PDA

Επιστροφή στο Forum : Νυχτερινές αποσυνδέσεις...



yositosi
17-12-05, 12:02
Το πρόβλημα μου είναι το εξής, όποτε αφήνω το βράδυ σβήνω την οθόνη και αφήνω αναμένο το PC να κατεβάζει το πρωί βλέπω ότι έχει αποσυνδεθεί από το internet :(

Σύνδεση: OnDSL Kit 384/128, με μόντεμ Sagem Fast 800.

Από πλευράς ρυθμίσεων, έχω "ξετσεκάρει" την "απενεργοποίηση USB συσκευών" στο Device Manager (τόσο στις επιλογές της USB όσο και στου modem).

Επίσης χθες έβαλα και ένα από αυτά τα προγραμματάκια που και καλά δεν αφήνουν να σε πετάξει από το Internet στέλνοντας μικρά πακέτια διαρκώς σε έναν server.

Τέλος, να τονίσω ότι από ταχύτητες δεν έχω προβλήματα, ενώ ποτέ δεν με έχει αποσυνδέσει κατά τη διάρκεια της ημέρας..

Μήπως έχει κανένας καμία ιδέα τι μπορεί να παίζει?? :cry:

charly13
17-12-05, 12:08
Μήπως πάει κανείς και πατάει disconnect?

yositosi
17-12-05, 12:16
Όχι φίλε μου.. Και η μεγάλη πίκρα είναι ότι κοιμάμαι στο ίδιο δωμάτιο, και τρώω στο κεφάλι τους ανεμιστήρες... και χαίρι δεν βλέπω κιόλας! :mad:

sdikr
17-12-05, 15:36
Αυτό κάνει σύνδεση pppoe;

Αν ναι ρίξε μια ματιά στο Rasppoe (http://www.raspppoe.com/)

εχει δυνατότητα να το ρυθμίσεις για redial

yositosi
18-12-05, 17:46
Φίλε μου δεν γνωρίζω αν η σύνδεση μου είναι PPPoE ή PPPoA.. Βλέποντας κιόλας το Link που μου παρέθεσες ψιλομπερδεύτηκα με τα settings (είμαι πολύ newbie με το όλο θέμα aDSL και φοβάμαι μην κάνω καμία πατάτα και τα ρημάξω όλα!)

kasp3r
26-12-05, 06:55
Ειχα και γψ το ιδιο προβλημα για καποιο χρονικο διαστημα...με Sagem fAST, αλλαξα σε ethernet συνδεση και εχω το κεφαλι μου ησυχο!

Gemalde
28-12-05, 20:03
Ειχα και γψ το ιδιο προβλημα για καποιο χρονικο διαστημα...με Sagem fAST, αλλαξα σε ethernet συνδεση και εχω το κεφαλι μου ησυχο!:thumbsup1 Αυτή εδώ είναι η λύση.

Είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον yositosi, αλλά εγώ έτρωγα 2 disconnect μέσα σε ένα 24ωρο. Έβαλα το D-Link Router 504T και τώρα είμαι online 24/7 :p

theodoros2004
28-12-05, 20:09
Οποτε μακρια απο usb μονο με ethernet και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.!!!:roll:

fontas21
07-01-06, 21:52
είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Επικοινώνησα με την otenet και μου είπαν να κατεβάσω ,όπως και έκανα,ένα προγραμματάκι adslautoconnect.Βασικά ήταν στα γαλλικά και με παίδεψε λίγο αλλά πλέον όταν αποσυνδέεται(το πιάνει κατά περιόδους)με επανασυνδέει το προγραμματάκι.Παράλληλα,καθώς δουλεύω σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας,ρώτησα τα παιδιά από το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι είναι καθαρά λόγω του modem sagem.Είναι λίγο μπακαλίστικη η λύση που μου έδωσαν αλλά τι να κάνεις?

power
08-01-06, 01:28
είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Επικοινώνησα με την otenet και μου είπαν να κατεβάσω ,όπως και έκανα,ένα προγραμματάκι adslautoconnect.Βασικά ήταν στα γαλλικά και με παίδεψε λίγο αλλά πλέον όταν αποσυνδέεται(το πιάνει κατά περιόδους)με επανασυνδέει το προγραμματάκι.Παράλληλα,καθώς δουλεύω σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας,ρώτησα τα παιδιά από το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι είναι καθαρά λόγω του modem sagem.Είναι λίγο μπακαλίστικη η λύση που μου έδωσαν αλλά τι να κάνεις?

Φίλε μου, ένα ρούτερ και 15 φορές να αποσυνδεθεί, μόλις κάνει ένα check ok, ξαναμπαίνει μόνο του.
To modem δε γίνεται να το κάνει αυτό. Όλα τα άλλα είναι για να πεδεύεσαι τσάμπα.
Αν δεν σου είναι βάρος, δώσε 50ε και πάρε ένα ρούτερ (και μερικά ανεμιστήρια αθόρυβα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.