PDA

Επιστροφή στο Forum : Connx 24αρα βλαβη chapter 2



tugito
28-02-09, 14:43
Γεια χαρά. Σε εναν χρονο που εχω 24αρα οτε και τα σπαει κυριολεκτικα ειχα μονο μια φορα προβλημα που το ειχα γραψει και εδω ως journal ως προς την αντιμετωπιση. Τωρα στον 13ο μηνα της συνδεσης μου και στις 12 το βραδυ ξαφνικα καπουτ και σβηστα ολα εκτος απο pwr. chapter2 λοιπόν.Aλλαξα καλωδια, δοκιμες, τεχνικος ειμαι και ξερω και μπλα μπλα μπλα ολα τα κλασικα, επιβεβαιωσα και οτι λειτουργουν ολες οι λειτουργιες του ρουτερ ,τιποτα ομως. Η dsl γραμμη δεν εφτανε στον χωρο, ειχα βλαβη. Το δηλωσα 121 και καθε μερα επαιρνα ως προς ενημερωση. Μεχρι και την παρασκευη ο "ψηφιακος ελεγχος δεν ειχε ολοκληρωθει", κοινώς δεν ειχαν ανοιξει καν να κανουν το τικετ που τους ειχε δηλωθει.. και εφυγα για καρναβαλια στην πατρα. Σαββατο με πηραν να με ρωτησουν αν εχω το ρουτερ κλειστο.. Εξηγησα οτι ειναι ανοιχτο αλλα απλα δεν αναβει τιποτα περαν του pwr ,δηλαδη dsl δεν νιωθει αρα προβλημα γραμμης. Και μου ειπαν προωθείτε στο τμημα βλαβων. Μια βδομαδα λοιπον μετα προωθειτε στο τμημα βλαβων και βαλτε οτι σιγουρα απο τριτη θα το δουνε παμε στις 2 βδομαδες κοντα σιγα σιγα.
Για να εξηγησω την διαδικασια για οσους δεν ξερουν ειναι η εξής.
1) ο πελάτης δηλωνει βλαβη στο customer support μιας εταιρειας. αν δεν μπορει να λυθει το θεμα απο το customer κατα την κληση του πελατη τοτε την ιδια στιγμη το customer το στελνει προς ενα αλλο τμημα που λεγεται tech.
2) To tech οταν δει το "τικετ βλαβης" που τους ηρθε κανει οτι μπορει απομακρυσμενα, κοιταει αν συγχρονιζεις, αν φτανει η γραμμη, αν αν αν και εφοσον δεν μπορει το στελνει κατευθειαν σε αλλο τμημα που παει εξω για τις γραμμες σε επιπεδο βρογχου.
3) το αλλο τμημα κλεινει ραντεβου για σενα μεσα σε 2 υποτιθεται εργασιμες και ερχεται.

Εχουμε και λεμε λοιπον οτι είμαστε στην βδομαδα και ειμαστε στο step2.. Μια λογική κατάσταση ειναι ,δηλωση στο support, καπακι φευγει δηλωμενο προς tech. To tech το κοιταει αμεσα η εστω εντός 48 ωρων που ειναι το νομιμο αν δεν προλαβαινουν και καπακι εχει φυγει για τους τεχνικους που πανε εξω. Συνολο 48 ωρες μαξιμουμ μεχρι να φτασει στο εξωτερικο συνεργειο καθως οτιδηποτε αλλο λυνεται αμεσα απομακρυσμενα απο τα συστηματα των εταιρειων (διαχειριση dslam, προσπαθειες επαναφορας γραμμης, μετρησεις, διαχειριση προφιλ και παει λεγοντας).

Δεν εγινε κατι τετοιο, προφανως εχουν πολλες βλαβες αλλα το οτι μεχρι και την παρασκευη δεν ειχαν δει καν το τικετ, δεν ειχε καν ανοιχτει δηλαδη οπως μου λεγανε, ε αυτο ειναι ενα προβλημα. Οποτε και οι εναλλακτικοι εχουν τα καλα τους και ο οτε την σταθεροτητα. αλλα για αλλη μια φορα βλεπω οτι σε προβλημα οι εναλλακτικοι ειναι εντος νομικου χρονικου πλαισιου ενω ο οτε οχι. και δεν ανηκω σε αυτους που θα τρεξω να ζητησω πιστωση για 2 βδομαδες ιντερνετ..

hel
01-03-09, 23:02
Αυτά περί καθυστέρησης επιδιόρθωσης σοβαρών βλαβών στο adsl τα έχουμε ξαναδεί αρκετές φορές.
Σε φίλο στο Γκύζη , έπρεπε να περιμένει 2 εβδομάδες να έρθει τεχνικός σπίτι του ενώ δεν είχε ίντερνετ όλο αυτόν τον καιρό, από τη στιγμή που δήλωσε τη βλάβη (τελικά δεν έφταιγε η σύνδεση, αλλά και πάλι ο τεχνικός θα τον χρέωνε για την δική του ευθύνη όπως γίνεται σε όλους τους παρόχους). Το θέμα είναι ότι η ΤΥ αργεί τραγικά μερικές φορές.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τους απειλήσεις ότι θα κάνεις καταγγελία σε ΕΕΤΤ (εγώ θα έκανα στη θέση σου).

maik
02-03-09, 11:27
Για να εξηγησω την διαδικασια για οσους δεν ξερουν ειναι η εξής.
1) ο πελάτης δηλωνει βλαβη στο customer support μιας εταιρειας. αν δεν μπορει να λυθει το θεμα απο το customer κατα την κληση του πελατη τοτε την ιδια στιγμη το customer το στελνει προς ενα αλλο τμημα που λεγεται tech.
2) To tech οταν δει το "τικετ βλαβης" που τους ηρθε κανει οτι μπορει απομακρυσμενα, κοιταει αν συγχρονιζεις, αν φτανει η γραμμη, αν αν αν και εφοσον δεν μπορει το στελνει κατευθειαν σε αλλο τμημα που παει εξω για τις γραμμες σε επιπεδο βρογχου.
3) το αλλο τμημα κλεινει ραντεβου για σενα μεσα σε 2 υποτιθεται εργασιμες και ερχεται.

.

Ελα ομως που ουτε σωστα λες την διαδικασια αλλα ουτε και δινεις ημερομηνιες.
Εχουμε και λεμε λοιπον. Για ΟΤΕ και μονο.

1242= customer suport=βοηθεια για προβληματα που σχετιζονται με σεταρισμα, σωστη χρηση , τυχον λαθη σε username κλπ κλπ.

121= Δηλωση βλαβης και μονο. Παιρνουμε και δηλωνουμε οτι η ταδε γραμμη εχει προβλημα ειτε γα τηλεφωνια ειτε για adsl ειτε και για τα δυο.

διαχειρηση ή rnoc = απομακρυσμενος ελεγχος μονο για τις βλαβες adsl. πχ. προβλημα με την πορτα ,το ΙΡ , το dslam, κλπ κλπ. Αν ειναι ολα οκ τοτε η βλαβη παει στην τεχνικη περιοχη.

Τεχνικη περιοχη=συνεργεια που ελεγχουν τον βρογχο(χαλκος) και το ρουτερ στον χωρο σου.

Επι της ουσιας τωρα.

Λες οτι αναβει μονο το power. Δεν μας λες ομως τι router εχεις.Στα περισσοτερα που ξερω το λαμπακι του adsl αναβοσβυνει αν δεν υπαρχει σημα. Επισης το λαμπακι του ethernet πρεπει να αναβει και αυτο σταθερα. Αν οχι τοτε 100% προβληματικο ρουτερ. Τηλεφωνικο σημα εχεις;

tugito
03-03-09, 12:34
maik ολα τα έγραψα αλλά μάλλον δεν ήθελες να τα διαβάσεις. Εγραψα οτι καλεσα το 121 εξαρχής. Εγραψα ότι έκανα όλες τις απαραίτητες δοκιμές για να σιγουρευτω ότι δεν φταίει προβληματικό καλώδιο. Γράφω ότι έκανα όλες τις δοκιμές για να βεβαιώσω ότι δεν φταίει το ρουτερ, διευκρίνησα ότι δουλευουν όλες οι λειτουργίες του, ethernet, usb, όλα εκτός από το dsl σήμα.
Τέλος διευκρίνησα ότι η απόσταση της δηλωσης της βλάβης μου απο το 121 ως το Rnoc ήταν μια βδομαδα σχεδον ,πράγμα απαράδεκτο. Τα λάθη δεν ξερω που τα βρήκες πραγματικά, μάλλον δεν διάβασες το post. Οι όροι μου ηταν γενικοι, αν αντι για tech το λενε rnoc δεν με αφορα. Τρια τμήματα ειναι. 121 - rnoc - γραμμες βλαβες εξωτερικο συνεργειο.
To router να είναι προβληματικό και να μην ανάβει το dsl? Το ρουτερ ειναι το usrobotics9108 και σε αντιστοιχη βλαβη πριν μισο χρονο δεν ανάβει τιποτα περα του pwr. Το σκέφτηκα το ενδεχόμενο να ειναι προβληματικο αλλά νομίζω δεν θα αναβε το ethernet οταν συνδεω ethernet, δεν θα άναβε το usb όταν συνδέω usb. Μακαρι να ειναι το ρουτερ, ομως ασχετος ρουτερ ή όχι το "τικετ" μου ανοιχτηκε 7 μερες μετά την αποστολή του από το 121. Ο νομος λέει 48 ωρες.
Και τα σχόλια του τεκ ηταν:
- ειναι οκ τωρα έτσι; Ειναι κλειστό το ρουτερ?
- οχι δεν ειναι και μεχρι και χτες βραδυ δεν αλλαξε κάτι γιατι σημερα ειμαι εκτος σπιτιου
- α οκ τοτε, θα το δώσουμε στα συνεργεία εξω να κανουν ραντεβου για ελεγχο (το σαββατο αυτο).
Μαλλον δηλαδη δεν ειχαν καν εικονα της γραμμης μου για τον λεγομενο απομακρυσμένο ελεγχο που λες.

Θα προσπαθήσω να βρω σήμερα ρουτερ να κανω δοκιμη..

Επίσης το dsl δεν αναβοσβήνει, το dsl αναβοσβήνει όταν υπάρχει η γραμμή αλλά δεν μπορεί να συγχρονίσει λόγο πιθανών παρεμβολών (παράσιτα, βραχυκύκλωμα..). Επίσης αναβοσβήνουν μερικά ρουτερ που και που για να στείλουν σήμα στο κέντρο για την γραμμή. Οταν όμως δεν φτάνει καν η γραμμή στον χώρο ή έχει φθορά κάπου και δεν φτάνει καν το σημα δεν αναβει καθόλου. Οπως προείπα, μακάρι να φταίει το ρουτερ να ακυρώσω την βλάβη, αλλά το θέμα είναι ότι παμε για 12ήμερο τώρα..

tugito
04-03-09, 05:37
Λοιπόν γυρισα σήμερα σπίτι και μπόρεσα να φέρω δανεικό ένα ρουτερ για να επιβεβαιώσω αν ειναι πρόβλημα ρουτερ ή γραμμής. Το ρουτερ το αλλο συγχρονισε κανονικότατα, πράγμα που σημαίνει ότι έχει χαλάσει το usr9108 και συγκεκριμένα μόνο η είσοδος dsl. Οπότε ως προς την γραμμη παραμένει κομπλε ο οτε και μπραβο του. Το μονο μείων λοιπόν είναι οι 12 μερες που περιμένω και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα και φυσικά ο οποιοσδήποτε είναι λογικό να μην έχει δεύτερο ρουτερ και περιμένει να μάθει για το πρόβλημα απο την τεχνική υπηρεσία που τον εξυπηρετεί. Οποτε ως προς την καθυστέρηση ειναι μεγάλη θεωρώ.
Κάλεσα άμεσα να ακυρώσω την βλάβη και για άλλη μια φορά μια κοπέλα μου είπε συγνώμη για την καθυστέρηση ,βλέπω ότι παει για 2 βδομάδες αλλά ακόμα δεν εχει δρομολογηθεί ραντεβου.. της εξήγησα ότι μπορεσα επιτελους και τυπικα να βρω ρουτερ δευτερο για δοκιμη και μονο και τελικα φταιει το ρουτερ οποτε να μην ερθουν για ελεγχο γραμμης. Εκεί ήρθε η δευτερη εκπληξη μου γιατι η κοπέλα μου ανέφερε τί εγραφε το τικετ, είχε γίνει προφανώς έλεγχος και είδαν ότι φτάνει η γραμμή στον χώρο μου και είχαν κανονισει να μου φέρουν νέο εξοπλισμό.. δυστυχώς άλλο ένα μείον σε αυτό καθώς δεν είχε καμμία ενημέρωση και μου είπε ότι είχε γίνει η ενημέρωση από το σαββάτο πρωί.
Εφόσον εγώ έχω usr9108 και δεν εχω ρουτερ απο οτε θα μπορουσα απλα να παω με την εγγυηση να το αλλαξω και να εχω ιντερνετ αυτες τις 5 μερες που μεσολάβησαν..
Τέλος της εξήγησα ότι δεν θελω αλλο ρουτερ καθώς ουτως ή άλλος έχω δικό μου ρουτερ και θα πάρω καινουριο αν χρειαστεί (δεν γνωρίζω εξάλλου αν θα μου φέρει ο οτε καποιο philips.. και αν το χρεώνομαι)..
Ετσι απο υπηρεσίες αποδείχτηκε ότι ουδεν πρόβλημα αλλά από ταχύτητα για άλλη μια φορά χάος. Οποιος θυμάται το chapter 1 μου, είχα μια αποσυνδεση με dsl σβηστο (προφανώς ήταν το ρουτερ και όχι ο οτε, τα πρώτα δείγματα ότι είχε πρόβλημα το ρουτερ) και άμεσα επανήλθε αλλά στα 4 mbit ενώ η γραμμή μου ήταν πάντα στα 21mbit και χωρίς αποσύνδεση. Το δήλωσα βλάβη και εξήγησα ότι δεν εχω αποσυνδέσεις αλλά εγώ κλείνω το ρουτερ για να δω τι φταίει και τελικά πηρε 6 μερες να βρω την κοπέλα που απομακρυσμένα σετάρει προφιλ και να μου το ανεβάσει και οντως επιασα 21 παλι.
Τωρα λοιπόν με την δοκιμή που εκανα με το αλλο ρουτερ να σημειωθεί ότι συγχρόνιζε στα 8.. Αν υποψιαστω ότι είδαν τις αποσυνδέσεις και κάναν δοκιμές και πάλι το ξεχάσαν σε χαμηλότερο προφιλ.. θα φαω αλλη μια βδομαδα να εξηγήσω ότι είχε πρόβλημα το ρουτερ και οχι η γραμμη..
Τελος για να μην πολυλέω για να λεμε τα θετικά και τα αρνητικά.
+ ταχύτητα σύνδεσης
+ ποιότητα βρόγχων
+ pings
+ σταθερότητα και αντοχή dslam
- ακριβό
- αργή τεχνική εξυπηρέτηση, απλα ζητήματα τρώνε χρόνο
- σε καλουν σπανίως ακόμα κι αν εχει ενημερωθεί το τικετ

Θα κλέισω το άρθρο συντομα μόλις διαπιστώσω και τα τελευταία δρώμενα (αν με βάλαν σε προφιλ και τι τελικα εγινε).

Journal to be continued.

tugito
05-03-09, 04:00
Λοιπόν τέλος καλό όλα καλά. Πήγα στο πλαισιο και πήρα σε αντικατάσταση του usrobotics9108 το οποιο επιβεβαιώσαν ότι είχε χαλάσει ,ένα Belkin αντίστοιχο στα 110 ευρώ το οποίο το βρίσκω εκπληκτικό..
Η γραμμή μου είναι στα 18/1mbit και παραθέτω και τα στατιστικά.

Data Rate(Kbps)
18134 1013
Attenuation
22.0 7.4

Πολύ καλά πιστέυω, το usr9108 έπιανε 17.5 εδώ και κάτι μήνες αν και παλια έπιανα και 21 αλλά αυτά είναι φυσικές φθορές γραμμής. ΤΟ belkin δείχνει θεικό σε όλα..

Belkin wireless router (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&product=1192531)

@ ADSLgr.com All rights reserved.