PDA

Επιστροφή στο Forum : OnTelecoms TVbox και TVtuner...



Malgarog
25-02-09, 02:19
Χαιρετώ όλους,

Θέλω εξ'αρχής να ζητήσω συγγνώμη αν η απορία μου είναι σε λάθος υπο-forum, αλλά διαβάζοντας του τίτλους μου φάνηκε το πιο αρμόζων.
Το πρόβλημά μου έχει σχέση με την υπηρεσία τηλεόρασης της OnTelecoms (και πιο συγκεκριμένα το TVbox που προσφέρει στο πακέτο) και την κάρτα τηλεόρασης της AverMedia (την PCI-Express κάρτα).
Η απορία μου είναι αν μπορώ να συνδέσω το μηχάνημα της OnTelecoms με την κάρτα αυτή. Η συγκεκριμένη TvTuner προσφέρει βύσματα για RGB, αλλά και S-Video σύνδεση. Από την άλλη το TVbox, ακόμα και στο (υποτυπώδες) εγχειρίδιο που έχει, αναφέρει μόνο τη σύνδεση με scart. Υπάρχει τρόπος να συνδέσω το TVbox με την κάρτα τηλεόρασης, ώστε να βλέπω τηλεόραση στον υπολογιστή αλλά από το σήμα της OnTelecoms (κοινώς ψηφιακό σήμα, γιατί η κεραία μου δε βγάζει καλό σήμα)?
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι υπάρχει στην αγορά καλώδιο-μετατροπέας από scart σε RGB...αλλά θα είναι αρκετό? Το ίδιο το TVbox δε συνδέεται με άλλο τρόπο, παρά μόνο με scart?

Και για να σας προλάβω...μη νομίζετε ότι επέλεξα την εύκολη λύση και ζητάω από άλλους να μου λύσουν γρήγορα το πρόβλημα. :)
Δοκίμασα ήδη να ψάξω στο internet για άλλες αναφορές, να ψάξω για αναλυτικότερο εγχειρίδιο, αλλά και να μιλήσω με το τεχνικό τμήμα της OnTelecoms...και δεν ήξεραν ούτε αυτοί!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια και ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος του post.

marioscs
25-02-09, 03:51
Υπάρχουν κάτι μετατροπείς, από scart σε s-video, &3RCA (Video, left kai right). Η κάρτα τηλεόρασης σου έχει είσοδο για video και audio σε RCA? or S-video?

Malgarog
25-02-09, 09:36
Η συγκεκριμένη έχει και από τα 2 είδη...πιο είναι προτιμότερο όμως? Και η ερώτηση του εκατομμυρίου: γίνεται η ίδια δουλειά και με τον μετατροπέα?

Η γενικότερη απορία μου με λίγα λόγια είναι αν θα πρέπει να προσανατολιστώ σε μετατροπέα scart-με-κάτι-άλλο...ή αν γίνεται και με διαφορετικό τρόπο η σύνδεση, καθώς είδα πίσω από το TVbox ότι έχει κι άλλες συνδέσεις, για τις οποίες όμως δεν αναφέρεται ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ στο εγχειρίδιο! Ούτε καν γιατί υπάρχουν εκεί...%-/

marioscs
25-02-09, 12:42
Το μόνο σίγουρο είναι πως η scart έξοδος βγάζει κανονικά το σήμα, και πως ο μετατροπέας αυτός δουλεύει (τουλάχιστον αντίστροφα - όταν βγάζω TV-out από το laptop στην τηλεοραση - δουλεύει).

Το θέμα είναι αν η κάρτα τηλεόρασης σου θα παίρνει σωστά το σήμα και θα παίζει.

Αυτοί οι μετατροπείς δεν είναι ακριβοί.. μπορείς απλά να το δοκιμάσεις. Εκτός αν το έχει δοκιμάσει κάποιος εδώ μέσα να σου πει

Malgarog
25-02-09, 17:22
Για να'μαι ειλικρινής σε κάτι τέτοιο ήλπιζα, ότι κάποιος θα ξέρει από προσωπική εμπειρία.

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι στην αξία του μετατροπέα, δεδομένου ότι ήδη έχω έναν από άλλη χρήση, αλλά στο πακέτο της On. Διότι αν παραγγείλεις το πακέτο με internet και τηλέφωνο, μπορείς πολύ απλά (σε 2-3 μέρες σύμφωνα με τα λεγόμενα του τεχνικού) να αλλάξεις σε πακέτο που να περιέχει ΚΑΙ την τηλεόραση. Αν όμως πάρεις πακέτο που περιέχει και τα 3, δεν μπορείς να αλλάξεις σε πακέτο που να ΜΗΝ περιέχει τηλεόραση. Είναι αρκετά ευδιάκριτο το οξύμορο του θέματος? Τράβα βγάλε άκρη όμως...!

Κοινώς δεν μπορώ να ξέρω εκ των προτέρων αν μπορεί να λειτουργήσει κάτι τέτοιο ή όχι, δεν μπορώ να το δοκιμάσω...αλλά κι αν τελικά το δοκιμάσω και δε λειτουργεί, απλά θα μου μείνει στα χέρια!

marioscs
25-02-09, 17:50
Για να'μαι ειλικρινής σε κάτι τέτοιο ήλπιζα, ότι κάποιος θα ξέρει από προσωπική εμπειρία.

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι στην αξία του μετατροπέα, δεδομένου ότι ήδη έχω έναν από άλλη χρήση, αλλά στο πακέτο της On. Διότι αν παραγγείλεις το πακέτο με internet και τηλέφωνο, μπορείς πολύ απλά (σε 2-3 μέρες σύμφωνα με τα λεγόμενα του τεχνικού) να αλλάξεις σε πακέτο που να περιέχει ΚΑΙ την τηλεόραση. Αν όμως πάρεις πακέτο που περιέχει και τα 3, δεν μπορείς να αλλάξεις σε πακέτο που να ΜΗΝ περιέχει τηλεόραση. Είναι αρκετά ευδιάκριτο το οξύμορο του θέματος? Τράβα βγάλε άκρη όμως...!

Κοινώς δεν μπορώ να ξέρω εκ των προτέρων αν μπορεί να λειτουργήσει κάτι τέτοιο ή όχι, δεν μπορώ να το δοκιμάσω...αλλά κι αν τελικά το δοκιμάσω και δε λειτουργεί, απλά θα μου μείνει στα χέρια!

αχά! νόμιζα πως είχες ήδη ON ;) Κοίτα έχω μία κάρτα τηλεόρασης, αλλά όταν την πήρα δεν ασχολήθηκα να την κάνω να δουλέψει. Το σαββατοκυρίακο θα προσπαθήσω και θα σου πω. (ελπίζω να μην ξεχάσω μόνο :p)

Άν κάποιος άλλος έχει κάρτα τηλεόρασης κοντά στο tv box ας δοκιμάσει

noname85
25-02-09, 21:52
θα βγαλεις την καρτα τν απο το pc και θα βαλεις το vlc player!!δες το θεμα ips του tvbox!

Malgarog
25-02-09, 23:48
Είδα το συγκεκριμένο post και ομολογώ ότι ακούγεται προκλητικά απλό, αλλά το πρόβλημα είναι άλλο.

Όπως άφησα να εννοηθεί πριν, εγώ δεν έχω ακόμα σύνδεση με την On. Έχω 2 γραμμές...με τη μία έκανα το τριπλό πακέτο, γιατί είναι σε σπίτι με τηλεόραση. Στην άλλη γραμμή έχω διπλό πακέτο (χωρίς τηλεόραση), γιατί είναι άλλος χώρος και εκεί υπάρχει μόνο pc.

Οι λόγοι για τους οποίους ρωτάω πώς θα συνδέσω το TVbox με την κάρτα τηλεόρασης είναι:
Έχω ήδη την κάρτα τηλεόρασης! Δεν είναι λίγο κουτό να την αφαιρέσω και να τη βάλω σε μια άκρη? Μου είναι δύσκολο να ξεχάσω τη φράση που άκουγα από τους γονείς μου σχεδόν σε όλη την παιδική μου ηλικία (και φαντάζομαι έχουν ακούσει και πολλοί άλλοι από τους δικούς τους γονείς...) "άλλα παιδάκια δεν έχουν να φάνε στον κόσμο κι εμείς θα πετάμε το {βάλε ό,τι θες}?".
Έχω ακούσει από άτομο που έχει ήδη σύνδεση (τριπλό πακέτο) με την OnTelecoms ότι 1-2 φορές τη μέρα κάνουν reset στους servers και για ένα διάστημα 30-60 λεπτών δεν έχεις σύνδεση, άρα δεν έχεις τηλεόραση. Αυτό όμως αντιμετωπίζεται αν εκτός από το ψηφιακό έχεις τηλεόραση και από την κανονική κεραία. Αυτό σε μια κανονική τηλεόραση δεν ξεχωρίζει, αλλά στο pc γίνεται μόνο με την ύπαρξη tv tuner.
Απλά και μόνο επειδή έτυχε να πέσω πάνω σε γκρίζα περιοχή (που κανείς δεν ξέρει να μου απαντήσει), θέλω να μπορέσω να βγάλω μια άκρη. Δεν μπορείς ΚΑΝΕΙΣ να μην έχει την τηλεόραση της OnTelecoms μέσω pc!

Εδώ βέβαια να σχολιάσω (προφητικά) ότι το να μην ξέρει κανείς από το τεχνικό τμήμα πώς μπορεί (και αν μπορεί) να λυθεί αυτό το θέμα...ε όσο να'ναι δε μου αρέσει πολύ! Δίνει άσχημα vibes για μελλοντικές καταστάσεις...!

freeman
26-02-09, 00:08
Κοίτα, το EUROSCART βύσμα δεν περιγράφει τον τρόπο κωδικοποίησης του σήματος, αλλα μόνο το βύσμα που συνδέεις(γι'αυτό έχει και τόσα pins). Mπορεί να μεταφέρει και S-Video signal αλλά και composite(συνήθως το κίτρινο RCA).
Επίσης το sagem βγάζει component (YPbPr) και HDMI αν η κάρτα σου έχει καποια από αυτές τις εισόδους. Λογικά η κάρτα TV που έχεις θα έχει S-Video in ή/και composite in . Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να συνδέσεις το sagem με την κάρτα τηλέορασής σου. Με ένα adaptor που από SCART σε βγάζει από πίσω RCA βύσμα για component και stereo ήχο και svideo, και το αντίστοιχο καλώδιο μέχρι την κάρτα tv, και θα είσαι κομπλέ. Κόστος, 2-3 ευρώ. http://images.maplin.co.uk/full/l85ba.jpg

psikapami
02-03-09, 11:37
Βασικα δεν διαβασα ολα τα replies αλλα ειδα που λες καπου πως ηλπιζες να σου πει καποιος απο προσωπικη εμπειρια αν γινεται, αι γινεται βεβαια το εχω κανει εγω με μετατροπεα σκαρτ->rca. Αλλα βεβαια δεν το βλεπεις κρυσταλλο την εικονα οπως με σκαρτ ή HDMI

CostasBal
05-03-09, 10:13
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει rca -> scart πράγματι όπως προ-ανέφερε ο συνφορουμίτης η εικόνα δεν είναι κρύσταλλο όπως scart->scart αλλά δεν είναι και χάλια. Φυσικά ο converter που έχω είναι φτηνός και δεν ξέρω αν με ακριβότερο έχεις καλύτερη εικόνα.

Υ.Γ. Τώρα θυμήθηκα ότι είχα κάποτε και scart -> rca αλλά το χρησιμοποιούσα για να συνδέσω rf video sender, οπότε δεν μπορώ να κρίνω την ποιότητα γιατί ο video sender εισάγει από μόνος του αρκετό θόρυβο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.