PDA

Επιστροφή στο Forum : διακοπή σύνδεσης conn-x



papresa
22-02-09, 10:48
Καλημέρα από την όμορφη Σαμοθράκη. Θα ζητήσουμε για μία ακόμη φορά τα φώτα σας, λέω ζητήσουμε γιατί σας ρωτάω εκ μέρους της ξαδέρφης μου. Εγώ είχα conn-x μόνο για 6 μήνες και δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος, εδώ και 2 χρόνια περίπου έχω hibox της hol κι είμαι ευχαριστημένος. Για να μην τα πολυλογώ, πριν 10 περίπου μέρες η ξαδέρφη μου έβαλε conn-x, επειδή είναι τελείως πρωτάρα φώναξε κάποιον γνωστό της να της το συνδέσει. Από εκεί και πέρα όμως της έχει αποσυνδεθεί 2-3 φορές. Π¨ηρε στο τοπικό κατάστημα του ΟΤΕ και της είπαν να πάρει στο 1242, επειδή όμως δεν γνωρίζει από ορολογίες, δεν πήρε. Τι μπορει να συμβαίνει;

guzel
22-02-09, 11:19
εχει ρουτερ ? αν μπορεις ανεβασε τα στατιστικα της γραμμης της

voger
22-02-09, 14:06
Σε τι ταχύτητες συνδέεται; Τι ταχύτητα ζήτησε;

Dr-PsychoGR
22-02-09, 14:10
Δες τα στατιστικά του router.
Αν δεν ξέρει από ορολογίες, απλά να πάρει 1242 να δηλώσει βλάβη συχνές αποσυνδέσεις.
Όταν θα μπορέσουν θα το φτιάξουν.

Δεν είναι δυνατό να διακόψει τη σύνδεση, γιατί υπάρχει τουλάχιστον 6μήνη δέσμευση από ό,τι ξέρω. Αν διακόψει τη σύνδεση θα πληρώσει και τον υπόλοιπο λογαριασμό για τους υπόλοιπους μήνες.

Και εγώ πριν 2-3 μέρες είχα αποσυνδέσεις, που είχαν αρχίσει πριν 2 εβδομάδες. Δήλωσα βλάβη και πριν κάτι μέρες το έφτιαξαν!! :oneup:

Georgevtr
23-02-09, 02:47
Καλημέρα papresa..Δέν ήσουν ευχαριστημένος με το conn-x και έβαλες hibox(δηλαδη πάλι μέσω οτε συνδέεσαι) και είσαι ευχαριστημένος.Κάτι δέν μας λές καλά...κάτι γίνεται.....;)
Απλά να πάρει στο 1242 και να πεί έχω πρόβλημα.Θά ήθελα επίσης να μας πείς,σε πόσες μέρες διορθώθηκε το 'πρόβλημα' και τί ήταν τελικά.

emeliss
23-02-09, 02:52
Η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο στο πως βλέπουμε τα πράγματα.

Αλλά γιατί να πάρει το 1242 για αποσυνδέσεις; Τι σχέση έχει το 1242; Το 121 να καλέσει να δηλώσει βλάβη (αν έχει όντως αποσυνδέσεις).

FuS
23-02-09, 04:24
Καλημέρα από την όμορφη Σαμοθράκη. Θα ζητήσουμε για μία ακόμη φορά τα φώτα σας, λέω ζητήσουμε γιατί σας ρωτάω εκ μέρους της ξαδέρφης μου. Εγώ είχα conn-x μόνο για 6 μήνες και δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος, εδώ και 2 χρόνια περίπου έχω hibox της hol κι είμαι ευχαριστημένος. Για να μην τα πολυλογώ, πριν 10 περίπου μέρες η ξαδέρφη μου έβαλε conn-x, επειδή είναι τελείως πρωτάρα φώναξε κάποιον γνωστό της να της το συνδέσει. Από εκεί και πέρα όμως της έχει αποσυνδεθεί 2-3 φορές. Π¨ηρε στο τοπικό κατάστημα του ΟΤΕ και της είπαν να πάρει στο 1242, επειδή όμως δεν γνωρίζει από ορολογίες, δεν πήρε. Τι μπορει να συμβαίνει;

Δώσε αρχικά τα στοιχεία γραμμής όπως είπαν και οι προηγούμενοι.

Georgevtr
23-02-09, 15:20
Αλλά γιατί να πάρει το 1242 για αποσυνδέσεις; Τι σχέση έχει το 1242; Το 121 να καλέσει να δηλώσει βλάβη (αν έχει όντως αποσυνδέσεις).
Στο 1242 πρώτα,μήπως και την βοηθήσουν σε θέματα εγκατάστασης μόντεμ-φίλτρων και έπειτα στίς βλάβες.

radiokefalos
23-02-09, 20:56
Παιδιά καλησπέρα και ελπίζω να βρεθεί κάποιος να βοηθήσει. Πριν 3 μήνες έπσα στην παγίδα να κάνω σύνδεση 24 MBPS και είδα το downstream να μην ανεβαίνει πάνω απο τα 7300 kbps. Στον ΟΤΕ μου είπαν "μα αφού δεν ξέρεις ότι πάνω από ένα χιλιόμετρο απόσταση δεν μπορέισ ναπιάσεις 24αρα;" Τελοσπάντον έκανα αίτηη για υποβάθμιση και για 2 μήνες πλήρωνα 24αρα. ξαναπήγα να δω τι γινεται και μου λέγαν ότι δεν έχω κάνει. Κάνω και δεύτερη αιτηση και αμίν έκανα υποβαθμιση στα 8.Το πρόβλημα όμως που εξακολουθώ να έχω είναι το εξής : Ενώ στο status φαίνεται να μην γίνεται disconnection και εχω κανονικά IP και gateway καθώς και ακόμα και το MSN μένει ανοικτό δεν μπορώ να στείλω δεδομένα σαν να κολάει το Downstream. Μετά από παράκληση πήραν από τον ΟΤΕ και υποτίθεται μου έναν ψηφιακό έλεγχο. Μου είπαν ότι ελιχα αρκτό θόρυβο στη γραμμή και το τακτοποίησαν αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Αυτή τη στιγμή είτε με το ethernet είτε με wireless η συνδεση κολάει κάθε 10 λεπτά. Σας
δίνω και τα στοιχεία του ρούτερ που δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα
BAUDTEC PN 68Ε2635G447

FuS
23-02-09, 21:27
Παιδιά καλησπέρα και ελπίζω να βρεθεί κάποιος να βοηθήσει. Πριν 3 μήνες έπσα στην παγίδα να κάνω σύνδεση 24 MBPS και είδα το downstream να μην ανεβαίνει πάνω απο τα 7300 kbps. Στον ΟΤΕ μου είπαν "μα αφού δεν ξέρεις ότι πάνω από ένα χιλιόμετρο απόσταση δεν μπορέισ ναπιάσεις 24αρα;" Τελοσπάντον έκανα αίτηη για υποβάθμιση και για 2 μήνες πλήρωνα 24αρα. ξαναπήγα να δω τι γινεται και μου λέγαν ότι δεν έχω κάνει. Κάνω και δεύτερη αιτηση και αμίν έκανα υποβαθμιση στα 8.Το πρόβλημα όμως που εξακολουθώ να έχω είναι το εξής : Ενώ στο status φαίνεται να μην γίνεται disconnection και εχω κανονικά IP και gateway καθώς και ακόμα και το MSN μένει ανοικτό δεν μπορώ να στείλω δεδομένα σαν να κολάει το Downstream. Μετά από παράκληση πήραν από τον ΟΤΕ και υποτίθεται μου έναν ψηφιακό έλεγχο. Μου είπαν ότι ελιχα αρκτό θόρυβο στη γραμμή και το τακτοποίησαν αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Αυτή τη στιγμή είτε με το ethernet είτε με wireless η συνδεση κολάει κάθε 10 λεπτά. Σας
δίνω και τα στοιχεία του ρούτερ που δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα
BAUDTEC PN 68Ε2635G447



Με snr 7.8 είναι λογικά τα παραπάνω. Eίναι πολύ χαμηλό.
Επίσης σύμφωνα με το att είσαι περίπου 2.5 km. Πολύ μακριά δηλαδή.
Θα σου πρότεινα να την ρίξεις στα 4.
Δοκίμασες κάνα άλλο ρούτερ;

Georgevtr
23-02-09, 22:10
Παιδιά καλησπέρα και ελπίζω να βρεθεί κάποιος να βοηθήσει. Πριν 3 μήνες έπσα στην παγίδα να κάνω σύνδεση 24 MBPS και είδα το downstream να μην ανεβαίνει πάνω απο τα 7300 kbps. Στον ΟΤΕ μου είπαν "μα αφού δεν ξέρεις ότι πάνω από ένα χιλιόμετρο απόσταση δεν μπορέισ ναπιάσεις 24αρα;" Τελοσπάντον έκανα αίτηη για υποβάθμιση και για 2 μήνες πλήρωνα 24αρα. ξαναπήγα να δω τι γινεται και μου λέγαν ότι δεν έχω κάνει. Κάνω και δεύτερη αιτηση και αμίν έκανα υποβαθμιση στα 8.Το πρόβλημα όμως που εξακολουθώ να έχω είναι το εξής : Ενώ στο status φαίνεται να μην γίνεται disconnection και εχω κανονικά IP και gateway καθώς και ακόμα και το MSN μένει ανοικτό δεν μπορώ να στείλω δεδομένα σαν να κολάει το Downstream. Μετά από παράκληση πήραν από τον ΟΤΕ και υποτίθεται μου έναν ψηφιακό έλεγχο. Μου είπαν ότι ελιχα αρκτό θόρυβο στη γραμμή και το τακτοποίησαν αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Αυτή τη στιγμή είτε με το ethernet είτε με wireless η συνδεση κολάει κάθε 10 λεπτά. Σας
δίνω και τα στοιχεία του ρούτερ που δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα
BAUDTEC PN 68Ε2635G447



1)Πέτα αυτό το τενεκεδάκι
2)Κάνε υποβάθμιση στα 4,να βρείς την υγεία σου.Δυστυχώς,δύσκολα θα συνχρονίζεις χωρίς αποσυνδέσεις σε άλλη ταχύτητα,λόγο απόστασης.

radiokefalos
25-02-09, 00:04
Όχι δεν δοκίμασα άλλο Router . Η αλήθεια είναι ότι σπανίως το snr φτάνει τα 9 αλλά και τοτε αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα το οποία μέρα με την ημέρα χειροτερεύει. Τι βλακεία έκανα που άλλαξα την hol με την οποία δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα.

radiokefalos
25-02-09, 03:01
Ψάχνοντας όλο και περισσότερο τις ρυθμίσεις του ρούτερ ανακαλύπτω πολλά. Επαναλαμβάνω το μοντελο
BaudTEC PN:68E2635G447 . Πηγαίνοντας στην επιλογή advanced setup -> ADSL βλέπω τα εξής
Ως Adsl mode : auto synch ή το βάζεις αμα θέλεις και σε adsl 2+ αλλά στην από κάτω επιλογή
adsl type : ΑΝΝΕΧ Α ! Οι άλλες επιλογές είναι : ANNEX M , ANEX J, ANNEX A/J/L/M.
Πουθενά επιλογή ANNEX B Που δείχνει το mode του status. Μπορεί να μου λείσει κανείς την απορία΄?
Επίσης επειδή έχω χάσει τη συσκευασία μπορεί κανείς να μου πει πιο μοντελο είναι αυτό που έχω και δεν το βρισκω στο site της baudTEC ??

emeliss
25-02-09, 03:04
Annex B = adsl over ISDN

Annex A = adsl over PSTN

@ ADSLgr.com All rights reserved.