PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρνητικός λογαριασμός ΟΤΕ - έκδοση αντιγράφου



thirios
24-02-09, 09:30
Θα ήθελα παρακαλώ να μου λύσετε μία απορία αν σας έχει τύχει.
Προ 15 ημερών πήγα στο τοπικό υποκατάστημα Καστοριάς του ΟΤΕ , για να πληρώσω τον τρέχοντα λογαριασμό του τηλεφώνου μου , αν και δεν μου είχε έρθει ακόμη ταχυδρομικώς.
Η υπάλληλος μου είπε ότι δεν πειράζει το γεγονός ότι δεν έχω τον πρωτότυπο λογαριασμό και σε 1 λεπτό μου εκτύπωσε αντίγραφο λογαριασμού τον οποίο και εξόφλησα.
Ταυτόχρονα η ίδια υπάλληλος μου είπε ότι βλέπει στο ηλεκτρονικό σύστημα ότι στο όνομα μου υπήρχε ένα πιστωτικό υπόλοιπο από παλιό αριθμό τηλεφώνου μου που έχει καταργηθεί.
Όταν ζήτησα να εισπράξω τα χρήματα αυτά , μου ζήτησε πρωτότυπο αποδεικτικό ότι μου τα χρωστούσε ο ΟΤΕ και το οποίο θα έπρεπε να έχει έρθει σε εμένα ταχυδρομικώς , πράγμα που δεν έγινε.
Στις επίμονες ερωτήσεις μου πως γίνεται να μου βγάζουν αμέσως αντίγραφο λογαριασμού και να πληρώνω αλλά για να εισπράξω ,όντας ο ίδιος με την ταυτότητα μου, πρέπει να έχω πρωτότυπο λογαριασμό μου απάντησαν ότι "έτσι λέει ο ΟΤΕ" και ότι δεν επιτρέπεται να εκδοθεί αντίγραφο.
Τι ισχύει τελικά????????

Georgevtr
25-02-09, 03:26
Οπότε κι εγώ σαν αφελής ρωτώ.Μπορούν να σου στείλουν ξανά το πιστωτικό υπόλοιπο στην διεύθυνση σου?
134 είτε στο oteshop.gr.

FuS
26-02-09, 00:31
Οπότε κι εγώ σαν αφελής ρωτώ.Μπορούν να σου στείλουν ξανά το πιστωτικό υπόλοιπο στην διεύθυνση σου?
134 είτε στο oteshop.gr.

Μόνο σε κατάστημα (σημπληρώνει ένα έντυπο)
Δεν διεκπαιρεώνεται τέτοιο ζήτημα μέσω του 134.

Αν δεν βρει άκρη σε κατάστημα ας ζητήσει το τηλ του αρμόδιου ΣΥΠ.

Και το αιτείται ο κάτοχος της γραμμής.

Georgevtr
26-02-09, 15:06
Μόνο σε κατάστημα (σημπληρώνει ένα έντυπο)
Δεν διεκπαιρεώνεται τέτοιο ζήτημα μέσω του 134.

Αν δεν βρει άκρη σε κατάστημα ας ζητήσει το τηλ του αρμόδιου ΣΥΠ.

Και το αιτείται ο κάτοχος της γραμμής.

Και μέσω της ιστιοσελίδας μπορεί να αιτηθεί.Εννοείται ο κάτοχος της γραμμής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.