PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρία από κατόχους OTE 24mbps με υψηλό Attenuation



manicx
21-02-09, 00:46
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η εμπειρία κατόχων γραμμής εως 24mbps με υψηλό Attenuation. Υψηλό attenuation θεωρώ το 36-40 (άντε και και 42 αν υπάρχουν μερικοί). Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι πιθανό να μετακομίσω σύντομα και γνωρίζω ότι θα είμαι μακριά από το κέντρο. Με ενδιαφέρει να ξέρω

α) Σταθερότητα
β) Ταχύτητα που συγχρονίζει το router (και του upload γιατί είναι πολύ σημαντικό για την δουλειά μου).
γ) Πιθανότητα να μην συγχρονίζει το router λόγω απόστασης
δ) Αν πήγατε στο OTE από άλλον ISP, αν στον άλλο ISP είχατε την 'εως 24mbps' γραμμή με full το upload στο 1mbps.

Ευχαριστώ

psyxakias
21-02-09, 00:58
Αν και δεν έχω υψηλό attenuation, ίσως μπορώ να βοηθήσω:

α) Δε νομίζω πως σχετίζεται άμεσα, αρκεί ο βρόγχος και η καλωδίωση σου να είναι καλή. Βέβαια λόγω απόστασης (= μεγαλύτερο μήκος καλωδίωσης) αυξάνονται οι πιθανότητες για προβλήματα, άρα έμμεσα μπορεί να συσχετιστεί. Ειδάλλως εγώ αποσυνδέσεις πριν φτιάξω την καλωδίωση (καφάο->διαμέρισμα) είχα και με 7 attenuation.
β-γ) Με τόσο attenuation, κατά πάσα πιθανότητα ο ΟΤΕ δεν θα δεχτεί καν να σε βάλει στην 24αρα, αφού ελέγχουν την απόσταση κατά την αίτηση, αλλά οριακά στην 8άρα. Και έχουν ακουστεί φαινόμενα να μην συγχρονίζει καθόλου στην 24αρα (προφανώς από ρύθμιση του DSLAM) και να τους αναγκάζουν να κατέβουν στην 8άρα.
δ) Όπως έχω αναφέρει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2590832#post2590832) και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2636174#post2636174).. το μέγιστο upload rate μου μειώθηκε όταν έκανα μετάβαση από Forthnet στον ΟΤΕ, ενώ αντίθετα το downstream αυξήθηκε. Στην Forthnet είχα μέγιστο upload rate στο 1.5 Mbps, οπότε όσο και να μου μειωνόταν το SNR στο upstream δύσκολα θα έπεφτα κάτω από το 1021. Τώρα στον ΟΤΕ είναι κάτι ιδιαίτερα εύκολο, αφού μέγιστο δίνει το 1 Mbps. Ίδια γραμμή, εξοπλισμός, καλωδίωση κτλ. Προφανώς σχετίζεται με κατασκευαστή ή ρύθμιση του DSLAM.

manicx
21-02-09, 01:12
Ευχαριστώ. Το 1mbps upload με ενδιαφέρει ειδικά όταν ανεβάζω μεγάλα αρχεία σε FTP. Αν ελέγχουν πριν, να υποθέσω πως μια επίσκεψη στο τμήμα τεχνικών του ΟΤΕ στην περιοχή μου θα βοηθήσει;

Εναλλακτικά, βλέπω να μένω Forthnet κυρίως για το upload :cry: . Στην δουλειά μου με att 38 δεν συγχρονίζει ούτε στα 4 με OTEnet. Γι'αυτό ρωτάω.

psyxakias
21-02-09, 01:15
Αν ελέγχουν πριν, να υποθέσω πως μια επίσκεψη στο τμήμα τεχνικών του ΟΤΕ στην περιοχή μου θα βοηθήσει;Εμένα τηλεφωνικώς στο 134, με ενημέρωσαν (χωρίς καν να ρωτήσω) περίπου πόσο θα συγχρονίζω (16 Mbps μου είπαν, 17.5 έπιανα με το 9άρι SNR). Υποθέτω ότι το CRM τους εμφανίζει συγχρονισμό κατά προσέγγιση, συνδυάζοντας την διεύθυνση συνδρομητή με την διεύθυνση dslam σε ψηφιακό χάρτη και όχι με το attenuation. ;)

FuS
21-02-09, 14:05
Εμένα τηλεφωνικώς στο 134, με ενημέρωσαν (χωρίς καν να ρωτήσω) περίπου πόσο θα συγχρονίζω (16 Mbps μου είπαν, 17.5 έπιανα με το 9άρι SNR). Υποθέτω ότι το CRM τους εμφανίζει συγχρονισμό κατά προσέγγιση, συνδυάζοντας την διεύθυνση συνδρομητή με την διεύθυνση dslam σε ψηφιακό χάρτη και όχι με το attenuation. ;)

Ακριβώς έτσι :)
Υπάρχει σύστημα GIS psyxakia, στο 134, το οποίο εμφανίζει την καλωδιακή απόσταση από το DSLAM, με ακρίβεια, σε μέτρα, καταχωρόντας το νούμερο του τηλεφώνου.
(προφανώς το βάλανε τότε για να δουν χοντρά-χοντρά ποιοι δεν μπορούν να βάλουν IPtv)
Mετά εμφανίζει και συγχρονισμό σε kbps κατά προσέγγιση.
Το attenuation, εφόσον υπάρχει γραμμή βέβαια, είναι σίγουρα πιο ακριβές.
Επίσης όταν δίνουν προσέγγιση δεν λαμβάνεται ο παράγοντας "θόρυβος" ;)

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 9 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η εμπειρία κατόχων γραμμής εως 24mbps με υψηλό Attenuation. Υψηλό attenuation θεωρώ το 36-40 (άντε και και 42 αν υπάρχουν μερικοί). Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι πιθανό να μετακομίσω σύντομα και γνωρίζω ότι θα είμαι μακριά από το κέντρο. Με ενδιαφέρει να ξέρω

α) Σταθερότητα
β) Ταχύτητα που συγχρονίζει το router (και του upload γιατί είναι πολύ σημαντικό για την δουλειά μου).
γ) Πιθανότητα να μην συγχρονίζει το router λόγω απόστασης
δ) Αν πήγατε στο OTE από άλλον ISP, αν στον άλλο ISP είχατε την 'εως 24mbps' γραμμή με full το upload στο 1mbps.

Ευχαριστώ

Τα πάντα κυρίως εξαρτόνται από την γραμμή σου (καλωδίωση) και το llu και όχι από τον ISP συγκεκριμένα (χωρίς να θέλω να γενικοποιήσω).
Aπό forthnet (λόγω snr) θα είσαι λογικά πιο σταθερά αλλά και att 42 είναι μεγάλο :hmm:
Πρόβλημα ιδιαίτερο στο upload δεν θα έχεις (μάλλον) αλλά δεν νομίζω να γλυτώσεις τις αποσυνδέσεις. Καλό ρουτερ για υψηλό att πάντως είναι το speedtouch 585v7.
Είσαι οριακά πάντως για να έχεις -ή να μην έχεις- πρόβλημα.

manicx
22-02-09, 22:14
Ευχαριστώ και τους δύο. 585v7 έχω. Το σπίτι είναι νεόκτιστο οπότε καλωδιώσεις/κατανεμητής είναι καινούρια. Επειδή η μετάβαση με Fortnet θα είναι πονοκέφαλος (στάνταρντ 25 ημερολογιακές χωρίς internet) σκέφτομαι να πάω στον ΟΤΕ έστω και αρχικά. Αν σηκώσει 24άρα μένω. Αν όχι φεύγω με RUO. Βέβαια δεν ξέρω γιατί με τον ΟΤΕ δεν σηκώνει την 24άρα ενώ το κάνει με τους άλλους ISPs. Το Attenuation 42 το έβαλα ως worst case scenario. Ελπίζω να είναι λιγότερο αν και δεν μπορώ να πω. Ελπίζω να είναι χαμηλότερο. Να υποθέσω επίσης ότι πρέπει να έχει γίνει η μεταφορά για να μου δώσουν εκτίμηση αποστάσεως; Με διεύθυνση μόνο δεν δίνουν;

sindar
23-02-09, 21:05
Εγώ ρε παιδία με υποτιθέμενη 24Mbps και με SNR/9.5 , Att /32 πιάνω max 7Mbps και από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι είμαι μακριά και δεν μπορώ να πιάσω περισσότερο.Τα ίδια χάλια πάντως είχε η γραμμή και με Forthnet.Τι να πω, έχω απογοητευτεί.

manicx
24-02-09, 01:38
Upload πόσο έχεις;

hel
25-02-09, 09:14
Εγώ ρε παιδία με υποτιθέμενη 24Mbps και με SNR/9.5 , Att /32 πιάνω max 7Mbps και από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι είμαι μακριά και δεν μπορώ να πιάσω περισσότερο.Τα ίδια χάλια πάντως είχε η γραμμή και με Forthnet.Τι να πω, έχω απογοητευτεί.

Διάγραμμα από dmt tool ?
Είμαι λίγο offtopic οπότε αν θες βάλε το στο κατάλληλο thread με link.

FuS
25-02-09, 19:41
Ευχαριστώ και τους δύο. 585v7 έχω. Το σπίτι είναι νεόκτιστο οπότε καλωδιώσεις/κατανεμητής είναι καινούρια. Επειδή η μετάβαση με Fortnet θα είναι πονοκέφαλος (στάνταρντ 25 ημερολογιακές χωρίς internet) σκέφτομαι να πάω στον ΟΤΕ έστω και αρχικά. Αν σηκώσει 24άρα μένω. Αν όχι φεύγω με RUO. Βέβαια δεν ξέρω γιατί με τον ΟΤΕ δεν σηκώνει την 24άρα ενώ το κάνει με τους άλλους ISPs. Το Attenuation 42 το έβαλα ως worst case scenario. Ελπίζω να είναι λιγότερο αν και δεν μπορώ να πω. Ελπίζω να είναι χαμηλότερο. Να υποθέσω επίσης ότι πρέπει να έχει γίνει η μεταφορά για να μου δώσουν εκτίμηση αποστάσεως; Με διεύθυνση μόνο δεν δίνουν;

Αν το νούμερο είναι νούμερο οτέ, γίνεται αλλά δεν θα σου πουν μάλλον διότι δεν θα βγαίνεις ως πελάτης στο σύστημα. H αναζήτηση γίνεται και με νούμερο τηλεφώνου και είναι πιο ακριβής έτσι.
Αν θέλεις στείλε μου pm να σου πω πως θα γίνει αμέσως αυτό που θες.

26gDaVinci
26-02-09, 01:40
α) Δε νομίζω πως σχετίζεται άμεσα, αρκεί ο βρόγχος και η καλωδίωση σου να είναι καλή. Βέβαια λόγω απόστασης (= μεγαλύτερο μήκος καλωδίωσης) αυξάνονται οι πιθανότητες για προβλήματα, άρα έμμεσα μπορεί να συσχετιστεί. Ειδάλλως εγώ αποσυνδέσεις πριν φτιάξω την καλωδίωση (καφάο->διαμέρισμα) είχα και με 7 attenuation.
β-γ) Με τόσο attenuation, κατά πάσα πιθανότητα ο ΟΤΕ δεν θα δεχτεί καν να σε βάλει στην 24αρα, αφού ελέγχουν την απόσταση κατά την αίτηση, αλλά οριακά στην 8άρα. Και έχουν ακουστεί φαινόμενα να μην συγχρονίζει καθόλου στην 24αρα (προφανώς από ρύθμιση του DSLAM) και να τους αναγκάζουν να κατέβουν στην 8άρα.

+1:oneup:

Χλωμο εως απιθανο να σου δωσει 24 ο οτε.Εγω ζηταγα 4μβς και η απαντηση μεχρι 2 δινουμε .
Το παν ειναι να εχεις καλη γραμμη ,και με ενα καλο ρουτερ σαν το 585ν7 δεν θα εχεις κανενα προβλημα ,φυσικα ομως σε καποιον αλλο παροχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.