PDA

Επιστροφή στο Forum : How-Τo: Zyxel 2602 HW ρυθμίσεις για VoIp με το i-call



aragorn
18-12-05, 13:21
Αφού το τέσταρα και είδα ότι δουλεύει (ενώ το e-voice ΔΕΝ δουλεύει σωστά), επειδή δε και η Altec δεν έχει οδηγίες για το Ζυξελάκι 2602 (το οποίο είναι ρούτερ με ενσωματωμένο ΑΤΑ), είπα να κάνω και το how to με screenshots από το web interface του Zyxel

Μπαίνοντας στο web interface του ρούτερ πατάμε Voice

Στη σελίδα που ανοίγει, πατάμε την πρώτη επιλογή: sip settings
Στη σελίδα αυτή, πάνω δεξιά επιλέγουμε ποιο sip account θα επιλέξουμε sip 1 ή sip 2, μιας και το συγκεκριμένο μοντέλλο υποστηρίζει δύο voip λογαριασμούς μέσω του πρωτοκόλλου sip. Τσεκάρουμε και συμπληρώνουμε όπως φαίνεται στο screenshot. Στο πεδίο username γράφουμε μόνο το username χωρίς το @i-call.gr, δηλαδή aragorn και όχι aragorn@i-call.gr. Κατόπιν πατάμε apply και ύστερα χωρίς να αλλάξουμε σελίδα πάμε advanced setting και κλικάρουμε το radio button Settings. Εκεί βάζουμε τι ρυθμίσεις όπως φαίνονται στο screenshot 4 με μια μικρή διαφορά: στο πλαίσιο RTP port range αντί αυτού που φαίνεται στο screenshot γράφουμε από 40000 έως 50000 και πατάμε apply

Επανερχόμαστε στην κεντρική σελίδα ρυθμίσεων του voip (screenshot 2) και κλικάρουμε το phone, στη σελίδα που ανοίγει βάζουμε τι ρυθμίσεις που φαίνονται στο screenshot 5. Πατάμε apply και επιστρέφουμε πάλι στη κεντρική σελίδα ρυθμίσεων του voip και κλικάρουμε στο μενού common, όπου και βάζουμε τα country settigns και το immediate call όπως φαίνονται στο screenshot 6.

Μένει ένα ακόμη βήμα. Πάμε στο firewall και φτιάχνουμε δύο νέα rules, ένα για το SIP και ένα για το RTP port range.
Για το SIP βάζουμε την πόρτα 5060 UDP και επιτρέπουμε την κίνηση και για το RTP port range επιτρέπουμε την κίνηση μεταξύ των θυρών 40000-50000 για τα πακέτα TCP-UDP.
Στο ΝΑΤ δεν χρειάζεται να πειράξουμε τίποτα!

Αυτά και ελπίζω να δουλέψει σε όλους:

4577

4578

4579

4580

4581

4582

Crosstalk
18-12-05, 13:34
Ωραιος ;)

desertman
18-12-05, 14:09
μπράβο φίλε... :thumbsup1

aragorn
20-12-05, 22:09
Λοιπόν, τελικά υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα, το οποίο μάλλον σχετίζεται με το ΝΑΤ.
Συγκεκριμένα: ενώ καλείς (πχ καλώ από το ipφωνο το σταθερό, το οποίο το βλέπω και το ακούω να κουδουνίζει) δεν ακούγεται τίποτα στο ipφωνο. Εάν κάνω disable το ΝΑΤ τότε το voip δουλεύει άψογα, δεν μπορώ όμως να κάνω browsing καθόλου.
Άρα πιθανολογώ ότι δεν αφήνει το ΝΑΤ την εισερχόμενη πληροφορία να κατευθυνθεί προς το ενσωματωμένο ΑΤΑ. Έχω κάνει fordwaring τις πόρτες από 5003 έως 5061 στην ip του ρούτερ (192.168.1.1) και έχω πει στο fierwall να επιτρέπει την κίνηση σε αυτό το range σε TCP/UDP packets.
Εδώ λοιπόν υπάρχει ένα μεγάλο ζήτημα για το συγκεκριμένο μοντέλο της Zyxel: Ποια είναι η ip του ΑΤΑ;
Είναι διαφορετική από την default ip του Zyxel;;;
Έγραψα στο support τους και περιμένω απάντηση.
Αν υπάρχει κάποια ιδέα από το φόρουμ θα είναι ευπρόσδεκτη...


Με softphone δεν παρατηρείται κανένα πρόβλημα...

sdikr
20-12-05, 23:31
Δεν χρείαζεται να κάνεις ΝΑΤ στο router, απλά να επιτρέψεις το firewall

nnn
20-12-05, 23:32
Δοκίμασε την 192.168.2.1

aragorn
21-12-05, 11:07
@sdikr
Στο firewall έχω επιτρέψει την κίνηση!

@nnn
Θα δοκιμάσω μόλις ξαναέχω adsl (χθες έκανα αίτηση για 512, σήμερα το Ζύξελ μου δείχνει ταχύτητα 512/128, αλλά δεν έχει συγχρονισει ακόμη και δεν παίρνει ip. Αναμένω τον ΟΤΕ να ολοκληρώσει την αναβάθμιση...)

aragorn
21-12-05, 20:40
Δοκίμασα και την 192.168.2.1 αλλά τίποτα...
Το voip δουλεύει και μάλιστα άψογα με το ΝΑΤ απενεργοποιημένο...
Ελπίζω να απαντήσουν σύντομα από τη Zyxel :(

aragorn
24-12-05, 00:25
Δεν χρείαζεται να κάνεις ΝΑΤ στο router, απλά να επιτρέψεις το firewall

Έχεις δίκιο :thumbsup1
Απλά δεν είχα δώσει το ΟΚ στο firewall για το RTP port range.
Μόλις το έκανα και το voip παίζει άψογα προς το παρόν!

aragorn
17-01-06, 01:27
Κοιτάζοντας το site της Altec, είδα ότι έχει ρυθμίσεις για το Zyxel P-2002.
Όσοι το είδατε θα προσέξατε πως οι ρυθμίσεις είναι κοινές, εκτός του γεγονότος πως στο 2602 δεν υπάρχει η ανάγκη να οριστεί stun server διότι το ΑΤΑ (ενσωματωμένο) δεν είναι πίσω από ΝΑΤ.
Το νέο μου ποστ έρχεται να σχολιάσει μια διαφορά, αναφορικά με το RTP port range, το οποίο μπορείτε να το βάλετε όπως λέω στο πρώτο ποστ του νήματος (δηλ.: From 40000, Το 50000) ή να το βάλετε όπως προτείνει η Άλτεκ. Δουλεύει με όποια από τις δύο ρυθμίσεις, αρκεί βέβαια να μην ξεχάσετε να ανοίξετε αυτές τις πόρτες στο firewall του Zyxel.
Επίσης τις ρυθμίσεις του QoS μάλλον θα έλεγα να τις αφήσετε όπως προτείνω, στο 7 δηλαδή που είναι και το μεγαλύτερο priority, μιας και με το πρόβλημα του ΟΤΕ με τα πακέτα είνια υπαρκτό (όχι ότι θα το λύσει το QoS στο 7, αλλά λίγη παραπάνω προτεραιότητα δεν βλάπτει...)

papako
29-01-06, 22:31
Με τις ίδιες ρυθμίσεις δουλεύει και με το sipdiscount. Απλώς αλλάζεις το
«SIP Server Address» και το «REGISTER Server Address» σε sip1.sipdiscount.com
και το «SIP Service Domain» σε sipdiscount.com.

Πάντως με 384 και σε i-call και σε sipdiscount η ποιότητα είναι απογοητευτική. Ζήτησα την πέμπτη αναβάθμιση μονό της γραμμής σε 512. Την παρασκευή ενεργοποιήθηκε (!!!!!) και μετά από αυτό και τα δυο voip είναι εκπληκτικά. Πολύ καλή ποιότητα και καθόλου καθυστέρηση.

Να δω ποτέ θα δεήσει η HOL να διορθώσει το πρόβλημα με το 6202
stefanos

aragorn
30-01-06, 09:52
Να δω ποτέ θα δεήσει η HOL να διορθώσει το πρόβλημα με το 6202
stefanos

Ποτέ μάλλον, δυστυχώς...

igt2006
23-10-06, 20:13
Βοηθεια για dial plan σε ρουτερ Zyxel p2602HWL-63C.

papako
23-10-06, 21:12
Θα ήθελα να σε βοηθήσω αλλά δυστυχώς δεν έχω το L

igt2006
24-10-06, 15:20
Αγαπητε φιλε πες μου πως ρυθμισες εσυ το δικο σου. και θα ψαξω να βρω μετα πως γινεται και στο δικο μου. Αρκει να εχεις p2602.

papako
24-10-06, 15:35
Τι εννοείς dial plan ?
Εγώ δεν μπορώ να βάλω τηλεφωνική γραμμή στο zyxel οπότε δεν έχω και dial plan.
Αν θέλεις κάτι άλλο, πολύ ευχαρίστως.

Και είναι καλό να ανοίξεις καινούριο θέμα

jldinfo
29-10-06, 19:55
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος να υποβάλω αυτήν την ερώτηση. Αν δεν είναι παρακαλώ τον op να την μεταφέρει.

Έχω το 2602 και μιλάω μια χαρά με HOL evoice (μου τηλεφωνούν, τους τηλεφωνώ, κανένα πρόβλημα). Μόνο στην περίπτωση που καλώ άλλο evoice νούμερο της HOL (213-....) τότε δεν με ακούνε καθόλου (αλλά τους ακούω).

Καμμία ιδέα ;

Ευχαριστώ,

papako
30-10-06, 11:27
Όπως θα διάβασες παραπάνω, έχω μείνει στην ιδέα ότι δεν παίζει με hol. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

cloudtrax
12-12-06, 20:31
Σήμερα πήρα το το ίδιο ακριβώς router αλλά δν ξέρω πως να ρυθμίσω το firewall...!!
Help plz....

papako
13-12-06, 12:02
Οι ρυθμίσεις για το firewall του 2602 είναι ίδιες με τις ρυθμίσεις οποιουδήποτε zyxel router. Πήγαινε στο τοπικ για τα zyxel και διάβασε τα ποστ. Αν έχεις απορίες κάνε ποστ εκεί και θα σου απαντήσουν (και εγώ αν ξερώ την απάντηση)

dkounal
10-01-07, 15:16
Γεια σας,
Το έχει δοκιμάσει κανείς με το i-call να δει εάν λειτουργεί σωστά σε γραμμή με περιορισμό πακέτων και χρήση της ρυθμισης που έχει για να το παρακάμπτει η Altec;

bugyman
11-02-07, 23:02
Η εμπειρία μου με το Zyxel 2602 και i-call μέχρι στιγμής είναι η εξής. Ακολουθώντας τις οδηγίες του Aragorn και έχοντας τις RTP ρυθμίσεις στο επίπεδο 1 στο site της altec, όταν με καλούν δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τέλεια ποιότητα ήχου και καμία καθυστέρηση. Όταν όμως καλώ εγώ, είτε σε συμβατικό τηλέφωνο, έιτε sip to sip, συνήθως με ακούνε πολύ καλά αλλά εγώ σχεδόν δεν μπορώ να διακρίνω τον ομιλούντα λόγω σπασιμάτων στον ήχο, καθιστώντας την επικοινωνία σχεδόν αδύνατη.
Μετά από πολλές προσπάθειες με αλλαγές στις ρυθμίσεις του router και στο site της altec, τα σπασίματα εξαφανίστηκαν μόνο όταν έβαλα "όχι" στις RTP ρυθμίσεις στο site της altec. Στην περίπτωση όμως αυτή έχω τόση καθυστέρηση στη φωνή ώστε και πάλι δεν είναι εφικτή η ομαλή επικοινωνία.
Η γραμμή μου είναι Forthnet 768 (Τούμπα, Θεσσαλονίκη)

cloudtrax
11-02-07, 23:18
Η εμπειρία μου με το Zyxel 2602 και i-call μέχρι στιγμής είναι η εξής. Ακολουθώντας τις οδηγίες του Aragorn και έχοντας τις RTP ρυθμίσεις στο επίπεδο 1 στο site της altec, όταν με καλούν δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τέλεια ποιότητα ήχου και καμία καθυστέρηση. Όταν όμως καλώ εγώ, είτε σε συμβατικό τηλέφωνο, έιτε sip to sip, συνήθως με ακούνε πολύ καλά αλλά εγώ σχεδόν δεν μπορώ να διακρίνω τον ομιλούντα λόγω σπασιμάτων στον ήχο, καθιστώντας την επικοινωνία σχεδόν αδύνατη.
Μετά από πολλές προσπάθειες με αλλαγές στις ρυθμίσεις του router και στο site της altec, τα σπασίματα εξαφανίστηκαν μόνο όταν έβαλα "όχι" στις RTP ρυθμίσεις στο site της altec. Στην περίπτωση όμως αυτή έχω τόση καθυστέρηση στη φωνή ώστε και πάλι δεν είναι εφικτή η ομαλή επικοινωνία.
Η γραμμή μου είναι Forthnet 768 (Τούμπα, Θεσσαλονίκη)

Ακριβώς τα ίδια προβλήματα έχω και εγώ. Εκανα αντικατάσταση Router αλλά δεν είδωμεν φώς. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως με το X-lite (Softphone) με ρύθμιση (Χρήση μεγάλων πακέτων) "Επίπεδο1" δουλευει ΚΑΜΠΑΝΑ, ενώ με την ίδια ρύθμιση το Zyxel κάνει κοψίματα και δν καταλαβαίνω τίποτα. Απο την άλλη, βάζοντας την ρύθμιση στο i-call "Όχι" το X-lite έχει τρομερή καθυστέρηση καθώς τα ίδια κάνει και το Zyxel. Δοκίμασα και το VoIPBuster αλλά τα πράγματα ήταν απελπιστικά...

Δεν μπορώ να καταλάβω πως το X-lite στο "Επίπεδο 1" δουλεύει άψογα ενώ το Zyxel όχι. Μήπως να στείλουμε ένα e-mail στην εταιρεία για το ανάλογο πρόβλημα μήπως για να βγεί κάποιο διορθωτικό firmware?

Να πω επίσης πως με μετρήσεις όσον αφορά τα πακέτα παρατηρώ min 10 και max 20. Και όσον αφορά τις ταχύτητες μου είναι στα 250kbs και max 350kbs
Όσον αφορά την σύνδεση είναι μια 768/192 Forthnet (Bόλος).:sorry:

bugyman
21-02-07, 22:15
Το πρόβλημα με το i-call και το zyxel P2602 παραμένει. Με το x-lite το i-call δουλεύει τέλεια. Ευτυχώς το voipbuster με το P2602 δούλεψαν φυσιολογικά, οπότε πιθανόν δεν φταεί ο μόνο ο router αλλά ο συνδυασμός router-icall. Τις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω και με e-voice για την τελική ετυμηγορία.

sdikr
21-02-07, 22:26
Δοκίμασες να αλλάξεις codec;

bugyman
22-02-07, 14:40
το P2602 υποστηρίζει μόνο το 711 και 729. Οποιοδήποτε από τα δύο και αν χρησιμοποίησα δεν είδα διαφορά προς το καλύτερο.

dirty bit
11-03-07, 17:51
Γειά σας παλικάρια :)
Είμαι πολύ νέος στο χώρο του ADSL +VoIP και αντιμετωπίζω τα προβλήματα που αναφέρετε με το 2602HWL.Συγκεκριμένα έχω το ίδιο πρόβλημα με το i-call και τις ρυθμίσεις στο RTP.Δεν ξέρω τί να βάλω στις ρυθμίσεις του zyxel........
Μήπως να στέλναμε κανένα mail στη zyxel ?
Ακόμη όταν καλώ το i-call και ορίσω το Bandwidth από το Media Bandwidth Mgnt. >class setup>interface=wan> mpoa00-VoIP (SIP): στα 64 kbps ή γενικά σε υψηλό ρυθμό η γραμμή του i-call δείχνει σαν κατελημμένη........
Το παραπάνω το κάνω για να επιλέξω τον codec 711 .
Με τον 729 η ποιότητα είναι χάλια.....
Τα ίδια αντιμετωπίζω και με το voipdiscount.
Να σημειώσω ότι δεν έχω γραφεί εκεί αλλά πάλι η γραμμή δείχνει κατελημμένη...
Δεν γνωρίζω αν οφείλεται στους περιορισμούς (αλήθεια ποίοι είναι?)

help!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.