PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρεκόρ Αποσυνδέσεων



RePlay
23-02-09, 15:12
Από τότε που έβαλα 24αρα γραμμή έχω τραγικά προβλήματα αποσυνδέσεων-για να φανταστείτε ο μεγαλύτερος χρόνος που δεν έχει φάει αποσύνδεση είναι 1 ώρα,35 λεπτά... Εδώ και μία ώρα τρώω disconnect κάθε 30 δευτερόλεπτα.Η κατάσταση είναι ανυπόφορη,ειδικά σε παιχνίδια στυλ Lineage2,wow etc...Τεχνικό τμήμα ούτε συζήτηση να βγάλεις γραμμή(δεν έχω καταφέρει να τους μιλήσω το τελευταίο εξάμηνο) Η συνδεσμολογία ήταν το πρώτο που έχω τσεκάρει οπότε δεν φταίει αυτό-και ναι,έχω κάνει 200 reset to router αλλά δεν είδα βελτίωση.Το SNR μου είναι κλασσικά γύρω στο 6...Μπορεί να γίνει τπτ να διορθωθεί η κατάσταση ή μόνο μπορώ να αναπολώ την σταθερότητα της παλιάς 1mbit γραμμής?:sorry:

PS. έψαξα λίγο να δω αν είναι γενικό το πρόβλημα αλλά δεν έβγαλα άκρη.Μήπως οι αποσυνδέσεις πάνε πακέτο με Forthnet?

PS2.Μήπως πρόσεξε κανείς τι λέει πλέον όταν καλείς την Forthnet? ότι ηχογραφείσαι και κάτι τέτοια...Φανταστείτε βρισίδια που ακούν καθημερινά για να το λένε αυτό :twisted:

athina_livadi
23-02-09, 15:16
Οι αποσυνδέσεις είναι γνωστό φαινόμενο....προσπάθησε να πιάσεις γραμμή και να μιλήσεις με κάποιον σε αυστηρό ύφος. Βέβαια οπλίσου με γαιδουρινή υπομονή και πάρε και κανένα χάπι για τα νεύρα...

nio25
23-02-09, 16:19
Αν καταφερεις να μιλησεις με ΤΥ απλα θα σου ανεβασουν το snr και λογικα θα σταματησουν οι αποσυνδεσεις.
Επισης νομιζω οτι μπορεις και να το ανεβασεις και μονο σου απ το μοντεμ σου απο τελνετ (adsl configure --snr 120 πχ-θα σου ανεβασει το snr 120%- 7.2db)

geodeath
23-02-09, 17:50
Κατέβασε το dmt tool με μια αναζήτηση στο γοογλη το βρίσκεις και δώσε μας ένα screenshot να πάρουμε μια ιδέα απο την κατασταση της γραμμής σου.

RePlay
23-02-09, 20:26
Το γ******* το DMT δεν δουλέβει με το συγκεκριμένο firmware που έχω... Πάντως 2 τινά βλέπω-ή αλλάζω firmware με την ελπίδα ότι ίσως αλλάξει τπτ(χλωμό) ή θυσιάζω από την ήδη κάπως μειωμένη ταχύτητα ανεβάζοντας SNR(και γλιτώνω από νεύρα,καντίλια κτλπ:p).Τι λέτε να κάνω?

@ ADSLgr.com All rights reserved.