PDA

Επιστροφή στο Forum : νεώτερα από το δυτικό μέτωπο (του Ηρακλείου Κρήτης)



fox13
26-02-09, 16:25
Σήμερα έχοντας κατέβει στο κέντρο της πόλης είπα να περάσω και από το κεντρικό κατάστημα της Forthnet και συγκεκριμένα από το υπόγειο που στεγάζονται οι τεχνικοί τους (γνωστή διαδρομή, την έκανα πολλές φορές τους τελευταίους 2 μήνες - απορώ πως δε μου βγάλανε καφεδάκι και γλυκό του κουταλιού τόσες κουβέντες που έχουμε κάνει :oops:)

Αφού λοιπόν τους είπα τον πόνο μου, ότι δηλαδή όποια εφαρμογή απαιτεί συνεχόμενη ροή δεδομένων (βλέπε video conference, streaming, online gaming) πολύ απλά ΔΕΝ παίζει ποτέ και για κανένα λόγο (ειδικά το conference όπου πρέπει προσωπικά να μιλάω με καθηγητή-ερευνητή στο εξωτερικό) έλαβα από τον chief τεχνικό (:clap:) τις εξής απαντήσεις:

1. το πρόβλημα είναι γνωστό, αλλά γνωστό επίσης είναι ότι το δίκτυο ξεμπουκώνει από τις 2:30 τα ξημερώματα (κύριε καθηγητά γίνεται το επόμενο meeting να το κάνουμε στα άγρια χαράματα αντί για απόγευμα? όχι δεν έχω να πάω clubbing, η forthnet το απαιτεί :twisted:)

2. Το πρόβλημα είναι γνωστό, και η forthnet από τις αρχές του έτους έχει προβεί σε εγκατάσταση συμπληρωματικού κυκλώματος Ηρακλείου - Αθήνας. Ο εξοπλισμός είναι στη θέση του και περιμένουν τον ΟΤΕ να τους συνδέσει ... ο ΟΤΕ τους είχε δώσει 15/2 ως ημερομηνία σύνδεσης αλλά δεν έχει γίνει ακόμα και το περιμένουν από μέρα σε μέρα.

3. Σε ερώτησή μου να φύγω ή να μείνω μέχρι το τέλος του μήνα μπας και γίνει πραγματικότητα το παραπάνω πήρα την απάντηση: "δύσκολα μέχρι το τέλος του μήνα, μέσα Μάρτη και βλέπουμε, πάντως αν φύγεις το 70άρι δεν το γλυτώνεις"

τα συμπεράσματα δικά σας ...

Υ.Γ. και bonus θέμα προς σκέψη / συζήτηση μιας και πέρασα και από τα κεντρικά του ΟΤΕ αμέσως μετά:
Πώς γίνεται και όταν βάζω το τηλέφωνο του σπιτιού μου ο ΟΤΕ δεν μου δίνει adsl κάλυψη με την αιτιολογία ότι είναι ήδη φορτωμένο το dslam και δεν θα έχω καλή ποιότητα υπηρεσιών (αυτολεξή τα λόγια του υπαλλήλου στα κεντρικά), ενώ τώρα σπίτι η forthnet μου δίνει κανονικά ?
Επίσης από ΟΤΕ: αν μαζευτούμε 10+ άτομα στην περιοχή κοντά στο αεροδρόμιο μας διαθέτει mini dslam (παρακάμπτοντας έτσι το φορτωμένο dslam που θα μας υποδεχόταν αρχικά). Ισχύει κάτι τέτοιο? Να βγω στη γύρα να μαζέψω τους γείτονες ή φυκια για μεταξωτές κορδέλες είναι κι αυτό?

Ashdalande
26-02-09, 16:44
Σήμερα έχοντας κατέβει στο κέντρο της πόλης είπα να περάσω και από το κεντρικό κατάστημα της Forthnet και συγκεκριμένα από το υπόγειο που στεγάζονται οι τεχνικοί τους (γνωστή διαδρομή, την έκανα πολλές φορές τους τελευταίους 2 μήνες - απορώ πως δε μου βγάλανε καφεδάκι και γλυκό του κουταλιού τόσες κουβέντες που έχουμε κάνει :oops:)

Αφού λοιπόν τους είπα τον πόνο μου, ότι δηλαδή όποια εφαρμογή απαιτεί συνεχόμενη ροή δεδομένων (βλέπε video conference, streaming, online gaming) πολύ απλά ΔΕΝ παίζει ποτέ και για κανένα λόγο (ειδικά το conference όπου πρέπει προσωπικά να μιλάω με καθηγητή-ερευνητή στο εξωτερικό) έλαβα από τον chief τεχνικό (:clap:) τις εξής απαντήσεις:

1. το πρόβλημα είναι γνωστό, αλλά γνωστό επίσης είναι ότι το δίκτυο ξεμπουκώνει από τις 2:30 τα ξημερώματα (κύριε καθηγητά γίνεται το επόμενο meeting να το κάνουμε στα άγρια χαράματα αντί για απόγευμα? όχι δεν έχω να πάω clubbing, η forthnet το απαιτεί :twisted:)

2. Το πρόβλημα είναι γνωστό, και η forthnet από τις αρχές του έτους έχει προβεί σε εγκατάσταση συμπληρωματικού κυκλώματος Ηρακλείου - Αθήνας. Ο εξοπλισμός είναι στη θέση του και περιμένουν τον ΟΤΕ να τους συνδέσει ... ο ΟΤΕ τους είχε δώσει 15/2 ως ημερομηνία σύνδεσης αλλά δεν έχει γίνει ακόμα και το περιμένουν από μέρα σε μέρα.

3. Σε ερώτησή μου να φύγω ή να μείνω μέχρι το τέλος του μήνα μπας και γίνει πραγματικότητα το παραπάνω πήρα την απάντηση: "δύσκολα μέχρι το τέλος του μήνα, μέσα Μάρτη και βλέπουμε, πάντως αν φύγεις το 70άρι δεν το γλυτώνεις"

τα συμπεράσματα δικά σας ...

Αυτο που τουλαχιστον εγω καταλαβαινω ειναι το εξης (οπως αλλωστε συμβαινει παντου και παντοτε στην Ελλαδα) : Τα παιδια ειχαν το φιλοτιμο να βοηθησουν (σου ειπαν οτι η κατασταση δεν θα διορθωθει για αλλο ενα μηνα τουλαχιστον), αλλα σαν υπαλληλοι ειναι αναγκασμενοι να κρατανε και την πολιτικη της εταιριας και να καλυπτουν τα λαθη και τα προβληματα της("ναι το ξερουμε το προβλημα, το κοιταμε, προσπαθουμε να το διορθωσουμε, ο κακος ΟΤΕ φταιει παλι κλπ κλπ").

Με αλλα λογια τελικα, η συζητηση κατεληξε στο γνωστο και διασημο πλεον "Υπομονη..."
Ισως τα πραγματα να διορθωθουν σε λιγοτερο απο μηνα, ισως ομως και οχι...Καθενας ας πραξει οπως νομιζει :p

Εγω το 70αρι το εχω κρατησει παντως καβαντζα απο τωρα :whistle:

guzel
26-02-09, 17:32
εφοσον ειναι γνωστα τα προβληματα που εχουν υποθετω οποιος θελει να φυγει δεν θα πληρωνει τελος αποσυνδεσης,,,

αντι να ψαχνετε την λυση του προβληματος μηνες τωρα ,μηπως να αλαζατε παροχο ?:hmm:

fox13
26-02-09, 17:47
εφοσον ειναι γνωστα τα προβληματα που εχουν υποθετω οποιος θελει να φυγει δεν θα πληρωνει τελος αποσυνδεσης,,,

αντι να ψαχνετε την λυση του προβληματος μηνες τωρα ,μηπως να αλαζατε παροχο ?:hmm:

"εφόσον έχετε αδιάληπτη παροχή τηλεφωνίας και internet κατά το διάστημα που είστε συνδρομητής, αν θελήσετε να φύγετε επιβαρύνεστε από το τέλος αποδέσμευσης"

πάνω κάτω τα λόγια τόσο των τεχνικών στην υπόγα όσο και της κοπέλας από το ταμείο πάνω

προσωπικά δεν με νοιάζουν τα 70 σαν ποσό, όσο το "και κερατάς και δαρμένος" που θα με ακολουθεί σαν συναίσθημα για πολύ καιρό αν πληρώσω και φύγω

επίσης το πόσο μλκς θα αισθανθώ αν μισό με ένα μήνα μετά την "εθελούσια έξοδο" (:rofl:) η forthnet αναβαθμίσει όντως τα κυκλώματά της και πετάει ενώ π.χ. ΟΤΕ ή HOL μπουκώσουν ...

guzel
26-02-09, 17:52
νομιζω αν πιεσεις με αυτα τα ρεζιλικια που σου παρεχουν δεν θα χρεωθεις τα 70ε.. αν το εχει κανει καποιος ας μας πει

Ashdalande
26-02-09, 18:50
Οπως και να χει το ζητημα και εχοντας πλεον αποφασισει να φυγω (σημερα μου ειπαν απο HoL οτι θα με ενεργοποιησουν σε 10-15 ημερες) δεν εχω κανενα λογο και κανενα σκοπο να ξαναδωσω λεφτα στην Forthnet, εστω και αν αργοτερα φτιαξει το κυκλωμα της ή γινει ο super-duper παροχος.
Δεν θελω πια να ειμαι πελατης της εν λογω εταιρειας!Πιαστηκα μια φορα χαζος, αλλη δεν εχει!
Και το 70αρι θα τους το δωσω, γιατι εγω απο την μερια μου, τιμω την υπογραφη μου.

Εξαλου οπως εχω ξαναπει, ειναι τα τελευταια λεφτα που θα δουν απο μενα...

spik3
26-02-09, 21:51
ξέρετε αν το Ρέθυμνο παίρνει γραμμή από Ηράκλειο ; να ξέρουμε κι εμείς εδώ αν θα πρέπει να περιμένουμε κάτι καλύτερο από "μέσα Μάρτη και βλέπουμε" όσο αόριστο είναι αυτό το "και βλέπουμε" ...

μα να μην υπάρχει καμία αναφορά στη σελίδα τους για το πρόβλημα της γραμμής τους, μία επίσημη υπομονή ή ένα συγνώμη για την ταλαιπωρία, καμία αξιοπρέπεια ;

ownagE_
26-02-09, 23:39
ξέρετε αν το Ρέθυμνο παίρνει γραμμή από Ηράκλειο ; να ξέρουμε κι εμείς εδώ αν θα πρέπει να περιμένουμε κάτι καλύτερο από "μέσα Μάρτη και βλέπουμε" όσο αόριστο είναι αυτό το "και βλέπουμε" ...

μα να μην υπάρχει καμία αναφορά στη σελίδα τους για το πρόβλημα της γραμμής τους, μία επίσημη υπομονή ή ένα συγνώμη για την ταλαιπωρία, καμία αξιοπρέπεια ;

Ναι, απο Ηράκλειο φεύγει..

Lagman
27-02-09, 00:27
Δεν θα πω πολλά , όσοι είσαστε στην Κρήτη σκεφτείτε το εξής οτι τουλάχιστον απο τον ΝΟΕΜΒΡΙΟ του 2008 παρακαλώ είχε πρόβλημα το link...

έχουν γίνει και post με παράπονα τον ΝΟΕΜΒΡΙΟ του 2008 160 ping με www.forthnet.gr? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=245396)

μερικά γραφήματα αν και δεν δείχνουν το πραγματικό χάλι του link Αθήνα - Κρήτη

τουλάχιστον 4 μήνες πρόβλημα .

mspant
27-02-09, 14:24
Βρήκα μόλις τώρα το παρακάτω link :

http://troktiko.blogspot.com/2009/02/forthnet_27.html

Καιρός είτανε να γίνει βούκινο γιατί δεν πάει άλλο, από μήνα σε μήνα μας πάνε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.