PDA

Επιστροφή στο Forum : Bittorrent+VoIp?



crustest
15-12-05, 16:40
Γεια σε όλους.
Είμαι καινούργιος στο VoIp, ξεκινησα την χρηση για πρώτη φορά με το i-call.
Έχω 512 adsl και μου δουλεύει μια χαρά με αμελητέα καθυστέρηση εφόσον δεν κάνω άλλη χρήση του Internet. Σκέφτομαι να πάρω το Pap2 ΑΤΑ ώστε να μπορούν να το χρησιμοποιούν όλα τα μέλη της οικογενείας με μια τηλεφωνική συσκευη. Αλλά το πρόβλημα είναι οτι σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ το bittorrent, και οταν κατεβάζω κάτι σε torrent η σύνδεση με το VoIp δεν είναι ικανοποιητική. με τα speex-iLBC codecs η φωνη γίνεται ρομποτική και μη καθαρή, ενώ με το GSM codec ακουγεται οκ αλλά κάνει συχνά διακοπές.
Το πρόβλημα υπάρχει ακόμα και όταν το torrent κατεβάζει-ανεβάζει με μικρή (8 KB/s up) ταχύτητα.

Υπάρχει τρόπος να δουλέψουν οκ ταυτόχρονα τα torrents και VoIp? (π.χ. να δίνεται η πλειοψηφία του bandwith στο VoIp για όση ώρα καλώ).

Για την ώρα χρησιμοποιώ το X-Lite softphone και κάνω δοκιμές καλώντας 190 (echo test υπηρεσία της i-call)

Edit : Μάλλον βελτιώθηκε αρκετα η κατάσταση όταν έκανα limit το upload στα 6 KB/s.

nrg_polini
15-12-05, 19:37
Δυστυχως αυτα τα 2 δεν πανε μαζι. Σκεψου οτι εχεις μαξιμουμ upload περιπου 16, αν χρησιμοποιεις το 8 για τορεντ, και αλλα 8 θελει το icall καταλαβαινεις τι γινεται...παντως αν παρεις καποιο ΑΤΑ (οπως το pap2) θα βελτιωθει πολυ η κατασταση. Ωστοσο δεν ειμαι σιγουρος αν το pap2 εχει QoS ωστε να δινει προτεραιοτητα στο voip.

crustest
15-12-05, 23:37
Σε ευχαριστώ nrg_polini για την απάντηση. Είναι ευτυχές οτι με τα ΑΤΑ μπορεις να πετύχεις καλύτερη ποιότητα, οπότε μάλλον θα την κάνω για PAP2 και θα φροντίζω να έχω χαμηλά το upload στα torrent clients.
Έψαξα στα μαγαζιά της πάτρας για ATA και το Linksys δεν το βρήκα, είχαν μόνο ένα αγνωστης μάρκας usb ΑΤΑ (bluebox ή κάπως έτσι) στο Πλάισιο. Μάλλον θα παραγγείλω το PAP2 από e-shop (το οποίο δεν έχει QoS, αλλά μάλλον με αυτό θα κάνω την δουλειά μου).

nrg_polini
15-12-05, 23:45
Σε ευχαριστώ nrg_polini για την απάντηση. Είναι ευτυχές οτι με τα ΑΤΑ μπορεις να πετύχεις καλύτερη ποιότητα, οπότε μάλλον θα την κάνω για PAP2 και θα φροντίζω να έχω χαμηλά το upload στα torrent clients.
Έψαξα στα μαγαζιά της πάτρας για ATA και το Linksys δεν το βρήκα, είχαν μόνο ένα αγνωστης μάρκας usb ΑΤΑ (bluebox ή κάπως έτσι) στο Πλάισιο. Μάλλον θα παραγγείλω το PAP2 από e-shop (το οποίο δεν έχει QoS, αλλά μάλλον με αυτό θα κάνω την δουλειά μου).


Το eshop.gr δεν εχει το pap2. Μπορεις να το παρεις απο το eshop της αλτεκ με 80 Ευρω. https://www.cybershops.gr/cgi-bin/ncommerce3/ProductDisplay?prrfnbr=232623&prmenbr=271

Επισης αν ενδιαφερεσαι μπορεις να το παρεις απο το εξωτερικο με 56 Euro, κλειδωμενο για μια συγεκριμενη υπηρεσια αλλα ξεκλειδωνει σε 1 λεπτακι. http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=2286 Την τελικη τιμη την εμαθε ενας φιλος, που τους εστειλε email για τα μεταφορικα.

sdikr
15-12-05, 23:47
Το eshop.gr δεν εχει το pap2. Μπορεις να το παρεις απο το eshop της αλτεκ με 80 Ευρω. https://www.cybershops.gr/cgi-bin/ncommerce3/ProductDisplay?prrfnbr=232623&prmenbr=271

Επισης αν ενδιαφερεσαι μπορεις να το παρεις απο το εξωτερικο με 56 Euro, κλειδωμενο για μια συγεκριμενη υπηρεσια αλλα ξεκλειδωνει σε 1 λεπτακι. http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=2286 Την τελικη τιμη την εμαθε ενας φιλος, που τους εστειλε email για τα μεταφορικα.

Εγώ θα έπερνα το sipura 3000, (μάλλον θα το πάρω αλλά τον επόμενο μήνα, το δώρο το έφαγα! )

crustest
16-12-05, 00:18
Παιδιά θα ορκιζόμουν οτι εχτές το βράδυ το είδα το PAP2 στο e-shop, και μάλιστα είχε τελική τιμή 74 ευρώ! 2 ενδεχόμενα παίζουν, ή να είχαν 1 κομμάτι και να αγοράστηκε, ή να σέρφαρα σε κάποιο άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα και να είχα μπλεχτεί.
Δυστηχώς για αγορά από κατάστημα εξωτερικού ούτε συζήτηση γιατι δεν έχω πιστωτική (και ούτε θα πάρω). Οπότε μόνο με αντικαταβολή=ελληνικό κατάστημα.
Το sipura 3000 έχει QoS? λίγο που έψαξα νομίζω δεν έχει αλλά αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας πει.

nrg_polini
16-12-05, 03:49
Παιδιά θα ορκιζόμουν οτι εχτές το βράδυ το είδα το PAP2 στο e-shop, και μάλιστα είχε τελική τιμή 74 ευρώ! 2 ενδεχόμενα παίζουν, ή να είχαν 1 κομμάτι και να αγοράστηκε, ή να σέρφαρα σε κάποιο άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα και να είχα μπλεχτεί.
Δυστηχώς για αγορά από κατάστημα εξωτερικού ούτε συζήτηση γιατι δεν έχω πιστωτική (και ούτε θα πάρω). Οπότε μόνο με αντικαταβολή=ελληνικό κατάστημα.
Το sipura 3000 έχει QoS? λίγο που έψαξα νομίζω δεν έχει αλλά αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας πει.

Υπαρχουν και οι χρεωστικες καρτες.

crustest
16-12-05, 18:54
Φαντάζομαι εννοείς τις cash cards. Αυτες μαλλον θα ειναι η λυση στην οποια θα προσφύγω στο μέλλον. Θα δούμε.
Έχω κατεβάσει το πρόγραμμα NetLimiter, το οποίο σου επιτρέπει να περιορίζεις το upload ή download bandwith της κάθε εφαρμογής και το οποίο φαίνεται να είναι η λύση για τους bittorrent clients που δεν σε αφήνουν να μειώσεις το Upload κάτω από 10kb/s (π.χ. τον bittornado). Οπότε είναι ίσως η καλύτερη λύση για ταυτόχρονη χρήση torrents και voip.
(το upload πρέπει να είναι μικρότερο-ίσο του 6 για ικανοποιητική voip συνομιλία).
Φυσικά η καλύτερη λύση είναι να έχεις 256 up. αλλά η 1Mbit σύνδεση είναι ακόμα λίγο τσουχτερή.

Costinio
26-12-05, 04:40
βασικά άμα είχε QoS το router σου θα έκανες σοβαρή δουλειά χωρίς netlimiter...
εγώ στο lan μου τρέχω dc++ server, που όχι μόνο κάνει πολύ upload αλλά ανοίγει και τα άπειρα connections, και παρόλα αυτά όταν δουλεύω voip του δίνει απόλυτη προτεραιότητα. 8kb/s down+up ζητάει το voip, 8 θα πάρει, δεν πα να γίνεται της π****ς από downloads/uploads κλπ στα άλλα 2 pc του lan ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.