PDA

Επιστροφή στο Forum : tellas & iptv



kdihalas
23-02-09, 01:59
δεν έχετε αναρωτηθεί γιατί ενώ όλοι οι πάροχοι ετοιμάζουν iptv η tellas δεν έχει δώσει σημεία ότι κάτι κάνει?Θέλω να πω ότι για όλους κάτι ακούγετε (forthnet δλδ γιατί η HOL το έχει έτοιμο) η tellas δεν φένετε να το δώσει γρήγορα.

crypter
23-02-09, 02:01
Κατσε να δωσει πρωτα αξιοπιστο ιντερνετ σε καλες ταχυτητες και βλεπουμε και για iptv.:p

vaggoulas
23-02-09, 02:01
Έχει άλλα προβλήματα να λύσει κατά την γνώμη μου για να δώσει και iptv.

kdihalas
23-02-09, 02:07
κοίτα προβλήματα υπάρχουν. αν προσέξετε καλά όμως το 10% έχει προβλήματα.Στην Θεσσαλονίκη δεν έχω δει τπτ τέτοιο. γνωρίζω 15 άτομα με tellas ( εγώ τους έπεισα να βάλουν) που δεν έχουν προβλήματα από τότε που συνδέθηκαν ( εκτός του 2μήνου Δεκέμβριος - Ιανουάριος)

Georgevtr
23-02-09, 02:50
κοίτα προβλήματα υπάρχουν. αν προσέξετε καλά όμως το 10% έχει προβλήματα.Στην Θεσσαλονίκη δεν έχω δει τπτ τέτοιο. γνωρίζω 15 άτομα με tellas ( εγώ τους έπεισα να βάλουν) που δεν έχουν προβλήματα από τότε που συνδέθηκαν ( εκτός του 2μήνου Δεκέμβριος - Ιανουάριος)
Το 10% απο πού προκύπτει?:hmm:
Επίσης γνωρίζω 20 άτομα με τελλάς και βρίζουν πρωί-μεσημέρι-απόγευμα-βράδυ.Άν λέει κάτι αυτό,φαντάζεσαι να τούς πείς και για τηλεόραση?Θα σε μαστιγώσουν..:p

kdihalas
23-02-09, 03:14
ok sorry το 30%. σημασία έχει πόσοι έχουν προβλήματα.??? εγώ ο μόνος λόγος που θα έφευγα από την τελλας είναι η IPTV.Βλέπω ότι όλοι δίνουν iptv και είναι η υπηρεσία που θέλω να μου παρέχουν. Τέσπα. Ξέρει κανείς που να μπω στο 13800 να ρωτήσω με έχει μπερδέψει λίγο το μενού επιλογών.

johnvam
23-02-09, 03:28
Κατσε να δωσει πρωτα αξιοπιστο ιντερνετ σε καλες ταχυτητες και βλεπουμε και για iptv.:p

Συμφωνώ....

Άλλωστε γι'αυτό έφυγα και πλέον έχω άψογο Internet!!!

kdihalas
23-02-09, 03:48
Τους έστειλα e-mail που ρωτάω για το τι έχουν σκοπό να κάνουν και εάν δεν έχουν σκοπό να δώσουν άμεσα IPTV ότι θα αλλάξω εταιρία. Αλήθεια στην HOL σε πόσο καιρώ συνδέουν κατά μέσο όρο?

johnvam
23-02-09, 03:56
Το κλασσικό... 20-30 ημέρες...

iliask
23-02-09, 10:29
H forthnet ετοιμάζεται και αυτή αλλά από Τellas τίποτα δεν ακουγέται..... Μπας και ετοιμάζονται να εξαγοράσουν κανέναν και να το πάρουν ετοιμο ?Αλλά και να βάλουν μέχρις στιγμής δεν βλέπώ κάτι αξιόλογο(από τους άλλους) να σου πω που με κάνει να δυσανασχετό που δεν έχω ....Όσον αφορά τα προβλήματα λίγο πολύ όλοι τα ίδια είναι .

ermis333
23-02-09, 11:05
H forthnet ετοιμάζεται και αυτή αλλά από Τellas τίποτα δεν ακουγέται..... Μπας και ετοιμάζονται να εξαγοράσουν κανέναν και να το πάρουν ετοιμο ?Αλλά και να βάλουν μέχρις στιγμής δεν βλέπώ κάτι αξιόλογο(από τους άλλους) να σου πω που με κάνει να δυσανασχετό που δεν έχω ....Όσον αφορά τα προβλήματα λίγο πολύ όλοι τα ίδια είναι .

Η Forthnet ετοιμάζετε εδώ και 3 χρόνια.....με τις πλαστελίνες αλλά δεν θα δώσει, γιατί δεν έχει λόγω να το κάνει, αφού έχει τη Nova.

IPTV πάντως και ADSL2+ είναι δεκανοίκι δεν είναι IPTV.

Άσε που τα κανάλια είναι απλά για να κοροϊδεύουν τον κόσμο....τίποτα το αξιόλογο, την καλύτερη IPTV στην Ελλάδα τη δίνει εδώ και καιρό η ON.

kdihalas
23-02-09, 15:41
Η forthnet όντως εδώ και καιρό λέει αλλά τπτ δεν κάνει. Πάντως είναι θέμα ανταγωνισμού πλέον. Η τελλας δεν θέλει να χάσει πελάτες από το ΙΡΤV και γιαυτό πρέπει κάτι να κάνει.

rip_noob
23-02-09, 16:09
ok sorry το 30%. σημασία έχει πόσοι έχουν προβλήματα.???

Συγγνώμη αλλά έχει σημασία το πόσοι έχουν προβλήματα.
Με την tellas είχαμε πρόβλημα απο τον Νοέβριο μέχρι τέλη Ιανουαρίου. Έχει σημασία.

kdihalas
23-02-09, 16:13
Συγγνώμη αλλά έχει σημασία το πόσοι έχουν προβλήματα.
Με την tellas είχαμε πρόβλημα απο τον Νοέβριο μέχρι τέλη Ιανουαρίου. Έχει σημασία.

Σταμάτησαν όμως??? Αν είναι έτσι η τελλας να μην κάνει εργασίες αναβάθμισης πουθενά με τον φόβο ότι θα γίνει κάτι στο δίκτυο. Αφού ξεπεράστηκε το πρόβλημα γιατί πρέπει να κάτσουμε και να την κατηγορούμε γι αυτό. Οκ δεν λέω. 2-4 μήνες προβλήματος είναι πολλοί. Και εγώ είχα τρελαθεί με το νετ εκείνη την περίοδο αλλά έκανα υπομονή.

Barracuda
23-02-09, 16:15
Ίσως πάντως τελικά να μην είναι και τόσο σημαντικό όσο φαινόταν αρχικά. Με την έλευση της ψηφιακής, όπου όλοι (??) θα λαμβάνουν τέλειο το σήμα, δεν υπάρχει ανάγκη να βάλει κάποιος IPTV ή NOVA μόνο για να πιάνει τα ελληνικά κανάλια.
Οπότε θα πρέπει να προσφέρουν αρκετά παραπάνω από την επίγεια ψηφιακή, πράγμα μάλλον δύσκολο να το κάνουν όλοι.

kdihalas
23-02-09, 16:22
Η ψηφιακή όμως με τους ρυθμούς της Ελλάδας θα έρθει σε 3 χρόνια.Δεν μιλάω για Αθήνα,Θεσσαλονίκη αλλά για όλη την Ελλάδα. Άλλο πονεμένο θέμα η DTV.

KataKahmenos
23-02-09, 19:32
Η Forthnet ετοιμάζετε εδώ και 3 χρόνια.....με τις πλαστελίνες αλλά δεν θα δώσει, γιατί δεν έχει λόγω να το κάνει, αφού έχει τη Nova.

IPTV πάντως και ADSL2+ είναι δεκανοίκι δεν είναι IPTV.

Άσε που τα κανάλια είναι απλά για να κοροϊδεύουν τον κόσμο....τίποτα το αξιόλογο, την καλύτερη IPTV στην Ελλάδα τη δίνει εδώ και καιρό η ON.

Αυτό το έχω ξανακούσει και από φίλους μου που είναι κάπως πιο έμπειροι από εμένα, αλλά δεν το πολυκαταλαβαίνω. Πόση ταχύτητα χρειάζεται για την IPTV? 2Mbps? 5? 10? 15?

Και κάτι άλλο:
Εδώ στη Λαμία βάζουν οπτικές ίνες (δεν θυμάμαι ποια εταιρία-αν είναι για συγκεκριμένη εταιρία), και γίνεται βαβούρα για "90ρι" καλώδιο. Τίσημαίνει αυτό για το Internet αλλά και γενικότερα? Και συγγνώμη για την ενόχληση :oops:

ermis333
23-02-09, 20:50
Βασικά για να περάσεις HD σήμα θες από 6Mbit-12Μbit ανάλογα με την συμπίεση, το θέμα είναι πως το θέμα δεν είναι να έχεις μιά τηλεόραση, αλλά να μπορείς πχ να έχεις πολλά διαφορετικά κανάλια σε διαφορετικές τηλεοράσης.....αυτή είναι και η μαγκιά. Δηλαδή να μπορείς να έχεις 3 τηλεοράσεις να παίζουν 3 HD κανάλια, ενώ παράλληλα να έχεις και πολύ γρήγορη σύνδεση στο ίντερνετ.

Το να μου δώσουν τώρα IPTV με 1 SD κανάλι με εφάμιλη μην πώ χειρότερη ποιότητα από το ψηφιακό σήμα που θα έχουν από το καλοκαίρι τα ελλήνικα κανάλια ενώ η ταχύτητα του ΝΕΤ θα πέσει στα <8Mbits....δεν με πολυσυγκινεί.

Άσε και το άλλο.....συνδρομητικά κανάλια;;; Επίσης τι από αυτά θα είναι υποτιτλισμένο....από πότε στη χώρα μου θα πρέπει να μιλάω ξένη γλώσσα για να παρακολουθώ κανάλια για τα οποία θα πληρώνω συνδρομή;;

Ας γίνει όμως η αρχή από κάποιους και θα κρίνουμε καλύτερα εκ του αποτελέσματος.....άλοστε αμα δεν μπουσουλίσεις ποτέ δεν θα μάθεις να περπατάς.

kdihalas
24-02-09, 01:27
Συμφωνώ με αυτά που λες. Αλλά οι απλοί χρήστες που δεν ξέρουν και πολλά από ΙΝΤΕΡΝΕΤ,ταχύτητες,SNR κ.α θα προτιμήσουν να πάνε σε μια εταιρία που θα δίνει ΙΡΤV μόνο και μόνο για να το έχουν και αυτοι..(γνωστό το ψώνιο των ελλήνων) :whistle:. Αν δεν κάνει κάτι η Τελλας θα την φάει ο ανταγωνισμός.. Και μετά άντε να στήσει IPTV χωρίς έσοδα.Εκτός από αυτά καλύτερα να έχει εμπειρία σε αυτό και να το κάνει καλύτερο με τον καιρό παρά να το στήσει σε μια νύχτα.

Σκέψου και το άλλο ποιος έλληνας έχει 3 HD τηλεοράσεις στο σπίτι και θέλει και 3 HD σήματα?

Όσο για τα "ψηφιακά" το έψαξα πολύ το θέμα και βλέπω ότι HD θα δούμε το λιγότερο σε 4-5 χρόνια.. Μόνο το ΣΚΑΙ έχει HD κάμερες και εξοπλισμό.

emeliss
24-02-09, 01:49
Μόνο το ΣΚΑΙ έχει HD κάμερες και εξοπλισμό.
Έχουν γίνει αξιόλογες κινήσεις στην περιφέρεια.

ermis333
24-02-09, 08:53
Συμφωνώ με αυτά που λες. Αλλά οι απλοί χρήστες που δεν ξέρουν και πολλά από ΙΝΤΕΡΝΕΤ,ταχύτητες,SNR κ.α θα προτιμήσουν να πάνε σε μια εταιρία που θα δίνει ΙΡΤV μόνο και μόνο για να το έχουν και αυτοι..(γνωστό το ψώνιο των ελλήνων) :whistle:. Αν δεν κάνει κάτι η Τελλας θα την φάει ο ανταγωνισμός.. Και μετά άντε να στήσει IPTV χωρίς έσοδα.Εκτός από αυτά καλύτερα να έχει εμπειρία σε αυτό και να το κάνει καλύτερο με τον καιρό παρά να το στήσει σε μια νύχτα.

Σκέψου και το άλλο ποιος έλληνας έχει 3 HD τηλεοράσεις στο σπίτι και θέλει και 3 HD σήματα?

Όσο για τα "ψηφιακά" το έψαξα πολύ το θέμα και βλέπω ότι HD θα δούμε το λιγότερο σε 4-5 χρόνια.. Μόνο το ΣΚΑΙ έχει HD κάμερες και εξοπλισμό.


Ας είναι και 1 HD και 2 SD σήματα, μην κολλάς σε λεπτομέρειες, τέτοιου είδους πακέτα δεν πρόκειται να τα πάρει η μέση οικογένεια, γιατί σε μια μέση οικογένεια δε μιλάνε 2-3 ξένες γλώσσες και δυστηχώς....αν εξαιρέσουμε τα ελληνικά κανάλια όλα τα άλλα κανάλια που δίνουν μέχρι στιγμής ούτε υπότιτλους έχουνε, είναι λίγα και τα περισσότερα είναι έτσι και αλλιώς free από δορυφόρο. Γενικά παρά έχει συγκεκριμένο target group...

emeliss
24-02-09, 13:25
Γενικά παρά έχει συγκεκριμένο target group...
Όλα αυτά αλλάζουν γρήγορα. Και το περιεχόμενο που μεταδίδουν, αλλά και η τεχνολογία στο χώρο. Που σημαίνει ότι πάνω από ένα κανάλι είναι κάτι εφικτό και οι ταχύτητες που απαιτούνται για HD πέφτουν συνεχώς. Των SD έχουν πάρει κατρακύλα. Αυτά σήμερα με κωδικοποιητές MPEG-4 AVC. Όχι στο μέλλον.

Η πραγματική εμπειρία όμως θα είναι κάτι που θα ξεφεύγει από όλα αυτά.

ermis333
24-02-09, 13:50
Όλα αυτά αλλάζουν γρήγορα. Και το περιεχόμενο που μεταδίδουν, αλλά και η τεχνολογία στο χώρο. Που σημαίνει ότι πάνω από ένα κανάλι είναι κάτι εφικτό και οι ταχύτητες που απαιτούνται για HD πέφτουν συνεχώς. Των SD έχουν πάρει κατρακύλα. Αυτά σήμερα με κωδικοποιητές MPEG-4 AVC. Όχι στο μέλλον.

Η πραγματική εμπειρία όμως θα είναι κάτι που θα ξεφεύγει από όλα αυτά.

Ναι η ΑOL υποστηρίζει ότι από 5Mbit περνάει HD σήμα και είναι αρκετά καλό.....αλλά άμα δεν έχεις κανάλια και περιεχόμενο, ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ,....καθώς και σωστές επιπλέον υπηρεσίες.....και όχι 4.5Ε η ταινία δε βλέπω προκοπή.

Ας ξεκινήσει ο ΟΤΕ και μέσω Hellas Sat HD και η HOL και θα δούμε πως θα πάει το πράγμα.

KataKahmenos
24-02-09, 15:26
Είδα μια διαφήμιση του ΟΤΕ-Connx και λέει για ConnxTV. Αυτο τί είναι? IPTV ή άσχετο?

ermis333
24-02-09, 15:32
Είδα μια διαφήμιση του ΟΤΕ-Connx και λέει για ConnxTV. Αυτο τί είναι? IPTV ή άσχετο?

Έχεις και internet πανάθεμά σε http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=664&hop=h

KataKahmenos
24-02-09, 16:23
Έχεις και internet πανάθεμά σε http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=664&hop=h

OK Sorry :sorry::sorry: Είδα οτι τα μόνα μη συνδρομικά κανάλια είναι η EΡΤ και το Alter. Μα καλά, αν είναι μέσα το Alter τα υπόλοιπα πού είναι :hmm: Δηλαδή τί περιμένουν πρόσκληση?!?

kdihalas
24-02-09, 22:09
OK Sorry :sorry::sorry: Είδα οτι τα μόνα μη συνδρομικά κανάλια είναι η EΡΤ και το Alter. Μα καλά, αν είναι μέσα το Alter τα υπόλοιπα πού είναι :hmm: Δηλαδή τί περιμένουν πρόσκληση?!?

Αυτό δεν το κατάλαβα δλδ σου δίνει τα κανάλια της ΕΡΤ και το ΑLTER και τα άλλα μόνο με συνδρομή? Απ' ότι ξέρω κανένα κανάλι από τα μεγάλα δεν επιτρέπετε να μεταδίδετε από IPTV.

emeliss
24-02-09, 22:12
Δεν ισχύει το δεν επιτρέπεται. Ανάλογα τις εμπορικές συμφωνίες. Φυσικά και δεν είναι μόνο αυτά τα κανάλια. Περισσότερα στο κατάλληλο τόπικ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=237673)

kdihalas
24-02-09, 22:13
Δείτε τι δίνει και η CYTA στην κύπρο...http://www.cytavision.com.cy/tv_channels.php

@ ADSLgr.com All rights reserved.