PDA

Επιστροφή στο Forum : Pirelli Login με δικαιώματα Administrator!!!



Σελίδες : [1] 2 3

SaFiS
02-03-09, 00:49
Λοιπόν, κατάφερα να μπω στο Pirelli Discus που δίνει η Cyta με δικαιώματα Admin και άλλαξα των κωδικό.Δεν "γουστάρω απλά" να μπαίνει κανείς στο Modem οτι ώρα θέλει χωρίς να το γνωρίζω.Πήρα και ένα backup αφού τώρα όλα τα tools είναι ανοικτά.Επίσης με το plugin Unhide Passwords του Mozilla εμφάνισα και το pass απο το Voip.Επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω τα login στο θέμα αυτό, ας μου πουν οι admins αν είναι να κάνω edit.Αλλιώς με pm όποιος θέλει.Αυτά....

ΔΚΑ
02-03-09, 13:09
:oneup::oneup::oneup:

nnn
02-03-09, 13:13
Φυσικά δεν επιτρέπεται και είναι παραβίαση των όρων χρήσης που έχετε υπογράψει με την Cyta.

SaFiS
02-03-09, 13:36
OK, γι'αυτό και δεν τα δημοσίευσα.Όμως και το ότι δεν μας δίνουν τις ρυθμίσεις sip και έχουν έλεγχο της συσκευής δεν θεωρείται "παράνομο"?.Αν και το thread δεν επιτρέπεται παρακαλώ να το διαγράψετε.

nnn
02-03-09, 13:39
Αν αναφέρουν ρητά πως έχουν δικαίωμα επέμβασης στον εξοπλισμό δεν είναι παράνομοι.

ZhenXlogic
02-03-09, 20:59
Λοιπόν, κατάφερα να μπω στο Pirelli Discus που δίνει η Cyta με δικαιώματα Admin και άλλαξα των κωδικό.Δεν "γουστάρω απλά" να μπαίνει κανείς στο Modem οτι ώρα θέλει χωρίς να το γνωρίζω.Πήρα και ένα backup αφού τώρα όλα τα tools είναι ανοικτά.Επίσης με το plugin Unhide Passwords του Mozilla εμφάνισα και το pass απο το Voip.Επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω τα login στο θέμα αυτό, ας μου πουν οι admins αν είναι να κάνω edit.Αλλιώς με pm όποιος θέλει.Αυτά....

Πρεπει να γνωριζει καποια πραματακια:

1. Σας δινουν limited pass για τον εξης λογο οτι ολοι μας θελουμε να σκαλιζουμε τα ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!...
2. Οσον αφορα το Change Password μην ζητησεις τεχνικη υποστιριξη για τον απλο λογο οτι δεν θα εχουν προσβαση και θα φας ακυρο οπως επισεις και σε Firmware Update θα φας ακυρο.
3. Ευχομαι να γνωριζεις οτι παραβιαζεις του ορους που εχεις υπογραψει.
4. Και τα SIP VoIP τι τα θες? οτι κατα πασα παιζει Server \ Router Mac Filtering το εχεις σκευτη???

noname85
02-03-09, 21:08
με το pirelli μπορεις να κανεις πολλα πραγματα πολυ καλο μηχανημα!!!

euri
02-03-09, 21:15
OK, γι'αυτό και δεν τα δημοσίευσα.Όμως και το ότι δεν μας δίνουν τις ρυθμίσεις sip και έχουν έλεγχο της συσκευής δεν θεωρείται "παράνομο"?.Αν και το thread δεν επιτρέπεται παρακαλώ να το διαγράψετε.

Πώς τεκμαίρεται ότι είναι "παράνομο"; :hmm:

DSLaManiaC
02-03-09, 21:17
Πρεπει να γνωριζει καποια πραματακια:

1. Σας δινουν limited pass για τον εξης λογο οτι ολοι μας θελουμε να σκαλιζουμε τα ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!...
2. Οσον αφορα το Change Password μην ζητησεις τεχνικη υποστιριξη για τον απλο λογο οτι δεν θα εχουν προσβαση και θα φας ακυρο οπως επισεις και σε Firmware Update θα φας ακυρο.
3. Ευχομαι να γνωριζεις οτι παραβιαζεις του ορους που εχεις υπογραψει.
4. Και τα SIP VoIP τι τα θες? οτι κατα πασα παιζει Server \ Router Mac Filtering το εχεις σκευτη???

1. Καλά κάνουμε (?).
2. Reset
3. Ντροπή, πως θα βγώ αύριο έξω.
4. Αν δε δοκιμάσει δε θα ξέρει. Και η απάντηση λέγεται mac-cloning.

ZhenXlogic
02-03-09, 21:31
1. Καλά κάνουμε (?).
Συγχαρητηρια για το καλα κανετε αλλα μετα ομως μερικοι παιρνουν κ κραζουν...


2. Reset
Και σε αυτο παλοι παιρνουν κ κραζουν οτι δεν εχουν τηλ κ e.t.c...


3. Ντροπή, πως θα βγώ αύριο έξω.
No comments...


4. Αν δε δοκιμάσει δε θα ξέρει. Και η απάντηση λέγεται mac-cloning.
Δεν αντιλεγω καλι φαση να πειραματιζεστε αλλα να γνωριζετε και το τι επεται... ;)

SaFiS
03-03-09, 11:25
Πρεπει να γνωριζει καποια πραματακια:

1. Σας δινουν limited pass για τον εξης λογο οτι ολοι μας θελουμε να σκαλιζουμε τα ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!...
2. Οσον αφορα το Change Password μην ζητησεις τεχνικη υποστιριξη για τον απλο λογο οτι δεν θα εχουν προσβαση και θα φας ακυρο οπως επισεις και σε Firmware Update θα φας ακυρο.
3. Ευχομαι να γνωριζεις οτι παραβιαζεις του ορους που εχεις υπογραψει.
4. Και τα SIP VoIP τι τα θες? οτι κατα πασα παιζει Server \ Router Mac Filtering το εχεις σκευτη???

1.Το γνωρίζω.
2.Το γνωρίζω αλλά έτσι προστατέυω εμένα για τους λόγους που έχω.Δεν ανησυχώ και firmware μπορώ να βρω άνετα.
3.Δεν το βλέπω, γιατί στους όρους λέει ότι είμαι υποχρεωμένος να επιτρέψω στον τεχνικό την πρόσβαση στον χώρο μου(δεν αναφέρει ότι το κάνουν απο απόσταση και έχουν κλειδωμένο modem με επέμβαση στο δίκτυο μου όποια στιγμή θέλουν)και ότι έχω δικαίωμα να χρησιμοποιήσω δικό μου εξοπλισμό(οπότε τα SIP είναι υποχρεωμένοι να τα δώσουν).Πάντα κατά την γνώμη μου και σύμφωνα με τους όρους που υπέγραψα.
4.Τα SIP τα θέλω μια και έχω ρυθμίσει το κινητό να δουλέυει εντός σπιτιού σαν σταθερό και κατά δέυτερον να δοκιμάσω τον δικό μου εξοπλισμό(MAC Cloning).
5.Αν το πάμε έτσι όλοι οι χρήστες όχι μόνο Cyta αλλά και άλλων παρόχων που έχουν ξεκλειδώσει/πειράξει τα Modem τους θεωρούνται παράνομοι.

........Auto merged post: SaFiS πρόσθεσε 3 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πώς τεκμαίρεται ότι είναι "παράνομο"; :hmm:

Δεν είδα να αναφέρουν πουθενά ότι ο εξοπιλσμός είναι κλειδωμένος εκτός το ότι είναι πιστοποιημένος.Επίσης αφού στους όρους αναφέρει ότι έχω δικαίωμα να χρησιμοποιήσω εξοπλισμό δικό μου άρα είναι υποχρεωμένοι να δώσουν τις ρυθμίσεις να πως τεκμαίρεται ότι είναι "παράνομο".

binary_dreamer
03-03-09, 11:29
Καλημέρα. Ποιά είναι τα στοιχεία για να μπω στον εξοπλισμό?

ZhenXlogic
04-03-09, 17:21
2.Το γνωρίζω αλλά έτσι προστατέυω εμένα για τους λόγους που έχω.Δεν ανησυχώ και firmware μπορώ να βρω άνετα.

Δεν ειναι ετσι φιλε μου sorry που στο λεω αλλα καποιες φορες χριαζεται να μουν και οι τεχνικη για να κανουν την δουλεια τους, ex Lost SIP Telephony \ Firmware Update.


3.Δεν το βλέπω, γιατί στους όρους λέει ότι είμαι υποχρεωμένος να επιτρέψω στον τεχνικό την πρόσβαση στον χώρο μου(δεν αναφέρει ότι το κάνουν απο απόσταση και έχουν κλειδωμένο modem με επέμβαση στο δίκτυο μου όποια στιγμή θέλουν)και ότι έχω δικαίωμα να χρησιμοποιήσω δικό μου εξοπλισμό(οπότε τα SIP είναι υποχρεωμένοι να τα δώσουν).Πάντα κατά την γνώμη μου και σύμφωνα με τους όρους που υπέγραψα.

Πιστευης το παραπανω που εχεις γραψη? και στους ορους του συμβασεις λεει οτι μπορεις να βαλεις δικοσου router? αν ναι για δοσε ενα screenshot.


4.Τα SIP τα θέλω μια και έχω ρυθμίσει το κινητό να δουλέυει εντός σπιτιού σαν σταθερό και κατά δέυτερον να δοκιμάσω τον δικό μου εξοπλισμό(MAC Cloning).

Οπως ολες οι εταιριες να ξερεις οτι οταν βαλεις τον δικο σου router δεν εχεις Tech Support και μιν πεις οχι για παρε στον ΟΤΕ και ζητα help οταν σε ρωτισουν τι router εχετε θα σου πουν γεια χαρα...


5.Αν το πάμε έτσι όλοι οι χρήστες όχι μόνο Cyta αλλά και άλλων παρόχων που έχουν ξεκλειδώσει/πειράξει τα Modem τους θεωρούνται παράνομοι.

Θεωρουνται παρανομη και δεν το γνωριζεις γτ ολοι οι ISP σου δινουν πλεων κλειδομενω router ακομα και ο ΟΤΕ!!!, και οταν κανεις το παραπανω κανεις ποιο δυσκολη τη δουλεια των τεχνικων της εκαστοτε ISP, μπορει ο ορος "παρανομη" να ειναι τραβιγμενως αλλα κατα μια ενια κατα' πατας τους ορους συμβασης.

ariadgr
04-03-09, 17:23
Θεωρουνται παρανομη και δεν το γνωριζεις γτ ολοι οι ISP σου δινουν πλεων κλειδομενω router ακομα και ο ΟΤΕ!!!

Ποιό κλειδωμένο router δίνει ο ΟΤΕ; :hmm:

ZhenXlogic
04-03-09, 17:28
Ποιό κλειδωμένο router δίνει ο ΟΤΕ; :hmm:

Thomson Speed Touch 780 WL - Connx-TV Pack.

Οταν προτο ειχα παρει το Pack σημερα αποτι ιδα μετα απο αρκετο καιρο φενετε να εχει γινει αλαγη στο firmware και ειναι open :p

Εκανα edit το Post μου αφου πλεων δεν ισχεει το παραπανω. :twisted:

SaFiS
05-03-09, 02:06
Φίλε ZhenXlogic μη προτρέχεις και μην προσπαθεις να με πείσεις για πράγματα στα οποία έχουν κάνει και άλλοι θέμα (ρυθμίσεις SIP,χρήση άλλων παροχών SIP για Αν.Χώρες, κλπ). Συγγνώμη αλλά έχεις διαβάσει ποτέ σου μια αίτηση πριν την υπογράψεις?Εγώ πάντως το κάνω.Επειδή σου φαίνεται παράξενο μάλλον, διάβασε την υποπαράγραφο 6.4 κ 7.3 για να δεις τα σημεία για τα οποία λέω.Στην τελική απ'ότι έμαθα έχουν και άλλο username να μπουν μέσα.Εγώ χρειαζόμουνα ένα ωστέ να ρυθμίσω το modem και με άλλη υπηρεσία SIP που χρησιμοποιούσα και πριν.Όσο για το firmware ειδικά στα Pirelli επειδή το έψαξα γίνεται μόνο τοπικά διότι χρειάζεται να πατηθεί το RESET ανοίγωντας το Modem ώστε να μπει σε κατάσταση Update και αφού γίνει η αναβάθμιση, μετά μέσω Telnet πρέπει να δηλωθεί ξανά η Mac Address διότι τα firmware δεν έχουν προρυμθισμένη.Οπότε μιλάμε για δουλειά επιτόπου.Τεσπά, εγώ αυτά που έκανα τα έκανα εν γνώση μου.Όσο για το tech support μέχρι στιγμής έχει φανεί υπερβολικά αδύναμο και λίγο.Θα δείξει η πορεία.

P.S. ορίστε και το λινκ της αίτησης με τους όρους.
http://www.cyta.gr/files/File/Cyta-Aitisi.pdf

ariadgr
05-03-09, 02:18
Όσο για το firmware ειδικά στα Pirelli επειδή το έψαξα γίνεται μόνο τοπικά διότι χρειάζεται να πατηθεί το RESET ανοίγωντας το Modem ώστε να μπει σε κατάσταση Update και αφού γίνει η αναβάθμιση, μετά μέσω Telnet πρέπει να δηλωθεί ξανά η Mac Address διότι τα firmware δεν έχουν προρυμθισμένη.Οπότε μιλάμε για δουλειά επιτόπου.

Δεν ισχύουν αυτά.
Η On πως αναβαθμίζει απομακρυσμένα τα firmware στα pirelli. ;)

DSLaManiaC
05-03-09, 02:21
Καλά εννοείται πως αν δε φλασαριστεί το router με άλλο firmware θα υπάρχει πρόσβαση γενικά..

morris13
05-03-09, 03:43
Φίλε ZhenXlogic μη προτρέχεις και μην προσπαθεις να με πείσεις για πράγματα στα οποία έχουν κάνει και άλλοι θέμα (ρυθμίσεις SIP,χρήση άλλων παροχών SIP για Αν.Χώρες, κλπ). Συγγνώμη αλλά έχεις διαβάσει ποτέ σου μια αίτηση πριν την υπογράψεις?Εγώ πάντως το κάνω.Επειδή σου φαίνεται παράξενο μάλλον, διάβασε την υποπαράγραφο 6.4 κ 7.3 για να δεις τα σημεία για τα οποία λέω.Στην τελική απ'ότι έμαθα έχουν και άλλο username να μπουν μέσα.Εγώ χρειαζόμουνα ένα ωστέ να ρυθμίσω το modem και με άλλη υπηρεσία SIP που χρησιμοποιούσα και πριν.Όσο για το firmware ειδικά στα Pirelli επειδή το έψαξα γίνεται μόνο τοπικά διότι χρειάζεται να πατηθεί το RESET ανοίγωντας το Modem ώστε να μπει σε κατάσταση Update και αφού γίνει η αναβάθμιση, μετά μέσω Telnet πρέπει να δηλωθεί ξανά η Mac Address διότι τα firmware δεν έχουν προρυμθισμένη.Οπότε μιλάμε για δουλειά επιτόπου.Τεσπά, εγώ αυτά που έκανα τα έκανα εν γνώση μου.Όσο για το tech support μέχρι στιγμής έχει φανεί υπερβολικά αδύναμο και λίγο.Θα δείξει η πορεία.

P.S. ορίστε και το λινκ της αίτησης με τους όρους.
http://www.cyta.gr/files/File/Cyta-Aitisi.pdf

σορυ δηλαδη αλλα τη νομιζεις οτι κανεις και που βρηκες τους admin κωδικους τη καταφερες δηλαδη εδειξες οτι εισαι ο καλυτερος hacker δηλαδη?αυτα ειναι της εταιρειας για να μπαινει απομακρυσμενα ετσι ωστε να φτιαχνει το οποιοδηποτε προβλημα δημιουργητε απο το μοντεμ εσυ τη θα φτιαξεις δηλαδη ισα ισα δεν ξερεις και θα τα ανακατωσεις ολα και θα παιρνεις τηλ. στην ΤΥ και θα ζητας βοηθεια!!Και τη θα παθει το μοντεμ δηλαδη αν μπουνε και στο φτιαξουν ισα ισα ξερουν τη πειραζουν και φτιαχνουν το οποιοδηποτε προβλημα, γιατι λες και καλα οτι "δεν γουσταρεις"σιγα μην μπαινουν και στο Pc σου κιολας και οσο για την αιτηση μαλλον δεν καταλαβες η καταλαβες αλλα τα γραφεις οπως θελεις εσυ στο 6,4 εννοει οτι ο και καλα ο πελατης δινει το οκ να πειραξει την καλωδιωση η την οποιοαδηποτε εγκατασταση που εχεις στο σπιτι ο τεχνικος που στελνει η εταιρια σπιτι σου αν εχεις καποιο προβλημα με τη γραμη ετσι ωστε να κανει μετρησεις και λοιπα και στο 7,3 εννοει οτι αν συνδεσεις αλλον εξοπλισμο εκτος της εταιρειας εχεις την πληρη ευθυνη για αυτον

Rightman
05-03-09, 11:12
Όσο για το firmware ειδικά στα Pirelli επειδή το έψαξα γίνεται μόνο τοπικά διότι χρειάζεται να πατηθεί το RESET ανοίγωντας το Modem ώστε να μπει σε κατάσταση Update και αφού γίνει η αναβάθμιση, μετά μέσω Telnet πρέπει να δηλωθεί ξανά η Mac Address διότι τα firmware δεν έχουν προρυμθισμένη.Οπότε μιλάμε για δουλειά επιτόπου.
Εννοείς την Mac Address του modem;

DSLaManiaC
05-03-09, 11:16
Το πρόβλημα ορισμένων πιο είναι και το παίζουν μπαμπάδες εδώ μέσα?

Αν ο άνθρωπος μπόρεσε να μπει καλά έκανε, όπως καλά θα κάνει και όποιος άλλος θέλει να μπει.

Μεγάλα παιδιά είναι όλοι και καταλαβαίνουν ται υπέρ/κατα της κάθε πράξης.

SaFiS
05-03-09, 12:20
σορυ δηλαδη αλλα τη νομιζεις οτι κανεις και που βρηκες τους admin κωδικους τη καταφερες δηλαδη εδειξες οτι εισαι ο καλυτερος hacker δηλαδη?αυτα ειναι της εταιρειας για να μπαινει απομακρυσμενα ετσι ωστε να φτιαχνει το οποιοδηποτε προβλημα δημιουργητε απο το μοντεμ εσυ τη θα φτιαξεις δηλαδη ισα ισα δεν ξερεις και θα τα ανακατωσεις ολα και θα παιρνεις τηλ. στην ΤΥ και θα ζητας βοηθεια!!Και τη θα παθει το μοντεμ δηλαδη αν μπουνε και στο φτιαξουν ισα ισα ξερουν τη πειραζουν και φτιαχνουν το οποιοδηποτε προβλημα, γιατι λες και καλα οτι "δεν γουσταρεις"σιγα μην μπαινουν και στο Pc σου κιολας και οσο για την αιτηση μαλλον δεν καταλαβες η καταλαβες αλλα τα γραφεις οπως θελεις εσυ στο 6,4 εννοει οτι ο και καλα ο πελατης δινει το οκ να πειραξει την καλωδιωση η την οποιοαδηποτε εγκατασταση που εχεις στο σπιτι ο τεχνικος που στελνει η εταιρια σπιτι σου αν εχεις καποιο προβλημα με τη γραμη ετσι ωστε να κανει μετρησεις και λοιπα και στο 7,3 εννοει οτι αν συνδεσεις αλλον εξοπλισμο εκτος της εταιρειας εχεις την πληρη ευθυνη για αυτον

Ώπα επειδή δεν με ξέρεις μην μιλάς έτσι εχθρικά φίλε.Η δουλειά μου έχει να κάνει με τηλεπικοινωνίες και με τους υπολογιστές έχω σχέση απο το 90 οπότε μη μιλάς με αυτόν τον τόνο.Όσο για hacker που ανέφερες, μαγκιά μου που το άνοιξα με τον οποιονδήποτε τρόπο.Όσο για τις γνώσεις μου επειδή δεν τις ξέρεις μην σχολιάζεις.Εγώ πάντως στους όρους δεν είδα να λέει ότι η συσκευή είναι κλειδωμένη και οτι έχει remote management.Σχετικά με τον εξοπλισμό ναι όντως έχω δικιά μου ευθύνη αν βάλω δικό μου οπότε η εταιρία έχει υποχρέωση σε αυτή την περίπτωση να μου δώσει τις ρυθμίσεις για να ρυθμίσω την συσκευή μου.Όλο το θέμα γι'αυτό γίνεται.Όσο για βοήθεια απο ΤΥ ευτυχώς μέχρι τώρα που έχω περάσει απο ΟΤΕ,Forthnet,HOL δεν χρειάστηκα ποτέ τίποτα ασε που τις πιο πολλές φορές μιλάς με εντελώς άσχετους στα τηλέφωνα που δεν είναι καν τεχνικοί.Τέλος δεν μπορώ να καταλάβω τι ορμάτε μερικοί και το παίζετε ειδήμονες και BigBrothers, δεν επιτέθηκα σε κανέναν προσωπικά όμως βλέπω πολύ εχθρικότητα απο μερικούς....

dzadelis
05-03-09, 14:03
Ώπα επειδή δεν με ξέρεις μην μιλάς έτσι εχθρικά φίλε.Η δουλειά μου έχει να κάνει με τηλεπικοινωνίες και με τους υπολογιστές έχω σχέση απο το 90 οπότε μη μιλάς με αυτόν τον τόνο.Όσο για hacker που ανέφερες, μαγκιά μου που το άνοιξα με τον οποιονδήποτε τρόπο.Όσο για τις γνώσεις μου επειδή δεν τις ξέρεις μην σχολιάζεις.Εγώ πάντως στους όρους δεν είδα να λέει ότι η συσκευή είναι κλειδωμένη και οτι έχει remote management.Σχετικά με τον εξοπλισμό ναι όντως έχω δικιά μου ευθύνη αν βάλω δικό μου οπότε η εταιρία έχει υποχρέωση σε αυτή την περίπτωση να μου δώσει τις ρυθμίσεις για να ρυθμίσω την συσκευή μου.Όλο το θέμα γι'αυτό γίνεται.Όσο για βοήθεια απο ΤΥ ευτυχώς μέχρι τώρα που έχω περάσει απο ΟΤΕ,Forthnet,HOL δεν χρειάστηκα ποτέ τίποτα ασε που τις πιο πολλές φορές μιλάς με εντελώς άσχετους στα τηλέφωνα που δεν είναι καν τεχνικοί.Τέλος δεν μπορώ να καταλάβω τι ορμάτε μερικοί και το παίζετε ειδήμονες και BigBrothers, δεν επιτέθηκα σε κανέναν προσωπικά όμως βλέπω πολύ εχθρικότητα απο μερικούς....

Συμφωνώ κι εγώ με τον SaFiS. Οι όποιοι χαρακτηρισμοί του τύπου "hacker" - όσο και οι λεκτικές επιθέσεις - δεν συνεισφέρουν εποικοδομητικά σε αυτή τη συζήτηση. Δεν θεωρώ ότι αν καταφέρει κάποιος να αποκτήσει τα administrative rights του router του αποτελεί έγκλημα. Πόσο μάλλον όταν γίνεται από κάποιον που έχει τις τεχνικές γνώσεις για να προσαρμόσει τις λειτουργίες της VoIP τηλεφωνίας στις δικές του ανάγκες και απαιτήσεις. Ας μη γινόμαστε λοιπόν - έτσι αβίαστα - αφοριστικοί και επικριτικοί.
:respekt:

ZhenXlogic
05-03-09, 16:57
1. Να καταλαβουμαι λιγο οτι κανουμαι συζητηση και δεν πλακονομαστε παει για ολους μας αυτο και συγνωμη αν σε καποιο ποστ μου ιδες εχθρικη συμπεριφορα.

2. @DSLaManiaC δεν το παιζω μπαμπας κ e.t.c. αν αναφερεσε σε εμενα, μαγκια του που καταφερα και εκανε οτι εκανα ομως να ξερει οτι ειναι αντιθετω με τον ISP και με οποιον ISP!

3. Οσο αφορα τα settings των SIP Phone οταν ημουν με VoIP στην HOL και ζητισα τα SIP Settings εμενα μου το ειχα αρνυθει και δεν με αφισαν να πω τπτ παραπανω! Και ειναι στο χερι του ο καθε ISP να δινει και να μην δινει τα SIP Settings.

4. Επιδει το βλεπω το λες και το ξαναλες ποιος ISP σου λεει οτι εχει remote Managment & σου δινει κλειδωμενο router!? για θυμησου τι ειχε γινει με την On Telecoms Και σε περιπτωση που δεν ξερεις κανε ενα search στο forum και διαβασε το τι ειχε γινει!

5. Για το firmware update σου απντησαν δεν ισχει αυτο που ειπες γινεται και remote ;)

Και τελος για να καταλαβεται με το τη ειμαι αντιθετος το Remote Managment & τα Privilege που μας φορτουν εχουν καποιο σκοπω! δεν ειναι ετσι για να ειπαρχουν και ο καθε ISP εχει μια πολιτικη που οφειλουμε να τη σεβομαστε ολοι. :);):cool:

SaFiS
05-03-09, 19:12
1. Να καταλαβουμαι λιγο οτι κανουμαι συζητηση και δεν πλακονομαστε παει για ολους μας αυτο και συγνωμη αν σε καποιο ποστ μου ιδες εχθρικη συμπεριφορα.

2. @DSLaManiaC δεν το παιζω μπαμπας κ e.t.c. αν αναφερεσε σε εμενα, μαγκια του που καταφερα και εκανε οτι εκανα ομως να ξερει οτι ειναι αντιθετω με τον ISP και με οποιον ISP!

3. Οσο αφορα τα settings των SIP Phone οταν ημουν με VoIP στην HOL και ζητισα τα SIP Settings εμενα μου το ειχα αρνυθει και δεν με αφισαν να πω τπτ παραπανω! Και ειναι στο χερι του ο καθε ISP να δινει και να μην δινει τα SIP Settings.

4. Επιδει το βλεπω το λες και το ξαναλες ποιος ISP σου λεει οτι εχει remote Managment & σου δινει κλειδωμενο router!? για θυμησου τι ειχε γινει με την On Telecoms Και σε περιπτωση που δεν ξερεις κανε ενα search στο forum και διαβασε το τι ειχε γινει!

5. Για το firmware update σου απντησαν δεν ισχει αυτο που ειπες γινεται και remote ;)

Και τελος για να καταλαβεται με το τη ειμαι αντιθετος το Remote Managment & τα Privilege που μας φορτουν εχουν καποιο σκοπω! δεν ειναι ετσι για να ειπαρχουν και ο καθε ISP εχει μια πολιτικη που οφειλουμε να τη σεβομαστε ολοι. :);):cool:

Συμφωνώ μαζί σου μέχρι ένα όριο.Σχετικά με το κλείδωμα του router έπρεπε να έχουν ανοικτό το κομμάτι με τα SIP accounts διότι εγώ και πολλοί άλλοι που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε άλλον SIP Provider για Αν.Χώρες δεν μπορούμε να το κάνουμε.Σχετικά με το Account του admin τελικά υπάρχει ακόμη ένα, για το remote management μια και η πόρτα 23 για telnet στο account που άνοιξα δεν λειτουργεί, οπότε δεν έχω αφήσει την ΤΥ απ' έξω.Για το firmware ναι όντως σε αυτήν την έκδοση γίνεται, το tutorial που είχα βρει ήταν για ποιο παλιά έκδοση.Όσο για το αν πρέπει να μας δώσουν τις ρυθμίσεις η λογική μου λέει ότι αφού σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις δικό σου εξοπλισμό υπ' ευθύνην σου δεν πρέπει (λογικά πάντα) να σου τις δώσουν για να έχεις τηλέφωνο?Στην τελική δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις απ'ολες τις μεριές του κόσμου,μόνο εντός δικτύου τους.Αυτά τα ολίγα.....

jack1987
05-03-09, 22:48
Συμφωνώ μαζί σου μέχρι ένα όριο.Σχετικά με το κλείδωμα του router έπρεπε να έχουν ανοικτό το κομμάτι με τα SIP accounts διότι εγώ και πολλοί άλλοι που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε άλλον SIP Provider για Αν.Χώρες δεν μπορούμε να το κάνουμε.Σχετικά με το Account του admin τελικά υπάρχει ακόμη ένα, για το remote management μια και η πόρτα 23 για telnet στο account που άνοιξα δεν λειτουργεί, οπότε δεν έχω αφήσει την ΤΥ απ' έξω.Για το firmware ναι όντως σε αυτήν την έκδοση γίνεται, το tutorial που είχα βρει ήταν για ποιο παλιά έκδοση.Όσο για το αν πρέπει να μας δώσουν τις ρυθμίσεις η λογική μου λέει ότι αφού σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις δικό σου εξοπλισμό υπ' ευθύνην σου δεν πρέπει (λογικά πάντα) να σου τις δώσουν για να έχεις τηλέφωνο?Στην τελική δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις απ'ολες τις μεριές του κόσμου,μόνο εντός δικτύου τους.Αυτά τα ολίγα.....

Πιστεύεις οτι υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να κάνει τις ρυθμίσεις που θέλει η εταιρία;Συγκεκριμένα για τα Pirelli υπάρχει ειδική πλατφόρμα που χρησιμοποιούν(τουλάχιστον στην On,λογικά και στην cyta)οπού κάνεις οτιδήποτε ρύθμιση θέλεις.Από admin κωδικούς να αλλάξεις,firmware update και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.Kαλό είναι να μην παραπληροφορούμε, εαν δεν γνωρίζουμε ακριβώς τι συμβαίνει και πως συμβαίνει.Ειδικά αυτά που γράφεις στο πρώτο σου μήνυμα είναι λάθος.
Απο την στιγμή που γράφεις οτι δεν θέλεις να μπαίνει ο καθένας στο router(λες και δεν έχουν άλλη δουλειά),σημαίνει οτι δεν έχεις εμπιστοσύνη στα άτομα που δουλεύουν εκεί.Τα άτομα που αύριο-μεθαύριο θα σου επιλύσουν κάποιο τεχνικό σου πρόβλημα.Εαν δεν τους έχεις εμπιστοσύνη,δεν υπάρχει και λόγος να είσαι σε αυτή την εταιρία.Πιστεύω οτι η ΤΥ παίζει μεγάλο ρόλο σε μια εταιρία.Σίγουρα θα μπορούσε η εταιρία που είσαι να έχει λίγο πιο ελαστική πολιτική.Θα μπορούσε να δίνει δικαιώματα admin σε κάποιον που θα το ζητήσει για να κάνει κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις που θέλει,αλλά με δική του ευθύνη απο εκεί και πέρα.
Μην ξεχνάμε οτι οι εταιρίες αυτές απευθύνονται κυρίως σε άτομα που δεν έχουν και τις τρελές γνώσεις(το μεγαλύτερο ποσοστό δηλαδή).

morris13
06-03-09, 01:08
Παιδια τα πραματα ειναι απλα οι κωδικοι admin του καθε ISP ειναι για δικια του χρηση ετσι ωστε να κανει remote management στο ρουτερ του πελατη για να φτιαξει καποιο προβλημα που εχει δημιουργηθει και επιλυετε μεσο αυτου του τροπου αν ηταν να ειχε ολα ρουτερ ανοιχτα ο καθενας θα εμπαινε και θα εκανε το μακρη του και το κοντο του, οκ καποιοι εχουν γνωσεις και ξερουν τη κανουν αλλα οι περισσοτεροι δεν ξερουν και τα χαλανε ολα ειναι για το 85 με 90% των συνδρομητων μη νομιζετε οτι εχουν ολοι πολλες γνωσεις και επισης επειδη καποιος ξυπνησε μια μερα και ειπε να βαλει ενα δικο του ρουτερ δεν παει να πει οτι και η εταιρεια θα κατσει να του δωσει ρυθμισεις οι οποιες ειναι καπως προχωρημενες διοτι αν ηταν ετσι θα τις εδινε μαζι με τις οδηγιες εγκαταστασης που δινει και οι περισσοτεροι θα εκαναν οτι ναναι και θα φωναζανε και δεν θα φταινε και τα παιδια στην ΤΥ κιολας.Οι εταιριες απευθυνονται ποιο πολλη στο μεσο χρηστη με απλα πραματα και οχι προχωρημενα αμα ειναι ετσι μπορουν ολοι να βγαλουν πακετα με ανοιχτα μοντεμ και να δινονται διαφορες ρυθμισεις προχωρημενες για αυτους που ξερουν οτι εχουν γνωσεις πληροφορικης και τηλεποικοινωνιων για να κανουν αυτο που θελουν

DSLaManiaC
06-03-09, 10:39
Που φυσικά ο μέσος χρήστης θα καλέσει στην εταιρία κ θα ζητήσει κωδικό admin...

Δε πάμε καλά..

jack1987
06-03-09, 18:10
Που φυσικά ο μέσος χρήστης θα καλέσει στην εταιρία κ θα ζητήσει κωδικό admin...

Δε πάμε καλά..

Εσύ τι προτείνεις δηλαδή;

DSLaManiaC
06-03-09, 18:53
Εσύ τι προτείνεις δηλαδή;

Εγώ προτρέπω και τους άλλους που θέλουν όπως και τον εαυτό μου σε ψάξιμο και σκάλισμα μέχρι τελικής πτώσης (όταν δε προκαλούμε μόνιμες βλάβες σε εξοπλισμό που δε μας ανήκει φυσικά).

Όσοι ΔΕΝ θέλουν ας μην ασχοληθούν.

jack1987
06-03-09, 22:11
Εγώ προτρέπω και τους άλλους που θέλουν όπως και τον εαυτό μου σε ψάξιμο και σκάλισμα μέχρι τελικής πτώσης (όταν δε προκαλούμε μόνιμες βλάβες σε εξοπλισμό που δε μας ανήκει φυσικά).

Όσοι ΔΕΝ θέλουν ας μην ασχοληθούν.

Το τι κάνει ο καθένας είναι δικαίωμα του.Εγώ απάντησα στο φίλο που άνοιξε το θέμα γιατί ανέφερε κάποια πράγματα χωρίς να τα γνωρίζει ακριβώς.Το αν εσύ και ο καθένας θέλει να σκαλίζει μέχρι τελικής πτώσης την οποιαδήποτε συσκευή δεν στο απαγορεύει κανείς.Το να δοθούν όμως κωδικοί σε ένα forum για μια συσκευή που για τον α,β λόγο είναι κλειδωμένη απο μια εταιρία το θεωρώ λάθος.Γιατί θα μπορούσα και εγώ εύκολα να δώσω κωδικούς ή να βοηθήσω στο σκάλισμα γιατί την πλατφόρμα που χρησιμοποιούν για τα pirelli την γνωρίζω.Που να βοηθήσω όμως;Σε ένα forum που μπορεί να μπαίνουν άτομα που έχουν γνώσεις,αλλά υπάρχουν και πάρα πολλά που δεν έχουν και απλά ανακυκλώνουν αυτά που διαβάζουν εδώ;Αν παράδειγμα μου έδινες κάποιες πληροφορίες εσύ για να κάνω κάποια ρύθμιση,είσαι σίγουρος οτι εαν έκανα κάποιο λάθος θα ζητούσα βοήθεια απο σένα και όχι απο την εταιρία;Πως θα σου φαινόταν να καλεί κάποιος στην εταιρία και να ζητάει βοήθεια,γιατί έκανε λάθος τις ρυθμίσεις που του έδωσε ο x,y απο το adslgr;Μιλάω για ρυθμίσεις που είναι κλειδωμένες απο την εταιρία.Μπορεί να με βρίσκει και εμένα αντίθετο η πολιτική κάποιων εταιριών.Θα μπορούσαν να είναι πιο ελαστικές.Απο εκεί και πέρα όσοι σκαλίζουν καλό είναι να είναι πιο προσεκτικοί και να μην δίνουν λάθος πληροφορίες.

ownagE_
07-03-09, 16:22
Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον φίλο που άνοιξε το topic.
Όντως δουλεύει το login που μου έστειλε και μάλιστα το γύρισα σε G.DMT -> fastpath -> -20ms παντού.

:respekt:

Cyta 2048/512 στο σπίτι των γονιών μου.. :p

Steliosg
12-03-09, 01:57
Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον φίλο που άνοιξε το topic.
Όντως δουλεύει το login που μου έστειλε και μάλιστα το γύρισα σε G.DMT -> fastpath -> -20ms παντού.

:respekt:

Cyta 2048/512 στο σπίτι των γονιών μου.. :p



To Fastpath πως το επιλέγουμε σε πιο menu μπορούμε να το βρούμε....? Ήδη άλλαξα σε G.DMT άλλα το Fastpath ? :whistle:

ownagE_
12-03-09, 03:30
To Fastpath πως το επιλέγουμε σε πιο menu μπορούμε να το βρούμε....? Ήδη άλλαξα σε G.DMT άλλα το Fastpath ? :whistle:

Σ'εμένα (αλλά και σε άλλους χρήστες απ'ότι έχω δει) όταν κλειδώνεις σε ADSL2+ είσαι σε Interleave ενώ με G.DMT είναι fastpath.
Σ'εσένα δεν άλλαξε? :hmm:

LaviManiA
12-03-09, 14:19
Σ'εμένα (αλλά και σε άλλους χρήστες απ'ότι έχω δει) όταν κλειδώνεις σε ADSL2+ είσαι σε Interleave ενώ με G.DMT είναι fastpath.
Σ'εσένα δεν άλλαξε? :hmm:

Ναι αλλα πως γινεται αυτη η αλλαγη.

gkostass
12-03-09, 14:21
Στο PIRELLI ρούτερ όταν το αλλάζεις σε G.DMT γράφει intervale path δέν γνωρίζω τον λόγο,απλά είδα πώς βελτιώθηκε πολύ το ping μου στο google και το Noise Margin στο downstream καθώς και το Attenuation μου στο downstream.Από 67ms τώρα είναι 32 μόνο!

ownagE_
12-03-09, 15:31
Ναι αλλα πως γινεται αυτη η αλλαγη.

Πρέπει να κάνεις login στο router με το admin account για να αλλάξεις το modulation.
Αν ενδιαφέρεσαι για το admin account στείλε μου PM (thanks to SaFiS :respekt:).

satfoxy
13-03-09, 10:12
Μπραβο στον φιλο που με τις γνωσεις του, την ικανοτητα του,την τολμη του,ανοιξε το pirelli.
Και εχει και το κουραγιο και το λεει δημοσια.Μπορεσε και το εκανε.Οποιος δεν μπορει λεει οτι δεν ειναι σωστο ειναι παρανομο,κλπ κλπ.Προσωπικα, αν καποιος βγει και πει οτι εχω τις ρυθμισεις για το speedtouch
θα μου αρεσε να τις εχω, αλλα αφου τα πραματα λειτουργουν τοσο καλα δεν νομιζω να το πειραζα.

dzadelis
13-03-09, 12:15
Σ'εμένα (αλλά και σε άλλους χρήστες απ'ότι έχω δει) όταν κλειδώνεις σε ADSL2+ είσαι σε Interleave ενώ με G.DMT είναι fastpath.
...

Το δοκίμασα κι εγώ στο δικό μου Pirelli. Όντως όταν αλλάξεις τις default παραμέτρους του ADSL από "Automatic" σε "G.992.1", τότε λειτουργεί σε fastpath. Ωστόσο εμένα σε modulation "G.DMT" φαίνεται πως ρίχνει τη τιμή θορύβου από τα 24dB στο 21dB. Δεν έκανα περαιτέρω έλεγχο στα pings και τελικά επανέφερα τις αρχικές ρυθμίσεις. Άλλωστε είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τις επιδόσεις της σύνδεσής μου στο internet ως έχουν.
Για μένα το σημαντικό είναι ότι μπόρεσα να κάνω "Backup Router Configuration", ούτως ώστε να επαναφέρω αμέσως τις ρυθμίσεις της σύνδεσής μου - πρωτίστως της VoIP τηλεφωνίας - όποτε παραστεί ανάγκη.
:oneup:

Bayern7
18-03-09, 21:00
Που βλέπουμε στο pirelli πόση ώρα ontime έχει ;;

fourdim
30-03-09, 13:02
Ψάχνοντας να κόψω ένα "φύσημα" που ακουγόταν ενώ περίμενα να απαντήσει το τηλέφωνο που είχα καλέσει βρήκα ότι αυτό γίνεται απενεργοποιώντας την επιλογή CNG (Comfort Noise Generation) στο υπομενού Voip-Port Advanced Setting (πρέπει να κάνεις log in σαν administrator).Απ' ότι κατάλαβα αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη παράγει αυτό το φύσημα όταν δεν ακούγεται καμία ομιλία που σε μερικούς μπορεί να είναι ενοχλητικό. Παρατήρησα ακόμη ότι η ίδια επιλογή δεν είναι "τσεκαρισμένη" σε όσουν έχουν firmware Φεβρουαρίου και μετά.Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος ή γνωρίζει περισσότερα ας μας πει τη γνώμη του.Ευχαριστώ...

Bayern7
30-03-09, 19:49
Και μένα τσεκαρισμένη είναι αυτή η επιλογή. Αλλά δεν έχω παρατηρήσει κανένα φύσημα το τηλέφωνο... Δεν μιλάω και πολύ...

Η επιλογή system>remote management είναι ενεργοποιημένη κανονικά. Γιατί κάτι πείραζα και δεν θυμάμαι πως "πρέπει" να είναι.

fourdim
30-03-09, 22:14
Το φύσημα που ακούγεται σε άλλους είναι έντονο και σε άλλους ανεπαίσθητο.Παρόλα αυτά το έχω ελέγξει και σε φίλους ότι αν ξετσεκάρεις το CNG εξαφανίζεται αυτός ο θόρυβος. Εξυπακούεται ότι όποιος δεν αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα δεν χρειάζεται να κάνει τίποτε.

gkostass
30-03-09, 23:29
Το φύσημα που ακούγεται σε άλλους είναι έντονο και σε άλλους ανεπαίσθητο.Παρόλα αυτά το έχω ελέγξει και σε φίλους ότι αν ξετσεκάρεις το CNG εξαφανίζεται αυτός ο θόρυβος. Εξυπακούεται ότι όποιος δεν αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα δεν χρειάζεται να κάνει τίποτε.

Το ξετσεκάρισα κι εγώ και άκουσα πως πλέον δεν υπάρχει κανένα φύσιμα!
Μπράβο στον φίλο που το βρήκε!

Bayern7
30-03-09, 23:42
Το φύσημα που ακούγεται σε άλλους είναι έντονο και σε άλλους ανεπαίσθητο.Παρόλα αυτά το έχω ελέγξει και σε φίλους ότι αν ξετσεκάρεις το CNG εξαφανίζεται αυτός ο θόρυβος. Εξυπακούεται ότι όποιος δεν αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα δεν χρειάζεται να κάνει τίποτε.

Ποιος ο λόγος ύπαρξης αυτής της επιλογής;:hmm:

Έτσι είναι και σε εσάς; Δεν θυμάμαι τι άλλο πείραξα. :p

gkostass
31-03-09, 01:10
Ποιος ο λόγος ύπαρξης αυτής της επιλογής;:hmm:

Έτσι είναι και σε εσάς; Δεν θυμάμαι τι άλλο πείραξα. :p

Έτσι είναι και σε μένα,πάντως παρατήρησα πώς εδώ και ένα μήνα περίπου υπάρχει φύσιμα στην γραμμή που δεν υπήρχε στην αρχή...
Ο λόγος ύπαρξης της επιλογής δεν τον γνωρίζω...
Υπάρχει βελτίωση τώρα αφού το ξετσεκάρισα αλλά δεν εχει φύγει τελείως το φύσιμα στην γραμμή μου:mad:

noname85
31-03-09, 13:35
στην κανονικη τελεφωνια η στο voip???

dzadelis
31-03-09, 17:58
Έκανα κι εγώ τη συγκεκριμένη ρύθμιση, διότι όταν καλώ από τη δεύτερή μου σύνδεση - η οποία λειτουργεί πάνω σε Pirelli - ακούγεται ορισμένες φορές ένα φύσημα που όμως εξαφανίζεται αμέσως μόλις απαντήσουν. Θα το παρακολουθήσω λίγο για να δω αν έχει πλέον διορθωθεί και θα σας ενημερώσω άμεσα.
:hmm:

Bayern7
31-03-09, 20:28
στην κανονικη τελεφωνια η στο voip???

Δεν έχει "κανονική" η cyta...:down:

dzadelis
31-03-09, 21:03
Δεν έχει "κανονική" η cyta...:down:

Φίλε Bayern7, εμένα προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου η VoIP τηλεφωνία της Cyta. Την βρίσκω ποιοτικά ανώτερη από την POTS.
;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.