PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσο δουλεμα επιτελους θα φαμε απο τη forthnet?



evang
21-02-09, 15:25
Απο Δεκεμβριο η συνδεση πεφτει απο τα 9MBits στα 2Μbits με προβληματα αποσυνδεσης. Μετα απο 1 μηνα, αφου με εκαναν και αλλαξα την εσωτερικη εγκατασταση (παρα την επιμονη μου οτι δεν εχει προβλημα εσωτερικο, αφου τα στατιστικα στοιχεια της γραμμης ειναι τα ιδια, ειτε συνδεω τον router πανω στον κατανεμητη της πολυκατοικιας ειτε μεσα στο σπιτι μου), πειθονται και φερνουν τεχνικο, ο οποιος διαπιστωνει βραχυκυκλωμα στα 170 μετρα απο το σπιτι μου στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ. Μου λεει δεν χρειαζεται να κανεις κατι, αναλαμβανουμε εμεις να στειλουμε την βλαβη στον ΟΤΕ και σε 10-15 μερες (τοσο κανουν περιπου μου λεει) θα φταιχτει. Περναει αλλος ενας μηνας και η συνδεση δεν φτιαχνει. Παιρνω τηλεφωνο, μου λενε η βλαβη δεν εχει σταλει γιατι δεν πηρατε τηλεφωνο μετα που εφυγε ο τεχνικος για να επιβεβαιωσετε την βλαβη. Θα την στειλουμε τωρα και σε 48 ωρες παρτε τηλεφωνο. Του λεω καλα σε 48 ωρες θα φτιαξει ο ΟΤΕ την βλαβη? Πως ειστε σιγουροι? Και μου απανταει...προσεχτε για να μην σας κοροιδεουν...."...εχουμε SLA συμφωνια με τον ΟΤΕ, οποια βλαβη δινουμε στον ΟΤΕ ειναι υποχρεωμενος να την φταιξει σε 48 ωρες...". Παιρνω λοιπον χτες και μου λεει ο ΟΤΕ απαντησε αρνητικα, οτι δεν υπαρχει προβλημα και θα ξαναστειλουμε σπιτι σας τεχνικο να ελεγξει ξανα την εγκατασταση σπιτι σας... Μα την ελεγξε τους λεω... Δεν καταλαβαινουν τιποτα. Τους λεω εχω UTP καλωδιο απο το κατανεμητη στο σπιτι μου, τους λεω οτι ο router δινει τα ιδια στοιχεια γραμμης και στον κατανεμητη....στα παλια τους τα παπουτσια. Εχουνε μαθει το ποιηματακι τους και το λενε σε καθε κακομοιρο συνδρομητη. Αφου δουλευουν εμενα που ειμαι τεχνικος, φανταστειτε τι λενε στον απλο κοσμο που δεν ξερει τεχνικα. Τους εχω παρει στο διαστημα αυτο, 3 μηνες περιπου 10 φορες τηλεφωνο.Ειστε για γελια κυριοι....Αντε γεια...

metsam
21-02-09, 15:37
κι εγώ τεχνικός είμαι. κι εγώ έχω forthnet. κι εγώ έχω βραχυκύκλωμα στα 512 μέτρα από το σπίτι. κι εμένα θα την έφτιαχνε τη γραμμή ο ΟΤΕ. κι εμένα δεν την έφτιαξε.
Μην την ψάχνεις τη δουλειά... Ίσως η μόνη πραγματικά λύση από τη στιγμή που έχεις πρόβλημα να είναι να πας στον ΟΤΕ. Τυχεροί αυτοί που δεν έχουν προβλήματα στις γραμμές τους...

geodeath
23-02-09, 01:23
Στείλε τους και ένα μαιλ στην εξυπηρέτηση πελατών με το πρόβλημα σου ακριβώς. Συνήθως απαντάνε στα μαιλ και σε καλούν τις επόμενες μέρες. Αλλιώς κάνε μια καταγγελία στους αρμόδιους φορείς(ΕΕΤΤ) και καλή τύχη.

29gk
23-02-09, 13:05
Δεν ξερω αν σας βοηθησω αλλα πιστευω πως θα μπορεσετε να βγαλετε καποια συμπερασματα, απο δικη μου παρομοια περιπτωση, εδω

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270618

φυσικα τελικα σημερα δουλευω με την δευτερη, εντελως νεα γραμμη. Η πρωτη που σας αφορα, αναγκαστικα καταργηθηκε.

evang
23-02-09, 22:04
29gk, ειναι πιθανο η περιπτωση να ειναι ιδια.
Απο εκει και περα ομως η συμπεριφορα της Forthnet ειναι το λιγότερο για γελια. Οι περισσοτεροι απο αυτους που απαντανε στο τηλεφωνο ειναι ανιδικευτοι, για αυτο και εξοργιζουν τους συνδρομητες.

Δεν ειναι δυνατον, αντι να προσπαθησοουν να δωσουν μια τεκμηριωμένη απαντηση να αρχιζουν το ποιηματακι (2 μηνες τωρα) περι βραχυκυκλωματος στο σπιτι σου, και ποσα τηλεφωνα εχεις, και πως είναι συνδεμενα και αν εχεις πολυμπριζα, την στιγμή που τεκμηριωμένα το προβλημα υπάρχει από τον κατανεμητη της πολυκατοικίας.
Προτιμώ να μου πουν ότι δεν μπορουν να το φτιάξουν πάρα να με κοροϊδεύουν προκλητικά…

geodeath
23-02-09, 23:18
Απαίτησε με μαιλ να σου φέρουν τεχνικό για έλεγχο.

29gk
23-02-09, 23:45
Προτιμώ να μου πουν ότι δεν μπορουν να το φτιάξουν πάρα να με κοροϊδεύουν προκλητικά…

Και εδω ακριβως ειναι η μεγαλη διαφορα του "εναλλακτικου" με τον ΟΤΕ. Σαν ιδιωτικη εταιρεια δεν λεει ποτε "οχι". Λεει παντα "Ναι" ακομα και οταν δεν εχει ιδεα για το τι συμβαινει. Σε αντιθεση φυσικα με τον ΟΤΕ που εχουμε ενα μονιμο αδιαφορο ανασηκωμα των ωμων.

Τωρα, σε περιπτωσεις σαν την δικη σου, και την πρωην δικη μου, μαλλον εχουμε ενα κοκτειλ και των δυο καταστασεων. :evil:

CatMarg
23-02-09, 23:45
Μια απο τα ίδια κ σε μένα...Μεγάλη κοροιδία απο Forthnet.[url]http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270274. Μούρθε κ ο λογαριασμός κ τάχω παίξει!Δεν ξέρω τι να κάνω!

geodeath
24-02-09, 02:48
Μια απο τα ίδια κ σε μένα...Μεγάλη κοροιδία απο Forthnet.[url]http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270274. Μούρθε κ ο λογαριασμός κ τάχω παίξει!Δεν ξέρω τι να κάνω!
Για τον λογαριασμό δε θα υπάρξει πρόβλημα λογικά θα σου πιστώσοουν το ποσό για τις υπηρεσίες που δεν χρησιμοποίησες ποτέ.

amoydar
24-02-09, 12:49
29gk, ειναι πιθανο η περιπτωση να ειναι ιδια.
Απο εκει και περα ομως η συμπεριφορα της Forthnet ειναι το λιγότερο για γελια. Οι περισσοτεροι απο αυτους που απαντανε στο τηλεφωνο ειναι ανιδικευτοι, για αυτο και εξοργιζουν τους συνδρομητες.

Δεν ειναι δυνατον, αντι να προσπαθησοουν να δωσουν μια τεκμηριωμένη απαντηση να αρχιζουν το ποιηματακι (2 μηνες τωρα) περι βραχυκυκλωματος στο σπιτι σου, και ποσα τηλεφωνα εχεις, και πως είναι συνδεμενα και αν εχεις πολυμπριζα, την στιγμή που τεκμηριωμένα το προβλημα υπάρχει από τον κατανεμητη της πολυκατοικίας.
Προτιμώ να μου πουν ότι δεν μπορουν να το φτιάξουν πάρα να με κοροϊδεύουν προκλητικά…

Φίλος πρέπει να καταλάβεις πως όταν καλείς σε ένα βλαβοληπτικό κέντρο καλέις απλά και μόνο για να δηλώσεις μια πιθανή βλάβη-δυσλειτουργία. Προφανώς και οι εργαζόμενοι εκεί δεν έχουν εξειδικευμένες τεχνικές γνώσεις επειδή δεν χρειάζεται να έχουν. Έχουν τη γνώση που απαιτείται για να ενημερώσουν συστημικά το πρόβλημα που εσύ έχεις. Όταν η γραμμή σου έχει πρόβλημα δεν μπορεί κάποιος να το λύσει από ένα γραφείο παρά μόνο να σε βοηθήσει σε κάποια συνηθισμένα απλά πράγματα που μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα. Γενικά όταν καλείς να ξέρεις ότι μιλάς με τηλεφωνικό κέντρο και όχι με το κέντρο τηλεματικής-τηλεπάθειας ή κάποιο τμήμα που επιλύει τεχνικά προβλήματα εξ αποστάσεως.

29gk
24-02-09, 13:28
Φίλος πρέπει να καταλάβεις πως όταν καλείς σε ένα βλαβοληπτικό κέντρο καλέις απλά και μόνο για να δηλώσεις μια πιθανή βλάβη-δυσλειτουργία. Προφανώς και οι εργαζόμενοι εκεί δεν έχουν εξειδικευμένες τεχνικές γνώσεις επειδή δεν χρειάζεται να έχουν. Έχουν τη γνώση που απαιτείται για να ενημερώσουν συστημικά το πρόβλημα που εσύ έχεις. Όταν η γραμμή σου έχει πρόβλημα δεν μπορεί κάποιος να το λύσει από ένα γραφείο παρά μόνο να σε βοηθήσει σε κάποια συνηθισμένα απλά πράγματα που μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα. Γενικά όταν καλείς να ξέρεις ότι μιλάς με τηλεφωνικό κέντρο και όχι με το κέντρο τηλεματικής-τηλεπάθειας ή κάποιο τμήμα που επιλύει τεχνικά προβλήματα εξ αποστάσεως.

Δεν εισαι ορθος.

Η λογικη ειναι μια και απλη. Πληρωνω ? Υποσχεθηκες να μου παρεχεις υπηρεσια ? Εχεις υποχρεωση επισκευης ? Τελος. Τωρα, τι εργαλεια θα χρησιμοποιησεις, αν μεσα σε αυτα ειναι και η τηλεπαθεια, τι σχεσεις εχεις με το συναφι σου, αν πληρωνεις ή δεν πληρωνεις, αν τσακωθηκες με τον μπατζανακη σου, δεν με ενδιαφερει.

Επειδη ομως, σε αυτην ειδικα την εξισωση, παιζει και ο ΟΤΕ, τα ιδια ισχυουν και προς αυτον. Εγω επειδη δεν γνωριζω, επειδη δεν ξερω καν γραφη κι αναγνωση, υποχρεουμαι μονον στην πλρηρωμη. Τα αλλα οφειλουν να μου τα καλυπτουν οι σχετικοι ( παροχος ).

amoydar
24-02-09, 13:54
Η λογική είναι απλή. Έχεις τεχνικό πρόβλημα? Ο κανονισμός ορίζει πως ο πάροχος υποχρεούται να σου απαντήσει εντός 48 h. Αυτό δε συνεπάγεται πως θα λύσει πρόβλημα αλλά πως σε 48 ώρες θα έχει εντοπίσει το πρόβλημα και θα το αναθέσει στον αρμόδιο για την επίλυση του. Οι πάροχοι υποχρεούντε να απαντούν εντός 48 h και να εκκινήσουν διαδικασία επίλυσης, το πότε θα επιλυθεί είναι θέμα που δεν προβλέπεται χρονικό περιθώριο. Διάβασε λίγο τους όρους παροχής υπηρεσιών που έχεις υπογράψει να δεις τι λέει για τεχνικά προβλήματα, λόγους ανωτέρας βίας κτλ. κτλ. Οι εταιρίες τις περισσότερες φορές στα τεχνικά προβλήματα είναι τυπικά ΟΚ . Και με τη λογική αυτή ούτε την εταιρία την ενδιαφέρει αν έσυ δε ξέρεις γραφή και ανάγνωση αλλά μόνο οι όροι που αναφέροντε στο συμβόλαιο. Και ΄τελικά ισχύει αυτό που λέω πάντα σε τέτοιες περτιπτώσεις δε σου αρέσει η Forthnet? Aπλά φεύγεις. Δε σε υποχρεώνει κάποιος να μένεις εκεί.

29gk
24-02-09, 14:33
Kαταρχην αυτο που δεν καταλαβαινω, ποτε δεν το καταλαβα, ειναι το οπαδικο υφος. Αυτο ομως που δεν εχεις καταλαβει εσυ, ειναι πως και τους ορους εχω διαβασει, εκτενεστατα, προσεκτικοτατα, πολλες φορες μαλιστα, πως δεν εχω εναν μονο παροχο με τον οποιο ασχολουμαι αν και οι περισσοτερες συνδεσεις μου ειναι στην Forthnet. Επισης αν μπεις στον κοπο να διαβασεις, αρχικα να διαβασεις και στη συνεχεια να δωσεις λιγο προσοχη στο δικο μου προσφατο θεμα που αφορουσε κατα σειρα τους Tellas, Vodafone, HOL, Forthnet και τελος ΟΤΕ , θα βγαλεις πιστευω το συμπερασμα πως οι "εναλλακτικοι" δεν ακολουθουν τις υποχρεωσεις τους, αυτες που αναφερεις και ειδικα αν τους αφησεις χωρις πιεση, ενω ο ΟΤΕ, απλα αδιαφορει.

Επισης, για να μην νομιζεις πως σε αδικω, χαρακτηριζοντας "οπαδικο" το υφος σου, κανε εναν ακομα κοπο και ψαξε εδω στο φορουμ παλαιοτερα μηνυματα μου. Ξεκινα απο 2 ετη και δω και παντα στο τμημα της Forthnet !!

Οσο για το δια ταυτα, οντως στο δικο μου προβλημα, η λυση ηταν η νεα γραμμη απο τον ΟΤΕ και η ακυρωση - με συνεπεια την απωλεια φυσικα του αριθμου μου - της πρωτης γραμμης. Φυσικα, το "αμα δεν γουσταρεις φευγεις", ευκολα λεγεται και γινεται σε εναν οικιακο αριθμο αλλα ειναι αδυνατο και εκτος καθε σκεψης σε εναν επαγγελματικο αριθμο. ;)

amoydar
24-02-09, 14:57
Φίλος δεν είναι είμαι οπαδός κανενός. Γενικά δεν θεωρώ τις ιδιωτικές εταιρίες αξιόπιστες αντιθέτος από ιδία πείρα γνωρίζω τον βαθμό της ανοργανωσιάς τους. Αλλά φίλος δεν μπορώ να ακούω συνεχώς γκρίνια και γκρίνια. Γενικά θεωρώ πως ο καταναλωτής δεν πρέπει να μεμψιμηρεί και να παρακαλάει αλλά να επιβάλει με τις επιλογές του την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά. Ετσί είμαι υπέρμαχος της άποψης πως αν δε με καλύπτει κάτι πολύ απλά δεν το αγοράζω. Πληροφοριακά σε κανένα συμβόλιαο δεν αναφέρει πως η όποια εταιρία υποχρεούται να επιλύει τεχνικό πρόβλημα εντός κάποιου συγκεκριμένου διαστήματος. Άρα επι του τυπικού αλλά και ουσιαστικού θέματος ο συνδρομητής δε μπορεί να κάνει τίποτα αν η γραμμή του παρουσιάζει τεχνικό προβλημα παρά μόνο να περιμένει την επίλυση του.

Τώρα αδερφέ για επαγγελματίες θα έπρεπε να γνωρίζεις πως υπάρχουν τα λεγόμενα εταιρκά προγράμματα ( και όχι τα οικιακά double play ) που λειτουργούν υπό άλλες συνθήκες, με διαφορετικές διαδικασίες-λύσεις προβλημάτων κτλ. αλλά προφανώς και με διαφορετική χρέωση ;)

Το συμπέρασμα δε παύει να είναι πως ότι πληρώνεις πέρνεις σχεδόν σε κάθε περίπτωση, για αυτό και υποστηρίζω πως αν δε σου αρέσει αυτο που πέρνεις πολύ απλά δε πληρώνεις και φεύγεις.

29gk
24-02-09, 15:17
Τρια σημεια.

Πρωτα, εχεις δικηο στο κομματι της γκρινιας, αλλα ειτε δεν θα παρακολουθεις καποιο θεμα αρα και δεν θα ενοχλεισαι, ειτε δεν εχεις διαπιστωσει πως στο συγκεκριμενο αυτο θεμα δεν γκρινιαξε καποιος, αλλα αντιθετα ζητησε βοηθεια. Σε αλλα θεματα, ναι μαζι σου, το εχω παρατηρησει κι εγω.

Στη συνεχεια, υπαρχει υποχρεωση και χρονικο περιθωριο, το οποιο μπορει να μην αναγραφεται στα συμβολαια αλλα περιλαμβανεται στις υποχρεωσεις των εταιρειων. Με νομο και κονονισμο. Αυτο που ειναι ομως απολυτως σιγουρο, ειναι η ενημερωση του παροχου προς τον πελατη. Η εγκυρη, σαφης και γρηγορη ενημερωση. Οχι κουκουρουκου εκτος κι αν αρχισουμε τις "πιεσεις".

Τελος, δεν υπαρχει πραγματικα σοβαρη διακριση αναμεσα σε μια οικιακη και μια επαγγελματικη υπηρεσια. Πχ, οταν εκανα μεταφορα στην forthnet απο τον ΟΤΕ, στο μαγαζι μου, ζητησα αλλα και μου εδιναν υποχρεωτικα το 2play SOHO ( τωρα μαλλον Economy ) και οχι το κλασσικο, καθως το χαρακτηριζαν επαγγελματικο ενω το δευτερο αυστηρα οικιακο. Αντιμετωπισα λοιπον τοτε, τον Μαιο του 2007, προβλημα με το μηχανημα POS που δεχεται πιστωτικες καρτες. Η βοηθεια της forthnet ηταν σαφως λιγοτερη απο την υποστηριξη της Τραπεζας, αλλα υπηρχε. Αν ομως, για καποιο λογο ειχα το προβλημα του φιλου που ανοιξε το θεμα με βραχυκυκλωμα στο απολυτως απαραιτητο για μενα ιντερνετ ή ακομα χειροτερα στο τηλεφωνο, σε ενα νουμερο που ισχυει απο το 1989, πως θα επρεπε να το αντιμετωπισω ? Με υπομονη και κατανοηση ? Φευγοντας κι εχοντας διμηνο κοστος λογω ανυπαρξιας τηλεφωνικης γραμμης ? Και στο σπιτι γιατι να μεινω χωρις τηλεφωνο ? Κι αν παρω φωτια ? Και ιντερνετ, γιατι να μην εχω την ωρα που το email μου ειναι απαραιτητο ?

Ολα βλεπεις ειναι σχετικα.

amoydar
24-02-09, 15:49
Ναι ρε αδερφέ προφανώς και όλα είναι σχετικά καθώς το κόστος που έχεις από τεχνικά προβλήματα είναι σοβαρό. Απλά πρέπει να καταλάβουμε πως και το τηλέφωνο χαλάει , όπως χαλάει το αυτοκίνητο, το ψυγείο,ο θερμοσίφωνας και ο η/υ. Επίσης πρέπει να κατανοούμε πως μια ιδωτική εταιρία χωρίς πείρα , χωρίς τεχνογνωσία και χωρίς υψηλό κόστος παροχής υπηρεσιών ΔΕΝ μπορεί να παρέχει και υψηλής ποιότητας εξυπηρέτηση. Είναι σαν να ζητάς από ένα Lada να περάσει μια Bmw. Οι κανόνες της αγοράς ισχύουν σε όλα τα προιόντα . Δεν είναι τυχαίο που το 99% των εταιρικών προγραμμάτων είναι στον ΟΤΕ και όχι σε άλλο παροχο. Γενικά υπάρχει πολύ γκρίνια για όλες τις εταιρίες τηλεπικοινωνιών λες και όλα τα υπόλοιπα δουλέυον σωστά σε αυτή τη χώρα και το πρόβλημα μας είναι το τηλέφωνο και το ίντερνετ. Και επειδή σε αυτή τη χώρα που ζούμε δεν μας προστατεύει κανένας κρατικός μηχανισμός η μόνη δύναμη που έχουμε είναι η δύναμη των χρημάτων που ξοδεύουμε. Όταν το καταλάβουμε αυτό μπορεί να αλλάξει κάτι προς όφελος του καταναλωτή, γιατί ο κανόνας που αναφέρει πως " όσο υπάρχει κάποιος που αγοράζει τόσο θα υπάρχει και κάποιος που θα πουλάει " δεν αλλάζει.

mikstratos
24-02-09, 17:04
οντος πεφτει μεγαλη κοροιδια, ευχησου να εισαι τυχερος και να ασχοληθουν με το προβλημα.

theopan
25-02-09, 00:06
Ερώτηση: "Ποσο δουλεμα επιτελους θα φαμε απο τη forthnet? "

Απάντηση: Όσο ...αντέχετε και ακόμη περισσότερο...

aa144
25-02-09, 00:11
Μα καλά, τι συμφέρον έχει ο ΟΤΕ να σου φτιάξει τη βλάβη;

Και τι συμφέρον (άραγε) έχει ο ΟΤΕ να μην σου φτιάξει τη βλάβη;


Χρειάζεται απάντηση στα παραπάνω; στο Ελλαδιστάν είμαστε, το ξεχάσαμε αυτό;

hel
25-02-09, 08:55
Δεν εισαι ορθος.

Η λογικη ειναι μια και απλη. Πληρωνω ? Υποσχεθηκες να μου παρεχεις υπηρεσια ? Εχεις υποχρεωση επισκευης ? Τελος. Τωρα, τι εργαλεια θα χρησιμοποιησεις, αν μεσα σε αυτα ειναι και η τηλεπαθεια, τι σχεσεις εχεις με το συναφι σου, αν πληρωνεις ή δεν πληρωνεις, αν τσακωθηκες με τον μπατζανακη σου, δεν με ενδιαφερει.

Επειδη ομως, σε αυτην ειδικα την εξισωση, παιζει και ο ΟΤΕ, τα ιδια ισχυουν και προς αυτον. Εγω επειδη δεν γνωριζω, επειδη δεν ξερω καν γραφη κι αναγνωση, υποχρεουμαι μονον στην πλρηρωμη. Τα αλλα οφειλουν να μου τα καλυπτουν οι σχετικοι ( παροχος ).

Δεν πληρώνουμε μόνο την forthnet αλλά κάπου 8 Ε το μήνα και τον ΟΤΕ;)

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


29gk, ειναι πιθανο η περιπτωση να ειναι ιδια.
Απο εκει και περα ομως η συμπεριφορα της Forthnet ειναι το λιγότερο για γελια. Οι περισσοτεροι απο αυτους που απαντανε στο τηλεφωνο ειναι ανιδικευτοι, για αυτο και εξοργιζουν τους συνδρομητες.

Δεν ειναι δυνατον, αντι να προσπαθησοουν να δωσουν μια τεκμηριωμένη απαντηση να αρχιζουν το ποιηματακι (2 μηνες τωρα) περι βραχυκυκλωματος στο σπιτι σου, και ποσα τηλεφωνα εχεις, και πως είναι συνδεμενα και αν εχεις πολυμπριζα, την στιγμή που τεκμηριωμένα το προβλημα υπάρχει από τον κατανεμητη της πολυκατοικίας.
Προτιμώ να μου πουν ότι δεν μπορουν να το φτιάξουν πάρα να με κοροϊδεύουν προκλητικά…

Καταγγελία σε ΕΕΤΤ να κάνεις και να ζητήσεις από forthnet να σου στείλουν με Mail τις ημερομηνίες που έδωσαν βλάβη σε ΟΤΕ και ο ΟΤΕ έκλεισε την βλάβη.

jim_nut18
25-02-09, 11:45
καλα ρε παιδια ο ανθρωπος ζηταει βοηθεια και τι πρεπει να κανει και εσεις τον δουλευετε και αλλο:p
εκτος απο τη φορθνετ εχει και εσας..λολ.

κανε αυτο που λεει ο απο πανω.

polakis
25-02-09, 11:56
Ρε παιδιά τί να λέμε τώρα. Η απάτη πάει σύννεφο από forthnet!

Από καλύτερη εταιρεία έγινε κατάντια εντελώς μιλάμε!

Η πιο ακριβή από όλους, με τις λιγότερες υπηρεσίες πλέον, και αυτές πετσοκομμένες!!!!!

Ντροπή τους...

athina_livadi
25-02-09, 15:40
Αίσχος τους και θέλουν όχι μόνο καταγγελία αλλά δημόσιο κράξιμο ομαδικώς!

theopan
25-02-09, 16:18
Από καλύτερη εταιρεία έγινε κατάντια εντελώς μιλάμε!



Από που προκύπτει ότι υπήρξε η καλύτερη; Απλά κάποια εποχή ήταν σχεδόν η μόνη (μεγάλη). Και δεν θέλει και μεγάλη ικανότητα να δίνεις απλά account για σύνδεση στο dialup. Οι εναλλακτικοί "ξεβρακώθηκαν" από την έλευση του llu στο adsl και μετά. Από τότε και μετά φάνηκε ποιος είναι σοβαρός και ποιός όχι. Και δυστυχώς για τη forthnet, απέχει πολύ (και απομακρύνεται όλο και περισσότερο αντί να βελτιώνεται) από το να μπορεί να χαρακτηριστεί "σοβαρή".

jim_nut18
25-02-09, 19:17
ρε εγω ουτε ενα βιντεο στο youtube δε μπορω να δω..εκατο ωρες κανει να φορτωσει.και ειμαι με 24αρα και πιανω 6αρα.και ουτε ετσι..με το dial up εκανε πιο γρηγορα να φορτωσει.

athina_livadi
26-02-09, 00:00
Σήμερα πάλι αποσύνδεση για μισή ώρα περίπου έτσι για να μην ξεχνάω τις συνήθειές τους...κατά τις 18:15μ.μ. Ενώ περίμενα μισή ώρα στο τηλ για ΤΥ μου ήρθε πάλι η σύνδεση και γλιτώσανε το κράξιμο προς το παρόν!

gioka
26-02-09, 02:06
Φίλε/Φίλη athina_livadi νομίζεις οτι θα καταλάβουν και τίποτα; Αν θες να εκτονοθείς τουλάχιστον πήγαινε στα γραφεία τους. Εκεί έχει πλάκα να τους βλέπεις σαν βόδια να μην ξέρουν να σου απαντήσουν σε κανένα ερώτημα.

dancerman
26-02-09, 02:08
Πεσμενα λινκ υπαρχουν μεταξυ αθηνας θεσσαλονικης οπως φαινεται γενικος χαμος σημερα.

athina_livadi
26-02-09, 13:55
Αν κάνω την κίνηση και πάω στα γραφεία τους θα γίνει το γλέντι. Μας έχουν φτάσει σε σημείο να λέμε δόξα το Θεό αν έχουμε μικρές αποσυνδέσεις μέσα στην εβδομάδα και όχι μεγάλες. Αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή, είναι τόσο βόδια που δεν καταλαβαίνουν ούτε με το καλό, ούτε με το άγριο. Τέτοια αναισθησία δεν έχω συναντήσει. Η πλάκα είναι οτι αν πάρεις τηλ σου βγάζει μήνυμα οτι η συνομιλία ηχογραφείται. Ετσι να ηχογραφούν τα βρισίδια και την αγανάκτηση του κόσμου να δούμε τι θα καταλάβουν. Εχουν βάλει ένα σωρό ανειδίκευτους και ανεκπαίδευτους στη ΤΥ και περιμένουμε προκοπή απο αυτούς...δεν νομίζω...καλή μας υπομονή. Μου έμειναν 6 μήνες ακόμα για να σηκωθώ να φύγω...

JULIANIK
26-02-09, 14:34
Δεν πληρώνουμε μόνο την forthnet αλλά κάπου 8 Ε το μήνα και τον ΟΤΕ;)
Forthnet AE λεει ο λογαριασμος. Δεν μας αφορα με ποιους συνεργαζονται, ουτε τι προβληματα εχουν μ'αυτους. (αν εχουν).

Αν εχεις προπληρωσει στο σουβλατζη να σου στελνει κα8ημερινα σουβλακια, θα σου στελνει σουβλακια. Αν δε σου στειλει μια μερα, σου χρωσταει. Αν σου στειλει 1 μεριδα αντι για 5, σου χρωσταει.
Δε θα σου πει "μου φταιει ο κρεοπωλης, δε θα φας, αλλα σκασε και (προ)-πληρωνε".
Δε σε αφορα εσενα αυτο. Κι ας πληρωνει με τα λεφτα σου -και- τον κρεοπωλη.

Αλλα με τους σουβλατζηδες που μπλεξαμε εμεις..... :down:

Αλλες 20 μερες ταλαιπωριας και κοροιδιας (σπλιτερ-μιτερ μπουρδες)
με αποσυνδεσεις αν 3 λεπτο, και "συνδεση" στα 3-5Mbit
Θα με αποζημιωσει κανεις γι'αυτο???
Ναιιιιιιιιι καλα!

athina_livadi
26-02-09, 15:50
Tι γίνεται ρε γαμώτο μπάχαλο...

hel
27-02-09, 00:07
Ρε παιδιά τί να λέμε τώρα. Η απάτη πάει σύννεφο από forthnet!

Από καλύτερη εταιρεία έγινε κατάντια εντελώς μιλάμε!

Η πιο ακριβή από όλους, με τις λιγότερες υπηρεσίες πλέον, και αυτές πετσοκομμένες!!!!!

Ντροπή τους...

Πιο ακριβή από ποιά ;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ρε εγω ουτε ενα βιντεο στο youtube δε μπορω να δω..εκατο ωρες κανει να φορτωσει.και ειμαι με 24αρα και πιανω 6αρα.και ουτε ετσι..με το dial up εκανε πιο γρηγορα να φορτωσει.

Σε ποια περιοχή είσαι;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Forthnet AE λεει ο λογαριασμος. Δεν μας αφορα με ποιους συνεργαζονται, ουτε τι προβληματα εχουν μ'αυτους. (αν εχουν).

Αν εχεις προπληρωσει στο σουβλατζη να σου στελνει κα8ημερινα σουβλακια, θα σου στελνει σουβλακια. Αν δε σου στειλει μια μερα, σου χρωσταει. Αν σου στειλει 1 μεριδα αντι για 5, σου χρωσταει.
Δε θα σου πει "μου φταιει ο κρεοπωλης, δε θα φας, αλλα σκασε και (προ)-πληρωνε".
Δε σε αφορα εσενα αυτο. Κι ας πληρωνει με τα λεφτα σου -και- τον κρεοπωλη.

Αλλα με τους σουβλατζηδες που μπλεξαμε εμεις..... :down:

Αλλες 20 μερες ταλαιπωριας και κοροιδιας (σπλιτερ-μιτερ μπουρδες)
με αποσυνδεσεις αν 3 λεπτο, και "συνδεση" στα 3-5Mbit
Θα με αποζημιωσει κανεις γι'αυτο???
Ναιιιιιιιιι καλα!

Αν ίσχυε το πρώτο που λες , δεν θα έπεφταν τα πρόστιμα για καθυστερήσεις για επιδιόρθωση βλαβών κλπ.
Αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα μας.

JULIANIK
27-02-09, 10:54
Αν ίσχυε το πρώτο που λες , δεν θα έπεφταν τα πρόστιμα για καθυστερήσεις για επιδιόρθωση βλαβών κλπ..
Αν ισχυε αυτο που λες, θα ειχα εισπραξει καποια απο τα προστιμα αυτων των καθυστερησεων και δυσλειτουργιων,
για τα χαμενα 10ημερα και 20μερα ταλαιπωριας και παροχης απαραδεκτων υπηρεσιων.
Εγω ο "πελατης" ειμαι ο αμεσα θιγομενος απο αυτα τα χαλια.
Πρεπει δηλαδη να σε καταγγειλω στις αρχες, για να μου επιστρεψεις χρηματα, για την περιοδο που με ταλαιπωρησες για τις υπηρεσιες που ειχα ΠΡΟπληρωσει;
Χώρια την καμπανα* που θα φας απο τις αρχες για τις πρακτικες σου.

*Για το αν εχουν πληρωθει στις αρχες τα προστιμα αυτα, υπαρχουν καποιες πληροφοριες;
:whistle:

al_xxx
28-02-09, 01:30
Μια απο τα ίδια κ σε μένα...Μεγάλη κοροιδία απο Forthnet.[url]http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270274. Μούρθε κ ο λογαριασμός κ τάχω παίξει!Δεν ξέρω τι να κάνω!

Μην τον πληρώσεις μέχρι να σου απαντήσουν εγγράφως, σε αίτηση που θα τους κάνεις να μην τον πληρώσεις στην οποία θα κοινοποιήσεις την Ε.Ε.Τ.Τ. εξηγώντας, φυσικά τα προβλήματα. Τι θα κάνουν; Θα σου κόψουν το τηλέφωνο; :p

CatMarg
28-02-09, 02:27
Μην τον πληρώσεις μέχρι να σου απαντήσουν εγγράφως, σε αίτηση που θα τους κάνεις να μην τον πληρώσεις στην οποία θα κοινοποιήσεις την Ε.Ε.Τ.Τ. εξηγώντας, φυσικά τα προβλήματα. Τι θα κάνουν; Θα σου κόψουν το τηλέφωνο; :pΣιγά μη τους πληρώσω!:evil:

theopan
28-02-09, 12:23
*Για το αν εχουν πληρωθει στις αρχες τα προστιμα αυτα, υπαρχουν καποιες πληροφοριες;
:whistle:

Όλα τα πρόστιμα που επιβάλλονται, πληρώνονται από τους παρόχους. Δεν βγάζουν ενημερότητα αν δεν τα πληρώσουν. Οι ιστορίες περί μη πληρωμής είναι μάλλον urban legend. Το πρόβλημα είναι αλλού: είναι αρκετά χαμηλά (παρά το ότι στα μάτια των απλών καταναλωτών φαίνονται μεγάλα τα νούμερα) ώστε να τους συμφέρει να πληρώνουν πρόστιμα παρά να σοβαρευτούν...

evang
01-03-09, 10:22
Απο Δεκεμβριο η συνδεση πεφτει απο τα 9MBits στα 2Μbits με προβληματα αποσυνδεσης. Μετα απο 1 μηνα, αφου με εκαναν και αλλαξα την εσωτερικη εγκατασταση (παρα την επιμονη μου οτι δεν εχει προβλημα εσωτερικο, αφου τα στατιστικα στοιχεια της γραμμης ειναι τα ιδια, ειτε συνδεω τον router πανω στον κατανεμητη της πολυκατοικιας ειτε μεσα στο σπιτι μου), πειθονται και φερνουν τεχνικο, ο οποιος διαπιστωνει βραχυκυκλωμα στα 170 μετρα απο το σπιτι μου στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ. Μου λεει δεν χρειαζεται να κανεις κατι, αναλαμβανουμε εμεις να στειλουμε την βλαβη στον ΟΤΕ και σε 10-15 μερες (τοσο κανουν περιπου μου λεει) θα φταιχτει. Περναει αλλος ενας μηνας και η συνδεση δεν φτιαχνει. Παιρνω τηλεφωνο, μου λενε η βλαβη δεν εχει σταλει γιατι δεν πηρατε τηλεφωνο μετα που εφυγε ο τεχνικος για να επιβεβαιωσετε την βλαβη. Θα την στειλουμε τωρα και σε 48 ωρες παρτε τηλεφωνο. Του λεω καλα σε 48 ωρες θα φτιαξει ο ΟΤΕ την βλαβη? Πως ειστε σιγουροι? Και μου απανταει...προσεχτε για να μην σας κοροιδεουν...."...εχουμε SLA συμφωνια με τον ΟΤΕ, οποια βλαβη δινουμε στον ΟΤΕ ειναι υποχρεωμενος να την φταιξει σε 48 ωρες...". Παιρνω λοιπον χτες και μου λεει ο ΟΤΕ απαντησε αρνητικα, οτι δεν υπαρχει προβλημα και θα ξαναστειλουμε σπιτι σας τεχνικο να ελεγξει ξανα την εγκατασταση σπιτι σας... Μα την ελεγξε τους λεω... Δεν καταλαβαινουν τιποτα. Τους λεω εχω UTP καλωδιο απο το κατανεμητη στο σπιτι μου, τους λεω οτι ο router δινει τα ιδια στοιχεια γραμμης και στον κατανεμητη....στα παλια τους τα παπουτσια. Εχουνε μαθει το ποιηματακι τους και το λενε σε καθε κακομοιρο συνδρομητη. Αφου δουλευουν εμενα που ειμαι τεχνικος, φανταστειτε τι λενε στον απλο κοσμο που δεν ξερει τεχνικα. Τους εχω παρει στο διαστημα αυτο, 3 μηνες περιπου 10 φορες τηλεφωνο.Ειστε για γελια κυριοι....Αντε γεια...


Αυτο που δεν σκεφτηκα να κανω (μαλλον με απετρεψε ο τεχνικος της forthnet), και μαλλον θα επρεπε, ειναι να παρω τον ΟΤΕ τηλεφωνο και να ρωτησω, εαν δηλωθηκε βλαβη απο forthnet και ποια ηταν η απαντηση του ΟΤΕ, για να καταλαβω ποιος δουλευει ποιον. Δεν ξερω εαν ο ΟΤΕ θα μου απαντουσε. Απο τις αντιφασεις που ακουσα απο την forthnet, ειναι πιθανον να μη δηλωσαν την βλαβη. Παντως εαν δεν υπαρξει διαφανεια σε αυτα τα πραγματα, δεν προκειται κανεις να βγαλει ακρη. Ας βγαλουν και η forthnet και ο ΟΤΕ το status βλαβων στο Ιντερνετ για να ξερουμε ποιος ευθυνεται καθε φορα.

jim_nut18
01-03-09, 11:43
........Auto merged post: hel πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Σε ποια περιοχή είσαι;


αλικαρνασσος ηρακλειο κρητης.

nikpanag
01-03-09, 22:15
Όλα τα πρόστιμα που επιβάλλονται, πληρώνονται από τους παρόχους. Δεν βγάζουν ενημερότητα αν δεν τα πληρώσουν. Οι ιστορίες περί μη πληρωμής είναι μάλλον urban legend. Το πρόβλημα είναι αλλού: είναι αρκετά χαμηλά (παρά το ότι στα μάτια των απλών καταναλωτών φαίνονται μεγάλα τα νούμερα) ώστε να τους συμφέρει να πληρώνουν πρόστιμα παρά να σοβαρευτούν...


Περί πληρωμής προστίμων έχω την εντύπωση ότι όπως σε οποιαδήποτε διαμάχη με το δημόσιο οι εταιρείς προσβάλλουν την απόφαση, πληρώνουν ένα μικρό ποσοστό (10-15%) και μετά η δικαιοσύνη παίρνει τον τυφλό και αργό δρόμο της ;)

hel
01-03-09, 22:23
αλικαρνασσος ηρακλειο κρητης.

Μα η Κρήτη έχει πρόβλημα εδώ και πολλούς μήνες . Θα έπρεπε να έχετε φύγει όσοι γίνεται χωρίς τα 70 Ε .

No-Name
01-03-09, 22:26
Μα η Κρήτη έχει πρόβλημα εδώ και πολλούς μήνες . Θα έπρεπε να έχετε φύγει όσοι γίνεται χωρίς τα 70 Ε .

Η διαδικασία είναι επίπονη ώστε να γλυτώσεις και από όσο φαντάζομαι θα πρέπει να μεσολαβίσει η ΕΕΤΤ για την εκάστοτε περίπτωση.

Αμφιβάλλω αν η 4νετ ανοίξει τις πόρτες διάπλατα στους Κρητικούς να φύγουν ανευ πέναλτυ

hel
02-03-09, 09:09
Οι Κρητικοί που είναι παλικάρια θα μαζευτούν και θα σπρώξουν τις πόρτες και θα τις ανοίξουν:)
Το θέμα είναι να γίνει γραπτώς αποδεκτό από forthnet ότι υπάρχει πρόβλημα. Μετά ότι λέει το συμβόλαιο.

nukem111
02-03-09, 17:00
Καλα, κι εγω στου Ζωγραφου πληρωνω 24αρα, κλειδωνω στα 8mbps και κατεβαζω με ταχυτητες μικροτερες απο τοτε που ειχα 1mbps!!!

Ελεος...και δεν σηκωνουν και κανα τηλεφωνο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.