PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση 2 οθονών σε 1 desktop?



pcxp
26-02-09, 18:39
Γεια χαρά!

Έχω έναν desktop στον οποίο θέλω να δουλεύω περιστασιακά από άλλο χώρο (διπλανό δωμάτιο).
Λογικά (?) μπορώ να συνδέσω στον desktop μία ακόμη οθόνη (η κάρτα γραφικών υποστηρίζει 2 οθόνες), ένα πληκτρολόγιο και ένα ποντίκι, τα οποία θα τα αποσυνδέω όταν δουλεύω στον "κανονικό" χώρο.
Χρειάζομαι κάποιο switch, hub ή κάτι παρόμοιο?
Υπάρχει περιορισμός ως προς το μήκος των καλωδίων?
Η απόσταση μεταξύ των δύο χώρων θα είναι περ. 5 μέτρα.

Αν γνωρίζει κάποιος κάποια άλλη, πιο απλή λύση, είναι καλοδεχούμενη...
Θα μπορούσα π.χ. να τον βάλω σε δίκτυο με το laptop, αλλά έτσι θα πρέπει να μεταφέρω συνέχεια αρχεία από τον ένα στον άλλο και θα πρέπει να φορτώσω όλα τα προγράμματα δύο φορές. Με λίγα λόγια ο συγχρονισμός των δεδομένων σε 2 υπολογιστές είναι αδύνατος, οπότε αυτή η λύση αποκλείεται.

Ευχαριστώ

MichaelSE
26-02-09, 18:53
Αφού έχεις laptop, θα μπορούσες ίσως να έχεις Remote Access από το laptop σου στο desktop και να χρησιμοποιείς το laptop όσο θα είσαι σπίτι σου σαν τερματικό. Άρα, όλες οι εφαρμογές και τα data σου θα μείνουν στο desktop PC σου.

Δεν θα χρειαστεί καμία επιπλέον εγκατάσταση γιατί και τα Windows και το Linux (τουλάχιστον το Ubuntu) έχουν αυτή τη δυνατότητα (ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις VNC που είναι σχεδόν το ίδιο).

pcxp
26-02-09, 19:07
Ευχαριστώ πολύ MichaelSE.
Έχω σκεφτεί και αυτήν την περίπτωση (VNC ή ένα παρόμοιο που έχω - δεν ξέρω και πολλά από Remote Access...), αλλά με αυτόν τον τρόπο
α) θα μπορώ να δουλεύω με την ίδια ταχύτητα που δουλεύω στο desktop (τρέχω συχνά απαιτητικές εφαρμογές)?
β) δεν θα πρέπει να είμαι μονίμως συνδεδεμένος στο internet?
Αυτά τα δύο θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να τα αποφύγω.

MichaelSE
27-02-09, 00:01
Η ταχύτητα που θα δουλεύεις θα είναι αυτή του desktop, γιατί οι εφαρμογές θα τρέχουν εκεί. Η πιθανή καθυστέρηση θα είναι μόνο από τις οθονιές που ανταλλάσονται μεταξύ του desktop και του laptop. Θα βλέπεις δηλαδή μία ελαχιστη καθυστέρηση κυρίως στην πληκτρολόγηση, αλλά σε ένα τοπικό δίκτυο είναι τόσο αμελητέα που δεν θα πρέπει να σε προβληματίσει.
Σε σχέση με το β) δεν χρειάζεται να είσαι συνέχεια στο internet. Το τοπικό σου δίκτυο θα είναι ανεξάρτητο από το internet. Απλά θα πρέπει να πάρεις ένα switch στο οποίο θα συνδέονται οι δύο υπολογιστές σου και μετά το switch αυτό θα συνδεθεί πάνω στο router. Για το τοπικό δίκτυο, το router δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτό. Μόνο το switch πρέπει να είναι ανοιχτό.

Τώρα για το remote desktop, υποθέτοντας ότι έχεις Windows XP, πηγαίνεις στο My Computer > δεξί κλικ > Properties, πηγαίνεις στο tab Remote, τσεκάρεις το Allow users to connect remotely to this computer στο group Remote Desktop, πατάς το Select Remote Users και επιλέγεις εκεί τους χρήστες των Windows που θέλεις να δώσεις πρόσβαση.

Μπορείς έτσι κι αλλιώς να δοκιμάσεις αυτήν τη λύση, χωρίς κόπο, μια και έχεις (φαντάζομαι) router. Σύνδεσε τους δύο υπολογιστές στο router, και δοκίμασέ το. Αν σε βολέψει με τις ταχύτητες και όλα είναι όπως τα θέλεις, μπορείς απλά να βάλεις και ένα switch πάνω στο router ώστε να μην είσαι συνέχεια στο internet. Πιστεύω πάντως ότι θα σε βολέψει και είναι η πιο ανέξοδη λύση.

pcxp
27-02-09, 12:17
Για το τοπικό δίκτυο, το router δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτό. Μόνο το switch πρέπει να είναι ανοιχτό.



Αυτό δεν το ήξερα ;-)

Οπότε, προσπαθώ να τους συνδέσω όπως μου περιέγραψες. Ούτως ή άλλως έχω και router και switch...

Ευχαριστώ !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.