PDA

Επιστροφή στο Forum : Πείτε μου μια άποψη εδω γιατί νομίζω οτι πέφτει και πάλι δούλεμα απο τη Forthnet...



Stormlord
03-03-09, 16:04
Έχω συνδέσει το Siemens CL-110 που μου είχαν δώσει απο τότε που ξεκίνησε η συνδρομή μου στο ιδιόκτητό τους δίκτυο μέσω ενος Τ απευθείας στη γραμμή και απο την άλλη άκρη του Τ είναι η τηλεφωνική συσκευή (ΜΙΑ μόνο) μέσω ενος φίλτρου της Crypto.

Εδω και μήνες αυτή η συνδεσμολογία λειτουργούσε μια χαρά. Ούτε αποσυνδέσεις, ούτε αποσυγχρονισμοί και ταχύτητες συγχρονισμού κατα μέσο όρο γύρω στα 14,5 με 15,5ΜΒ.

Εδω και μια εβδομάδα έχει αρχίσει και σε μένα αυτή η ιστορία με τις συνεχείς αποσυνδέσεις οι οποίες παραδόξως συμβαίνουν κατα πλειοψηφία νυχτερινές ώρες και κατα πολύ μειώνονται κατα τη διάρκεια της ημέρας και κατόπιν πολλαπλών τηλεφωνημάτων στην τεχνική υποστήριξη, επαναλαμβάνουν συνεχώς το ίδιο τροπάριο.

"Βγάλτε το Τ, βάλτε ενα κανονικό splitter, μειώστε το μήκος του καλωδίου ανάμεσα στο router και στην πρίζα του τοίχου κλπ."

Τους εξηγώ οτι χρησιμοποιώ την ίδια εγκατάσταση απο την εποχή που ήμουνα στον ΟΤΕ και ακόμα και με τους ίδιους εδω και 2-3 χρόνια και όλα λειτουργούσαν μια χαρά αλλά λες και μιλάω στον τοίχο. Ούτε καν ακούνε τί λέω.

Όπως φαίνεται και στο διάγραμμα του splitter της Crypto (http://www.crypto.gr/gr/pdf/PSTN_SPLITTER_GR.pdf), η σύνδεση μεταξύ Line και modem είναι μια απλή διακλάδωση πάνω στο τυπωμένο. Πού στην ευχή χαλάει ξαφνικά το πράγμα όταν αυτή η διακλάδωση γίνεται μέσω ενος απλού Τ. Γιατί το Τ προκαλεί τόσο θόρυβο στη γραμμή ξαφνικά μετά απο μήνες καλής λειτουργίας και γιατί πρέπει να τα ξανασκάσω ξαφνικά για ενα splitter; Μπορεί να είναι σχετικά λίγα χρήματα αλλά γιατί να πεταχτούν στο τζάμπα;

Περισσότερο υποψιάζομαι το Siemens προσωπικά παρα την εγκατάσταση.

Τί λέτε εσείς;

emeliss
03-03-09, 16:07
Για να μην πάρεις splitter, βγάλ'τα όλα και βάλε απ'ευθείας το ρούτερ στην πρίζα. Έξω και το Τ και το φίλτρο και το τηλέφωνο.

Durdyn
03-03-09, 16:07
Για χρόνια είχα αυτή τη συνδεσμολογία όπως εσύ χωρίς πρόβλημα. Η συνδεσμολογία δεν φταίει, εκτός κι αν χάλασε κάτι (π.χ. φίλτρο ή το Τ). Επίσης αυτά με τα καλώδια κτλ τα λένε σε όλους.

hel
04-03-09, 09:12
Έχω συνδέσει το Siemens CL-110 που μου είχαν δώσει απο τότε που ξεκίνησε η συνδρομή μου στο ιδιόκτητό τους δίκτυο μέσω ενος Τ απευθείας στη γραμμή και απο την άλλη άκρη του Τ είναι η τηλεφωνική συσκευή (ΜΙΑ μόνο) μέσω ενος φίλτρου της Crypto.

Εδω και μήνες αυτή η συνδεσμολογία λειτουργούσε μια χαρά. Ούτε αποσυνδέσεις, ούτε αποσυγχρονισμοί και ταχύτητες συγχρονισμού κατα μέσο όρο γύρω στα 14,5 με 15,5ΜΒ.

Εδω και μια εβδομάδα έχει αρχίσει και σε μένα αυτή η ιστορία με τις συνεχείς αποσυνδέσεις οι οποίες παραδόξως συμβαίνουν κατα πλειοψηφία νυχτερινές ώρες και κατα πολύ μειώνονται κατα τη διάρκεια της ημέρας και κατόπιν πολλαπλών τηλεφωνημάτων στην τεχνική υποστήριξη, επαναλαμβάνουν συνεχώς το ίδιο τροπάριο.

"Βγάλτε το Τ, βάλτε ενα κανονικό splitter, μειώστε το μήκος του καλωδίου ανάμεσα στο router και στην πρίζα του τοίχου κλπ."

Τους εξηγώ οτι χρησιμοποιώ την ίδια εγκατάσταση απο την εποχή που ήμουνα στον ΟΤΕ και ακόμα και με τους ίδιους εδω και 2-3 χρόνια και όλα λειτουργούσαν μια χαρά αλλά λες και μιλάω στον τοίχο. Ούτε καν ακούνε τί λέω.

Όπως φαίνεται και στο διάγραμμα του splitter της Crypto (http://www.crypto.gr/gr/pdf/PSTN_SPLITTER_GR.pdf), η σύνδεση μεταξύ Line και modem είναι μια απλή διακλάδωση πάνω στο τυπωμένο. Πού στην ευχή χαλάει ξαφνικά το πράγμα όταν αυτή η διακλάδωση γίνεται μέσω ενος απλού Τ. Γιατί το Τ προκαλεί τόσο θόρυβο στη γραμμή ξαφνικά μετά απο μήνες καλής λειτουργίας και γιατί πρέπει να τα ξανασκάσω ξαφνικά για ενα splitter; Μπορεί να είναι σχετικά λίγα χρήματα αλλά γιατί να πεταχτούν στο τζάμπα;

Περισσότερο υποψιάζομαι το Siemens προσωπικά παρα την εγκατάσταση.

Τί λέτε εσείς;

Δώσε μας διάγραμμα από το dmt tool να σου πούμε.

Stormlord
07-03-09, 09:55
Δώσε μας διάγραμμα από το dmt tool να σου πούμε.

Έβαλα τελικά splitter (Crypto που αγόρασα απο την ίδια τη Forthnet), και ορίστε και screenshot απο το dmt tool αγαπητέ...

[Insomniac]
07-03-09, 17:40
Το γράφημα αυτό είναι καθαρό, αλλά έχεις πολύ χαμηλό SNRM. Πάντα έτσι είναι; Μόλις συγχρονίσει το ρούτερ, τι τιμή έχει;

Stormlord
08-03-09, 05:13
;2686048']Το γράφημα αυτό είναι καθαρό, αλλά έχεις πολύ χαμηλό SNRM. Πάντα έτσι είναι; Μόλις συγχρονίσει το ρούτερ, τι τιμή έχει;

1-2 φορές που έτρεξα το tool, ίδια στοιχεία έβγαλε. Οι αποσυγχρονισμοί δεν είναι συνεχείς όλη μέρα. Επικεντρώνονται σε ώρες αιχμής κυρίως (9-12 πμ και 6-10 μμ) και όσο πάει προς τη νύχτα ησυχάζει. Συνήθως γύρω στις 1 με 8 τη νύχτα είναι καλά. Στέκει όρθιο. Μπορεί να γίνει κάτι και σε κείνες τις ώρες αλλά είναι σπανιότερο.

Άλλαξα και modem τώρα αναγκαστικά διότι το Siemens CL-110 όποτε αποσυγχρονιζόταν δεν ξανασήκωνε τη σύνδεση κι έπρεπε να το σβήνω και να το ξανανάβω. Τώρα τουλάχιστον με το Linksys AM200 όποτε πέφτει, ξανασηκώνεται μόνο του.

Και στο Linksys οι τιμές που βλέπω στο web interface του είναι σχεδόν ίδιες πάντως. Ελάχιστα διαφέρουν απο reboot σε reboot του modem.

[Insomniac]
08-03-09, 22:43
Αν ενδιαφέρεσαι να το ψάξεις, για αρχή κάνε ένα snr-monitoring με το snrft κλικαρισμένο, για ένα εύλογο χρονικό διάστημα, όταν υπάρχει πρόβλημα.

Ingenius
08-03-09, 23:06
1-2 φορές που έτρεξα το tool, ίδια στοιχεία έβγαλε. Οι αποσυγχρονισμοί δεν είναι συνεχείς όλη μέρα. Επικεντρώνονται σε ώρες αιχμής κυρίως (9-12 πμ και 6-10 μμ) και όσο πάει προς τη νύχτα ησυχάζει. Συνήθως γύρω στις 1 με 8 τη νύχτα είναι καλά. Στέκει όρθιο. Μπορεί να γίνει κάτι και σε κείνες τις ώρες αλλά είναι σπανιότερο.

Άλλαξα και modem τώρα αναγκαστικά διότι το Siemens CL-110 όποτε αποσυγχρονιζόταν δεν ξανασήκωνε τη σύνδεση κι έπρεπε να το σβήνω και να το ξανανάβω. Τώρα τουλάχιστον με το Linksys AM200 όποτε πέφτει, ξανασηκώνεται μόνο του.

Και στο Linksys οι τιμές που βλέπω στο web interface του είναι σχεδόν ίδιες πάντως. Ελάχιστα διαφέρουν απο reboot σε reboot του modem.

Μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστείς με g.992.3 ή με κάποια μικρορύθμιση στο προφίλ σου + κάνε αυτό που λέει ο Insomniac + δες το και με κανένα ηλεκτρολόγο-ηλεκτρονικό εως τον κατανεμητή. Παρατήρησε γενικά τη δραστηριότητα στο χώρο όλη την ημέρα. Μήπως συμβαίνει όταν είναι σε λειτουργία κάποιες συγκεκριμένες συσκευές στο χώρο σου ή σε γειτονικό χώρο; Αν από την πλευρά σου είναι όλα ΟΚ μίλα με τον πάροχο. :)

Stormlord
09-03-09, 17:32
Μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστείς με g.992.3 ή με κάποια μικρορύθμιση στο προφίλ σου + κάνε αυτό που λέει ο Insomniac + δες το και με κανένα ηλεκτρολόγο-ηλεκτρονικό εως τον κατανεμητή. Παρατήρησε γενικά τη δραστηριότητα στο χώρο όλη την ημέρα. Μήπως συμβαίνει όταν είναι σε λειτουργία κάποιες συγκεκριμένες συσκευές στο χώρο σου ή σε γειτονικό χώρο; Αν από την πλευρά σου είναι όλα ΟΚ μίλα με τον πάροχο. :)

Ευχαριστώ πολύ. Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τί εννοείς με το g.992.3; Είναι κάποια ρύθμιση στο modem και αν ναι, πού και πώς;

Ingenius
10-03-09, 23:24
Με λίγα λόγια να συγχρονήσεις σε απλο ADSL2 (ή και g.dmt ακόμα καλύτερα). Αυτό ρυθμίζεται από το ρούτερ. Αν δεν μπορείς συμβουλεύσου το εγχειρίδιο του ρούτερ η μίλα με τον πάροχο να στο αλλάξει remotely και να το παρακολουθήσεις...;)

jim_nut18
10-03-09, 23:31
σορρυ για το offtopic

Δώσε μας διάγραμμα από το dmt tool να σου πούμε.
αυτο πως το κανουνε?θελω να το κανω και γω.

Stormlord
20-03-09, 06:23
Το πρόβλημα συνεχίζεται μέχρι και απόψε.

Μ' έχουν βάλει κι έχω αλλάξει τον διακλαδωτή με splitter, έχω αλλάξει το μέρος που συνδέεται το modem στη γραμμή και το πήγα να συνδεθεί κατ' ευθείαν εκεί που βγαίνει το καλώδιο απο τον τοίχο και να αχρηστέψω 20 μέτρα επαγγελματικής τηλεφωνικής εγκατάστασης που δούλευε 100% σωστά εδω και τουλάχιστον 8 χρόνια μέχρι και πρίν 1 μήνα περίπου που άρχισε το πρόβλημα, άλλαξα και modem γιατί φοβήθηκα μήπως έφταιγε το Siemens CL-110 και το αντικατέστησα με Linksys, τώρα λένε πως όταν βάζω το τηλέφωνο μόνο του η γραμμή είναι οκ, όταν βάζω το modem μόνο του η γραμμή είναι επίσης οκ, αλλά όταν τα βάζω μαζί υπάρχει βραχυκύκλωμα και να κοιτάξω πάλι τα καλώδιά μου.

Εν τω μεταξύ, τα προβλήματα αποσυνδέσεων υφίστανται σχεδόν αποκλειστικά, μόνο τις ώρες αιχμής. Τη νύχτα είναι σχεδόν όλα οκ. Άντε να αποσυγχρονιστεί 1-2 φορές μέχρι τις 7-8 το πρωί. Τί γίνεται άραγε; Οι εγκαταστάσεις μου φτιάχνονται μόνες τους τότε;

Μίλησα με κολλητό φίλο του αδερφού μου που είναι τεχνικός administrator σε άλλη εταιρεία και ήταν κάθετος και απόλυτος: "Αυτά που σου λένε είναι χαζομάρες. Είναι σαφέστατο οτι έχουν παραφορτώσει το DSLAM και δεν μπορεί να σηκώσει τόσο κόσμο τις ώρες αιχμής. Δεν έχουν καμμιά σχέση τα καλώδια και να κάνω μια αίτηση αλλαγής DSLAM."

Προχθές είπα στους τεχνικαράδες της Forthnet οτι επίσης σε ώρες αιχμής σηκώνω κάποιες φορές το ακουστικό και ακούω αμυδρά άλλες συνδιαλέξεις απο κάτω και το μόνο που βρήκε να μου πει αυτή η πανέξυπνη και σίγουρα πτυχιούχος τεχνικός με την οποία μιλούσα ήταν οτι μάλλον υπάρχει βραχυκύκλωμα στο χώρο μου.

2 βράδυα πριν, πάλι σε ώρες αιχμής, σήκωνα το ακουστικό και δεν υπήρχε ουτε καν dial tone και όταν ερχόταν ήταν αδύνατο να πάρω τηλέφωνο. Κοβόντουσαν όλα.

Επειδή είμαι μάλλον έτοιμος να πάω εκεί με δικηγόρο και εξώδικο και να ζητήσω και απολύσεις και αποζημιώσεις, ας μου πεί κάποιος αν μπορεί, μια γρήγορη και βιώσιμη λύση πια. Πέραν του να κάνω αίτηση σε άλλη εταιρεία φυσικά, διότι η μεταφορά θα πάρει minimum 1 μήνα να ολοκληρωθεί.

Έχω βαρεθεί τη ζωή μου να μπαινοβγάζω καλώδια και clips σε κάθε τηλεφώνημα που τους κάνω. ΕΛΕΟΣ πια.

Ευχαριστώ...


Όσο για τον φίλο που μου πρότεινε να αλλάξω το modulation σε ADSL2 αντί ADSL2+, δεν γίνεται τίποτε αγαπητέ. Κι εκεί τα ίδια. Ειδικά γύρω στις 6 με 11 κάθε απόγευμα ούτε σπρώχνοντας με το χέρι δε μένει όρθια η σύνδεση.

hel
20-03-09, 10:15
Καλωδιακό πρόβλημα υπάρχει. Η συνακρόαση με άλλες γραμμές υποδηλώνει πρόβλημα σε ΚΑΦΑΟ ή στα καλώδια στο δρόμο (υγρασία κλπ), τις περισσότερες φορές.
Τι τεχνικός είναι αυτός που σου λέει ότι το παραφορτωμένο dslam δημιουργεί προβλήματα αποσυνδέσεων;
Αν συνέβαινε αυτό θα το παρατηρούσαν κι άλλοι στην περιοχή σου , πολύ απλά.
(σε ποια περιοχή είσαι; )

fu.
20-03-09, 10:28
Καλημέρα,


Επειδή είμαι μάλλον έτοιμος να πάω εκεί με δικηγόρο και εξώδικο και να ζητήσω και απολύσεις και αποζημιώσεις, ας μου πεί κάποιος αν μπορεί, μια γρήγορη και βιώσιμη λύση πια. Πέραν του να κάνω αίτηση σε άλλη εταιρεία φυσικά, διότι η μεταφορά θα πάρει minimum 1 μήνα να ολοκληρωθεί.

Βιώσιμη λύση πέραν του να αλλάξεις provider, δεν υπάρχει. Επίσης δεν εγγυάται άμεση απαλλαγή όλων των προβλημάτων. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από το στυλ, τις προτεραιότητες, τις ανάγκες και τις αντοχές σου. Φαντάζομαι ότι στα 44 σου, έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις απ το να αλλάζεις jacks/καλώδια συνέχεια.

Γρήγορη πάλι λύση, έτσι όπως τα περιγράφεις, επίσης δεν υπάρχει. Αν οι ανάγκες σου είναι επαγγελματικές, μπορείς να παραγγείλεις μια 2η σύνδεση από διαφορετικό provider ως backup line.

Επίσης αφού όλα είναι OK στον χώρο σου γιατι δεν ζητάς ραντεβού με τους τεχνικούς τους?

Παρεμπιπτόντως, θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι το adsl που παρέχεται σε οικιακά πακέτα δεν φέρει καμία εγγύηση ποιότητας whatsoever. It’s the new dial-up.


Προχθές είπα στους τεχνικαράδες της Forthnet...

Τι τεχνικός είναι αυτός που σου λέει ότι το παραφορτωμένο dslam δημιουργεί προβλήματα αποσυνδέσεων;
Επίσης το «τεχνικός» από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα, δεν είναι τίτλος επαγγέλματος. Όπως λέμε «ιατρικός» αλλά ποτέ σκέτο «γιατρός». Αν έχεις συνάχι θα ζητήσεις γνώμη κάποιου «γιατρού» σκέτου? Αντίστοιχα στο 1st line of support της ΤΥ κάθε εταιρίας δουλεύουν τηλεφωνητές/τηλεφωνήτριες οι οποίοι μπορεί να μην έχουν και καμία σχέση με «τεχνικά» θέματα, κάνουν ένα γρήγορο troubleshooting έτσι όπως τους το έχουν υποδείξει.

Όλα αυτά για να μην τσακίζεις τα νεύρα σου άδικα, εύχομαι γρήγορα ξεμπερδέματα

(με πρόλαβε ο hel)

Stormlord
23-03-09, 01:21
Στην Καλλιθέα φίλτατε. Κοντά στα κεντρικά τους...



Καλωδιακό πρόβλημα υπάρχει. Η συνακρόαση με άλλες γραμμές υποδηλώνει πρόβλημα σε ΚΑΦΑΟ ή στα καλώδια στο δρόμο (υγρασία κλπ), τις περισσότερες φορές.
Τι τεχνικός είναι αυτός που σου λέει ότι το παραφορτωμένο dslam δημιουργεί προβλήματα αποσυνδέσεων;
Αν συνέβαινε αυτό θα το παρατηρούσαν κι άλλοι στην περιοχή σου , πολύ απλά.
(σε ποια περιοχή είσαι; )

theopan
23-03-09, 11:02
Τι τεχνικός είναι αυτός που σου λέει ότι το παραφορτωμένο dslam δημιουργεί προβλήματα αποσυνδέσεων;


Κοινό μυστικό είναι αυτό πλέον. Εσύ δε θέλεις να το καταλάβεις. Και το "crosstalking", από τα φορτωμένα dslam δημιουργείται. Όχι από τα καλώδια που τρέχουν στο δρόμο...


Στην Καλλιθέα φίλτατε. Κοντά στα κεντρικά τους...

Δεν έχει καμία σημασία πόσο κοντά είσαι στα "κεντρικά". Πόσο κοντά είσαι στο Α/Κ του ΟΤΕ και άρα στο dslam της forthnet όπου και συνδέεται η γραμμή σου έχει σημασία.

spiros81
07-09-09, 20:55
Πάντα μας δουλεύουνε...Ελλάδα είσαι...

pk33
10-09-09, 13:03
Δεν σε δουλεύουνε. Η τεχνολογία έχει περιορισμούς. Όταν όλοι παίρνουν ADSL τότε υπάρχουν τα ακόλουθα προβλήματα:
1. Συνακρόαση μεταξύ των καλωδίων της αρμαθιάς που είναι θαμένη στο δρόμο/πεζοδρόμιο
2. Συνακρόαση στο ΚΑΦΑΟ
3. Συνακρόαση στον κεντρικο κατανεμητή του ΟΤΕ
4. Συνακρόαση στο DSLAM του παρόχου αν είναι γεμάτο.

Για τα 3 πρώτα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, απλά αποδέχεσαι το τίμημα της τεχνολογίας.
Για το 4ο μπορείς να αλλάξεις πάροχο, αλλά όλοι οι μεγάλοι πάροχοι (ΟΤΕ, forthnet, Tellas, HOL,ON) έχουν γεμάτα DSLAM πλέον στην Αθήνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.