PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση Forthnet (Περιορισμένη συνδεσιμότητα)



greeksfinest
28-02-09, 10:17
Καλημέρα, κάποιος φίλος μου έχει πρόβλημα με την σύνδεση στο σπίτι του και δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet. Το router είναι thompson 585 v7 που δίνει η forthnet με κάθε νέα σύνδεση. Την πρώτη φορά που το σύνδεσα μπήκε κανονικά στο internet αλλά την επόμενη μέρα που προσπάθησε να μπει έβγαζε ένα μήνυμα στην τοπική σύνδεση πως υπάρχει περιορισμένη συνδεσιμότητα με αποτέλεσμα να μην ανάβει το λαμπάκι του internet και επομένως να μην μπαίνει στο internet. Το λειτουργικό του είναι Windows XP Gr και το router είναι συνδεδεμένο στο pc μέσω ethernet. Τι μπορώ να κάνω για να το φτιάξω; Ευχαριστώ!

Lagman
28-02-09, 11:01
Τι ρυθμίσεις έχετε βάλει στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή ;

Οι οδηγίες που ήταν μαζί τι λένε ;

greeksfinest
28-02-09, 14:48
Τις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου δεν τις έχουμε πειράξει καθόλου. Οι οδηγίες δεν λένε τίποτα παραπάνω από αυτά που έχω ήδη κάνει.

hel
01-03-09, 09:11
Κάνεις επιδιόρθωση της σύνδεσης ή κάτι τέτοιο που σου λέει αν κάνεις δεξί κλικ απάνω στο εικονίδιο της σύνδεσης.
Με επανεκκίνηση διορθώνεται πολλές φορές.
Δοκίμασε με wireless και με ethernet.

greeksfinest
01-03-09, 10:19
Έχω δοκιμάσει ήδη πολλές φορές την επιδιόρθωση αλλά δεν φτιάχνει τίποτα από εκεί. Κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω για να το φτιάξω;

26gDaVinci
01-03-09, 10:36
Ξαναπερνα τους drivers της καρτας δικτυου.

nick89
01-03-09, 10:39
αν βαλεις ΙΡ στην καρτα δικτιου θα εισαι οκ.

greeksfinest
01-03-09, 10:46
Δεν έχω drivers κάρτας δικτύου καθώς το pc ήταν μεταχειρισμένο και αγοράστηκε χωρίς να δωθούν drivers μαζί. Τι IP να βάλω στην κάρτα δικτύου; Έκανα μια αναζήτηση στο google σε αγγλικά sites και κάπου ανέφεραν πως μπορεί να κόλλησε κάποιο είδος spyware και να χάλασε τις ιδιότητες της κάρτας δικτύου. Στέκει πουθενά αυτό;

26gDaVinci
01-03-09, 11:11
Δεν έχω drivers κάρτας δικτύου καθώς το pc ήταν μεταχειρισμένο και αγοράστηκε χωρίς να δωθούν drivers μαζί .

Κατεβασε ενα προγραμμα σαν το Lavalys everest να δεις τον τυπο motherboard που εχει το μηχανημα σου για να κατεβασεις τους drivers.

jim_nut18
01-03-09, 11:37
χτες για 30 λεπτα , 1 ωρα καπου εκει ειχα αποσυνδεση και εβγαλε το ιδιο μηνυμα..οχι πως δε το εχει ξαναβγαλει..αλλα συνηθως εβγαζα τα καλωδια και τα ξαναεβαζα του ρουτερ και δουλευε..χτες ομως εκανε λιγη ωρα και νομιζα θα ηταν απο τη φορθνετ..

michpan
02-03-09, 20:30
Δεν είναι θέμα driver, δοκίμασε να συνδέσεις το καλώδιο σε άλλη θύρα ethernet και στον υπολογιστή (αν έχει) αλλά και στο router για να φτιάξει νέα σύνδεση αυτόματα.. Εχει βάλει ο φίλος σου κάποιο service pack; Θα του πρότεινα να βάλει το 3 επάνω καθώς έχουν διορθώσει αρκετά προβλήματα στα θέματα δικτύωσης με τα service pack..


Μιχάλης

@ ADSLgr.com All rights reserved.