PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλες ταχυτητες?? Πιο πανω δεν παει??



DJman
28-02-09, 18:43
Καλησπερα.Εχω χολ αρκετο καιρο και ειμαι σχετικα ευχαριστημενος.Εχω σχετικα καλη ταχυτητα (8Mbs) και καθολου αποσυνδεσεις.Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 9504 752
ATM data rate Kbit/s 9438 653
User data rate Kbit/s 8548 592
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 8
Frame Coding Rate Kbit/s 21 32
FEC Coding Rate Kbit/s 645 67
Trellis Coding Rate Kbit/s 848 72
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 10
Line attenuation dB 32 26

Το modem ειναι το fritz box fon.Ειμαι περιπου 1,5χλμ απο ο μεγαρο του ΟΤΕ.Απο την πλευρα μου ειναι ολα κομπλε.Γιατι δεν παει παραπανω:worthy:. Εχω δοκιμασει και το μοντεμ μονο του χωρις σπλιτερ και παλι τα ιδια.Τοσο κακα ειναι ποια τα καλωδια στο Μαρουσι?Υποτιθεται οτι ειναι περιοχη που φτιαχνετε την τελευταια 10ετια.

Αν παω σε αλλο παροχο πχ ΟΤΕ παιζει να παιξω καλυτερα?

netgear2009
28-02-09, 19:02
Καλησπερα.Εχω χολ αρκετο καιρο και ειμαι σχετικα ευχαριστημενος.Εχω σχετικα καλη ταχυτητα (8Mbs) και καθολου αποσυνδεσεις.Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 9504 752
ATM data rate Kbit/s 9438 653
User data rate Kbit/s 8548 592
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 8 8
Frame Coding Rate Kbit/s 21 32
FEC Coding Rate Kbit/s 645 67
Trellis Coding Rate Kbit/s 848 72
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 11 10
Line attenuation dB 32 26

Το modem ειναι το fritz box fon.Ειμαι περιπου 1,5χλμ απο ο μεγαρο του ΟΤΕ.Απο την πλευρα μου ειναι ολα κομπλε.Γιατι δεν παει παραπανω:worthy:. Εχω δοκιμασει και το μοντεμ μονο του χωρις σπλιτερ και παλι τα ιδια.Τοσο κακα ειναι ποια τα καλωδια στο Μαρουσι?Υποτιθεται οτι ειναι περιοχη που φτιαχνετε την τελευταια 10ετια.

Αν παω σε αλλο παροχο πχ ΟΤΕ παιζει να παιξω καλυτερα?

O OTE εχει μια μικρη διαφορα , εναντι των ενναλακτικων. ( Δεν έχει έως 1 , έως 2 , έως 4 , έως 8).
Οσον αφορα το 24, ενταξει, στον ΟΤΕ δεν ειναι 24, κανενας δεν πιανει 24 πουθενα.
Αρχιζει ομως απο 15 και πάνω.

Στους ενναλακτικους δεν φτανει για ολους και το μοιραζουν λιγουλακι, τι να κανουμε τωρα :lol:


1,5 κμ και μην το λες ουτε του παπα, καλα πιανεις.

Εδω εγω 500m απο Οτε , φοβαμαι να βαλω 24αρα.

Μην κοιτας στα ποσα συγχρονιζεις , αλλα στα ποσα κατεβαζεις. Δοκιμασε για παραδειγμα κατεβασμα driver απο www.nvidia.com και στην μεση του κατεβασματος δες ταχυτητα. ( αυτη ειναι η μεση ταχυτητα σου, και οχι οτι συγχρονιζει)

DJman
02-03-09, 00:22
Αρα ειμαι καταδικασμενος? :P

Umbra
02-03-09, 00:51
O OTE εχει μια μικρη διαφορα , εναντι των ενναλακτικων. ( Δεν έχει έως 1 , έως 2 , έως 4 , έως 8).
Οσον αφορα το 24, ενταξει, στον ΟΤΕ δεν ειναι 24, κανενας δεν πιανει 24 πουθενα.
Αρχιζει ομως απο 15 και πάνω.

Στους ενναλακτικους δεν φτανει για ολους και το μοιραζουν λιγουλακι, τι να κανουμε τωρα :lol:


1,5 κμ και μην το λες ουτε του παπα, καλα πιανεις.

Εδω εγω 500m απο Οτε , φοβαμαι να βαλω 24αρα.

Μην κοιτας στα ποσα συγχρονιζεις , αλλα στα ποσα κατεβαζεις. Δοκιμασε για παραδειγμα κατεβασμα driver απο www.nvidia.com και στην μεση του κατεβασματος δες ταχυτητα. ( αυτη ειναι η μεση ταχυτητα σου, και οχι οτι συγχρονιζει)

Νομιζω οτι κανεις πολυ μεγαλο λάθος....

Το adsl εξαρταται απο καποιες παραμέτρους....κυριως αποσταση και καλωδιωση...

Αρα ΟΧΙ ο οτε δεν ξεκιναει απο 15... μπορει καποιος να βάλει 24 και να πιασει 10mbits,8mbits κοκ...

Αυτο που ίσως αλλαζει ειναι ποιοτητα υπηρεσιων....pings κλπ...

aa144
03-03-09, 20:07
Εφόσον δεν έχεις αποσυνδέσεις, η γραμμή σου έχει σταθερά θόρυβο που μειώνει την ταχύτητα αλλά δεν προκαλεί κάποιο άλλο πρόβλημα. Για περισσότερα στείλε όλα τα στοιχεία που δίνει ο ΦΡΙΤΣ και τα γραφήματα.

DJman
13-03-09, 14:26
Αυτα ειναι ολα που δινει το Φριτζ.Το γραφημα που ειναι? :P

DJman
25-03-09, 01:37
Επισης σε περιπτωση που αλλαξω παροχο πχ ΟΤΕ παιζει να πιασω καλυτερες ταχυτητες?

ponstan
26-03-09, 19:47
Αρα ειμαι καταδικασμενος? :Pτι λέτε ρε παιδιά ότι καλά πιάνει? εγω όταν έιχα πριν ενάμιση μήνα forthnet, με 45db attenuation ,δηλ γύρω στα 3χλμ και κάτι από το κέντρο του ιλισού, οι ταχύτητες μου ήταν από 6,7- 8.3 mbps. Τώρα σ'αυτή την κ...ο εταιρεία δεν έχω συγχρονίσει πάνω από 4341kbps. Ούτε σπίτι άλλαξα, ούτε το ''μετέφερα'' πιο μακριά,ούτε κέντρο άλλαξα. Όταν τους παίρνω τηλ,μου λένε ένα σωρό βλακείες..
όπως ότι φταίει ο κατανεμητής, το πριζάκι..άνοιξα τον κατανεμητή, τον καθάρισα, έριξα ειδικό για την υγρασία,τον κάλυψα για να μην μπαίνει νερό. φώναξα ηλεκτρολόγο και έλεγξε τα καλώδια... όλα καλά. Μαύρη η ώρα που με παρέσυρε αυτός ο φίλος και ήρθα στους γελοίους της hol..:mad: ;άσε που τους καλείς και σου λένε ότι θα σε πάρει ο τεχνικός σε 1 ώρα και τελικά σε παίρνει μετα από 5 ώρες ή την άλλη μέρα.έτσι έγινε το περασμένο Σάββατο.περίμενα να με πάρει στις 18:30 και με πήρε στις 22:30. που ήθελε ο :nono: να του απαντήσω?μέσα από τον Τερζή?:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.