PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπαρχει περιπτωση να αυξηθει η ταχυτητα?



jim_nut18
01-03-09, 11:59
Τα στοιχεια μου..Βεβαια το snr margin τις πιο πολλες φορες ειναι κατω απο 6.

Item Downstream Upstream Unit
SNR Margin 9 10 dB
Line Attenuation 40 23 dB
Data Rate 6329 1020 kbps

Χτες εγινε αποσυνδεση για καμια ωρα περιπου..εβγαλε ενα μηνυμα οτι εχω περιορισμενη συνδεση..το εχει βγαλει και αλλες φορες αλλα συνηθως κανω επανεκκινηση του υπολογιστη η βγαζω τα καλωδια απο το ρουτερ και τα ξαναβαζω και δουλευει..χτες ουτε αυτο δουλεψε ομως...
το ρουτερ μου ειναι το d-link dsl-G624T
βασικα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν αλλαξω ρουτερ η αν κανω update το firmware αν υπαρχει θα δω καλυτερη ταχυτητα..
μενω αλικαρνασσο ηρακλειο κρητης.
τηλεφωνα κλπ δεν εχω συνδεσει..δε με ενδιαφερει το τηλεφωνο..εχω το economy πακετο αλλα δε κανω τηλεφωνα καθολου..
το καλωδιο της πριζας παει αμεσως στο ρουτερ αν και ειναι αρκετα μεγαλο το καλωδιο..ειχα δοκιμασει ενα πιο μικρο αλλα η ταχυτητα ηταν μικροτερη οποτε το εβγαλα...
επισης το βραδυ πολλες φορες κανει αποσυνδεσεις οταν αφηνω το pc ανοιχτο..δε ξερω γιατι..
το μπλε καλωδιο του ρουτερ το ειχα βαλει στη 4 θυρα πιο παλια τωρα το εχω στη 3 και δε κανει τοσο συχνα αποσυνδεσεις..για ποιο λογο γινεται αυτο?

mp44christos
01-03-09, 16:14
Μια εικονα χιλιες λεξεις οπος λενε!!!
http://2.bp.blogspot.com/_6lbYGMYZics/Rx2Tjwwz4ZI/AAAAAAAAAHU/EeerdmQItjM/s400/satlogoforthnet.jpg
Ο παροχος φτεει οχι το modem.

noname85
01-03-09, 16:15
Μια εικονα χιλιες λεξεις οπος λενε!!!
http://2.bp.blogspot.com/_6lbYGMYZics/Rx2Tjwwz4ZI/AAAAAAAAAHU/EeerdmQItjM/s400/satlogoforthnet.jpg
Ο παροχος φτεει οχι το modem.πολυ καλο!!!!το att σου ειναι χαλια(40)!!

hel
01-03-09, 22:29
Τα στοιχεια μου..Βεβαια το snr margin τις πιο πολλες φορες ειναι κατω απο 6.

Item Downstream Upstream Unit
SNR Margin 9 10 dB
Line Attenuation 40 23 dB
Data Rate 6329 1020 kbps

Χτες εγινε αποσυνδεση για καμια ωρα περιπου..εβγαλε ενα μηνυμα οτι εχω περιορισμενη συνδεση..το εχει βγαλει και αλλες φορες αλλα συνηθως κανω επανεκκινηση του υπολογιστη η βγαζω τα καλωδια απο το ρουτερ και τα ξαναβαζω και δουλευει..χτες ουτε αυτο δουλεψε ομως...
το ρουτερ μου ειναι το d-link dsl-G624T
βασικα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν αλλαξω ρουτερ η αν κανω update το firmware αν υπαρχει θα δω καλυτερη ταχυτητα..
μενω αλικαρνασσο ηρακλειο κρητης.
τηλεφωνα κλπ δεν εχω συνδεσει..δε με ενδιαφερει το τηλεφωνο..εχω το economy πακετο αλλα δε κανω τηλεφωνα καθολου..
το καλωδιο της πριζας παει αμεσως στο ρουτερ αν και ειναι αρκετα μεγαλο το καλωδιο..ειχα δοκιμασει ενα πιο μικρο αλλα η ταχυτητα ηταν μικροτερη οποτε το εβγαλα...
επισης το βραδυ πολλες φορες κανει αποσυνδεσεις οταν αφηνω το pc ανοιχτο..δε ξερω γιατι..
το μπλε καλωδιο του ρουτερ το ειχα βαλει στη 4 θυρα πιο παλια τωρα το εχω στη 3 και δε κανει τοσο συχνα αποσυνδεσεις..για ποιο λογο γινεται αυτο?

Υπάρχει άλλο ρούτερ ;
Είσαι σε παλιά πολυκατοικία;

Vassilis_X
01-03-09, 22:52
Θα απαντησω στην ερωτηση σου στο αν θα αυξηθει η ταχυτητα σου.. Η απαντηση μου ειναι ΝΑΙ αρκει να συνδεσεις να κοκοψινια με τα κοκοκοψα.. :rofl:

noname85
01-03-09, 23:20
απλα ειναι δυσκολο!!

jim_nut18
01-03-09, 23:28
οχι ειμαι σε νεα πολυκατοικια.το γεναρη μπηκα μεσα οταν και τελειωσαν οι εργασιες.
ολα τα καλωδια κλπ ειναι ολα καινουρια.

hel
02-03-09, 09:05
Δοκίμασε και άλλο ρούτερ.

michpan
02-03-09, 20:23
Οι ταχύτητές σου είναι φυσιολογικές για το att που έχεις.. Θεωρητικά μπορείς να πας και παραπάνω αλλά το θεωρητικό από το πρακτικό με την forthnet έχει απόσταση όσο απέχει το αλφα του κενταύρου..


Μιχάλης

fox13
02-03-09, 21:28
Τυχερός είσαι με αυτά τα στατιστικά ... και εγώ αλικαρνασσό μένω (Ικάρου/Αναπαυσεως) με 46 att και κλείδωμα στα 4-5 Mbps ... δυστυχώς τέτοια είναι η απόστασή μας από το Α/Κ της Αριάδνης που δεν μας παίρνει για περισσότερο (με forthnet ... με ΟΤΕ αν μαζευτούμε αρκετοί μπορούμε να ζητήσουμε mini dslam στην περιοχή μας και να έχουμε σημαντικά καλύτερους συγχρονισμούς)
Αν τα πιάναμε κιόλας τα 4-5 στην πραγματικότητα καλά θα ήταν ;)

jim_nut18
03-03-09, 22:52
το SNR Margin 2147483647 που μου εβγαλε τι ειναι?λολ:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.