PDA

Επιστροφή στο Forum : PRIMARY LOGICAL Η EXTENDED



NIKOLAKIS002
02-03-09, 00:19
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα υπολογιστή με έναν σκληρο δίσκο που περιέχει windows xp και θέλω να του προσθέσω εναν ακόμη καινούργιο σκληρο δίσκο για δεδομένα.

Το θέμα είναι σκληρός αυτός δίσκος θα γίνει primary, logical ή extended.

Ευχαριστώ

Θάνος
02-03-09, 00:37
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα υπολογιστή με έναν σκληρο δίσκο που περιέχει windows xp και θέλω να του προσθέσω εναν ακόμη καινούργιο σκληρο δίσκο για δεδομένα.

Το θέμα είναι σκληρός αυτός δίσκος θα γίνει primary, logical ή extended.

Ευχαριστώ
Προφανώς θα εννοείς τα partitions (διαμερίσματα) που θα δημιουργήσεις στον σκληρό δίσκο, αν είναι καλύτερα να γίνουν primary, logical ή extended.
Ένας σκληρός δίσκος (σαν συσκευή) μπορεί να δηλωθεί σαν primary ή slave (IDE), ή σαν σάτα1, σάτα2...κ.λ.π. όταν πρόκειται γιά σάτα, αναλόγως σε πιό σάτα της μητρικής θα συνδεθεί, καθώς στα σάτα συνδέεται μόνο μία συσκευή, ενώ στο IDE έως δύο.

NIKOLAKIS002
02-03-09, 00:47
Προφανώς θα εννοείς τα partitions (διαμερίσματα) που θα δημιουργήσεις στον σκληρό δίσκο, αν είναι καλύτερα να γίνουν primary, logical ή extended.
Ένας σκληρός δίσκος (σαν συσκευή) μπορεί να δηλωθεί σαν primary ή slave (IDE), ή σαν σάτα1, σάτα2...κ.λ.π. όταν πρόκειται γιά σάτα, αναλόγως σε πιό σάτα της μητρικής θα συνδεθεί, καθώς στα σάτα συνδέεται μόνο μία συσκευή, ενώ στο IDE έως δύο.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Όμως οταν τον συνδεσω στο pc unformatted και μπώ στα xp και πάω να τον φορμάρω με ρωτάει αν θα είναι primary , logical ή extended εγω τι κάνω?

Θα χρησιμοποιηθει ενιαίος χωρις αλλα διαμερίσματα

Θάνος
02-03-09, 01:21
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Όμως οταν τον συνδεσω στο pc unformatted και μπώ στα xp και πάω να τον φορμάρω με ρωτάει αν θα είναι primary , logical ή extended εγω τι κάνω?

Θα χρησιμοποιηθει ενιαίος χωρις αλλα διαμερίσματα

Να'σαι καλά.:oneup:
Primary.
Εφ' όσον είναι το πρώτο φορμάτ που δέχεται, ΜΗΝ κάνεις γρήγορο φορμάτ.

........Auto merged post: Θάνος πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι μεγέθους είναι ο σκληρός? Θα παίξει ρόλο αποθήκης?

NIKOLAKIS002
02-03-09, 01:25
Είναι 500αρης ide και ναι θα είναι μονο για αποθήκευση

Τον κάνω primary?

Γιατι κάπου διάβασα οτι primary ειναι μόνο για το σύστημα.

crypter
02-03-09, 01:40
Οχι primary μπορει να ειναι οποιοδηποτε partition απλα ο καθε δισκος εχει ως οριο νομιζω τα 4 primary partitions, αν θες περισσοτερα πρεπει να τα δηλωσεις ως extended. :)

Θάνος
02-03-09, 01:44
Απάντησε ο crypter! :oneup:

NIKOLAKIS002
02-03-09, 01:47
Εντάξει παιδιά το έπιασα το νόημα:oneup:

Ευχαριστώ

Θάνος
02-03-09, 01:52
Εντάξει παιδιά το έπιασα το νόημα:oneup:

Ευχαριστώ
:oneup:

manos426f
02-03-09, 01:54
Εφ' όσον είναι το πρώτο φορμάτ που δέχεται, ΜΗΝ κάνεις γρήγορο φορμάτ.


Πολύ σωστός,μόνο συτό ήθελα να συμπληρώσω,αλλά με πρόλαβες...:)

Θάνος
02-03-09, 01:57
Πολύ σωστός,μόνο συτό ήθελα να συμπληρώσω,αλλά με πρόλαβες...:)
Μιά φορά κι εγώ...όλο δεύτερος έρχομαι!:p:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.