PDA

Επιστροφή στο Forum : VoIP Test - newbie



vagskarm
15-12-05, 10:02
Παιδιά καλημέρα,

Χθες δοκίμασα voip από:

voipcheap με το δικό τους προγραμματάκι: χάλια έως πολύ χάλια

xlite μέσω sipdiscount: κάπως καλύτερα αλλά το σταθερό τηλέφωνο μόνο με άκουγε καλά, εγώ το άκουγα με διακοπές. (για την δοκιμή θέλει ο proxy server να μπει sip.sipdiscount.com και όχι sip1.sipdiscount.com, με παίδεψε μερικές ώρες μέχρι να το βρω κατά τύχη).

Βέβαια η σύνδεση που έχω είναι 384 και σύμφωνα με την altec (i-call) είναι πολύ πιθανόν να υπάρχουν προβλήματα.

Οσοι χρησιμοποιείτε voip έχετε συνδέσεις 512 και πάνω ?

pan.nl
15-12-05, 12:15
Καλημέρα
Προσωπικά έχω γραμμή 512/128 και συνδρομή Forthnet 384/128. Από θέμα ταχυτήτων δεν παραπονιέμαι, πάντα πάνω από 42-43 εως και 48. Όμως μάλλον πρέπει και η κλάσση γραμμής 512/128 να έχει αρχίσει να γεμίζει, τουλάχιστον στην Καλλιθέα όπου βρίσκομαι. Αυτό το λέω γιατι ενώ αρχικά το Voip λειτουργούσε απρόσκοπτα όλη την ημέρα, τώρα αρκετά μεσημέρια και για κάποιες ώρες δε λειτουργεί και τόσο καλά (μεγάλες καθυστερήσεις) και ο αριθμός των πακέτων ανά δευτερόλεπτο (pps) ενίοτε μπορεί να πέσει και στα 25 (αργότερα φτιάχνει αισθητά πάντως). Πάντως αν κάνεις αναβάθμιση γραμμής σε 512/128 και κρατήσεις τη συνδρομή σου στα 384/128 πιστεύω ότι δε θα έχεις σημαντικά προβλήματα με τις Voip εφαρμογές. Είναι και λίγο θέμα τύχης, ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεσαι βεβαίως.Αυτά...
Φιλικά

vagskarm
16-12-05, 10:23
Δοκίμασα και με i-call χρησιμοποιώντας x-lite, είχα καλύτερα αποτελέσματα αλλά σπαστό ήχο, είχα ταυτόχρονα ανοικτό και το προγραμματάκι που μετρούσε τα πακέτα, έφτασε max τα 32/sec

@ ADSLgr.com All rights reserved.