PDA

Επιστροφή στο Forum : netRoute2 και eMule



Arwyn
16-12-05, 21:27
Γεια σε όλους!

Μπηκα και εγω στην παρεα του ADSL... Ητανε μια δυσκολη και προβληματικη διαδικασια στην αρχη (μπερδεμα γραμμων, αδειων και ενεργοποιησεων...) αλλα σημασια εχει οτι τελικα το ADSL μου δουλευει. Καλο ειναι, δεν λεω!:thumbsup1

Ωστοσο εχω ενα προβλημα που δεν λεω να το λυσω. Δεν μπορω πια να συνδεθω στο αγαπητο μου eMule. Εχω netRoute2 με την HOL. Εχω δοκιμασει τα παντα, δεν γινεται τιποτα. Βρε τις πυλες που θελει ελευθερες εκανα forward, βρε το ZoneAlarm απενεργοποιησα, τιποτα. Ακολουθησα ολες τις οδηγιες, απο HOL και απο καποια post εδω, αλλα δεν γινεται τιποτα.

Τι να το κανω αλλο το netRoute;; Να το βαλω σε factory defaults και να ξαναρχισω απο την αρχη;; Παιζει ρολο το οτι το εχω συνδεδεμενο με USB (δεν εχω ethernet); Πού βάζω τι IP;; Το 192.168.2.1 βαζω σαν ΙΡ ή αυτο που παιρνω απο τη συνδεση με τη HOL;

Αν επαναλαμβανω θεμα που εχει τεθει στο παρελθον, ζητω συγνωμη. Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Να στε ολοι καλα!

sdikr
17-12-05, 03:54
Ριξέ μια ματιά σε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17726)

Arwyn
19-12-05, 17:23
Ακολουθησα ο,τι ειπατε,

******Quote********
Πάμε στο novice configuration και στα κουτάκια βάζουμε Port:1412, IP:192.168.2.2 , tcp και πατάμε forward...Μετά ξανά Port:1412, IP:192.168.2.2 αλλά udp και ξανα forward...Μετά πατάμε το κουμπί που είναι δίπλα απο το forward και λέει save...
Στη συνέχεια πάμε στο expert configuration πατάμε το DNAT στην εντολή που μας βγαίνει αλλάζουμε το Port με το 1412, και το IP με το 192.168.2.2.Τελός πατάμε apply...Όταν ξαναφορτωθεί η σελίδα μετά απο το apply πατάμε το save που είναι δίπλα απο το apply...Στη συνέχεια ξαναπάμε στο novice configuration βάζουμε Port:1412, IP:192.168.2.2 και udp, και πατάμε το κουμπί που είναι δίπλα και λέει DNAT...Όταν ξαναφορτώσει η σελίδα πατάμε το save που στο novice configuration...Αυτά...
********************

αλλα τζιφος!

Τι IP address να βαλω, μηπως τη βαζω λαθος επειδη εχω USΒ (ο IExlporer μου ανοιγει το netRoute2 στο 192.168.2.1);

192.168.2.2 (διευθυνση ΙΡ)
192.168.2.1 (προεπιλεγμένη πυλη)
ή αυτή που μου δινει το συστημα οταν συνδεομαι;

Συγκεκριμενα το eMule λεει:
Without proper configuration you will have a low ID when using a router. A router works like a shield to the network behind it, masquerading the IP addresses of the computers in the LAN. When another client tries to establish a connection to your eMule it only sees the IP of the router but not the actual IP of the computer eMule is running on. To prevent this all ports in the list that have the incoming direction – port 4662, 4711 TCP and port 4672 UDP – have to be forwarded.


ΟΚ, κανω εις τριπλουν τα forward και dnat, δηλαδη και για τις τρεις πυλες. Τι δεν κανω ομως και το eMule δεν συνδεεται; Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε;

Μηπως φταιει και αυτο:
When using a router in a network the option DHCP - Dynamic Host Configuration Protocol in the router should be turned off. Assign static IPs to each client in the network. This can be done in Window's Network Connections -> LAN Connection -> Properties -> TCP/IP. Deactivate the automatic IP assignment and enter an IP in the range of 192.168.xxx.xxx. Different types of router have different home IP ranges, this is noted in the routers manual.
After entering a valid IP the Subnet Mask field automatically changes to 255.255.255.0. Last step is to enter your router's IP as Standard Gateway.

Εγω παιρνω IP address αυτοματα, διοτι για καποιον περιεργο λογο αλλιως δεν μπορω να συνδεθω στο Ιντερνετ καθολου. Εχω δοκιμασει ποοοσες φορες μεχρι να το πετυχω πιστεψτε με!

Ευχαριστω!!

vcore
19-12-05, 21:58
Καλησπέρα παιδάκια!

έβαλα στο Netroute αυτά:

iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -i ppp0 --dport 4662 -j DNAT --to 192.168.1.100:4662
iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -i ppp0 --dport 4661 -j DNAT --to 192.168.1.100
iptables -t nat -A PREROUTING -p udp -i ppp0 --dport 4672 -j DNAT --to 192.168.1.100:4672



iptables -A FORWARD -p tcp -i ppp0 -d 192.168.1.100 --dport 4662 -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -p udp -i ppp0 -d 192.168.1.100 --dport 4672 -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -p tcp -i ppp0 -s 192.168.1.100 --dport 4661 -j ACCEPT

Πέρνω όμως Low id. Οταν είχα Linux firewall με αυτούς του κανόνες έπερνα high id. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος?

Ευχαριστώ!

Innersense
20-12-05, 00:14
Arwyn έχω την εντύπωση ότι στην δική σου περίπτωση το πρόβλημα είναι ότι το έχεις στην USB. Το λέω αυτό γιατί στις περισότερες περιπτώσεις όταν γίνεται η εγκατάσταση απο το CD (λόγω USB) ο υπολογιστής δεν πέρνει σταθερή IP αλλά ενεργοποιείται ο DHCP του modem.

Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με...

Οι καρτούλες για Lan πάμφθηνες και σίγουρα αξίζουν τα λεφτά τους για αυτά που θα σου προσφέρουν!

Arwyn
20-12-05, 14:23
Παιδια, ειστε η τελευταια μου ελπιδα.... Δεν μπορω να κατεβασω τιποτα απο το eMule πια και δεν μπορω να το διορθωσω! Σας εχω ξαναγραψει/ξαναπριξει με το θεμα αυτο, με συγχωρειτε κιολας, αλλα δεν μπορω να βρω λυση! Εχω σκασει πια! :evil: :(

Το μεγα ( ;; ) προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να ρυθμισω τον υπολογιστη μου σε static IP που ειναι προϋποθεση του μουλαριου (απο τις Συνδεσεις Δικτυου-Τοπικο Δικτυο-Πρωτοκολλο Ιντερνετ). Αν τον βαλω σε static, για περιεργο λογο δεν συνδεομαι στο Ιντερνετ. Εχω το adsl με καλωδιο USB στο netRoute2, και στις συνδεσεις δικτυου μου λενε απο τη HOL να βαλω

Διευθυνση IP 192.168.2.1
Μασκα υποδικτυου 255.255.225.0
Προεπιλεγμενη πυλη 192.168.1.2

Ε, λοιπον τα βαζω και μετα τιποτα! Δεν κατεβαινει καμια σελιδα σε IE ή Opera!

Αλλα και το πιο ωραιο που με τρομαξε κιολας: Το eMule με αυτες τις παραπανω ρυθμισεις ψιλο-ανοιξε (εδειξε KAD:connecting, Ed2k connecting), πηγε να συνδεθει με καποιους servers, οι servers εδειχνα νεκροι και το eMule σε δευτερολεπτα κολλησε, δεν λειτουργουσαν τα κουμπια του! Κολλησε μαζι και ολος σχεδον ο υπολογιστης! Μονο με control+alt+delete μπορεσα να ξεκολλησω!

Ειναι και αυτο: Οι ρυθμισεις του netRoute2 ειναι απο τη μαμα του (και μη ρυθμιζομενες υποτιθεται)

IP Options: Use DHCP

ενω το eMule θελει
When using a router in a network the option DHCP - Dynamic Host Configuration Protocol in the router should be turned off. Assign static IPs to each client in the network.

Δηλαδη, το router μου "κοβει" τελικα το static IP;; Κι αν ναι, τι ΙΡ να βαλω απ'ολα τα 192.168.χχχ.χχχ ;;

Κοινως μπερδεμα μεγαλο..... Και εννοειται οτι εχω κανει forward ολες τις πυλες και εχω κοψει τον ZoneAlarm.

Τι μου διαφευγει πια; Τι το δυσκολο εχει το eMule; Μηπως φταιει το USB καλωδιο που εχω; Μηπως δεν μπορω να παρω static IP για καποιον λογο; Φταιει η συνδεση που πηρα (ADSL Broadband 384), πρεπει να ζητησω κατι ιδιαιτερο απο τη HOL; Αν βαλω ethernet, που δεν εχω τωρα, θα λυθει το προβλημα;

Βοηθηστε με, σας παρακαλω πολυ! Εβαλα ADSL για να απολαυσω πιο γρηγορο eMule και τελικα τζιφος! Εχω ποσα μισοκατεβασμενα βιντεακια και δεν μπορω να τα ολοκληρωσω! Θα αρχισω να χτυπιεμαι! Χιλια ευχαριστω!! :( :cry:

sdikr
20-12-05, 22:04
Διευθυνση IP 192.168.2.1
Μασκα υποδικτυου 255.255.225.0
Προεπιλεγμενη πυλη 192.168.1.2

Καντο αυτό
Διευθυνση IP 192.168.2.2
Προεπιλεγμενη πυλη 192.168.2.1

Και βάλε και στο DNS 192.168.2.1

groove54
21-12-05, 10:23
Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση?
Αν απενεργοποιησεις το firewall του router δεν παύουν αυτα τα προβληματα με τα ports forwarding??

sdikr
21-12-05, 12:22
Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση?
Αν απενεργοποιησεις το firewall του router δεν παύουν αυτα τα προβληματα με τα ports forwarding??

Οχι, γιατί πάλι θα υπάρχει το NAT,

Ο μόνος τρόπος να το παρακάμψεις είναι να δουλέψεις με bridged σύνδεση αλλά τότε θα είναι μονο για εναν υπολογιστή

groove54
21-12-05, 13:39
Και κατι ακομα:
Εχοντας βαλει manually IPs στα 2 pc του δικτυου στο IP options (συννημενη photo) τι βαζω?

apopsis2
26-12-05, 05:07
Πρώτα θα βάλεις την κάρτα δικτύου σε static ip.
Πως? Πηγαινεις στο http://www.portforward.com/networking/staticip.htm
και ακολουθεις τις κατατοπιστικες οδηγιες.

μετά πάς στο μενου του modem, wan connections, στα δεξία θα δείς την συνδεσή σου επιλέγεις firewall, και μετά στο Expert Configuration αν ο υπολογιστής σου είναι στο 192.168.1.2

iptables -t nat -I PREROUTING -i ppp0 -p tcp -m tcp --dport **** -j DNAT --to-destination 192.168.1.2
iptables -t nat -I PREROUTING -i ppp0 -p udp -m udp --dport **** -j DNAT --to-destination 192.168.1.2

οπου **** το port που θελεις να κανεις forward.

π.χ για το emule τα port ειναι 4662 σε tcp και 4672 σε udp

πατάς apply και μετά save
Επαναλαμβάνεις για κάθε πόρτα που χρείαζεται.
To Post αυτο ειναι κατα 95% αντιγραφη απο το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17726

groove54
26-12-05, 15:41
Πρώτα θα βάλεις την κάρτα δικτύου σε static ip.
Πως? Πηγαινεις στο http://www.portforward.com/networking/staticip.htm
και ακολουθεις τις κατατοπιστικες οδηγιες.

μετά πάς στο μενου του modem, wan connections, στα δεξία θα δείς την συνδεσή σου επιλέγεις firewall, και μετά στο Expert Configuration αν ο υπολογιστής σου είναι στο 192.168.1.2

iptables -t nat -I PREROUTING -i ppp0 -p tcp -m tcp --dport **** -j DNAT --to-destination 192.168.1.2
iptables -t nat -I PREROUTING -i ppp0 -p udp -m udp --dport **** -j DNAT --to-destination 192.168.1.2

οπου **** το port που θελεις να κανεις forward.

π.χ για το emule τα port ειναι 4662 σε tcp και 4672 σε udp

πατάς apply και μετά save
Επαναλαμβάνεις για κάθε πόρτα που χρείαζεται.
To Post αυτο ειναι κατα 95% αντιγραφη απο το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17726

Ναι ρε παλικαρι, στο IP options τι θα βαλω?

Achilleas
26-12-05, 16:05
Πρώτα απ'όλα για να σιγουρευτείς εάν φταίνε ή όχι οι πόρτες πήγαινε στο e-mule --> Options --> Connection --> Test ports (είναι το κουμπάκι στη μέση της καρτέλας).
Σε βγάζει σε ιστοσελίδα του e-mule και σου λέει εάν έχεις πρόβλημα με τα ports.
Ίσως να αναφέρει και τις πιθανές αιτίες του προβλήματος - δεν το ξέρω γιατί εμένα δεν μου παρουσιάζεται πρόβλημα.
Κανονικά θα πρέπει να σου βγάζει το παρακάτω μήνυμα (στην ιστοσελίδα).

"Starting TCP connection test...

http://porttest.emule-project.net:81/result_ok.gifTCP test successful.

Now testing UDP...
Sending UDP packet...
Waiting for result...
http://porttest.emule-project.net:81/result_ok.gifUDP test successful.


Connection test finished.
Results in detail:

http://porttest.emule-project.net:81/result_ok.gif
Both port tests were successfully finished. Happy eMule'ing!"

customer
26-12-05, 23:08
Βρε παιδια στα ΙΡ options τι θα βαλουμε? Και εγω εκει εχω κολησει........
Μηπως θελει να βαλουμε τιποτα στο DNS options?

eda
23-01-06, 22:14
Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους προηγούμενους, καθώς και αυτούς που έγραψαν διάφορα posts σε άλλα σχετικά θέματα (HOL - netroute2 - firewall) του forum.

Συνοψίζοντας,

θα σας γραψω τι έκανα εγω και εν τέλει δουλεψε το eMule (v0.46c) με το netroute2 για να πάρω High ID.

Πρώτα από ολά, πρέπει το pc που είναι συνδεδεμένο με το router να έχει ορισμένη static ip.

Το δικό μου PC to σύνδεσα στην θύρα ethernet2 του netroute2 και έδωσα τις εξής ρυθμίσεις στο TCP/IP της κάρτας δικτύου:

IP address: 192.168.1.2
Subnet mask: 255.255.255.0
Default gateway: 192.168.1.1

και

Preferred DNS server: 192.168.1.1

Σημ.: Όταν δεν έβαζα το Preferred DNS server τότε δεν δούλευε ο Internet Explorer.

Αφού οριστεί το static IP πρέπει να γίνουν οι ρυθμίσεις στον netroute2.

Σημ.: από εδω και πέρα ως 192.168.1.2 είναι η IP στο PC. Αν ορίσετε εσείς άλλη, τότε όπου 192.168.1.2 να βάζετε την δική σας.

Από το web-interface (http://192.168.1.1/) του router πάμε:

(CONFIGURATION) WAN Connections και στην σύνδεση μας πατάμε το κουμπί FIREWALL

Εκεί κατά σειρά έκανα τα εξής:
(μπορεί κάποια να είναι περιττά αλλά αφού έτσι δούλεψε ίσως χρειάζονται όλα.)

1. (Novice Configuration)
Forward
IP:192.168.1.2
Port:4662
Protocol:tcp

1.i) Apply

1.ii) Save
------------------------------------------------
2. (Novice Configuration)
Forward
IP:192.168.1.2
Port:4672
Protocol:udp

2.i) Apply

2.ii) Save
------------------------------------------------
3. (Expert Configuration)
iptables -t nat -I PREROUTING -i ppp0 -p tcp -m tcp --dport 4662 -j DNAT --to-destination 192.168.1.2

3.i) Apply

3.ii) Save
------------------------------------------------
4. (Expert Configuration)
iptables -t nat -I PREROUTING -i ppp0 -p udp -m udp --dport 4672 -j DNAT --to-destination 192.168.1.2

4.i) Apply

4.ii) Save


Μετά από όλα αυτα...είχα High ID στο EMule...:D

Ελπίζω να σας βοηθήσουν τα παραπάνω...

Ευχαριστώ...

Lost
25-01-06, 23:58
Φίλε eda ένα θα σου πω!! Είσαι ο σωτήρας μου! :worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:
:thumb_dup Πάλεβα 2 μέρες να το ρυθμίσω το ρούτερ! THX!!

orck
28-01-06, 14:16
οκ και ας πουμε οτι καταφερνουμε να συνδεθουμε στο emule και ξεκιναει το download, τι ρυθμισεις χρειαζεται για να μπορουμε να εχουμε και αλλες υπηρεσιες διαθεσιμες (mail, www κλπ) σε εμενα μολις ξεκινησω το emule δεν λειτουγρει τιποτα (παρολο που δεν κατεβαζει με την μεγιστη ταχυτητα)

sdikr
28-01-06, 16:36
οκ και ας πουμε οτι καταφερνουμε να συνδεθουμε στο emule και ξεκιναει το download, τι ρυθμισεις χρειαζεται για να μπορουμε να εχουμε και αλλες υπηρεσιες διαθεσιμες (mail, www κλπ) σε εμενα μολις ξεκινησω το emule δεν λειτουγρει τιποτα (παρολο που δεν κατεβαζει με την μεγιστη ταχυτητα)

Σε εσένα το πρόβλημα είναι το πιτα dslam,

jojodsl
05-02-06, 21:01
Πρώτα θα βάλεις την κάρτα δικτύου σε static ip.
Πως? Πηγαινεις στο http://www.portforward.com/networking/staticip.htm
και ακολουθεις τις κατατοπιστικες οδηγιες.

μετά πάς στο μενου του modem, wan connections, στα δεξία θα δείς την συνδεσή σου επιλέγεις firewall, και μετά στο Expert Configuration αν ο υπολογιστής σου είναι στο 192.168.1.2

iptables -t nat -I PREROUTING -i ppp0 -p tcp -m tcp --dport **** -j DNAT --to-destination 192.168.1.2
iptables -t nat -I PREROUTING -i ppp0 -p udp -m udp --dport **** -j DNAT --to-destination 192.168.1.2

οπου **** το port που θελεις να κανεις forward.

π.χ για το emule τα port ειναι 4662 σε tcp και 4672 σε udp

πατάς apply και μετά save
Επαναλαμβάνεις για κάθε πόρτα που χρείαζεται.
To Post αυτο ειναι κατα 95% αντιγραφη απο το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17726



Αυτα τα εκανα με επιτυχια και εγινα high id στο emule ,τωρα ομως που θελω να αλλαξω τα tcp-udp με αλλα δικα μου πως θα σβησω τα παλια για να ξανακανω την διαδικασια?

HexDec
05-03-06, 19:22
Καλησπέρα εχω και εγω ένα πρόβλημα με το emule
Συγκεκριμενα εχω 2 Η/Υ με static ip τα οποία συνδέονται κανονικά
εχω το netroute2 συνδεδεμένο με ένα SMC access point/router πάνω στο οποίο είναι συνδεδεμενος ο ένας υπολογιστης ενσύρματα και ο άλλος ασύρματα, στο netroute εχω ανοίξει τις θύρες 30000/30001 σε TCP/UDP για το 1 μηχανημα και 4662 tcp/4672 udp για το άλλο
στο AP εχω κάνει το ίδιο για τα ip το πρόβλημα είναι ότι πάντα στο emule εχω LowID
έχω την εντύπωση ότι κάποια επιπλέον ρύθμιση θέλει το netroute για την επικοινωνία με το AP, καμία ιδέα ???

nkoravos
05-04-06, 09:47
Εγώ θα το πετάξω αυτό το netroute2 και θα πάρω ένα fringe να βρω την υγειά μου. Εχω αγανακτήσει. Δεν μου σηκώνει http και ftp από το internet και μερικές φορές χάνω τα άλλα pc του δικτύου. Το port forwarding δουλεύει ή πρέπει να τα δηλώνω όλα στο DNAT;

Απ' ότι διαβάζω σε άλλα threads, το port forwarding δουλεύει μόνο όταν έχεις static IP από τον provider, σωστά;
Πρέπει όλα να τα δηλώνεις στο dnat. Θα το δοκιμάσω και θα δούμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.