PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεσαιωνικές ταχύτητες OTEnet 384...



erebus
13-11-03, 16:20
Ιδού το speedmeter που έκανα μόλις πριν από 1 λεπτό:

Παροχέας: OTEnet
Τύπος Σύνδεσης: ADSL
Μέγιστη Θεωρητική Ταχύτητα Σύνδεσης: 384 kbps
Μέγιστη Θεωρητική Ταχύτητα Μεταφοράς Δεδομένων: 46.88 KB/s
Τρέχουσα Ταχύτητα Σύνδεσης: 97.3 kbps
Τρέχουσα Ταχύτητα Μεταφοράς Δεδομένων: 11.88 KB/sec

Από microsoft.com χτύπησα maximum 25 kb/s ενώ από tucows.otenet.gr maximum 30 kb/s (αλλά μόνο από εκεί).

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω από ftp mirrors σε Αγγλία, Αμερική, Νορβηγία, Ιταλία κ.λπ. με πάντα τον ίδιο μέσο όρο... 17 kb/s.

Η γραμμή απ' ότι καταλαβαίνετε είναι εξαιρετικά ασταθής και με εκνευριστικά peaks. Χθες βράδυ δοκίμαζα 256 Forthnet και χτυπούσε 40άρια...

Τηλέφωνο στο HelpDesk της OTEnet (μα αν είναι δυνατόν, γιατί δεν βάζουν επιλογή για ADSL στο τηλεφωνικό τους κέντρο και περιμένω σαν τον ηλίθιο 20 λεπτά στο τμήμα PSTN/ISDN για να με συνδέσουν μετά από άλλα 20 λεπτά με το ADSL τμήμα; ) :

- Έχω πρόβλημα με το downloading, είμαι από τάδε περιοχή blah blah.
- Δοκιμάστε να κατεβάσετε από tucows.otenet.gr "κάτι μεγάλο".
- Κατεβάζω με 30 kb/s
- Απόλυτα φυσιολογική ταχύτητα.
- Μα έχω 384 και δεν πιάνω πουθενά 30 kb/s παρά μόνο από το otenet.gr
- Κοιτάξτε η γραμμή αυτή τη στιγμή για την Βόρεια Ελλάδα είναι απολύτως φυσιολογική, δεν είναι εντελώς γεμάτη (λογικό αν σου κόβουν τα πάντα με QoS όταν αρχίζει και γεμίζει σταδιακά η γραμμή βέβαια...). Επίσης κάναμε πρόσφατα και αναβάθμιση στο κέντρο της Θεσσαλονίκης οπότε δεν πρέπει να έχετε πρόβλημα.

Η συζήτηση συνεχίστηκε ρωτώντας την εν λόγω κυρία για το πιθανό overbooking στα DSLAM. Με ξάφνιασε καθώς ήταν "ενημερωμένη":

- Η ADSL σάς παρέχει εγγυημένο ratio 1:1 μέχρι το DSLAM. Που σημαίνει πως το modem σας θα βρει ένα modem στο DSLAM της περιοχής σας. Οπότε overbooking ουσιαστικά δεν υφίσταται, μιας και δεν θα υπήρχε διαθεσιμότητα αν γινόταν.
- Και που δεν μου εγγυάστε την ταχύτητα τότε;
- Από το DSLAM μέχρι τον έξω κόσμο. Εφόσον παρεμβάλλεται το ATM του ΟΤΕ και οι ταχύτητες του κάθε server, δεν μπορούμε να εγγυηθούμε τίποτα.
- Μήπως τότε το overbooking το κάνει ο ΟΤΕ;
- Α, αυτό δεν το γνωρίζουμε, είναι θέμα ΟΤΕ...

Τα συμπεράσματα δικά σας. Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως αν συνεχίσει έτσι η OTEnet, έχω φύγει άμεσα για Forthnet/Tellas/Vidodi, δεν ξέρω... πάντως με τέτοιες παροχές που έχει, εγώ τα λεφτά μου δεν τα έχω για πέταμα.

Αγανακτισμένος...

sdikr
13-11-03, 19:20
Με οτενετ και εγω εχω καποιο προβλημα, γυρω στα 30κ μεσο ορο, εχω επισης acn στο γραφειο εκει να δεις, 130kbs.
οπως εχουνε πει πολλοι τα dslam και το atm του οτε αρχιζουν να τα παιζουν
φιλικα

Johny4
13-11-03, 19:48
Αφού έχει χάλια ταχύτητες γιατί έχετε otenet :?:

sdikr
13-11-03, 20:18
Αφού έχει χάλια ταχύτητες γιατί έχετε otenet :?:


γιατι και αλλοι isp εχουν το ιδιο προβλημα, δυστηχως δεν μπορουμε να αποφυγουμε το Hellastream
φιλικα

erebus
14-11-03, 09:44
Αφού έχει χάλια ταχύτητες γιατί έχετε otenet :?:

Γιατί ακόμη και χάλια ταχύτητες να έχει τώρα, αυτό δεν το ξέραμε από πριν... Γι' αυτό το συζητάμε εδώ μέσα, για να καταλήξουμε στο τι παίζει γενικότερα και να κάνουμε την καλύτερη δυνατή επιλογή.

wizardsl
16-11-03, 21:41
Και υποτίθεται πως έκανε αναβάθμιση δικτύου κάτα ένα τρίτο επί της προηγούμενης χωρετικότητας..

erebus
17-11-03, 10:54
Καλά αυτό δεν έχει να κάνει... Ελλάδα είμαστε, μέχρι να συγχρονιστούν όλοι και να μετρήσουν την κατάσταση με πραγματικά δεδομένα/ανάγκες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.