PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξήγηση στο θαύμα του download;



xsad
23-02-09, 15:06
Προχτές ήμουν με ένα φίλο στο σπίτι του και παραπονιόταν πως η ταχύτητα του στο internet ήταν χαμηλή. Δοκιμάζω ένα download και βλέπουμε να κατέβασμα με 18-28 KB/s. Σκεπτόμενος πως μάλλον θα είναι και εκείνος μακριά από το dslam βλέπω που κλειδώνει το router και μένω άφωνος όταν βλέπω ταχύτητα κοντά στο 6000. Παίρνουμε τηλέφωνο forthnet και ένας τύπος μας ρωτά αν δοκιμάσαμε να κατεβάσουμε με κάποιο download manager. Αφού γελάω κατεβάζω το IDM και ενώ ο φίλος μιλά με τον τεχνικό το εγκαθιστώ και ξεκινάω ένα download. Τα γέλια μου κόπηκαν όταν είδα ότι η ταχύτητα ήταν σχεδόν 700 KB/s. Πλέον μετά τις δοκιμές η κατάσταση είναι η εξής: τρελό download με IDM χάλια χωρίς IDM. Υπάρχει κάτι για να γίνει ή πρόκειται για μια τελειωμένη υπόθεση;

Linus
23-02-09, 15:08
Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα?? :p

Πάντα χρησιμοποιούμε DM ;)

atrias
23-02-09, 15:17
σε κάποιες περιπτώσεις όμως δεν γίνεται να χρησιμοποιηθεί..
κι εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση η τόσο μεγάλη διαφορά
φαντάζομαι δοκιμάσατε και σε άλλες σελίδες και η κατάσταση ήταν η ίδια οπότε αποκλείουμε το θέμα συγκεκριμένου server σωστά?
κάνε μια δοκιμή με nvidia (driver download) που συνήθως πάει σφαίρα χωρίς DM και πες μας

xsad
23-02-09, 15:19
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Να πω την αλήθεια έχω να χρησιμοποιήσω DM δεν θυμάμαι από πότε και τα download μου είναι πάντοτε κοντά στην ονομαστική ταχύτητα.
Νομίζεις πως όταν μπλέξει με τα torrents η ταχύτητα του θα είναι κοντά στα 18 KB/s ή κοντά στα 600;

satcur
23-02-09, 15:42
Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα?? :p

Πάντα χρησιμοποιούμε DM ;)

Στο linux πως κάνεις updates/upgrades όταν η σύνδεση σου σέρνεται? Σαν νέοπας στο linux μου έβγαλε την πίστη το synaptic ...και εκεί δεν παίζει download manager ή υπάρχει κάτι που δεν ξέρω; Τεσπα ο ISP πρέπει να σου δίνει ικανοποιητικές ταχύτητες και με ένα connection.



........Auto merged post: satcur πρόσθεσε 2 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ευχαριστώ για την απάντηση.
Να πω την αλήθεια έχω να χρησιμοποιήσω DM δεν θυμάμαι από πότε και τα download μου είναι πάντοτε κοντά στην ονομαστική ταχύτητα.
Νομίζεις πως όταν μπλέξει με τα torrents η ταχύτητα του θα είναι κοντά στα 18 KB/s ή κοντά στα 600;

Θα ποντάριζα πιο κοντά στα 600 γιατί και στα torrents έχουμε πολλαπλές συνδέσεις.

xsad
23-02-09, 15:46
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Θα δοκιμάσουμε και από NVIDIA αν και έχουμε δοκιμάσει και άλλες σελίδες.
Θα δω μήπως παίζει και κανένα παλιό firmware (ή λέτε να είναι άσχετο;)

satcur
23-02-09, 16:16
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Θα δοκιμάσουμε και από NVIDIA αν και έχουμε δοκιμάσει και άλλες σελίδες.
Θα δω μήπως παίζει και κανένα παλιό firmware (ή λέτε να είναι άσχετο;)

Για τεστάρισμα torrents κατέβασε αυτό:
ubuntu-8.10-desktop-i386.iso.torrent
από:
http://www.ubuntu.com/getubuntu/downloadmirrors#bt

Lagman
23-02-09, 16:39
υπάρχουν ένα σωρό εφαρμογές που δεν είναι εφικτό να έχουμε download manager...

Collective_Soul
23-02-09, 16:41
Ποσο ειναι ο κοφτης ανα conecction?

xsad
23-02-09, 16:58
@Lagman: αυτό είπα κι εγώ στον τεχνικό της forthnet αλλά αυτός ακούραστα συνέχισε να με μυεί στον κόσμο του internet.
@Collective_Soul: κόφτης; ανά connection; Μιλάς για τον ISP ή για κάτι που μπορούμε εμείς να κάνουμε κάτι;

psyxakias
23-02-09, 17:17
Είναι λογικό σε ένα υπερφορτωμένο δίκτυο (σαν της Forthnet) να μην έχει καλή απόδοση ανά TCP connection και να χρειάζεται να το μπουκώσεις με connections, ειδικά όταν πρόκειται για εκτός Ευρώπης μεταφορές αρχείων. Το λέμε εδώ και μήνες. Εγώ όταν άλλαξα πάροχο, είδα έως και 700% πιο μεγάλη ταχύτητα ανά HTTP/FTP connection. Από εκεί που χρειαζόμουν 20-30 connections για να τερματίσω τη γραμμή με αμερικάνικα sites, πλέον το κάνω με 4-5 connections το πολύ ;)

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ εφαρμογές που δεν υποστηρίζουν πολλαπλές TCP. Από e-mail clients, εφαρμογές απομακρυσμένης διαχείρισης (telnet/ssh, VNC/RDP/Logmein), instant messengers (yahoo, msn, googletalk, skype κτλ), έως και google earth ή εφαρμογές για updates (windows updates, cvsup, rsync, κτλ). Όπου μπορείτε προτείνω να βάλετε download managers (IDM, Flashget, κτλ). Στις υπόλοιπες, υπομονή ;)

Υ.Γ. Δεν είναι θέμα κόφτη, μην αρχίσουμε τίποτα σενάρια συνομωσίας με shaping κτλ.

Linus
23-02-09, 18:43
Στο linux πως κάνεις updates/upgrades όταν η σύνδεση σου σέρνεται? Σαν νέοπας στο linux μου έβγαλε την πίστη το synaptic ...και εκεί δεν παίζει download manager ή υπάρχει κάτι που δεν ξέρω; Τεσπα ο ISP πρέπει να σου δίνει ικανοποιητικές ταχύτητες και με ένα connection.



........Auto merged post: satcur πρόσθεσε 2 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Θα ποντάριζα πιο κοντά στα 600 γιατί και στα torrents έχουμε πολλαπλές συνδέσεις.

Όντως έχεις δίκιο, κι εγώ στα update με το Yast, απογευματάκια δεν την παλεύω... ξημερώματα και πρωινά κάνω άνετα την δουλειά μου..

Υπομονή όπως είπε και ο ψυχάκιας όπου δεν παίζει DM :p

Collective_Soul
24-02-09, 21:02
Λαθος εκανα δεν βαζει κοφτη
Πριν με ενα κονεξιον κατεβαζα ακοπα

hel
25-02-09, 08:58
Είναι λογικό σε ένα υπερφορτωμένο δίκτυο (σαν της Forthnet) να μην έχει καλή απόδοση ανά TCP connection και να χρειάζεται να το μπουκώσεις με connections, ειδικά όταν πρόκειται για εκτός Ευρώπης μεταφορές αρχείων.

Πως εξηγείται αυτό;

andreasp
25-02-09, 10:11
Πως εξηγείται αυτό;

Δεν ξερω πως εξηγήτε, αλλα ειναι πραγματικότητα!
Με ενα connection η Forthnet, σέρνετε!!!!!
15kb/sec Κατεβάζει! Αντε στα μεγάλια κέφια να πάει στα 40kbyte/sec !
Εκανα εγκατάσταση WINDOWS XP sp3, και για να κατεβάσω τα υπόλοιπα updates απο το windows update, έκανα ενα απόγευμα ολόκληρο!
Λες και κατέβαζα με 56αρι modem.
Τις ίδιες μπούρδες, μου έλεγε και εμένα ο τεχνικός της Forthnet.
Λες και δεν ξαναείχαμε προσβαση στο Internet , μέχρι σήμερα!
Την Forthnet περιμέναμε!
Αυτό είναι που με εκνευρίζει! Να με περνάνε για μα..κα !

gogos888
25-02-09, 10:55
Είναι λογικό σε ένα υπερφορτωμένο δίκτυο (σαν της Forthnet) να μην έχει καλή απόδοση ανά TCP connection και να χρειάζεται να το μπουκώσεις με connections, ειδικά όταν πρόκειται για εκτός Ευρώπης μεταφορές αρχείων. Το λέμε εδώ και μήνες. Εγώ όταν άλλαξα πάροχο, είδα έως και 700% πιο μεγάλη ταχύτητα ανά HTTP/FTP connection. Από εκεί που χρειαζόμουν 20-30 connections για να τερματίσω τη γραμμή με αμερικάνικα sites, πλέον το κάνω με 4-5 connections το πολύ ;)

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ εφαρμογές που δεν υποστηρίζουν πολλαπλές TCP. Από e-mail clients, εφαρμογές απομακρυσμένης διαχείρισης (telnet/ssh, VNC/RDP/Logmein), instant messengers (yahoo, msn, googletalk, skype κτλ), έως και google earth ή εφαρμογές για updates (windows updates, cvsup, rsync, κτλ). Όπου μπορείτε προτείνω να βάλετε download managers (IDM, Flashget, κτλ). Στις υπόλοιπες, υπομονή ;)

Υ.Γ. Δεν είναι θέμα κόφτη, μην αρχίσουμε τίποτα σενάρια συνομωσίας με shaping κτλ.

Βάλε και τα online games μέσα που σέρνονται (ειδικά αν παίζεις σε game με severs στο Αμέρικα) :whistle:

xsad
25-02-09, 14:26
Το φοβερό είναι η απλότητα που μιλάνε προσπαθώντας να σε πείσουν ότι έτσι ήταν πάντοτε έτσι είναι και τώρα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.