PDA

Επιστροφή στο Forum : Άθλιες υπηρεσίες Forthnet στην Κρήτη



Σελίδες : [1] 2

sotanagnos
23-02-09, 23:10
Ανοίγω αυτό το θέμα διότι κι εγώ όπως πολλοί ταλαίπωροι χρήστες internet στην Κρήτη (δεν ξέρω αν ισχύει και αλλού αυτό) οι οποίοι εχουν Forthnet αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Έχω λοιπόν double play στη Forthnet για το οποίο πληρώνω περίπου 40 ευρώ το μήνα με πραγματική ταχύτητα (όπως τη δίνει η εταιρεία) 10 Mbps. Eδώ και 7 μήνες που έχω αυτή τη σύνδεση δεν έχω δει άσπρη μέρα. Δεν έχω ποτέ κατεβάσει με πάνω από 200 Kbps, την τελευταία δε εβδομάδα κατεβάζω με ταχύτητες dial up δηλ γύρω στα 5-10 Κbps, το τηλέφωνο έχει ένα συνεχή θόρυβο που καθιστά τη συνενόηση σχεδόν αδύνατη ενώ εκεί που μιλάς κόβεται η γραμμή και last but not least: καμιά φωνή ούτε ακρόση από την εταιρία. Οι υπάλληλοι που απαντούν στα τηλέφωνα (όταν και αν απαντήσουν) είτε είναι άσχετοι είτε δεν θέλουν να βοηθήσουν και δεν φαίνεται να προτίθεται κανείς στο άμεσο μέλλον να ενημερώσει τον κόσμο για το τι μέλλει γενέσθαι. Εν ολίγοις η κατάσταση είναι απογοητευτική, εγώ έχω αποφασίσει να μην πληρώνω τους λογαριασμούς από δω και πέρα μέχρι τουλάχιστον να καταγγείλω τη σύμβαση μαζί τους και καλώ όλους όσους έχουν τα ίδια προβλήματα να πράξουν το ίδιο.
Παρακαλώ όποιοι αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα στην Κρήτη ας επικοινωνήσουν μαζί μου και ας προτείνουν και λύσεις μέσω αυτού του forum. :mad:

guzel
23-02-09, 23:14
το ενδεχομενο να αλλαξεις παροχο το εχεις σκεφτει ?:hmm:

sotanagnos
23-02-09, 23:27
Από ότι άκουσα και οι άλλοι πάροχοι είναι προβληματικοί στην Κρήτη. Έχεις να προτείνεις κάτι ιδιαίτερο;

hammer21
23-02-09, 23:30
Και ο ΟΤΕ?Δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες.Δεν ειναι κανα χωριο με 5 μονιμους κατοικους η Κρητη.

sotanagnos
24-02-09, 14:59
Πιστεύεις ότι οι ταχύτητες που δίνει ο ΟΤΕ είναι πραγματικές; Αν το πιστεύεις εγώ είμαι μαζί σου αλλά όλοι αυτοί που έχουν ΟΤΕ στη θέρισσο Ηρακλείου είναι απογοητευμένοι. Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι ακόμη κι έτσι, αυτοί έχουν πολύ καλύτερες ταχύτητες από τη Forthnet. Tελευταία πληροφόρηση που έχω είναι ότι η Forthnet κάνει εργασίες αναβάθμισης δικτύου που θα διαρκέσουν μέχρι 28/2 αλλά αυτή την καραμέλα μας τη σερβίρουν μήνες τώρα. Άντε να δούμε λοιπόν.

psyxakias
24-02-09, 15:09
Με το να μην πληρώνεις τους λογαριασμούς χωρίς καταγγελία σύμβασης, εκτίθεσαι απέναντί τους οπότε δε στο προτείνω. Προχώρα σε προσωπική καταγγελία σύμβασης και κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ, μήπως και αποφύγεις τα €70 και δοκίμασε να πας σε άλλο πάροχο. Τουλάχιστον στον ΟΤΕ θα έχεις μια υποτυπώδη τηλεφωνία.

Τώρα όσον αφορά για την ταχύτητα Internet, διόλου απίθανο και ο ΟΤΕ να έχει προβλήματα στην Κρήτη, αλλά δε νομίζω 5-10 kbps όπως περιγράφεις για την Forthnet. Οπότε βάλε ένα 6μηνο εκεί (ή και αορίστου άμα δε σε πειράζει το κόστος ενεργοποίησης) και βλέπεις. Εγώ αν και δεν είμαι περήφανος που γύρισα στον ΟΤΕ, έχω ξεχάσει τι θα πει πρόβλημα δικτύου ενώ στην Forthnet ήταν καθημερινό φαινόμενο.

Υ.Γ. Η πανελλήνια ομαδική διαμαρτυρία κατά της Forthnet, με πάνω από 500 υπογραφές, που έγινε κατά της Forthnet δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. Άρα μην ελπίζεις ότι θα γίνουν πολλά αν μαζευτείτε αρκετοί, ενώ θα λάβεις απάντηση μετά από μήνες. Γενικότερα έχεις περισσότερες πιθανότητες να ικανοποίησουν το αίτημά σου (πχ ακύρωση χωρίς €70) με προσωπική.

mikstratos
25-02-09, 16:00
Δυστηχως αυτο συμβενη σε πολλα μεροι της Ελλαδας.

sotanagnos
25-02-09, 22:09
Σ'ευχαριστώ φίλε μου "ψυχάκια" για τις πολύτιμες πληροφορίες που παραθέτεις στο μήνυμά σου. Ευτυχώς που υπάρχουν και τα forums και μαθαίνουμε τι γίνεται στον κόσμο. Νά'σαι καλά.
(σ.σ.: έριξα πολύ γέλιο με το ψευδώνυμο ψυχάκιας. Ελπίζω να έχεις τα λογικά σου και να είναι αλήθεια αυτά που λες χα! χα!)

shaq141a
27-02-09, 12:11
Ο ΟΤΕ ήταν σφαίρα στο Ρέθυμνο (με εξαίρεση το traffic shaping στην αρχή του 2008). Ποτέ δεν υπήρξε περίπτωση να μην πιάνω το maximum. Γι αυτόν τον λόγο δεν τον άλλαξα.

Τα κυκλώματα Κρήτη - Αθήνα είναι πανάκριβα και η μόνη λύση είναι ο κόμβος της MedNautilous στα Χανιά. Αποκλείεται η Forthenet να πληρώσει τα κέρατά της για να συνδέσει την Κρήτη με την Αθήνα στον ΟΤΕ.

karavagos
27-02-09, 13:23
Αποκλείεται η Forthenet να πληρώσει τα κέρατά της για να συνδέσει την Κρήτη με την Αθήνα στον ΟΤΕ.
...μη χείριστον, βέλτιστον...

guzel
27-02-09, 14:32
Από ότι άκουσα και οι άλλοι πάροχοι είναι προβληματικοί στην Κρήτη. Έχεις να προτείνεις κάτι ιδιαίτερο;


καμια σχεση... με hol σταθερη ταχυτητα ολο το 24ωρο και παιρνω οσο μου δινει η γραμμη :oneup:

kapodistrias
27-02-09, 19:14
Λοιπόν εγώ τις τελευταίες μέρες με τις βροχές οχι σέρνομαι αλλά μπουσουλάω!!Και μένω στο κέντρο.Αυτό με τα 70Ε πετυχαίνει όντως;

Και μια ερώτηση σε περίπτωση μετακόμισης κάνει άλλον ένα μηνα να συνδεθώ;

sotanagnos
28-02-09, 01:31
Παρακαλώ όσους έχουν cyta ή κάποια άλλη εταιρία εκτός από Forthnet στο Ηράκλειο ( και ιδιαίτερα Θέρισσο) να μας πουν τις εντυπώσεις τους, έτσι ώστε να μας βοηθήσουν να πάρουμε τις αποφάσεις μας για την επιλογή παρόχου καθότι με τη Forthnet σάμπως και δεν θα μπορέσω για περαιτέρω συνεργασία.
Please, please, please περιμένω feedback. Come on guys!

kapodistrias
28-02-09, 01:37
Εγώ την Δευτέρα πάω για ΟΤΕ ειδικά στην Κρήτη...

utp
28-02-09, 01:46
Στα Χανια δεν βλεπω να υπαρχει καποιο προβλημα τωρα τελευταια.

jim_nut18
01-03-09, 11:50
καλα στο poll γιατι εχεις βαλει πολυ καλες υπηρεσιες να ειναι >2mbit?
απο τα 24 αν πιανω 3 ειναι πολυ καλο?χεχε...
εγω πιανω 6 αλλα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος...

mp44christos
01-03-09, 16:43
Βασικα αλλαξε το συνθημα της Forthnet!!!:lol:
http://2.bp.blogspot.com/_6lbYGMYZics/Rx2Tjwwz4ZI/AAAAAAAAAHU/EeerdmQItjM/s400/satlogoforthnet.jpg...λεμε τωρα:lol:

xoulis
01-03-09, 19:13
Και έλεγα μα μονο εγώ έχω προβλημα! 3 βδομαδες τωρα στο "ιδιοκτητο" της Forthnet και απο την πρωτη μερα προβληματα (Ουτε στα 10 δεν κλειδωνει τοmodem) για να μου πουν στην παρακληση μου να ελενξει ενας τεχνικος το προβλημα της ταχυτητας στο Internet μπας και φτασει στο 1Mbs οτι ναι ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ :wall: ΠΟΙΟΣ Ο ΟΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΥΚΤΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΛΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΝΑ ΕΛΕΝΞΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ;;;;;;;
Πραγματικα δεν ξερω πως πρεπει να κινηθω απο εδω και περα...Αν εχει καποις καμια ιδεα feel free to post...

hel
01-03-09, 22:25
Και έλεγα μα μονο εγώ έχω προβλημα! 3 βδομαδες τωρα στο "ιδιοκτητο" της Forthnet και απο την πρωτη μερα προβληματα (Ουτε στα 10 δεν κλειδωνει τοmodem) για να μου πουν στην παρακληση μου να ελενξει ενας τεχνικος το προβλημα της ταχυτητας στο Internet μπας και φτασει στο 1Mbs οτι ναι ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ :wall: ΠΟΙΟΣ Ο ΟΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΥΚΤΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΛΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΝΑ ΕΛΕΝΞΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ;;;;;;;
Πραγματικα δεν ξερω πως πρεπει να κινηθω απο εδω και περα...Αν εχει καποις καμια ιδεα feel free to post...

Τι στοιχεία γραμμής έχεις;

ownagE_
02-03-09, 02:04
Παρακαλώ όσους έχουν cyta ή κάποια άλλη εταιρία εκτός από Forthnet στο Ηράκλειο ( και ιδιαίτερα Θέρισσο) να μας πουν τις εντυπώσεις τους, έτσι ώστε να μας βοηθήσουν να πάρουμε τις αποφάσεις μας για την επιλογή παρόχου καθότι με τη Forthnet σάμπως και δεν θα μπορέσω για περαιτέρω συνεργασία.
Please, please, please περιμένω feedback. Come on guys!

OTE here...
Everything great. ;)

psyxakias
02-03-09, 02:05
OTE here...
Everything great. ;)In german, πληζ. :p

evoloution
02-03-09, 03:08
Νομίζω ότι μπέρδεψες τα Kbps και τα Mbps με τα KBps και τα MBps. Το κεφαλαίο είναι Bytes και το μικρό είναι bits 1 byte = 8 bits. Επομένως το > 2 Mbps για πολύ καλές υπηρεσίες είναι λίγο άκυρο εκτός αν γενικά είσαι πολύ ολιγαρκής :P .

Εγώ που είμαι στην περιοχή σου και γράφω στο profile μου τα στοιχεία της γραμμής μου πιάνω γύρω στα 2/1 Mbps από τα 24/1 που πληρώνουμε και γενικά έχω πέσει και στα 5-9 ΚΒps που αναφέρεις αυτές τις μέρες.

Πήγα στα κεντρικά κάτω και τους έβαλα τις φωνές και όλοι που ήταν στο κατάστημα εκείνη την ώρα συμφωνούσαν και λέγανε τα παράπονά τους και μου είπε ότι αν θέλεις να κάνεις παράπονα συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα. Μία καταγγελία όμως τι να σου κάνει.

Πήγα να ετοιμάσω μία μαζική καταγγελία και αρχικά κοίταξα τα pings με τον ping plotter ο οποίος έβγαλε καλά αποτελέσματα (μάλλον το QoS της forthnet στο δίκτυο της αντέχει ακόμα), το θέμα είναι ότι στο συμβόλαιο είδα ότι πουθενά δε λέει ότι υπάρχει εγγύηση για το bandwidth (ταχύτητα διαμεταγωγής) της σύνδεσης. Εκεί που μπορείς να χτυπήσεις τις εταιρίες είναι κυρίως τα pings γιατί κάνουν εντελώς unusable πολλές υπηρεσίες του Internet (online gaming κ.α.). Εδώ κάτι πρέπει να κάνει η πολιτεία ή το κράτος για να εξασφαλίσουν ένα ελάχιστο π.χ. 70% του αναγραφόμενου ως "εως χχMbps" αλλά το να περιμένω από το κράτος και τους φορείς να κάνουν κάτι σωστό σε αυτή τη χώρα είναι κάτι περισσότερο από Ουτοπία (δυστυχώς μας κυβερνούν βλάκες και άχρηστοι υπάνθρωποι και οι φίλοι τους)

Αν ήμουν η Forthnet θα έκανα ακριβώς τα ίδια. Κράτα καλό το QoS να μη παραπονιούνται οι απλοί χρήστες και άσε αυτούς που θέλουν bandwidth (που μου κοστίζει πολύ στην Κρήτη λόγω των καλωδίων με την Αθήνα) να φύγουν να καθαρίσει το τοπίο και να μας αφήσουν και τα 70 ευρουλάκια τους, στο τέλος θα έχω περισσότερους χρήστες με ακόμα λιγότερα λειτουργικά έξοδα. Όλα αυτά βέβαια με την ανοχή των ρυθμιστικών αρχών.

Το θέμα είναι ότι για μένα η Forthnet ήταν κάποτε συνώνυμη της αξιοπιστίας και της ταχύτητας. Θα εκτίσω την ποινή μου για τη βλακεία που με δέρνει (για όσο λέει το συμβόλαιο) και μετά άντε γεια... Θα ήθελα να ζητήσω από το ADSLgr που έχει ανθρώπους που δουλεύουν στις μεγάλες εταιρείες τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα να μας κάνουν ένα χάρτη ανά περιοχή με το bandwidth των καλωδίων ή έστω να μας δώσουν κάποια στοιχεία για χρήστες/bandwidth για διάφορα DSLAM ή ακόμα πιο ουτοπικό να υποχρεώσει τις εταιρίες η EETT να δίνουν αυτά τα στοιχεία με μηνιαία updates κάπου που να τα βλέπουμε.

xoulis
02-03-09, 04:31
Φιλε μου Hel καμάρωσε...
Link Information

Uptime: 0 days, 9:34:57
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 14.411
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,5 / 25,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 34.723
CRC Errors (Up/Down): 0 / 296
HEC Errors (Up/Down): 3.564 / 251

Οπου το σπιτι ειναι μονοκατοικια με υποδομη οπτικων ινων (τρομαρα μου....) και τα στατιστηκα ξημρωματα να ξεπηξει και λιγο το DSLAM (και τωρα που τα βλεπω εινα THE BEST EVER ΟΥΑΟΥ!!!!). Πιστευω οτι το προβλημα της χαμηλης ταχυτητας ειναι s/n ratio αλλα....αλλλα αυτο ειναι δουλεια του τεχν. τμηματος της ετεριας στην οποια ειμαι συνδρομητης να μου το πει και προτηνει λυση!
Αυτο που με τρελενει με την Forthnet ειναι πως οχι μονο κοφευει στο προβλημα αλλα και χωρις δευτερη σκεψη κατηγορει τον ανταγωνηστη της (ΟΤΕ), και βρησκομαι τωρα εγω να ψαχνω λυση απο Forum χρηστων του παροχου αυτου οπου συν της αλλης ειναι πολυ ποταπο να υπαρχει εστω ενας κατι της Forthnet ( μην πω υπευθηνος και γινω γραφηκος) εστω να καλμαρει τα νευρα μας και αντε μια στις 10 να δινει και λυσεις, ιδιοτικη εταιρια με νοτροπια δημ υπαληλου ειναι ελληνικο φαινομενο παντως.
Ας κοβανανε, τεςπα , τις διαφημησεις που υποσχονται ενα καρο πραγματα και να δινανε $$$$ να φτιαξουνε την υποδομη τους αλλα.....

hel
02-03-09, 09:03
Bγάλε και διάγραμμμα από το dmt tool και πόσταρέ το στο κατάλληλο thread (μην το καταστρέψω πάλι και αυτό:p ).

sotanagnos
02-03-09, 13:58
Διότι φίλε με τα 5-10 Kbits που πιάνω τώρα, οτιδήποτε πάνω από 2 Mbit μου φαίνεται ονειρεμένο!

........Auto merged post: sotanagnos πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Χα! Χα! Πολύ καλό φίλε μου!

........Auto merged post: sotanagnos πρόσθεσε 2 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Από ότι φαίνεται φίλε μου πρέπει να γυρίσουμε στον παλιό καλό ΟΤΕ. Τουλάχιστον έχεις εγγυημένες ταχύτητες χωρίς αποσυνδέσεις και αξιοπρεπή τηλεφωνία.

........Auto merged post: sotanagnos πρόσθεσε 11 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Φίλε μου πραγματικά ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Σ'ευχαριστώ για την εκτενή ανάλυση του ζητήματος. Όμως πίστεψέ με όπως και νά'χει το ζήτημα με την ονοματολογία (Mbps vs Mbps) όπως σωστά αναφέρεις η κατάσταση είναι τόσο τραγική που από ότι βλέπω και από αναφορές άλλων μάλλον θα κάνω καταγγελία της σύμβασης και θα επιστρέψω στον ΟΤΕ. Πάντως αφού μένουμε στην ίδια περιοχή θα μπορούσαμε να συναντηθούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις από κοντά αν θέλεις.

maouris
03-03-09, 02:02
ποσο πρεπει να ειναι το s/n ratio για να ξερεις οτι ειναι ενταξει η συνδεδη σου απο θόρυβο?εχω και γω το forthnet το φοιτητικο με :lol:up to 24 :lol: στο ηρακλειο και εχω προσεξει οτι απο τις 3 το βραδυ περιπου και μετα η συνδεση μου γινεται 15αρα,και το πρωι ξαναγινεται περιπου 800 kbps μεχρι αργα το βραδυ παλι!

Πως την ειδε η forthnet? Στακτοπουτα με αλλαγμενα ωραρια? λογικα οπως το βλεπω απλα δεν μπορει να τραβησει τοσους χρηστες τη μερα και βαζει οριο ,και αργα τη νυχτα που δεν εχει πολλους μεσα ξαναδινει τις κανονικες ταχυτητες.Τουλαχιστον μπορει να μου βγει και σε καλο αφου σκεφτηκα να παω στη Cyta μπας και μπορω να βλεπω τουλαχιστον στο Youtube,αφου μπορει να γλιτωσεις τα τελη απενεργοποιησης.

Περιπου ποσο καιρο πεζει να μεινω χωρις Ιντερνετ αν κανω αιτηση στη Cyta και παω και κοψω τη Forthnet kanena μηνα μετα τη αιτηση που εκανα στη Cyta?

predator
03-03-09, 20:26
ρε παιδια τι θα γινει με το θεμα της 4νετ στο ηρακλειο? κατεβαζω με 70-80 kbps το μεγιστο! στη 4νετ το πανε απο μηνα σε μηνα, "τελος του μηνα θα το αποκαταστησουμε".
καλα για λαλακες μας περνανε? το χειροτερο ειναι πως ειμαστε σε συμβολαιο ετησιο. πως μπορουμε να βγουμε η να παρουμε πισω τα χρηματα μας?
ειναι απλα κοροιδια το να μου λενε πως θα χρεωθω κι ολας απο πανω για να ερθει τεχνικος σπιτι μου να δει την γραμμη. ασε που ξερω πως δε φταιει η δικια μου γραμμη γιατι με conn-x Κατεβαζα καρφωτος.

sotanagnos
04-03-09, 02:54
Eγώ πάντως μετά από ενδελεχή έρευνα έκανα αίτηση στη HOL. Παίρνεις σταθερά όλο το 24ωρο ταχύτητες πάνω από 15 ΜΒps, έρχεται τεχνικός και σου ελέγχει τη γραμμή επί τη ενάρξει της σύνδεσης και φτιάχνει ότι πρόβλημα υπάρχει είτε δικό σου είτε της γραμμής. Και το κυριότερο χωρίς χρέωση ενώ σου δίνουν και δωροεπιταγή 50 ευρώ με τα οποία κάνεις μερική απόσβεση της οικονομικής ρήτρας των 70 ευρώ της Forthnet για την αποσύνδεση και επιπλέον αναλαμβάνουν αυτoί την αποσύνδεση με τη Forthnet οπότε το πολύ να μείνεις χωρίς internet για λίγες ώρες. Η ενεργοποίηση της σύνδεσης με τη HOL από ότι μου είπαν γίνεται περίπου σε 20-30 μέρες. Γι'αυτό bye-bye Forthnet!!!

Soti
04-03-09, 03:11
ποσο πρεπει να ειναι το s/n ratio για να ξερεις οτι ειναι ενταξει η συνδεδη σου απο θόρυβο?εχω και γω το forthnet το φοιτητικο με :lol:up to 24 :lol: στο ηρακλειο και εχω προσεξει οτι απο τις 3 το βραδυ περιπου και μετα η συνδεση μου γινεται 15αρα,και το πρωι ξαναγινεται περιπου 800 kbps μεχρι αργα το βραδυ παλι!

Πως την ειδε η forthnet? Στακτοπουτα με αλλαγμενα ωραρια? λογικα οπως το βλεπω απλα δεν μπορει να τραβησει τοσους χρηστες τη μερα και βαζει οριο ,και αργα τη νυχτα που δεν εχει πολλους μεσα ξαναδινει τις κανονικες ταχυτητες.Τουλαχιστον μπορει να μου βγει και σε καλο αφου σκεφτηκα να παω στη Cyta μπας και μπορω να βλεπω τουλαχιστον στο Youtube,αφου μπορει να γλιτωσεις τα τελη απενεργοποιησης.

Περιπου ποσο καιρο πεζει να μεινω χωρις Ιντερνετ αν κανω αιτηση στη Cyta και παω και κοψω τη Forthnet kanena μηνα μετα τη αιτηση που εκανα στη Cyta?


Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα!!! Ο κολητός μου στο Ηράκλειο που έβαλε Forthnet φοιτητικό έχει ακριβώς αυτές τις ταχύτητες...

Όσο για τον ΟΤΕ στα Χανιά, φυσάει τελευταία!!! Σταθερή ταχύτητα, χωρίς αποσυνδέσεις! Περιμένω το Conn-X ΤV πώς και πώς... (Να αποκτήσω και κανένα πρόβλημα να ασχολούμαι... :lol: )

maouris
05-03-09, 16:42
ποσο πρεπει να ειναι το s/n ratio για να ξερεις οτι ειναι ενταξει η συνδεδη σου απο θόρυβο?

Περιπου ποσο καιρο πεζει να μεινω χωρις Ιντερνετ αν κανω αιτηση στη Cyta και παω και κοψω τη Forthnet kanena μηνα μετα τη αιτηση που εκανα στη Cyta?

ξερει καποιος ρε παιδια να μου απαντησει σ αυτα τα δυο?

jim_nut18
05-03-09, 16:47
cyta ειναι ακομα χειροτερα.

satcur
05-03-09, 18:47
cyta ειναι ακομα χειροτερα.

Από που εξάγεις αυτό το συμπέρασμα? Από μηνύματα που διαβάζω στο adslgr δεν βλέπω τίποτα παράπονα.

Athlon_XP
05-03-09, 21:01
Από θέματα κάλυψης όμως που δεν ξέρουν που παν τα 3.

walker
06-03-09, 10:49
Παιδια μετα απο 4 μηνες στο ιδιοκτητο της Forthnet σκεπτομαι να φυγω και να παω στη HOL γιατι απο οτι διαβαζω τα παει πολυ καλυτερα απο ταχυτητες και εχει και τους 3 μηνες δωρο ωστε να μου ερθει σςχεδον μια η αλλη με το 70αρι της Forthnet. Χθες κατεβαζα ενημερωση απο Mozilla στης 9 το βραδυ με 8kb/s λες και ειχα isdn. Σημερα σε επικοινωνια με το τεχνικο τμημα κρατησαν τα στοιχεια μου να με παρουν τηλεφωνο και να κανουν κανουν μετρησεις για το bandwidth και της ταχυτητες, φυσικα το προβλημα δεν εχει αποκατασταθει με την Κρητη. Αντε γειαααααααααααααααααααααααα Forthnet, μας εχουν κανει να αναπολουμε τον ΟΤΕ και να μην σκεπτομαστε το κοστος, τετοιος μαζοχισμος.

mspant
07-03-09, 12:59
Μπορείτε να επιβεβαιώσετε αν και σε εσάς έχουν λυθεί τα προβλήματα με τα χαμηλά donwloads ;
Επιτέλους κλειδώνει ο router σε bbras-llu-kln και όχι her ...
Eλπίζω να είναι μόνιμη λύση και όχι για 2 εβδομάδες .

sotanagnos
07-03-09, 16:39
Παίδες, ένα έχω να σας πω. Έχω δικό μου άτομο στο τεχνικό τμήμα της Forthnet στα κεντρικά. Με τη Forthnet να ξέρετε ότι δεν πρόκειται να βγάλετε άκρη. Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με την Κρήτη και στα τηλέφωνα λένε βλακείες για να κερδίσουν χρόνο. Χρόνο όμως που δεν έχουμε εμείς οι υπόλοιποι. Γι'αυτό κι εγώ μετακινήθηκα στη hol. Αυτοί τα αναλαμβάνουν όλα και σου δίνουν και 50 ευρώ δώρο για τον πρώτο μήνα, ενώ από ταχύτητες φτάνουν μέχρι και 16 Μbps τα οποία σου λένε εξαρχής ότι αν δεν τα πιάσεις μπορείς να αποχωρήσεις χωρίς οικονομικές ρήτρες. Aποχωρείς με ένα απλό fax. Διαδώστε το ότι για Κρήτη η Forthnet είναι κοροΐδία. Δεν μπορούν πλέον να εγγυηθούν ούτε 50 Kbps και αυτό είναι οριστικό. Όποιος νομίζει το αντίθετο αυταπατάται. Τέλος.

karavagos
07-03-09, 17:34
Μπορείτε να επιβεβαιώσετε αν και σε εσάς έχουν λυθεί τα προβλήματα με τα χαμηλά donwloads ;
Επιτέλους κλειδώνει ο router σε bbras-llu-kln και όχι her ...
Eλπίζω να είναι μόνιμη λύση και όχι για 2 εβδομάδες .

Μόνιμη είναι για την περιοχή σου...τουλάχιστον μέχρι να ξαναπιτάρει :p

halvas0000
07-03-09, 18:27
και εμενα μου εχουν παρουσιαστει πολλα προβληματα τωρα τελευταια! Εχ8ες το βραδυ γυρω στις 10-11 εφαγα πανω απο 10 αποσυνδεσεις και η ταχυτητα μου απο τα 16 επεσε στα 4mbps.

minosdam
08-03-09, 23:39
Παρακαλώ όσους έχουν cyta ή κάποια άλλη εταιρία εκτός από Forthnet στο Ηράκλειο ( και ιδιαίτερα Θέρισσο) να μας πουν τις εντυπώσεις τους, έτσι ώστε να μας βοηθήσουν να πάρουμε τις αποφάσεις μας για την επιλογή παρόχου καθότι με τη Forthnet σάμπως και δεν θα μπορέσω για περαιτέρω συνεργασία.
Please, please, please περιμένω feedback. Come on guys!
:worthy:
http://www.speedtest.net/result/425610473.png (http://www.speedtest.net)

predator
18-03-09, 13:58
Eγώ πάντως μετά από ενδελεχή έρευνα έκανα αίτηση στη HOL. Παίρνεις σταθερά όλο το 24ωρο ταχύτητες πάνω από 15 ΜΒps, έρχεται τεχνικός και σου ελέγχει τη γραμμή επί τη ενάρξει της σύνδεσης και φτιάχνει ότι πρόβλημα υπάρχει είτε δικό σου είτε της γραμμής. Και το κυριότερο χωρίς χρέωση ενώ σου δίνουν και δωροεπιταγή 50 ευρώ με τα οποία κάνεις μερική απόσβεση της οικονομικής ρήτρας των 70 ευρώ της Forthnet για την αποσύνδεση και επιπλέον αναλαμβάνουν αυτoί την αποσύνδεση με τη Forthnet οπότε το πολύ να μείνεις χωρίς internet για λίγες ώρες. Η ενεργοποίηση της σύνδεσης με τη HOL από ότι μου είπαν γίνεται περίπου σε 20-30 μέρες. Γι'αυτό bye-bye Forthnet!!!


φιλε τελικα εκανες την κινηση να πας σε hol? πως παει? εισαι ευχαριστημενος? οντως πληρωσανε τα 50 ευρω?

dzadelis
18-03-09, 15:58
Εγώ πάντως έχω δύο συνδέσεις 2play στη Cyta και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Τηλεφωνία και Internet λειτουργούν ρολόι... Αν πάντως αποφάσιζα σήμερα για κάποιον λόγο να αλλάξω πάροχο, κατί που δεν το σκέφτομαι καθόλου, θα επέλεγα σίγουρα HOL. Έχω ήδη πάρα πολύ πικρή πείρα... τόσο από τη Forthnet, όσο και από τη Tellas. Μακριά!!!

predator
18-03-09, 16:24
Αν πάντως αποφάσιζα σήμερα για κάποιον λόγο να αλλάξω πάροχο, κατί που δεν το σκέφτομαι καθόλου, θα επέλεγα σίγουρα HOL.

πες μας και τους λογους αν σου ειναι ευκολο...

dzadelis
18-03-09, 17:07
πες μας και τους λογους αν σου ειναι ευκολο...

Από τα όσα διαβάζω και ακούω είναι περισσότερο αξιόπιστη στις υπηρεσίες που παρέχει από τους υπόλοιπους εναλλακτικούς. Τώρα μάλιστα με τη holtv παρέχει και πακέτο 3play για όσους ενδιαφέρονται. Τα περισσότερα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι πελάτες της εταιρείας οφείλονται στην ανοργανωσιά του λογιστηρίου της.
:hmm:

sotanagnos
19-03-09, 01:16
φιλε τελικα εκανες την κινηση να πας σε hol? πως παει? εισαι ευχαριστημενος? οντως πληρωσανε τα 50 ευρω?

Περιμένω να ενεργοποιηθεί η σύνδεση σε περίπου 15 μέρες από τώρα. Έχω παραλάβει ήδη τη δωροεπιταγή των 50 ευρώ με fax. Όταν έχω νεότερα θα σε ενημερώσω. Για κάθε ενδεχόμενο θύμησέ μου το σε 15 μέρες.

amoyda
19-03-09, 01:27
τι δωροεπιταγη ειναι αυτη?

sotanagnos
20-03-09, 03:05
τι δωροεπιταγη ειναι αυτη?

Η hol στον πρώτο λογαριασμό που σου έρχεται μετά την έναρξη της σύνδεσης, σου χαρίζει 50 ευρώ. Η έκπτωση αυτή πιστοποιείται με τη δωροεπιταγή που σου στέλνουν με fax, αφού προηγουμένως τους έχεις στείλει όλη τη χαρτούρα (αίτηση, προηγούμενο λογαριασμό κτλ.). Έτσι στην περίπτωση που έχεις forthnet (όπως εγώ) σχεδόν ισοφαρίζεις την οικονομική ρήτρα πρώιμης αποχώρησης των 70 ευρώ. Το μόνο που μένει τώρα είναι να δω αν θα πιάσω τις ταχύτητες που επαγγέλεται η hol ότι θα πιάσω (περίπου 16 Μbps λένε αυτοί).

predator
23-04-09, 00:45
παιδια τι εγινε???
γυρισα απο τις διακοπες του πασχα και η 4νετ ΠΕΤΑΕΙ!!!
κατεβαζω με 1.1 MB/sec!!!

λειπουνε ολοι για πασχα και ειναι αδεια τα DSLAM η εγινε επιτελους η περιβοητη αναβαθμιση??

Linus
23-04-09, 00:47
παιδια τι εγινε???
γυρισα απο τις διακοπες του πασχα και η 4νετ ΠΕΤΑΕΙ!!!
κατεβαζω με 1.1 MB/sec!!!

λειπουνε ολοι για πασχα και ειναι αδεια τα DSLAM η εγινε επιτελους η περιβοητη αναβαθμιση??

Περίμενε καμια 10αρια μέρες ακόμα, πριν βγάλεις τα όποια συμπεράσματα :p

CamClone
23-04-09, 10:37
Καμια αναβαθμιση ακομα δεν εχει γινει.

Λειπουν οι φοιτηττες ,

Τα γνωστα ..

djbok21
23-04-09, 16:10
Καμια αναβαθμιση ακομα δεν εχει γινει.

Λειπουν οι φοιτηττες ,

Τα γνωστα ..

Έχει γίνει αναβάθμιση.
Αν πάρεις τηλ σε Τ.Υ. φαντάζομαι θα στο πούνε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.