εντυπωση μου κανει γιατι ολα τα dslam στν κων πολεως ειναι γεματα!εισαι πολυ τυχερος μαλλον

t300
18-12-05, 18:40
Βλέπω ότι το νέο dslam έχει σύμφωνα με το τελευταίο update εγκατεστημένες 48 isdn και 96 pstn πόρτες από τις οποίες είναι ελεύθερες 36 isdn. Σκέφτομαι μήπως επειδή είναι λίγες οι πόρτες του συγκεκριμένου dslam, επαρκεί ακόμα το bandwidth του και γιαυτό δεν έχουμε πρόβλημα εμείς που είμαστε (προφανώς) πάνω σε αυτό. Όπως και να έχει όμως κανείς δεν εγγυάται το μέλλον οπότε στον αγώνα κι εγώ!

misfits7
18-12-05, 21:00
Ωχ!:redface: :redface: :redface:

Σίγουρα ολο και κατι μπορουμε να βελτιωσουμε.
Απλως μια αρχη ηθελα να κανω, να δσουμε τι μπορουμε να γραψουμε.

Αλλα θα ηθελα να σκεφτειτε και σεις αν πρεπει να συμπληρώσουμε/αλλαξουμε κατι.:cool:

Φαινεται πολυ καλη επιστολη,
τωρα με τις υπογραφες πως 8α το κανουμε?
Να σου στειλω scanariσμενη την δικια μου μαζι με τα υπολοιπα
στοιχεια της γραμμης μου?
Πες τι χρειαζεσαι γιατι 8α φυγω απο Πατρα για Χριστουγεννα(δεν ειμαι φοιτητης).
Απαντησε εδω 'η στειλε PM
ι

del_ahmettt
18-12-05, 21:25
Παιδια νομίζω οτι εξηγησα γιατι δεν ειναι λογικό να υπογραψετε οσοι δεν εχετε ακομα εγκαταστήσει DSL.
Χανει μερος από την ισχύ της η επιστολή και δεν ευσταθει . Ας ειμαστε προσεκτικοι και σοβαροι στη συνταξη για να αξιωσουμε και μια αναλογή απαντηση. Να μη δωσουμε κανενα περιθώριο στον ΟΤΕ να μας "ξεγλυστρίσει".

Εκτος απο Ονομ/μο θα αναγραφουμε και αριθμο τηλ. λειτουργιας της ΑDSL πρόσβασης, δεν ειναι δυνατόν επομενως να συμμετεχει οποιοσδηποτε γνωστος, φιλος, συγγενής που δε διαθετει ΑDSL πρόσβαση ΟΤΕ στο ΟΝΟΜΑ του.

Ακόμα επειδή ξεχασα να το γραψω χτες, τη συγκεκριμένη επιστολή στη μορφή που την εχω ποσταρει τουλαχιστον δε γίνεται να υπογράψουν οσοι εχουν DSL απευθειας από τον πάροχο, γιατι αυτοι δεν ειναι πελάτες του ΟΤΕ αλλά του παρόχου τους και εκει πρεπει να διαμαρυρηθούν ασχετα ποιος στην πραγματικοτητα εινασι υπευθυνος.
Για να το πουμε απλά στη διαμαρτυρία αυτη μπορει να μπει μονο οποιος πληρωνει προσβαση ΑDSL στην ΟΤΕ Α.Ε. και οχι σε τριτο.

Το ξερω οτι τα παραπάνω έχουν αυστηρό τόνο και μπορει να στενοχωρήσουν μερικούς και να "κοστισουν"αρκετές υπογραφές στην επιστολή, ωστόσο δυστυχως δεν υπάρχει αλλη φορμουλα για να ευσταθεί νομικά η επιστολή.:(



Επειδή βλεπω οτι ειστε και καποιοι που αναμένεται για πορτα (ειλικρινα δεν ξερω κατα πόσο οξυ ειναι το προβλημα της αναμονής αυτο τον καιρό), προτείνω να αποσταλει ταυτοχρονα και μια 2η επιστολη στο ιδιο στυλ που θα απαιτει λυση και στα δικα σας προβλήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.