PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίοδος + Hol Student 6/1. Τί πληρώνω σύνολο;



alpanex21
25-02-09, 18:26
Ξέρω ότι για να βάλω το Student της HOL μέσω Διόδου (6Mbps/1Mbps) πρέπει να κάνω πρώτα αίτηση εκεί και μετά να στείλω την αίτηση στη Hol με τα δικαιολογητικά. Το σπίτι έχει έτοιμη καλωδίωση, αλλά όχι νούμερο, δεν έχω δηλαδή έτοιμο σταθερό για να κάνω την αίτηση.

Τί πρέπει να κάνω πρώτα από όλα για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες; Και το σημαντικότερο: τι πληρώνω σύνολο; Τα 9,90 μηναίως είναι η συνδρομή ή και η γραμμή dsl μαζί; Μήπως πάει παραπάνω με όλα μαζί;

MaFiOzOs_GR
25-02-09, 19:25
Το μήνα θα σου βγαίνει πάγιο OTE (19 €) + φοιτητικό πακέτο δίοδος (9.90 €) δηλαδή περίπου 30 €...
Γιατί δεν δοκιμάζεις μια λύση double play lite στα 6/1 που θα σου κοστίζει 23.90 € (και χωρίς πάγιο πΟΤΕ αφού θα είσαι στο ιδιόκτητο της HOL) και θα έχεις και 3 μήνες δώρο αν την κάνεις on line :oneup:

alpanex21
25-02-09, 19:30
Ναι είναι πολύ πιθανόν και αυτό. Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου. Έχω και επ αυτού μια ερώτηση. Συνήθως στις αιτήσεις αναγράφεις και τον αριθμό του σταθερού στο οποίο θέλεις την ενεργοποίηση. Εγώ που δεν έχω σταθερό αυτή τη στιγμή πως πρέπει να δράσω;

Να σου σημειώσω ότι δε με ενδιαφέρει η σταθερή τηλεφωνία παρά μόνο η dsl

MaFiOzOs_GR
25-02-09, 19:48
Σε καταλαβαίνω φίλε μου γιατί και εγώ φοιτητής είμαι και μόνο Ίντερνετ ήθελα, γιαυτό και έβαλα double play
αλλά είχα προλάβει το πακέτο όταν έδινε 24 (ενώ τώρα δίνει 6...).

Άμα κάνεις on line αίτηση παίρνεις 3 μήνες δώρο και όσο για το τηλεφωνικό νούμερο σου κάνει αριθμοδότηση η HOL (213...) άμα δεν έχεις ενεργό βρόγχο όπως μου είπες.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις και εδώ: http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=3&itmID=101

alpanex21
25-02-09, 19:59
Δηλαδή το απλό dsl internet με τα 17 ευρώ (6/1 πάλι) δεν είναι στο ιδιόκτητο δίκτυο; Γιατί δεν σου/μου κάνει;

MaFiOzOs_GR
25-02-09, 20:14
Αυτό που είδες πάλι στο ιδιόκτητο είναι αλλά δεν αφορά double play.
Είναι αυτό που λέμε shared LLU δηλαδή έχεις τηλέφωνο από τον ΟΤΕ (άρα και πάγιο) και ISP (δηλαδή πέρνεις Ίντερνετ) από την HOL.

Το double play είναι Full LLU δηλαδή και τηλεφωνία και Ίντερνετ από τη HOL.
Δεν είναι το θέμα ότι "δεν μας κάνει", αλλά να γλυτώσουμε το πάγιο του πΟΤΕ ;)

Ειδικά από τη στιγμή που είσαι φοιτητής και δεν σε νοιάζει το τηλέφωνο (όπως και εμένα :p), πιστεύω η λύση του double play είναι πολύ καλή.Και όχι απαραίτητα από τη HOL αλλά και από τους υπόλοιπους εναλλακτικούς...

Υπαρχει το double play economy της Forthnet που άμα είσαι φοιτητής (πάσο,βεβαίωση σχολής,κλπ...) σου δίνει ΕΩΣ 24 με 14 € τους 6 πρώτους μήνες,και τους υπόλοιπους με την τρέχουσα τιμολογιακή πολιτική του πακέτου :oneup:
Άμα δεν κάνω λάθος... :oops:
Δεν κάνω λάθος... :
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10011472

alpanex21
25-02-09, 20:31
Δηλαδή με απλό hol dsl internet πληρώνεις το 17άρι + το πάγιο του οτε και με double play lite πληρώνεις 24 μόνο χωρίς τίποτα άλλο. Right?

MaFiOzOs_GR
25-02-09, 20:40
Ακριβώς! :oneup:
Αν και κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν να κάνεις και μια mini "έρευνα αγοράς" στο forum,
για την ποιότητα των τηλεπικοινωνιακών παρόχων στην περιοχή/πόλη που σκοπεύεις να σπουδάσεις.
Για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων... ;)

alpanex21
25-02-09, 21:06
Ναι αυτά είναι υπό έλεγχο... ;) Μην ανησυχείς...επίτηδες έχω καταλήξει στη συγκεκριμένη ταχύτητα και εταιρεία. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου μαφιόζε! Καλό πτυχίο εύχομαι!

MaFiOzOs_GR
25-02-09, 21:47
Don't mention it! :cool:
Καλές σπουδές (sorry, downloading ήθελα πώ :p) σου εύχομαι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.