PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 ερωτήσεις σχετικά με το conn-x talk.



spotlight
23-02-09, 16:57
1) Επειδή έχω μπερδευτεί με τα MSN, στο σπίτι έχουμε ISDN σύνδεση με Netmod και 2 τηλεφωνα που έχουν συνδεθεί στις 2 αναλογικές θύρες. Ο τηλεφωνικός αριθμός είναι ένας. Αν πάρουμε ταυτόχρονα και από τις 2 συσκευές θα ισχύει το πρόγραμμα και για τις 2 ή μόνο για τη 1;
2) Στην επιλογή που δίνει το site του OTE για τη δημιουργία πακέτου conn-x talk, εμφανίζει και το ΟΤΕ 120 και ΟΤΕ 240. Από τη στιγμή που οι κλήσεις είναι απεριόριστες, γιατί βάζει αυτά τα πακέτα χρονοχρέωσης;

tsorbi
23-02-09, 17:06
Για πληροφορίες στο OTESHOP (www.oteshop.gr) της περιοχής σου η στο 134.

spotlight
23-02-09, 17:08
Αυτό θεωρείται απάντηση;

tsorbi
23-02-09, 17:12
Μόνον απο αυτόν που το πουλάει (ΟΤΕ) θα πάρεις σίγουρη απάντηση

emeliss
23-02-09, 17:19
Το faq αυτού που τα πουλάει λύνει όλες σου τις απορίες.

http://www.oteshop.gr/pdf/connx_TALK_faq.pdf
Για το 1.
Η τηλεφωνική μου γραμμή είναι ISDN (ΒRΑ). Πως αποχρεώνονται οι κλήσεις που κάνω μέσα από το πρόγραμμα conn-x talk;
Αν είστε κάτοχος σύνδεσης ISDN (BRA) θα πρέπει να γνωρίζετε ότι μέσω των προγραμμάτων conn-x talk,
αποχρεώνονται οι κλήσεις που γίνονται από τον κεφαλικό αριθμό. Επομένως για να επωφεληθείτε πλήρως του
προγράμματος conn-X talk, και να καλύπτετε όλες τις κλήσεις της σύνδεσης σας (κεφαλικού και MSN), πρέπει
να ορίσετε η κίνηση να «περνάει» όλη από τον κεφαλικό αριθμό (δηλαδή στην ανάλυση του MSN στον
τηλεφωνικό λογαριασμό σας, να μην εμφανίζονται κλήσεις).
Για το 2. Το πακέτο με τις απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις 24/7 δεν συνδυάζεται με κάποιο από τα πακέτα χρόνου ομιλίας. Υπάρχει όμως και το conn-x talk με απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις από 20:00 έως 08:00 τις καθημερινές και το Σαββατοκύριακο. Εκεί μπορείς να επιλέξεις και κάποιο επιπλέον πακέτο χρόνου.
Αν έχω αγοράσει το conn-x talk και ταυτόχρονα έχω αγοράσει και κάποιο πακέτο χρόνου ομιλίας του ΟΤΕ πώς θα υπολογίζεται ο χρόνος που θα έχω προπληρώσει με το συγκεκριμένο πακέτο
χρόνου ομιλίας;
Ο χρόνος που έχετε προπληρώσει με κάποιο πακέτο χρόνου ομιλίας θα υπολογίζεται στις ώρες και ημέρες που
δεν συμπεριλαμβάνονται στο συγκεκριμένο πακέτο conn-x talk που έχετε αγοράσει..
Παράδειγμα: Αν έχετε αγοράσει conn-x talk με ζώνη απεριορίστων αστικών και υπεραστικών κλήσεων τις
καθημερινές το βράδυ, από τις 20:00 έως τις 07:59 το πρωΐ της επόμενης ημέρας, και παράλληλα έχετε και
κάποιο πακέτο χρόνου ομιλίας, ο χρόνος που έχετε προπληρώσει για το συγκεκριμένο πακέτο χρόνου ομιλίας
θα υπολογίζεται στις ώρες από 08:00 το ΠΡΩΙ έως και τις 19:59 το ΒΡΑΔΥ, καθώς και το Σαββατοκύριακο.
Έτσι θα βγαίνετε διπλά κερδισμένοι.

spotlight
23-02-09, 17:39
Άκυρη η 2η ερώτηση. Λάθος δικό μου.

vanquish_v12
23-02-09, 20:50
Σχετικά με το πρώτο μέρος της ερωτησης αυτό που πρέπει να κανεις είναι να πάρεις τηλέφωνο στο help desk isdn στο 8001126000 για να σου πουν πως θα ορίσεις το msn οταν θα καλεί να περνάει μέσα από το κεfαλικό σου νούμερο και κατα συνέπεια οι κλήσεις σου να εκπίπτουν στο connx talk. To μόνο μειονέκτημα είναι ότι όταν καλείς από το msn οι άλλοι θα βλέπουν τον αριθμό της κεφαλική σου σύνδεσης. Ελπίζω να βοήθησα.

FuS
23-02-09, 21:17
α) ότι σου είπε ο Vanquish από πάνω.
Παίρνεις στο help desk της isdn (800-11-26000), τους δίνεις το κεφαλικό νούμερο της isdn (που έχει το talk), τους δίνεις και τα msn (1 ή περισσότερα) και ζητάς να γίνονται εκτροπή οι κλήσεις από τα msn στο κεφαλικό.
Έτσι περνάνε μέσα από το talk.

β) Εδώ ισχύει αυτό που είπε παραπάνω ο emeliss.
Συνδυάζονται μόνο με το talk 20:00-08:00.

@ ADSLgr.com All rights reserved.