PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas και Siemens XpressLink!!!



pikeas
12-11-03, 18:30
Τελικά μου αλλάξανε το Jetspeed σε Siemens XpressLink, το οποίο δεν θέλει καμία ρύθμιση και μπαίνει μόνο με PPPoE!!!

Έχω για Provider την Tellas και έχω προβλήματα με Reconnect!

Ακόμα πρέπει ή όχι να βάλω το Firewall τον Windows XP;

Θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσω το RASPPPOE αντί για το κλασσικό dial των Windows XP;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Δημήτρης

ermis333
12-11-03, 19:57
Εγώ έχω τον απλό dialer τον windows και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα.... πάντως πρέπει να αγοράσεις αμέσωs κάποιο firewall από το εμπόριο γιατί αυτό των windows είναι μάπα....


Αν έχεις προβλήματα πάρε στο 13800 την Tellas για να σου πουν τι πρέπει να κάνεις..

newcommer
12-11-03, 21:46
ego xrisimopoio to raspppoe alla exo win 2000 pro
kai eimai poli euxaristiimenos

ti na sou po nomiza oti to dialer ton xp einai kalo an exeis prob tote katevase to raspppoe

pikeas
13-11-03, 18:43
Ευχαριστώ για της απαντήσεις,

Αλλά έχω πρόβλημα και με το RASPPPOE, πολλά Recconnect!!!

Κανένας με το ίδιο modem (Siemens XpressLink) και Tellas;

ermis333
13-11-03, 18:59
Εγώ, και δεν έχω συναντήση ποτέ πρόβλημα!!! Μια συμβουλή πηγαινε το modem πισω στον ΟΤΕ και πάρε άλλο... μάλλον έπεσες σε ελλατωματικό κομμάτι!!

periklis
13-11-03, 19:46
Την ίδια σύνθεση έχω με εσένα και με τον ίδιο τρόπο που συνδέεται ο ermis333 μπαίνω και εγώ (με τον dialer των Windows XP).
Κανένα πρόβλημα δεν έχω (ούτε με τα firewal εσωτερικά ή 3ου κατασκευαστή κ.λ.π), οπότε καλύτερα να κάνεις αυτό που λέει ο ermis333, σχετικά με την επιστροφή του modem.

pikeas
13-11-03, 20:14
To πρόβλημα είναι ότι κατά περιόδους χάνει το SYNC, δηλαδή αν δεν κάνω λάθος χάνει την επικοινωνία με το DSLAM της περιοχής μου.

Όποτε τι λετε να είναι το Modem ή τελικά να έχω πρόβλημα με την γραμμή;

Έχω το Modem και το Splitter της Siemens αλλά δεν έχω κανένα φίλτρο; Μήπως χρειάζομαι φίλτρο;


Ευχαριστώ και πάλι...

nnn
13-11-03, 20:40
αν έχεις τηλέφωνα εκτός splitter πάρε από ένα φίλτρο για κάθε άλλη τηλεφωνική συσκευή.

boy
14-11-03, 00:13
αν έχεις τηλέφωνα εκτός splitter πάρε από ένα φίλτρο για κάθε άλλη τηλεφωνική συσκευή.


...ή ψαξε λίγο στο forum και θα βρεις την απάντηση στην ερώτηση σου , χωρίς να πάρεις κανένα άλλο filter/splitter

pikeas
15-11-03, 08:41
Τελικά δεν φταιει (φυσικά) ούτε η Tellas ούτε η γραμμή μου.

Απλός είναι το δεύτερο τηλέφωνο (Analog) που έχω πάνω στο Netmod.
Το πρώτο τηλέφωνο (ISDN Siemens) δεν ενοχλεί καθόλου.


Ευχαριστώ όλους σας,
Δημήτρης

@ ADSLgr.com All rights reserved.