PDA

Επιστροφή στο Forum : CANON mp620: μαύρα μελάνια



xrhstos
20-02-09, 23:12
Έχω τον CANON mp620 κι έχει 2 μαύρα μελάνια. Το πρώτο, που είναι και πιο μεγάλο, είναι το PGI-520BK και το άλλο είναι το CLI-521BK. Βλέπω ότι καταναλώνεται μονάχα το πρώτο, ενώ το δεύτερο παραμένει γεμάτο.

Ξέρει μήπως κανείς γιατί έχει 2 μαύρα μελάνια και γιατί καταναλώνει μόνο το πρώτο;

Simpleton
20-02-09, 23:41
Νομίζω ότι το PGI (pigment) χρησιμοποιείται για φωτογραφίες και άλλες εκτυπώσεις υψηλής ποιότητας, ενώ το απλό μαύρο (CLI) για όλα τα υπόλοιπα. Εγώ τυπώνω κυρίως κείμενα σε μέτρια ή χαμηλή ανάλυση και ο εκτυπωτής (iP4200) μου καταναλώνει το απλό μαύρο.

xrhstos
21-02-09, 00:42
Νομίζω ότι το PGI (pigment) χρησιμοποιείται για φωτογραφίες και άλλες εκτυπώσεις υψηλής ποιότητας, ενώ το απλό μαύρο (CLI) για όλα τα υπόλοιπα. Εγώ τυπώνω κυρίως κείμενα σε μέτρια ή χαμηλή ανάλυση και ο εκτυπωτής (iP4200) μου καταναλώνει το απλό μαύρο.

Κι εγώ τον χρησιμοποιώ μόνο στην Τυπική ποιότητα, αλλά καταναλώνεται το PGI. Επίσης μια φορά είχα εκτυπώσει κάτι drafts (ήταν και πολλές σελίδες) και το είχα στην Χαμηλή ποιότητα, αλλά και πάλι η στάθμη του CLI δεν "κούνησε"...

xrhstos
21-02-09, 23:34
Νομίζω ότι το PGI (pigment) χρησιμοποιείται για φωτογραφίες και άλλες εκτυπώσεις υψηλής ποιότητας, ενώ το απλό μαύρο (CLI) για όλα τα υπόλοιπα. Εγώ τυπώνω κυρίως κείμενα σε μέτρια ή χαμηλή ανάλυση και ο εκτυπωτής (iP4200) μου καταναλώνει το απλό μαύρο.

Ρώτησα και στο plaisio και μου είπαν ότι το PGI είναι για το απλό κείμενο (εγώ εκτυπώνω μονάχα κείμενα) και το CLI για φωτογραφίες... :confused: Δεν ξέρω...

Υπάρχει τρόπος να του "πω" να χρησιμοποιεί και το CLI για εκτυπώσεις απλών κειμένων;;;

Simpleton
21-02-09, 23:40
Εννοείς να το έχεις σαν συμπληρωματικό; Δεν γνωρίζω αν γίνεται. Τουλάχιστον το PGI είναι μεγαλύτερο και δεν χρειάζεται να το αλλάζεις τόσο συχνά.

treli@ris
21-02-09, 23:50
Συμφωνα με αυτα:

Απόδοση Δοχείου Μαύρου Μελανιού
Μαύρο: 324 σελίδες (PGI-520BK), 3425 σελίδες* (CLI-52BK)
Μαύρο: 4520 φωτογραφίες* (PGI-520BK), 815 φωτογραφίες* (CLI-521BK)
*Εκτιμώμενη Συμπληρωματική Απόδοση

μαλλον μολις τελειωνει το 1 απο τα 2 το αλλο βοηθαει

nothing
30-09-09, 13:34
εμενα ρε παιδια μου τραβαει απο το μικρο και μαλιστα σταματησε μια εκτυπωση με το θεμα οτι το μελανι τελειωνει και συνεχισε μολις το πατησα αλλα μου κανει εντυπωση...
δεν θα επρεπε κανονικα να τραβαει απο το μεγαλο κανονικα και οταν τελειωνει απο το μικρο?
αν καποιος το εχει ψαξει περισσοτερο και γνωριζει ακριβως τι γινεται ή αν πρεπει ν αρυθμισουμε κατι ας ενημερωσει για να γνωριζω....
ευχαριστω!!!

djT
14-10-09, 03:57
Ρώτησα και στο plaisio και μου είπαν ότι το PGI είναι για το απλό κείμενο (εγώ εκτυπώνω μονάχα κείμενα) και το CLI για φωτογραφίες... :confused: Δεν ξέρω...

Υπάρχει τρόπος να του "πω" να χρησιμοποιεί και το CLI για εκτυπώσεις απλών κειμένων;;;

Παιδιά μπορεί να βλέπουμε στην οθόνη ΜΑΥΡΟ κείμενο, αλλά ο εκτυπωτής δημιοιυργεί το μάυρο σε συνδιασμό. Δεν γίνεται να τυπώνεις μόνο από΄το ένα μελάνι, άσχετα αν το βλέπουμε μαυρο, κίτρινο κλπ.

Όλοι το ίδιο έχουμε. δυστυχώς

Φτηνά μελάνια που χρησιμοποιώ για χρόνια

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=325032"]http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=325032[/COLOR] (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=329890[/B] ([B][COLOR="blue)

@ ADSLgr.com All rights reserved.