PDA

Επιστροφή στο Forum : Tέλος για το SETI@Home classic



aesir
19-12-05, 14:22
To SETI@Home, ένα πρόγραμμα που τρέχει σε ένα πλέγμα υπολογιστών για την ανίχνευση εξωγήινης ζωής από το βαθύ διάστημα, τελείωσε επίσημα στις 15 Δεκεμβρίου.

"Θα διακόψουμε το "SETI@home Classic" στις 15 Δεκεμβρίου," έλεγε ένα email που στάλθηκε από τους administrators του SETI@Home στο University of California at Βerkeley, όπου το πρόγραμμα άρχισε το 1999. "Τα σύνολα των workunit των χρηστών και των ομάδων θα παγώσουν σε εκείνο το σημείο, και τα τελικά σύνολα θα είναι διαθέσιμα στο web."

http://www.pcworld.com/news/article/0,aid,123949,00.asp

NoYmErOs
19-12-05, 14:24
Μάθαμε τελικά τί ήταν το ΣΕΤΙ :vava:
(κάλιο αργά παρά πότε)

καλά έκανα και έβαλα folding home ...:-k

Iannis
19-12-05, 14:31
Παμε για το Fight Aids @ Home

που ειναι για ποιό σοβαρό σκοπό.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25811

octap
19-12-05, 14:47
Θα βρούμε πουθενά στατιστικά για τα τόσα χρόνια επεξεργασίας ;
Αντιστοιχίες...;

sotirios
19-12-05, 14:52
Το SeTI πρέπει να ήταν από τα πρώτα που έγιναν μαζικώς αποδεκτά.
Δυστυχώς τώρα που κλείνει η επεξεργαστική ισχύς έχει αυξηθεί αρκετά, άλλα το κοινό μάλλον προτιμά θέματα σχετικά με την ιατρική παρά κάτι όχι τόσο "απτό" (και δικαίως κατά τη γνώμη μου ;) )

BadCluster
19-12-05, 15:32
Παμε για το Fight Aids @ Home

που ειναι για ποιό σοβαρό σκοπό.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25811

Συμφωνώ...
Ήδη το έχω 2 εβδομάδες να τρέχει...

BlindG
19-12-05, 17:34
NoYmErOs: Δεν ήξερες τι ήταν το SETI :shock::shock:

A! Ξέρω γιατί !!! Είσαι εξωγήινος και ήρθες τώρα για να διαπιστώσεις με τα μάτια σου, γιατί κανείς δεν σου απαντούσε τόσο καιρό :clap Τώρα κοιπόν ξέρεις ! Είναι γιατί δεν πήγαινε αρκετά γρήγορα το SETI ;) Καλωσήρθες :mrgreen:

no_logo
19-12-05, 17:43
η είδηση του aesir είναι λάθος.
το seti ανακοίνωσε την μεταφορά του στο BOINC (http://boinc.berkeley.edu/) και το κλείσιμο του Seti classic, του παλιού seti manager.

Αντιγράφω από την σελίδα του Seti, που δεν είναι και τόσο δύσκολο να την βρει κάποιος και να μάθει την αλήθεια.


December 15, 2005
After 6 years of operation, SETI@home Classic sent out its last workunit. We will clean up and synchronize the Classic stats with the current SETI@home project in the coming weeks. Thanks to all SETI@home Classic participants for their tremendous dedication to the project. You made SETI@home into something of lasting significance.

EvilHawk
19-12-05, 18:00
η είδηση του aesir είναι λάθος.
το seti ανακοίνωσε την μεταφορά του στο BOINC (http://boinc.berkeley.edu/) και το κλείσιμο του Seti classic, του παλιού seti manager.

Αντιγράφω από την σελίδα του Seti, που δεν είναι και τόσο δύσκολο να την βρει κάποιος και να μάθει την αλήθεια.
Προφανώς το λάθος δεν εγινε ηθελημένα, αντιγραφή της πηγής έγινε, επομένως η είδηση δεν είναι του aesir!
Ετσι όπως έχεις γράψει το μήνυμα σου είναι σαν να υπάρχει πρόθεση! To σώμα του μηνύματος εξάλλλου για το classic μιλάει, ελάχιστοι φαντάζομαι το πρόσεξαν και γι αυτό η παρεξήγηση! Λίγο πιο προσεκτικά σχόλια για τούς συντονιστές των ειδήσεων, σε παρακαλώ την επόμενη φορά!


Edit: το θέμα μεταφέρθηκε στο "Distributed Computing Projects"

no_logo
19-12-05, 18:02
Το SeTI πρέπει να ήταν από τα πρώτα που έγιναν μαζικώς αποδεκτά.
Δυστυχώς τώρα που κλείνει η επεξεργαστική ισχύς έχει αυξηθεί αρκετά, άλλα το κοινό μάλλον προτιμά θέματα σχετικά με την ιατρική παρά κάτι όχι τόσο "απτό" (και δικαίως κατά τη γνώμη μου ;) )

ο manager boinc που τρέχει το seti τρέχει ταυτόχρονα και πολλά ακόμα projects
http://climateprediction.net/ για τις αλλαγές παγκόσμια στο καιρό
http://predictor.scripps.edu/ για ασθένειες
http://boinc.bakerlab.org/rosetta/ παραπλήσιο με το παραπάνω

no_logo
19-12-05, 18:07
Προφανώς το λάθος δεν εγινε ηθελημένα, αντιγραφή της πηγής έγινε, επομένως η είδηση δεν είναι του aesir!
Ετσι όπως έχεις γράψει το μήνυμα σου είναι σαν να υπάρχει πρόθεση! To σώμα του μηνύματος εξάλλλου για το classic μιλάει, ελάχιστοι φαντάζομαι το πρόσεξαν και γι αυτό η παρεξήγηση! Λίγο πιο προσεκτικά σχόλια για τούς συντονιστές των ειδήσεων, σε παρακαλώ την επόμενη φορά!

δεν λέω πουθενά κάτι διαφορετικό για να ενοχληθείς.
η είδηση όμως είναι του aesir μια και αυτός το ανέβασε.
Παρακαλώ πολύ να μην διαβάζετε πίσω από τις λέξεις ή να βλέπετε αυτό που φαντάζεστε ή φοβάστε. ο γραπτός λόγος δεν είναι μεταφυσική ιστορία

EvilHawk
19-12-05, 18:11
Με ενόχλησε λιγάκι το ύφος του μηνήματος! Ζητώ συγνώμη άν το "διάβασα" λάθος!
Ο γραπτός λόγος απο ότι καταλαβαίνεις και εσύ αρκετές φορές είναι και εύκολα παρεξηγήσιμος!
Επομένως λίγο πιο προσεκτικοί στα σχόλια μας θα πρέπει να είμαστε όλοι!

EvilHawk
19-12-05, 18:13
BTW άντε να δούμε πότε θα μετακομίσει και το folding@home στήν πλατφόρμα Boinc!

no_logo
19-12-05, 18:40
BTW άντε να δούμε πότε θα μετακομίσει και το folding@home στήν πλατφόρμα Boing!


αααααααααα μα σίγουρα υπάρχει σκοπιμότητα:D

όχι boing (αυτό είναι αλλο φρούτο) αλλά boinc (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing

EvilHawk
19-12-05, 18:42
Το διόρθωσα :lol: !

Reef
27-12-05, 19:28
Παιδια πια θυρα πρεπει να ανοιξεις για το BOINC?

hedgehog
27-12-05, 19:35
Δεν μπορώ να φανταστώ για ποιο λόγο θα μπορούσε το BOINC να απαιτεί το άνοιγμα κάποιας θύρας :what: Είσαι σίγουρος πως χρειάζεται???

Reef
27-12-05, 19:37
το χα βαλει με το router που εχω και δεν μπορουσε να συνδεθει, συν τοις αλοις λογικο δεν ειναι να χρησιμοποιει κι αυτο μια θυρα? με server δεν επικοινωνει?

hedgehog
27-12-05, 19:46
το χα βαλει με το router που εχω και δεν μπορουσε να συνδεθειΜήπως το κόβει κάποιο software firewall που ελέγχει την εξερχόμενη κίνηση?? Μήπως απλά έχει κάποιο προσωρινό πρόβλημα ο server τους?

συν τοις αλοις λογικο δεν ειναι να χρησιμοποιει κι αυτο μια θυρα? με server δεν επικοινωνει?Όχι γιατί εσύ ξεκινάς το connection και όχι αυτοί. Ούτε για να δουλέψει ο web browser ή ο mail client σου έκανες port forwarding.

Reef
27-12-05, 19:50
σωστος, βασικα ισως να φταιει και το project που βαζω , παντως το norton το χω ρυθμισμενο

Reef
27-12-05, 20:04
τελικα μονο με το seti@home εχει προβλημα, γαμωτο και ειναι το αγαπημενο μου!

Νικαετός
27-12-05, 20:56
Χμμμ καιρός να αρχίσεις και εσύ το φόλντιγκ !

nefthy
27-12-05, 22:46
Υπάρχουν γενικά προβλήματα επικοινωνίας τον τελευταίο καιρό, είναι γνωστά και αναφέρονται (http://setiathome.berkeley.edu/tech_news.php) στη σελίδα του seti.

Reef
27-12-05, 23:25
Μπα τελικα τη βρηκα την ακρη με τη SETI εκανα ρεγιστερ μεσω της σελιδας τους αντι μεσω του BOINC , τι νοημα εχει το folding? Τι αν πεθανουμε σημερα τι αυριο τι τωρα? οπως λεει και το τραγουδι, ενω η SETI θα μεινει για ολους για παντα

Νικαετός
27-12-05, 23:35
τι νοημα εχει το folding? Τι αν πεθανουμε σημερα τι αυριο τι τωρα? οπως λεει και το τραγουδι, ενω η SETI θα μεινει για ολους για παντα


Θέλεις στ' αλήθεια να μάθεις ? Να σου πω λοιπόν απλά πως όσο ζεις εσύ εγώ ή τα δισέγγονά μας , δεν πρόκειται να βρεθεί τίποτα από το SETI .
(Και αυτό όχι γιατί δεν υπάρχει -υπήρξε -θα υπάρξει , τίποτε εκεί έξω );)

nefthy
27-12-05, 23:49
Το distributed computing είναι ευγενές άθλημα, δεν υπάρχει IMHO "χρήσιμο" και "άχρηστο".

Επιβαρύνουμε με μεγάλες και συνεχείς καταναλώσεις ενέργειας όμως, κάνουμε στην καλύτερη λίγο περισσότερο καλό απ' ότι κακό;

Με βάση τη λογική ότι το seti είναι ουτοπικό, τυχόν "φάρμακα" κατά του καρκίνου ή/και του aids θα είναι απλά απρόσιτα, παιχνίδι των εχόντων... επίσης ουτοπικό.

no_logo
28-12-05, 00:18
ας μην μαλώνουμε δεν έχει νόημα.
nikoseagle το καλό με το seti πλέον είναι πως μπορείς να τρέχεις και άλλα projects ταυτόχρονα. εγω τρέχω το seti το rosetta και το climateprediction. ολα αυτά στο boinc.

αν θες εξηγησε μου λίγο αυτό
δεν πρόκειται να βρεθεί τίποτα από το SETI .
(Και αυτό όχι γιατί δεν υπάρχει -υπήρξε -θα υπάρξει , τίποτε εκεί έξω ) γιατί εχω ακούσει διάφορα

nefthy
28-12-05, 00:32
Μαλώνει κανείς; :D

Απ' ότι έχει πάρει το αυτί/μάτι μου, δεν πρόκειται να βρούμε -λέει- τίποτα γιατί είμαστε πολύ μακρυά, ή μάλλον παίρνει καιρό να φτάσει κάτι χρήσιμο εδώ, πρόβλημα timing δηλαδή, αφενός

και αφετέρου, παρακολουθούμε κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες που δεν είναι απαραίτητα αρκετές... εγώ το όλο πράγμα το βλέπω... ρομαντικά :oops:

Νικαετός
28-12-05, 00:58
αν θες εξηγησε μου λίγο αυτό γιατί εχω ακούσει διάφορα

H τοποθέτησή μου αυτή δεν έχει να κάνει με "θεωρίες συνωμοσίας" (αν και αυτές παίζουν) , είναι καθαρά θέμα timing , όπως γράφει ο nefthy , + το ότι παρακολουθούμε λιγότερο από το 1/1000 του δυνατού φάσματος και λιγότερο από 1/1+αρκετά μηδενικά , του χώρου !

Οι πιθανότητες είναι ασήμαντες , (αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να ψάχνουμε) .

Όσο για το αν "μαλώνουμε" ή όχι . Καμμία τέτοια διάθεση ασφαλώς . Προσπαθώ έμμεσα να πω στον reef , πως η ομάδα μας χρειάζεται όλους τους χρήστες ! Δεν είναι δηλαδή μόνο θέμα έρευνας , αλλά και "ομάδας" .

(Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί η προτροπή μου αυτή , είναι καθαρά προσωπική δεν έχει καμμία σχέση με την συμμετοχή μου στην συντονιστική ομάδα του φόρουμ και φυσικά δεν υποχρεώνει κανέναν.)

Reef
28-12-05, 19:08
Συγνωμη παιδια αλλα εγω ειμαι fan της SETI εδω και πολλα χρονια , και πιστευω οτι ειναι αδυνατον να μην υπαρχει καποιος καπου στο αχανες αυτο συμπαν. Απ την αλλη με το folding και την ιατρικη ερευνα γενικοτερα ισως τα αποτελεσματα να ναι πιο χειροπιαστα αλλα εγω πρωσοπικα θεωρω πιο σημαντικο να βρουμε καποια ραδιοαπομειναρια ενος νοημωνος πολιτισμου παρα το να ζησω λιγο παραπανω.

NoYmErOs
28-12-05, 22:11
Μπααααα προτιμώ να ζήσω και 10 χρόνια παραπάνω μπας και δω adsl2+ από τον ΟΤΕ ή μήπως προλάβω την κάλυψη της Vivodi στην περιοχή μου:( από την άλλη μόνο εξωγήινοι θα μας φέρουν λύση για broadband.. ρε λες ?

Reef
28-12-05, 22:23
Xαλαρα θα κατεβαζουμε με Τerrabps!

@ ADSLgr.com All rights reserved.