PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάθε πότε βάζουν πόρτες (Ηλιούπολη)



deathlok
02-03-09, 23:40
Έχω κολλήσει εδώ και ενάμιση μήνα και τους περιμένω να βάλουν πόρτες....στην Ηλιούπολη Ατιικής (λες και είμαστε κανένα ξεχασμένο χωριουδάκι που αν βάλουν πόρτες θα τους μείνουν κενές)

Η ερώτηση είναι απλή ξέρει κανείς πόσο περίπου μπορεί να τους πάρει η όλη διαδικασία;

Μήπως ξέρει και κανείς ποια εταιρία πλην του οτε έχει αυτή την στιγμή στην Ηλιούπολη πόρτες; (η hol πάντως δεν είχε - έχει γιατί περίμενα και σε αυτούς δύο μήνες τσάμπα)

Lagman
03-03-09, 05:07
στο ΑΚ Ηλιούπολης είσαι ; και στο παρελθόν υπήρχε πρόβλημα με τις πόρτες .

Για ποιο λόγο θες να βάλεις FORTHnet και για ποιο λόγο θέλεις να φύγεις από την ON telecoms ;

deathlok
03-03-09, 18:34
είναι για νέα γραμμή σε γκαρσονιέρα (την on δεν την κόβω από το πατρικό μου)

Δεν θέλω forthent ντε και καλά. Θέλω μόνο internet φθηνό. Ξεκίνισα με hol όπου περίμενα 2 μήνες και λέω αυτοί δεν θα βάλουν ποτέ πόρτες ας πάω forthnet (που ρώτησα εδώ μέσα και μου είπαν ναι έχει μην φοβάσαι....τελικά αν δεν ξέρεις καλύτερα να μασάς) και τώρα περιμένω στην forthnet. :(

ΕΛΕΟΣ μόλις πήρα τηλέφωνο και μου λένε φταίει ο ΟΤΕ απορρίπτει τα αιτήματα μας. Αιτήματα για τι πράγμα της λέω αφού μιλάμε για νέα γραμμή δεν θέλω αλλαγή μεταφορά κάτι, εσείς απλά ζητάτε νέα γραμμή και ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να σας πει πότε θα την έχετε...... Α δεν ξέρω τι αίτημα κάνουμε αυτά είναι τεχνικής φύσης.

nnn
03-03-09, 18:57
Νέα γραμμή προυποθέτει νέο βρόχο, το πιθανότερο είναι να υπάρχει έλλειμα ζευγών και να μην υπάρχει διαθέσιμο κάποιο ελεύθερο για να σου φέρουν.

deathlok
03-03-09, 19:11
nnn για να το καταλάβω στα σίγουρα και να μην κάνω βιαστικές κινήσεις...το πρόβλημα αυτό είναι όντως του ΟΤΕ και σε όποια εταιρία και να πάω ακόμα και στον ίδιον θα έχω το πρόβλημα-καθυστέρηση αυτή;

voithostyrempora2
03-03-09, 19:21
Εχει σταλεί η αίτησή σου στον ΟΤΕ? τουλάχιστον παλαιότερα , η πρακτική της 4νετ ήταν να στελνει τις αιτήσεις στον ΟΤΕ μετά τη δέσμευση πόρτας στο DSLAM της .Οπότε εάν έχει σταλεί και πρόκειται για ανενεργό βρόχο , τότε κατά πάσα βεβαιότητα υπάρχει 'έλλειψη κύριου ή ακραίου δικτύου' (aka no ζεύγη/βρόχοι no party :sorry:) .

nnn
03-03-09, 20:07
Ότι γράφει ο tyremporas από πάνω, στην περίπτωση σου ίσως επαναλαμβάνω ίσως, ενεργοποιηθείς σε Connx πιο γρήγορα.

Lagman
03-03-09, 22:41
βάλε connx , φίλος εργάζεται στην wind Και πάει να βάλει tellas 2 μήνες περίμενε, του λέω βάλε connx να δεις για πότε θα ενεργοποιηθεί ... λιγότερο από εβδομάδα πήρε , 2-3 μέρες αν θυμάμαι καλά.

το video αυτό το έχεις δει deathlok http://www.youtube.com/watch?v=ZeU6Ulg5Ca8

deathlok
03-03-09, 22:47
Δεν την βιαζόμουν την γραμμή αλλά μία με την hol μία με την forthnet έχουν περάσει περίπου 4 μήνες, οπότε είμαι διατεθειμένος ακόμα και το χαράτσι του ΟΤΕ να πληρώσω αν είναι να ενεργοποιηθώ άμεσα...για αυτό ρωτάω αν ο καλός μας ο ΟΤΕ μπορεί να βρει την λύση αν πάω στην αγκαλιά του :P:P

voithostyrempora2
03-03-09, 23:56
Γι'αυτό και μεις ρωτάμε εάν σου βγάζει ότι έχει σταλεί η αίτηση στον ΟΤΕ , ώστε να σου πούμε με λιγότερη αβεβαιότητα τί συμβαίνει (λογικά) :p.

deathlok
03-03-09, 23:59
από το online σύστημα τους η κατάσταση είναι η εξής

19/01/2009 12:36 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

Στο τηλέφωνο όμως μου είπαν πως έστειλαν στον ΟΤΕ αίτημα και έχει απόρριψη

plex27
04-03-09, 01:35
Επειδη δουλευω στον ΟΤΕ και βλεπω το συστημα του, και επειδη ξερω τη διαδικασια, επειδη και εγω εβαλα 4νετ (περιμενα 2,5 μηνες) η διαδικασια ειναι η εξης ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΑΡΙΘΜΟ ΣΤΟΝ ΟΤΕ: η 4νετ στελνει την αιτηση σου στον ΟΤΕ, ο οποιος απανταει σχεδον αυθημερον για το ποτε θα σε "αφησει" απο το δικτυο του. Συνηθως παιρνει περιπου 10-14 μερες. Μετα η 4νετ στελνει το συνεργειο της για να σου κατασκευασει τη γραμμη, και συνηθως 3-5 μερες μετα σε ενεργοποιουν.

Επειδη εχει κανει ενας φιλος μου αιτηση στη 4νετ σε κοντινη ημερομηνια με τη δικια σου, του λενε συνεχως οτι περιμενουν τον ΟΤΕ, ομως επειδη εγω εχω προσβαση, δεν την εχουν στειλει καν σε εμας, γιατι ξερουν οτι με το που τη στειλουν, ο ΟΤΕ θα τον αποδεσμευσει μεσα σε κανα 10ημερο, οποτε θα μεινει χωρις τηλεφωνο.

Το προβλημα ειναι απλο: δεν εχουν ζευγη ή κυκλωματα και σας κοροιδευουν οτι απορριπτεται η αιτηση απο τον ΟΤΕ.

hel
04-03-09, 09:05
To θέμα είναι αν
1 Δεν έχουν παραγγείλει έγκαιρα τα νέα ζεύγη ή
2 Ο ΟΤΕ δεν τους τα δίνει (όπως έχει γίνει στο παρελθόν και έπεσαν τα πρόστιμα)

michpan
05-03-09, 02:01
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα σε απογοητεύσω. 3 και μισό μήνες έκαναν να με ενεργοποιήσουν και μου έλεγαν κι εμένα ακριβώς τις ίδιες αηδίες. Αφού τσεκαρίστηκε ότι έλεγαν ψέμματα, τους πήρα τηλέφωνο και τους ... (λογοκρισία). Τελικά μετά από ένα μήνα μ'ενεργοποίησαν. Δυστυχώς έχω ακούσει και για χειρότερες καταστάσεις από την δική μου (γείτονας περίμενε 4 μήνες και την ακύρωσε την αίτηση τελικά). Μιλάμε για dslam Ηλιούπολης πάντα..

Το κακό με την Ηλιούπολη είναι ότι εξυπηρετεί πάρα πολλές περιοχές (Αργυρούπολη, Ηλιούπολη, Ελληνικό, Γλυφάδα(!) και δεν ξέρω κι εγώ πόσους δήμους ακόμα..) και υπάρχει μεγάλο πρόβλημα..


Μιχάλης

psyxakias
05-03-09, 02:08
το video αυτό το έχεις δει deathlok http://www.youtube.com/watch?v=ZeU6Ulg5Ca8Είσαι πιο ψυχάκιας και από μένα εσύ τελικά :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Υ.Γ. Γιατί δε το έχεις υπογραφή; Ε γιατί; :p

hel
05-03-09, 08:41
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα σε απογοητεύσω. 3 και μισό μήνες έκαναν να με ενεργοποιήσουν και μου έλεγαν κι εμένα ακριβώς τις ίδιες αηδίες. Αφού τσεκαρίστηκε ότι έλεγαν ψέμματα, τους πήρα τηλέφωνο και τους ... (λογοκρισία). Τελικά μετά από ένα μήνα μ'ενεργοποίησαν. Δυστυχώς έχω ακούσει και για χειρότερες καταστάσεις από την δική μου (γείτονας περίμενε 4 μήνες και την ακύρωσε την αίτηση τελικά). Μιλάμε για dslam Ηλιούπολης πάντα..

Το κακό με την Ηλιούπολη είναι ότι εξυπηρετεί πάρα πολλές περιοχές (Αργυρούπολη, Ηλιούπολη, Ελληνικό, Γλυφάδα(!) και δεν ξέρω κι εγώ πόσους δήμους ακόμα..) και υπάρχει μεγάλο πρόβλημα..


Μιχάλης

Το έχω ξαναδιαβάσει ότι το dslam Ηλιούπολης είχε πρόβλημα για αρκετούς μήνες και οι αιτήσεις είχαν κολλήσει. Το έλεγαν και οι υπάλληλοι της Forthnet.
Και εδώ μέσα προτείναμε άλλους παρόχους, από το να περιμένει κάποιος μήνες...

theopan
05-03-09, 21:24
Είσαι πιο ψυχάκιας και από μένα εσύ τελικά :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Υ.Γ. Γιατί δε το έχεις υπογραφή; Ε γιατί; :p

Έχει μια εκπληκτική ικανότητα η φορθνετ να φανατίζει! Με τη διαφορά ότι φτιάχνει ως επί το πλέιστον φανατικού εχθρούς. Μπορεί να φαίνεται σχεδόν απίστευτο πως έκατσε κάποιος και δαπάνησε τόσο χρόνο για να φτιάξει τέτοιο βίντεο και να το ανεβάσει στο youtube, μπορώ όμως προσωπικά να καταλάβω την κίνηση, καθώς είχε καταφέρει να με κάνει και εμένα η φορθνετ παλιότερα να θέλω να αποτρέψω με κάθε μέσο οποιονδήποτε υποψήφιο συνδρομητή της με αυτά που πέρασα. Κρίμα, πολύ κρίμα...

deathlok
05-03-09, 21:49
Πάνω που είχα καταλάβει πως το πρόβλημα δεν εξαρτάται από την forthnet και παντού θα είναι το ίδιο, τώρα μου το αναιρείται; Τελικά στην περίπτωση μου όπως την περιέγραψα ποιος φταίει;

Υ.Γ. καλό το μίσος σας για forthnet αλλά γενικά οι εναλλακτικοί είναι πολύ ερασιτέχνες ακόμα σε πάρα πολλά πράγματα.

plex27
13-03-09, 18:09
φιλε ξανακοιτα λιγο τη σελιδα στη 4νετ που δειχνει για την ενεργοποιηση της γραμμης σου, γιατι για το φιλο μου που σου ελεγα του εβγαλαν μετα απο 2 μηνες αναμονης, ημερομηνια ενεργοποιησης 27.03.

deathlok
13-03-09, 20:01
το ελέγχο καθημερινά (αφού έχω ίντερνετ εδώ που μένω τώρα και δεν μου είναι κόπος να ανοίξω μία σελίδα)...δυστυχώς ακόμα κολλημένο στο "Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ " είναι :(

Trader
15-03-09, 00:55
Επειδη δουλευω στον ΟΤΕ και βλεπω το συστημα του, και επειδη ξερω τη διαδικασια, επειδη και εγω εβαλα 4νετ (περιμενα 2,5 μηνες) η διαδικασια ειναι η εξης ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΑΡΙΘΜΟ ΣΤΟΝ ΟΤΕ: η 4νετ στελνει την αιτηση σου στον ΟΤΕ, ο οποιος απανταει σχεδον αυθημερον για το ποτε θα σε "αφησει" απο το δικτυο του. Συνηθως παιρνει περιπου 10-14 μερες. Μετα η 4νετ στελνει το συνεργειο της για να σου κατασκευασει τη γραμμη, και συνηθως 3-5 μερες μετα σε ενεργοποιουν.

Επειδη εχει κανει ενας φιλος μου αιτηση στη 4νετ σε κοντινη ημερομηνια με τη δικια σου, του λενε συνεχως οτι περιμενουν τον ΟΤΕ, ομως επειδη εγω εχω προσβαση, δεν την εχουν στειλει καν σε εμας, γιατι ξερουν οτι με το που τη στειλουν, ο ΟΤΕ θα τον αποδεσμευσει μεσα σε κανα 10ημερο, οποτε θα μεινει χωρις τηλεφωνο.

Το προβλημα ειναι απλο: δεν εχουν ζευγη ή κυκλωματα και σας κοροιδευουν οτι απορριπτεται η αιτηση απο τον ΟΤΕ.

To make the long story short…
Μήπως μια που δουλεύεις στον ΟΤΕ και λογικά πρέπει να ξέρεις τα πράγματα καλύτερα από όλους εμάς που θεωρητικά γράφουμε και ανακρίβειες, μήπως μπορεί να μας εξηγήσεις πως είναι δυνατόν και οι τρείς μεγαλύτεροι πάροχοι δεν έχουν ζεύγοι στην Ηλιούπολη ; Λες να μην θέλουν να γράψουν άλλους πελάτες ; Λοιπόν για να μην το κουράζουμε το πρόβλημα με την Ηλιούπολη είναι ότι όλοι οι πάροχοι έχουν γεμίσει και έχουν ζητήσει από τον ΟΤΕ επαύξηση χώρου για να βάλουν και άλλα DSLAMs. Περιμένουν από τον ΟΤΕ να παραδώσει τον χώρο και αφού ο χώρος παραδοθεί θα πρέπει ο πρώτος πάροχος που έκανε το αίτημα της επαύξησης (στη συγκεκριμένη περίπτωση Voda) να πληρώσει τον ΟΤΕ και να μπούνε μετά και οι υπόλοιποι πάροχοι πληρώνοντας και αυτοί το μερίδιο τους στoν πάροχο. Αυτά τα ολίγα εις αποκατάσταση της αλήθειας και για να μην λέμε ότι θέμε.

deathlok
15-03-09, 22:15
@trader μου έκανες την καρδιά περιβόλι τώρα (έχω να φάω περίμενε.....πάω να δω πόσο θα στοιχίσει γραμμή στον ΟΤΕ )

plex27
16-03-09, 20:26
deathlok ο φιλος μου εκανε την αιτηση 14/01 κ εσυ 19/01...τι να πω, ισως κοντευεις και εσυ...


To make the long story short…
Μήπως μια που δουλεύεις στον ΟΤΕ και λογικά πρέπει να ξέρεις τα πράγματα καλύτερα από όλους εμάς που θεωρητικά γράφουμε και ανακρίβειες, μήπως μπορεί να μας εξηγήσεις πως είναι δυνατόν και οι τρείς μεγαλύτεροι πάροχοι δεν έχουν ζεύγοι στην Ηλιούπολη .
Trader πως εξηγεις τοτε οτι η Tellas παραδιδει double play στην Ηλ.λη σε 20 μερες?

deathlok
18-03-09, 18:23
18/03/2009 15:55http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif

18/03/2009 15:55http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif

19/01/2009 12:36http://www.forthnet.gr/_images/blank.gif Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

plex27
18-03-09, 22:40
ειδες? Οπως σου ειπα...αν παρεις τηλ το 121, το 134 Η πας σε ενα καταστημα ΟΤΕ μεθαυριο κατα προσεγγιση, κοιταζοντας το συστημα τους θα σου πουν ποτε θα σε αποδεσμευσει ο ΟΤΕ...Για να μην το ψαχνεις παντως, ειναι στατιστικα αποδεδειγμενο οτι θα σε αφησει κατα τις 2-3 Απριλη. Αλλωστε θα σου στειλει μηνυμα και η 4νετ μολις γινει αυτο που σου ειπα.

Αποδεικνυεται πλεον, γιατι και σε μενα, και σε σενα, και στο φιλο μου που σου ελεγα τοσο καιρο πηρε η αιτηση, οτι η 4νετ στην Ηλ/λη κανει 2.5 με 3 μηνες για να σε ενεργοποιησει στο δικτυο της.

hel
20-03-09, 10:36
To make the long story short…
Μήπως μια που δουλεύεις στον ΟΤΕ και λογικά πρέπει να ξέρεις τα πράγματα καλύτερα από όλους εμάς που θεωρητικά γράφουμε και ανακρίβειες, μήπως μπορεί να μας εξηγήσεις πως είναι δυνατόν και οι τρείς μεγαλύτεροι πάροχοι δεν έχουν ζεύγοι στην Ηλιούπολη ; Λες να μην θέλουν να γράψουν άλλους πελάτες ; Λοιπόν για να μην το κουράζουμε το πρόβλημα με την Ηλιούπολη είναι ότι όλοι οι πάροχοι έχουν γεμίσει και έχουν ζητήσει από τον ΟΤΕ επαύξηση χώρου για να βάλουν και άλλα DSLAMs. Περιμένουν από τον ΟΤΕ να παραδώσει τον χώρο και αφού ο χώρος παραδοθεί θα πρέπει ο πρώτος πάροχος που έκανε το αίτημα της επαύξησης (στη συγκεκριμένη περίπτωση Voda) να πληρώσει τον ΟΤΕ και να μπούνε μετά και οι υπόλοιποι πάροχοι πληρώνοντας και αυτοί το μερίδιο τους στoν πάροχο. Αυτά τα ολίγα εις αποκατάσταση της αλήθειας και για να μην λέμε ότι θέμε.

Κλασικά δηλαδή, όπως καθυστερούσαν τα ζεύγη χαλκού παλαιότερα:down:
Οι πληροφορίες σου είναι τσεκαρισμένες;

plex27
22-03-09, 19:50
update απο ηλιουπολη:

(φιλος μου) 16/03 καταχωρηση αιτησης απο 4νετ
20/03 Πιθανη ημερομηνια ενεργοποιησης: 06/04

plex27
02-04-09, 15:46
Nεο Update απο ηλιουπολη διαφορετικου φιλου:

31/03 καταχωρηση αιτησης
01/04 αποστολη στον ΟΤΕ και δεσμευση βρογχου (δεν εχει βγει ακομα ημερομηνια απο τον ΟΤΕ για πιθανη ενεργοποιηση-κατι που λογικα θα γινει αυριο)

Οπως φαινεται, μαλλον τα πραγματα εφτιαξαν προς το παρον για ηλ/λη. Οποιος προλαβει, προλαβε.

deathlok
02-04-09, 19:08
εγώ παρέλαβα και το modem αλλά πιθανί ημερομηνία ενεργοποίησης δεν μου έχει βγάλει ακόμα η σελίδα της forthnet (νέα γραμμή για αυτό μπορώ και το τσεκάρω από την σελίδα της)

deathlok
08-04-09, 23:40
Σήμερα λοιπόν ήρθε ο τεχνικός με συνέδεσε και ενεργοποιήθηκα....μόνο που δεν μου έχουν στείλει ακόμα το sms με τους κωδικούς :(

08/04/2009 20:34 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
24/03/2009 14:39 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
20/03/2009 19:30 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
18/03/2009 15:55 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
18/03/2009 15:55 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
19/01/2009 12:36 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

deathlok
10-04-09, 00:33
Τελικά σήμερα ήρθαν και οι κωδικοί. Δεδομένου ότι είναι μακριά από το dslam έπιασα 9mbps. Η αίσθηση είναι λίγο αργή αλλά από download πολύ καλά 800kb/sec-1mb/sec.

hel
10-04-09, 02:28
Τι στοιχεία γραμμής έχεις;

deathlok
12-04-09, 21:35
Link Information

Uptime: 0 days, 11:32:52
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 913 / 11.864
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 3,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,5 / 37,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 7,0 / 2,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 57 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 6 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 226 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 1.098.471
CRC Errors (Up/Down): 0 / 8.319
HEC Errors (Up/Down): 248 / 6.559

με τόσα που είχα ακούσει περίμενα τα χειρότερα αλλά τελικά μου βγήκε αστέρι η γραμμή.

hel
13-04-09, 08:19
Ο κανονικός συγχρονισμός σου θα είναι κοντά στα 8-9.
Το snr σου είναι πολύ χαμηλό .

@ ADSLgr.com All rights reserved.