PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet - Ote σημειώσατε 1



Kyaner
01-03-09, 19:54
Καλησπερα σε ολους

Την εβδομαδα που μας περασε μετα απο 1,5 χρονο στη forthnet αποφασισα να γυρισω τη γραμμη μου στον ΟΤΕ γιατι βαρεθηκα τα προβληματα που ειχα τωρα τελευταια (εχανε IP για λιγες ωρες καθε εβδομαδα).
Με το που κουμπωνει λοιπον η γραμμη βλεπω με φρικη το Αttemuation απο 31 που ηταν να πηγαινει στα 42 και φυσικα την αποδοση της γραμμης μου να πατωνει, απο εκει που ειχα σχεδον 10mbps να κλειδωνω με το ζορι στα 7,2 και αμα μπει και το IPTV που εχω αιτηθει, κλαυτα Χαραλαμπε...
Παιζωντας με το 585v6 που εχω και το DMT καταφερα να πιασω μεχρι 7,9 γιατι αμα ριξω το SNR κατω απο 8db δε παιρνει IP με τιποτα, ενω στη forthnet δουλευε μια χαρα ακομα και με 5-6db
Πηρα στο 121 το δηλωσα βλαβη προχτες και σημερα με πηραν τηλεφωνο (πραγματικα ανελπιστο Κυριακατικα και μπραβο στα παιδια) μετα απο καπιες δοκιμες μου ειπαν οτι θα στιλουν τεχνικο αλλα ειμαι περιεργος να δω τι θα κανει μιας και εχω ιδι δοκιμασει να κουμποσω το router πανω στο κατανεμιτη χωρις να δω καπια μεταβολη στο Attn...

H απορια μου ειναι παντως ειναι, πως γινεται να εχει τετοια αποκλιση το Attn αλλαζοντας απλος παροχο μιας και το σπιτι μου δεν απομακρυνθηκε απο το κομβο (απο οσο ξερω τουλαχιστον...)
Το μονο που μπορω να υποψιαστω ειναι οτι ο κομβος Ιπποδρομου ειναι γεματος και με πεταξαν σε καπιο αλλο που ειναι πιο μακρυα απο το σπιτι μου...

No-Name
01-03-09, 20:00
όταν έγινε η σύνδεση με τον ΟΤΕ κατα την μεταφορά ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ στο χώρο σου??
Αν ναι λογικά σε βάλανε σε νέο βρόχο.

Αν όχι έχεις την ίδια γραμμή που είχες και στη 4νετ απλά μπορεί στη κάρτα που κουμπώνεις να υπάρχει πρόβλημα

Billmg81
01-03-09, 20:03
Βρέ είσαι σίγουρος πως δεν μετακόμισε το σπίτι σου λίγο πιο μακριά??? :rofl:
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό...ίσως φταίει η iptv...ίσως ο ΟΤΕ είναι περισσότερος μπουκωμένος από πελάτες στο dslam που ανήκεις...Πολλά μπορεί & σου εύχομαι να βρείς λύση φίλε σύντομα! ότι & να σου πούνε, εμείς εδώ είμαστε να μας πεις τι & πώς! Καλό βράδυ Kyaner ;)

No-Name
01-03-09, 20:04
Το συγκεκριμένο δεν έχει να κάνει με το μπούκωμα του DSLAM

Kyaner
01-03-09, 20:14
@No-Name οχι δεν ειρθε τεχνικος σπιτι οταν εγινε η αλλαγη αν και τους ειχα πρηξει καιρο πριν κανω την αλλαγη μπας και μου κανουν αλλαγη δρομολογησης απο Α.Κ. Ιπποδρομου σε Α.Κ. Νεας Σμυρνης (ο κολητος μου που μενει ακριβως απεναντι ειναι στο Α.Κ. Νεας Σμυρνης...)

@Billmg81 ευχαριστω για την ψυχολογικη υποστιριξη, θα τη χριαστω σιγουρα, μιας και μου ειπαν απο το τηλεφωνο οτι μπορει να φταει το modem.... εκει κρατηθηκα και τους ειπα πολυ απλα οτι εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα χωρις αποτελεσμα.

No-Name
01-03-09, 20:20
Ζήτα αλλαγή της γραμμής σου γραπτώς εαν δεν διορθωθεί η κατάσταση.

Πήγαινε στον ΟΤΕ της περιοχής και διεκδίκησε ότι σου ανήκει;)

emeliss
01-03-09, 20:24
Τους έπρηξες για κάτι που δεν γίνεται; Δεν γίνεται να αλλάξεις αστικό κέντρο.

Αν με forthnet κούμπωνε στα 10mbps με SNR 5, πάνω από 8Μbps με SNR 9 δεν θα δεις.

maik
01-03-09, 20:49
Τα ορια των Α/Κ ειναι αυστηρα καθορισμενες γεωγραφικες περιοχες. Δημοσιευμενες μαλιστα στην Εφημεριδα της Κυβερνησεως.

hel
01-03-09, 22:37
Καλησπερα σε ολους

Την εβδομαδα που μας περασε μετα απο 1,5 χρονο στη forthnet αποφασισα να γυρισω τη γραμμη μου στον ΟΤΕ γιατι βαρεθηκα τα προβληματα που ειχα τωρα τελευταια (εχανε IP για λιγες ωρες καθε εβδομαδα).
Με το που κουμπωνει λοιπον η γραμμη βλεπω με φρικη το Αttemuation απο 31 που ηταν να πηγαινει στα 42 και φυσικα την αποδοση της γραμμης μου να πατωνει, απο εκει που ειχα σχεδον 10mbps να κλειδωνω με το ζορι στα 7,2 και αμα μπει και το IPTV που εχω αιτηθει, κλαυτα Χαραλαμπε...
Παιζωντας με το 585v6 που εχω και το DMT καταφερα να πιασω μεχρι 7,9 γιατι αμα ριξω το SNR κατω απο 8db δε παιρνει IP με τιποτα, ενω στη forthnet δουλευε μια χαρα ακομα και με 5-6db
Πηρα στο 121 το δηλωσα βλαβη προχτες και σημερα με πηραν τηλεφωνο (πραγματικα ανελπιστο Κυριακατικα και μπραβο στα παιδια) μετα απο καπιες δοκιμες μου ειπαν οτι θα στιλουν τεχνικο αλλα ειμαι περιεργος να δω τι θα κανει μιας και εχω ιδι δοκιμασει να κουμποσω το router πανω στο κατανεμιτη χωρις να δω καπια μεταβολη στο Attn...

H απορια μου ειναι παντως ειναι, πως γινεται να εχει τετοια αποκλιση το Attn αλλαζοντας απλος παροχο μιας και το σπιτι μου δεν απομακρυνθηκε απο το κομβο (απο οσο ξερω τουλαχιστον...)
Το μονο που μπορω να υποψιαστω ειναι οτι ο κομβος Ιπποδρομου ειναι γεματος και με πεταξαν σε καπιο αλλο που ειναι πιο μακρυα απο το σπιτι μου...

Είναι θέμα snr margin και βάλε και gdmt για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Δοκίμασε και άλλο ρούτερ.
Σίγουρα σου έχει 10 dB διαφορά το attentuation , γιατί είναι πολύ μεγάλη:hmm:

No-Name
01-03-09, 22:38
Ε πόση πια διαφορά θα δεί με το gdmt????δεν κάνει και θαύματα.....

Το θέμα είναι να περάσει τεχνικός από το χώρο του...αλλά αυτό θα γίνει τουλάχιστον ο ΟΤΕ στέλνει τεχνικούς

Kyaner
02-03-09, 00:46
Δοκιμασα gdmt και μειωθηκε το Attn στα 34 αλλα επεσε και η ταχυτητα ακομα περισοτερο στα 6mbps

hel
02-03-09, 09:12
Το snr margin ?

Kyaner
02-03-09, 12:46
To SNR παρεμινε αμεταβλητο στα 9,5

Kyaner
06-03-09, 09:56
Μολις εφυγε ο τεχνικος του ΟΤΕ απο το σπιτι, απογοητευτικα τελειος...
Μου ειπε οτι ειμαι 2 χλμ απο το ΚΑΦΑΟ οποτε η γραμμη κανονικα και απροβληματιστα σηκωνει εως 4mbps.
Συμφωνησα λοιπον με βαρια καρδια να το κλειδωσουμε στα 8 και να δω τι μπορω να κανω εγω απο εδω.

Οσο για IPTV μου ειπε οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να παιξει με τα στατιστικα που εχω :(
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 383 / 8.191
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 25,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,5 / 42,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 24,0 / 5,0

Αρχισα να το μετανιωνω που εφυγα απο τη forthnet, οχι μονο εχασα 1mbps downstream αλλα εχασα και το 1mbps που ειχα upstream

xmperop1
06-03-09, 23:06
Μολις εφυγε ο τεχνικος του ΟΤΕ απο το σπιτι, απογοητευτικα τελειος...
Μου ειπε οτι ειμαι 2 χλμ απο το ΚΑΦΑΟ οποτε η γραμμη κανονικα και απροβληματιστα σηκωνει εως 4mbps.
Συμφωνησα λοιπον με βαρια καρδια να το κλειδωσουμε στα 8 και να δω τι μπορω να κανω εγω απο εδω.

Οσο για IPTV μου ειπε οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να παιξει με τα στατιστικα που εχω :(
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 383 / 8.191
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 25,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,5 / 42,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 24,0 / 5,0

Αρχισα να το μετανιωνω που εφυγα απο τη forthnet, οχι μονο εχασα 1mbps downstream αλλα εχασα και το 1mbps που ειχα upstream

Nα δηλώσεις βλάβη τη γραμμή σαν γραμμή στο 121 όχι σαν adsl,κάτι δεν πάει καλά με την γραμμή σου.

dancerman
06-03-09, 23:26
Βρε αυτα δεν συμβαινουν στον οτε, και μετα λετε οτι η φορθνετ κοροιδευει πελατες,αντε γιατι εχω αγανακτησει με μερικους εδω μεσα και την τεχνικη υποστυριξη του οτε.

Kyaner
08-03-09, 16:19
θα περιμενω να κουμπωσει και το iptv (Δευτερα-Τριτη) και μολις δω οτι δε τραβαει θα ζητησω αλλαγη απερχομενου, γιατι για να αναβει το SNR στα 12 θα πρεπει να ριξω τη ταχυτητα συγχρονισμου στα 4mbit, με τα παρων χαρακτιριστικα της γραμμης μου....

kle500
10-03-09, 19:24
θα περιμενω να κουμπωσει και το iptv (Δευτερα-Τριτη) και μολις δω οτι δε τραβαει θα ζητησω αλλαγη απερχομενου, γιατι για να αναβει το SNR στα 12 θα πρεπει να ριξω τη ταχυτητα συγχρονισμου στα 4mbit, με τα παρων χαρακτιριστικα της γραμμης μου....
Και εάν πέσεις σε χειρότερο απερχόμενο?
Είναι ρίσκο.
Με 42att δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις τίποτα καλύτερο.

fadasma
10-03-09, 19:59
Με τη forthnet που κούμπωνε σε μεγαλύτερη ταχύτητα, είχες και μεγαλύτερα προβλήματα, αυτό το σκέφτηκες;
Τελικά ψάχνεις ταχύτητα ή σταθερότητα;

21706
10-03-09, 20:54
Τα ορια των Α/Κ ειναι αυστηρα καθορισμενες γεωγραφικες περιοχες. Δημοσιευμενες μαλιστα στην Εφημεριδα της Κυβερνησεως.

Ενδιαφέρον. Υπάρχουν κάποια στοιχεία για τα ΦΕΚ;

Kyaner
11-03-09, 17:12
Με τη forthnet που κούμπωνε σε μεγαλύτερη ταχύτητα, είχες και μεγαλύτερα προβλήματα, αυτό το σκέφτηκες;
Τελικά ψάχνεις ταχύτητα ή σταθερότητα;

Ας κουμπωνει στα 7-8 με normal χαρακτρηριστικα και εγω θα ειμαι ευχαριστημενος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.