PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνο+Ιντερνετ=No Ιντερνετ



storm_xak
02-03-09, 19:46
Εδω και 4 μερες βρε παιδια απο κει που ειχα καμπανα συγχρονισμο στα 8091kbps download και 381Κbps upload με SNR 19,1-19,4 με attenuation στο 33 και ποτε δεν ειχα αποσυνδεσεις ξαφνικα αρχισαν οι αποσυνδεσεις,πηγε το SNR στα 3-9,το attenuation στα 38-39 και συνχρονιζα καπου στα 6000-7000 και 100-250...τωρα το παραξενο ειναι οτι δεν πειραξα τιποτα στην συνδεσμολογια αλλα καθε φορα που σηκωνω το τηλεφωνο και μετα το κλεινω...πεφτει και το ιντερνετ(οχι οτι δεν αποσυνδεεται και μονο του αλλα οταν σηκωνω το τηλεφωνο και μετα το κλεινω στανταρ αποσυνδεεται),επισης εχω θορυβο πολυ στο τηλεφωνο απο εκει που ειχα πεντακαθαρο ηχο...ετσι λοιπον χτες δηλωσα βλαβη στο 121 και βλεπω μετα απο καμια ωριτσα να συνδεεται στα 4000kbps kai 250kbps με λιγο καλυτερο SNR 9-11 αλλα με τα ιδια προβληματα...δηλαδη οταν σηκωνω το τηλεφωνο πεφτει το ιντερνετ,εχει θορυβο κτλπ...αυτο που μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση ειναι οτι το SNR στο upload einai 2-6 :O και σκεφτομαι μηπως φταινε τα φιλτρακια και το σπλιτερ αλλα δν ξερω πως να το ελενξω...το πακετο ειναι φοιτητικο στα 8mbps και βρισκομαι στην σινδο και ημουν ως τωρα ο μονος στην οικοδομη με οτε αλλα τωρα βαλανε 2 ατομα ακομα...λετε να φταιει αυτο???

kalicatzaros
02-03-09, 19:48
Με βραχυκύκλωμα μοιάζει. Ξαναδήλωσε βλάβη και περίμενε να ελέγξουν την γραμμή σου.

storm_xak
03-03-09, 01:43
Λες δηλαδη να μην φταιω εγω?Ουφ ευτυχως...αν και συνεχιζω να αγχωνομαι γιατι την μια στιγμη εχω την αλλη οχι...και νομιζω οτι με πηγαν στα 4mbps απο 8 mbps...αν γινεται αυτο...

XPHSTOS29
03-03-09, 02:01
1. Αφαιρεσαι οποιαδηποτε τηλεφωνικη συσκευη απο την γραμμη σου και δες με τι ταχυτητα συνδεεσαι.
2. Αποσυνδεσε το μοντεμ και δες αν εχεις θορυβο στο τηλεφωνο σου (γιατι με το μοντεμ συνδεμενο πιθανων να εχεις) .
Αν και στα 2 τεστ ολα ειναι ενταξη αλλαξε φιλτρα/σπλιτερ αν δεν αλλαξει η ταχυτητα συνχρονισμου στο μοντεμ πιθανων να εχεις θορυβο στην γραμμη (που μπορει και να γινει αντιληπτος με το 2 τεστ)

Ενα απιθανο σεναριο που περναει απο το μυαλο μου αλλα τιποτα δεν ειναι απιθανο ειναι ... καποιος εξυπνος να εβαλε pcm πανω στην γραμμη σου .

emeliss
03-03-09, 12:09
Ενα απιθανο σεναριο που περναει απο το μυαλο μου αλλα τιποτα δεν ειναι απιθανο ειναι ... καποιος εξυπνος να εβαλε pcm πανω στην γραμμη σου
Δεν γίνεται. Είναι αδύνατο.

Μπορεί να φταίει και η τηλεφωνική συσκευή, αν και συνήθης ύποπτος είναι τα φιλτράκια.

tugito
03-03-09, 13:17
Σε βάλανε σε 4άρι προφιλ για λόγους σταθερότητας. Παντως το θέμα με το snr σου στο up δηλώνει μαλλον βραχυκύκλωμα. Δωστο βλάβη στο 121.

storm_xak
03-03-09, 14:26
Για δειτε αυτο που βρηκα και πειτε μου σας παρακαλω τι ειναι το pcm... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=41156

Παρεπιπτωντος πηρα τηλεφωνο στο 121 για να δω τι γινεται και το παιδι μου εδωσε το τηλεφωνο των συνεργειων των διαβατων αλλα κανεις δεν το σηκωσε:down::down::down:
Υ.Γ:Τα επαιξε το παιδι απο το 121...μου λεει νομιζω οτι εχεις αρκετο θορυβο στην γραμμη σου:rofl::rofl::rofl: θα το ξαναδηλωσω γιατι με τετοιο θορυβο ουτε εγω δεν σε ακουω:rofl::rofl::rofl:

emeliss
03-03-09, 14:57
Πέταξε κάποιος μια πέτρα και σκύβεις για να την φας στο κεφάλι. Ξέχνα το pcm!

Τα συνεργεία τέτοια ώρα είναι στον δρόμο!

Ο Χρήστος σου έδωσε μερικές καλές συμβουλές. Έκανες κάτι από όλα αυτά;

storm_xak
03-03-09, 15:29
Ναι βρε,τα εκανα αλλα τα ιδια μεχρι και πριν απο λιγα δευτερολεπτα:worthy:αρχισα να εχω καλα SNR 15-20 αλλα και τα δυο(upload-download)ασταθη,συνεχως ανεβοκατεβαινουν...αλλα ο θορυβος-θορυβος(αν και μπορω να πω μειωθηκε αισθητα καθως μπορω και ακουω το μπιπ-μπιπ του τηλεφωνου)...αλλα δυστυχως ακομα ειμαι στα 4096kbps kai 249kbps απο τα 8mbps...αλλα ας κανουν αυτα και μετα βλεπουμε αν γινεται ξανα 8...ελπιζω στο καλυτερο...αν και ακομα δεν απαντησαν τα συνεργεια(χαιρομαι που ειναι στον δρομο και κανουν την δουλεια τους αλλα ενας υπευθυνος βρε παιδια να τα συντονιζει απ το γραφειο δν υπαρχει:sorry: γιατι εχω αγωνια:p )

emeliss
03-03-09, 15:33
Έχεις θόρυβο στο ακουστικό χωρίς το ρούτερ πάνω στην γραμμή;

noname85
03-03-09, 15:55
δεν υπαρχει πια altecnet.φτιαξε μια το προφιλ σου!

XPHSTOS29
03-03-09, 15:58
Αλλαξε μεταξυ τους τα καλωδια που βαζεις απο την μπριζα στο τηλεφωνο και στο ρουτερ.
Κοιταξε την μπριζα του τηλεφωνου σου μηπως εχει ξελασκαρει κανενα καλωδιο.

storm_xak
03-03-09, 21:51
Ναι εχει πολυ θορυβο το ακουστικο χωρις το ρουτερ στην γραμμη...και τι εννοεις να αλλαξω τα καλωδια?
Νομιζα το μεσημερι οτι φτιαχτηκαν αλλα ξανα τα ιδια...SNR download 8-11(τελειως ασταθη) και SNR upload 4-7(αυτο και αν ειναι ασταθη)...ανοιξα την πριζα και το μονο που παρατηρησα ειναι ενα καλωδιακi λιγο φαγωμενο απο ξυσιμο στον τοιχο(μαλλον εγινε οταν ο τεχνικος του ΟΤΕ το περασε) κατα τα αλλα τα καλωδιακια ειναι γερα στην θεση τους...

Edit:Αλλαξα τα καλωδια αλλα τιποτα...και επανηλθε το οταν σηκωνω τηλεφωνο πεφτει internet....τι παιζει δηλαδη βρε παιδια...το φτιαχνουν το μεσημερι ωστε να μην τους πρηζουμε και το χαλανε μετα?Και ως τωρα δεν μιλησα με καποιον που ξερει τι γινεται...ολοι απο τον Αννα στον Καιαφα και κανεις δεν ξερει τιποτα...Το μονο που μπορω να κανω ειναι να περιμενω...

emeliss
03-03-09, 22:12
Υπομονή τότε να έρθει ο τεχνικός.

storm_xak
04-03-09, 13:09
Παιδια ελεος...To internet χαλια...με το ζορι μπηκα και εγραψα αυτο το μηνυμα αλλα το καλυτερο ειναι οτι τηλεφωνο δεν εχω...τπτ...ουτε τουτ τουτ δεν κανει...απο το σπλιτερ με το φιλτρακι κανει μονο θορυβο...απευθειας απο την πριζα ειναι νεκρο...ελεος δηλαδη...ουτε τηλεφωνο να τους τα ψαλλω ενα χερακι δεν μπορω...απο το κακο στο χειροτερο...:rtfm::twisted::twisted::(

kalicatzaros
04-03-09, 13:29
Βραχυκύκλωμα είναι. Υπομονή μέχρι να δει κάποιος την γραμμή σου. Καλό κουράγιο :)

storm_xak
04-03-09, 18:18
Λοιπον επειδη δεν μπορουσα να βρω το συνεργειο(συνεχεια τηλεφωνω...και απο κινητο αλλα κανεις δεν το σηκωνει) ετσι λοιπον μιλησα με το 121 και μου ειπαν οτι το συνεργειο ξερει για το θορυβο και κανει πειραματα για το που θα συγχρονισει καλυτερα η γραμμη του τηλεφωνου και του ADSL...ελεος τι πειραματα βρε?Το ξερουν?(και τι περιμενουν?γιατι δεν το φτιαχνουν?)Το 121 μου ειπε οτι ειναι αρκετα μεγαλο προβλημα!!!!(τι?δεν μου ειπαν)...εντωμεταξυ ο θορυβος του θορυβου ο θορυβος...το τηλεφωνο...το ιντερνετ συγχρονιζει για κανα 20λεπτο πριν πεσει ξανα αλλα κλασικα πεφτει με το που ανοιγω το τηλεφωνο...)Ελεος...τωρα βρηκαν που ειναι περιοδος δηλωσεων μαθηματων...ελεος...:(

hel
04-03-09, 22:06
Μάλλον άλλη μία βλάβη σε ΚΑΦΑΟ.

storm_xak
05-03-09, 13:26
Επισημως γνωρισα και τον πιο αγενη ανθρωπο του κοσμου(τεχνικος του ΟΤΕ διαβατων)...με το καλημερα που ειπα,τι θες ειπε...εχει θορυβο η γραμμη του τηλεφωνου και του ιντερνετ,και γιατι δηλωσες βλαβη ιντερνετ μου λεει(εντωμεταξυ εγω στο 121 δηλωσα βλαβη τηλεφωνου+ιντερνετ)...μα του λεω δηλωσα ΚΑΙ βλαβη τηλεφωνου μαζι στο 121...ποιο ειναι ρε το 121,μαζι μου μιλας τωρα μου λεει...να μην τα πολυλογω,χωρις να το καταλαβω μου ακυρωσε την βλαβη,μου ειπε ψυχρα ξαναδηλωσε την τωρα για τηλεφωνο και μου το εκλεισε πριν πω μα μου μανταλακια...κτλπ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ για τον τεχνικο του ΟΤΕ που το επαιξε μαγκας γιατι απλα...μπορει...
Υ.Γ:Ασχετο αλλα τα προβληματα οχι μονο υπαρχουν αλλα χειροτερευουν...
Υ.Γ.2:Δεν θελω να γινω κακος αλλα τα προβληματα αρχισαν οταν ο απο πανω μου εβαλε Ιντερνετ(Νομιζω...)
Υ.Γ.3:Γινεται να κοψω το τηλεφωνο(δηλαδη και τα παγια) και να εχω μονο το ιντερνετ(και το παγιο του(15€)?

DSLaManiaC
05-03-09, 13:28
Να του κάνεις αναφορά.

Έχεις κρατήσει το όνομα του?

Και όχι δε γίνεται να κρατήσεις μόνο το DSL.

storm_xak
05-03-09, 13:37
Ποια αναφορα βρε,ουτε καλημερα δεν προλαβα να του πω(ουτε συζητηση να πει αυτος...) Σιγα μην μου ελεγε και το ονομα του...
Υ.Γ: Κριμα,αν και θα θελα να δω αν εκοβα το τηλεφωνο(που δεν εχω συμβολαιο) πως θα κρατουσαν το ιντερνετ(που εχω 12συμβολαιο...Διοδος)...Λογικα θα επρεπε να παρειχαν ιντερνετ γιατι δεν λεει πουθενα οτι πρεπει να εχεις τηλεφωνο...αρα αν δεν μπορουσαν θα εσπαγε το συμβολαιο απ την πλευρα τους...Αλλα αυτα ειναι αμα εχεις ορεξη και εισαι δικηγορος να αρχισεις τις μηνυσεις να βαλουν μυαλο...

maik
05-03-09, 19:56
Τις βλαβες τηλεφωνιας και τις βλαβες ADSL τις βλεπουν διαφορετικα συνεργεια.
Αλλη δουλεια, μεθοδολογια για το ενα , αλλη για το αλλο.
Επειδη καποιοι εχουν σαν προτεραιοτητα το internet, συνηθως φοιτητες, δηλωνουν βλαβη adsl ενω εχει προβλημα η τηλεφωνια.
Οπως καταλαβαινω απο τα γραφομενα σου εχεις προβλημα τηλεφωνιας.

storm_xak
06-03-09, 13:51
Τελικα σημερα διορθωθηκε το ιντερνετ και το τηλεφωνο(επιτελους)...αλλα(οχι που δεν θα υπηρχε αλλα) η γραμμη του ιντερνετ συγχρονιζει στα 4mpbs kai 249kbps...ενω εγω εχω 8mbps και 384kbps...εν τω μεταξυ στο ρουτερ μου δειχνει οτι μπορει να συγχρονισει μεχρι και 12 - 1 ...ετσι λοιπον πηρα τηλεφωνο στο 121 και μου λενε η γραμμη φαινεται 8αρα δεν φαινεται να την αλλαξε κανεις,περιμενε μεχρι το βραδακι ή αυριο και θα το δουμε...εσεις τι λετε?

emeliss
06-03-09, 17:11
Μπορεί να άλλαξε το προφίλ. Θα πρέπει να το δει τεχνικός, το 121 βλέπει τι λένε τα χαρτιά, όχι την πράξη.

storm_xak
07-03-09, 00:15
Ολα ΟΚ:):):oneup::oneup::respekt::respekt: Με πηρε ενας τεχνικος απο το 121 και μου το αλλαξε αμεσως...δεν ηξερε πως αλλαξε εξ αρχης αλλα σημασια εχει οτι το αλλαξε...:lock::lock::lock::lock:

DSLaManiaC
07-03-09, 13:47
Τόσο απλά..

Το θέμα είναι να πέσεις στον κατάλληλο άνθρωπο..

storm_xak
08-03-09, 05:12
:):):) :lock:

agrelaphon
08-03-09, 09:00
Τις βλαβες τηλεφωνιας και τις βλαβες ADSL τις βλεπουν διαφορετικα συνεργεια.
Αλλη δουλεια, μεθοδολογια για το ενα , αλλη για το αλλο.
Επειδη καποιοι εχουν σαν προτεραιοτητα το internet, συνηθως φοιτητες, δηλωνουν βλαβη adsl ενω εχει προβλημα η τηλεφωνια.
Οπως καταλαβαινω απο τα γραφομενα σου εχεις προβλημα τηλεφωνιας.
Έ, όχι και άλλη δουλειά (ας μην επεκταθώ τώρα... )

@ ADSLgr.com All rights reserved.