PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπο Forthnet σε ΟΤΕ.. (θα μείνω χωρίς ιντερνετ;)



Fandom
03-03-09, 15:26
Καλησπέρα,

Πήγα σήμερα απο το ΟΤΕshop και έκανα αίτηση αλλαγής της γραμμής μου απο μισθωμένο φορθνετ σε οτενετ (πΟΤΕ λέγαμε αλλά να που το μετανίωνουμε..). Τέλοσπάντων η κοπέλα εκεί μου είπε οτι θα πάρει 20-30 μέρες, θα πληρώσω κάτι κερατιάτικα σε φορητότητα (αυτό είναι το τέλος ενεργοποίησης με άλλο όνομα; ) και μετά θα πρέπει να κάνω νέα αίτηση για conn-x.

Αυτό που επιθυμώ είναι να μη μείνω χωρίς ίντερνετ για κάμποσες μέρες, γιατί μου φαίνεται αν το αφήσω έτσι θα καταλήξω. Σε τι κινήσεις μπορώ να προβώ και σε πιο χρονικό διάστημα;

Μια άλλη κοπέλα στο 134 μου είπε οτι δεν γίνεται και πρέπει να περιμένω τη νέα γραμμή. Γνωρίζετε μήπως αν θα έχω νορμάλ adsl μέσω φορθνετ αυτό το διάστημα ή θα έχει διακοπεί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

xmperop1
04-03-09, 00:25
Ισχύει αυτό που σου είπαν στο ΟΤΕshop μόλισ γυρίσει η γραμμή σου στον ΟΤΕ την άλλη μέρα κάνεις αίτηση για conn-x.
Χωρίς νετ να ι θα μείνεις για 2-3 μέρες,δεν γίνεται και αλλοιώς.

No-Name
04-03-09, 01:59
Από ΟΤΕ σε LLU μένεις μερικά λεπτά όμως χωρισ νετ...ποτέ δεν κατάλαβα γιατι η γραμμή του ΟΤΕ δεν μπορεί να έχει adsl εξαρχής εφοσον το θέλει ο πελάτης

Fandom
04-03-09, 06:02
Έλα μου ντε. Τι μπούρδα.

left71
04-03-09, 11:56
Τον προηγούμενο μήνα έκανα αίτηση σε oteshop για φορητότητα απο Forthnet σε ΟΤΕ.
Σε 15 μέρες ακριβώς είχε έγινε η μεταφορά της γραμμής στον ΟΤΕ (δεν έμεινα καθόλου χωρίς τηλέφωνο,αλλά βέβαια δεν είχα πλέον internet) και την ίδια μέρα έκανα τηλεφωνικά την αίτηση για conn-x.
Η γραμμή adsl ενεργοποιήθηκε μετά από 2 μέρες.(Δηλαδή χωρίς internet έμεινα σχεδόν 4 μέρες)

FuS
04-03-09, 21:34
20-30 μέρες που σου είπε είναι πάρα πολλές.
Περίπου 10 ημέρες να υπολογίζεις και για χρόνο χωρίς νετ όπως είπε και ο xmperop γύρω στις 2-3 ημέρες.

Αυτό που σου είπε η υπάλληλος είναι το τέλος για την φορητότητα.
Τέλη ενεργοποίσης δεν χρεώνονται σε conn-x.
Tέλος ενεργοποίησης πληρώνεις μόνο αν ενεργοποιήσεις σκέτο κύκλωμα adsl (χωρίς οτενετ - βάζεις εσύ isp) ή σε @work πακέτα (με static ip κλπ.)

xengak
04-03-09, 23:51
Καλησπέρα,
ήθελα να ρωτήσω με ποιά διαδικασία ο ΟΤΕ παρέχει στους συνδρομητές CONNX τα στοιχεία πρόσβασης.

FuS
05-03-09, 00:40
Καλησπέρα,
ήθελα να ρωτήσω με ποιά διαδικασία ο ΟΤΕ παρέχει στους συνδρομητές CONNX τα στοιχεία πρόσβασης.

Από το 134 όταν παραλάβεις εξοπλισμό θα είναι γραμμένα σε ένα χαρτί Α4 με τα στοιχεία σύνδεσης.
Αν κάνεις μια μετατροπή πχ (και δεν πάρεις εξοπλισμό) τότε καλείς στο 134 από το ίδιο νούμερο και ο κάτοχος της γραμμής και στα δίνουν.
Κωδικούς παίρνεις μόνο από το σημείο αγοράς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.