PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΚΛΗΣΗ



Jonous
27-02-09, 02:31
Ήρθα στη forthnet από OTE πριν καμιά 2 βδομάδες. Με τον ΟΤΕ είχα ένα πρόβλημα που συνεχίζω να έχω και τώρα, πράγμα που σημαίνει ότι φταίει μάλλον η γραμμή μου. Όποια συνδεσμολογία κι αν έχω δοκιμάσει, όταν με παίρνουν ή παίρνω τηλέφωνο το router αποσυνδέεται και συνδέεται ξανά. Αυτό το κάνει με ό,τι modem δοκίμασα (3 διαφορετικά μέχρι τώρα), οπότε δε φταίει το router μου (DLINK DSL-G624T).
Καλά αυτό δεν είναι και τόσο κακό, αυτό που είναι ανεξήγητο είναι ότι γενικά συνδέομαι στα 10-11mbps με downstream SNR 5-6 και όταν με πάρουν ή πάρω τηλέφωνο όπως είπα πριν αποσυνδέομαι και συνδέομαι στα 15700 με SNR 3-4 με σταθερό κατέβασμα 1,6-1,7 mb/s χωρίς αποσυνδέσεις και για όση ώρα μιλάω. Μόλις κλείσω το τηλέφωνο άμεση αποσύνδεση και επιστροφή στα 10-11...πίκρα! :chair::rofl:

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο και αν ναι πως εξηγείται; Πρέπει δηλαδή να είμαι στο τηλέφωνο με κάποιον αν θέλω να πιάσω τα 15,7? :rofl:

lazikos1
27-02-09, 02:40
Το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις σε περίπτωση κλήσης του τηλεφώνου, από ότι γνωρίζω, παρατηρείται στην περίπτωση που η τηλεφωνική συσκευή δεν συνδέεται μέσω φίλτρου με την μπρίζα.

Jonous
27-02-09, 02:42
Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, όμως έχω φίλτρο στη συσκευή, τι να πω θα δοκιμάσω κι άλλο μήπως φταίει το φίλτρο :hmm:

Lagman
27-02-09, 02:51
Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, όμως έχω φίλτρο στη συσκευή, τι να πω θα δοκιμάσω κι άλλο μήπως φταίει το φίλτρο :hmm:

έχεις πρόβλημα σίγουρα από την πλευρά σου ... πχ έχω δει να έχουν το φίλτρο ανάποδα συνδεδεμένο , άλλαξε φίλτρα βεβαιώσου ότι είναι σωστά , εύχομαι να μην έχεις πρόβλημα με την καλωδιώση στο σπίτι .

α τσέκαρε και τις τηλεφωνικές πρίζες για τυχόν πυκνωτές προστασία για υπέρταση από κεραυνούς κλπ

σίγουρα κάτι είναι από την πλευρά σου.

xmperop1
27-02-09, 14:13
Το πρόβλημα σου έπρεπε να το ψάξεις από την πρώτη μέρα που έβαλες adsl.
Πιθανότατα αν είναι παλιά εγκατάσταση να υπάρχει διάταξη παραλληλησμού η διάταξη απομόνωσης τηλ.
Και στις δύο περιπτώσεις αν ισχύει κάτι τέτοιο θα βρεις κοντά σε κάποια μπρίζα ένα εξωτερικό κουτάκι.

Jonous
27-02-09, 14:42
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα το κοιτάξω :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.