PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΟΤΕ ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ



sx1
04-03-09, 12:32
Παιδιά, έχω 2 χρόνια τώρα ADSL στο Νέο κόσμο (νούμερο απο 92) και η κατάσταση αργά αλλά σταθερά χειροτερεύει...
Αρχικά κλείδωνα με ταχύτητα 18000 - 19000 και τελευταία απο 13000 μέχρι και 8000 !! (ενώ υποτίθεται εχω 24άρα)
Περιοχή μου Εκαταίου.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι το κεντρο του ΟΤΕ στο οποίο υπάγομαι είναι 5 τετράγωνα απο το σπιτι μου!!!
Σας παρακαλώ αν κάποιος απο Νέο Κόσμο εχει ΟΤΕ ας γράψει εδώ τη δική του εμπειρία
να δω αν υπάρχει ελπίδα να πετύχω κάτι καλύτερο αν το ψάξω.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
:sorry:

hel
04-03-09, 22:09
Tις ταχύτητες αυτές τις πιάνεις στο downloading ?
Βάλε το dmt tool της υπογραφής μου και βγάλε διάγραμμα.

sx1
07-03-09, 22:49
ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου. δυστυχως δε ξερω να επισυνάψω εικόνα στο μήνυμά μου, μου βγάζει επιλογή μονο για url και οχι τοπικη εικόνα απο τον σκληρο να βάλω.
Πάντως έτρεξα το πρόγραμμα που μου είπες και αν και δε μπορώ να στειλω εδω την εικόνα του γραφήματος μου έβγαλε στο 50% τα εξής λάθη
RECEIVED
FEC 0
CRC 137
HEC 102

TRANSIMITED
FEC 181
CRC 181
HEC 4805

ariadgr
07-03-09, 22:50
δυστυχως δε ξερω να επισυνάψω εικόνα στο μήνυμά μου

attach tag (www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=365252&postcount=2)

sx1
08-03-09, 09:25
52775

Ευχαριστώ φίλε μου :worthy:
Το ΄ξερα αυτό, απλά ήθελα να δω αν το ξέρει και κανένας άλλος!! (μούσι) :whistle:

pan.nl
08-03-09, 16:27
Με βάση το attenuation πάντως, ο ΟΤΕ απέχει περισσότερο από 5 τετράγωνα από το σπίτι σου. Τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου είναι σχετικά καλά. Δυστυχώς μπορεί να υπάρχει θέμα αυξανόμενου crosstalk (παρεμβολή από διπλανά καλώδια επειδή όλο και περισσότεροι βάζουν adsl).

sx1
09-03-09, 15:45
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον.
Περιμένω απο στιγμή σε στιγμή ένα φιλαράκι ηλεκτρονικό, να με βοηθήσει να μετρήσω ταχύτητα που πιάνω αν συνδέσω το ρουτερ κατευθείαν στο ισόγειο στον κεντρικό κατανεμητη ΟΤΕ της πολυκατοικίας.
Σε σημερινή μου επικοινωνία με το 121 με ενημέρωσαν πολύ ευγενικά (όντως) πως οι τεχνικοί μέτρησαν
το κύκλωμα την Κυριακή στις 12 και δε βρήκαν βλάβη, με επαιρναν στο σταθερό που έδωσα και ελειπα (πράγματι) κι έτσι η βλάβη έκλεισε όσο αφορά το σύστημά τους.
Φίλε pan, απο περιέργεια κοίταξα στο χάρτη πόσο απέχω απο τον ΟΤΕ. Παράλληλα απέχω 3 τετράγωνα, διαγώνια αν χαράξω νοητή γραμμή απο το σπιτι μου μέχρι ΟΤΕ είναι 4 τετράγωνα...
Έτσι μουρχετε να αγοράσω μερικά μέτρα χαλκό και να αμολήσω καλούπα απο τις ταράτσες μέχρι τον ΟΤΕ!!! :) Αν σας ενδιαφέρει θα σας κρατάω ενήμερους.
και πάλι ευχαριστώ παιδιά, ναστε καλα.

baskon
09-03-09, 16:02
τα 13 για αυτο το attenuation που εχεις δεν ειναι και τοσο ασχημα.Ολοι ειχαμε ξεκινησει ψηλοτερα παλια αλλα οσο μπαινουν νεες γραμμες οι ταχυτητες των περισσοτερων πεφτουν.Αυτο που ειναι το κυριως προβλημα ειναι ότι αποτι λες πεφτεις και κατω απο 10.Αυτο δειχνει οτι ο θορυβος στη γραμμη σου μεταβαλλεται αρκετα.
Αυτο συμβαινει καποιες συγκεκριμενες ωρες μηπως?Για να το δεις παρακολουθεις τη μεταβολη του snr με σταθερη ταχυτητα συγχρονισμου.Γινεται απτο dmt tool ευκολα

sx1
10-03-09, 13:59
πολύ λογικό αυτό αυτό που λές. Θα το παρακολουθήσω και θα ενημερώσω. ΔΥΣΤΥΧΩΣ η καλωδίωση της πολυκατοικίας δεν είχε κάνένα πρόβλημα στον έλεγχο που κάναμε με τον φίλο μου.

gerokost
11-03-09, 01:28
Κι εγω βρίσκομαι στην ίδια περιοχή Ν.Κόσμου (92ΧΧΧΧΧ) , αλλά έχω 8άρα, οπότε δέν μπορούμε να συγκρίνουμε αποτελέσματα.
Κατεβάζω μονίμως full με 820++ kb/sec, απο 2-3 αρχεία μαζί απο rapidshare ή απο κάποιον γρήγορο και no limited FTP.

hel
11-03-09, 10:06
πολύ λογικό αυτό αυτό που λές. Θα το παρακολουθήσω και θα ενημερώσω. ΔΥΣΤΥΧΩΣ η καλωδίωση της πολυκατοικίας δεν είχε κάνένα πρόβλημα στον έλεγχο που κάναμε με τον φίλο μου.

Συνδέσατε το ρούτερ στον κατανεμητή;
Γιατί φαίνεται από το παραπάνω διάγραμμα ότι υπάρχει σταθερός θόρυβος στη γραμμή σου.

sx1
11-03-09, 20:17
και πάλι ευχαριστώ όσους φίλους απαντούν εδω... hel, όχι φίλε μου δε κάναμε αυτό ακριβώς.. απλά αλλάξαμε καλωδίωση. (κάθε διαμέρισμα έχει 2 καλώδια για τηλέφωνο, επιλέξαμε το άλλο χωρίς να δούμε καμία διαφορά.)
Θα πρότεινες να κάνω αυτό που λές? Πιστεύεις ίσως αυτός είναι ο λόγος για τον θόρυβο?
Σκέφτομαι να κάνω αίτητη να αλλάξω τη γραμμή μου απο ISDN se απλή...

hel
15-03-09, 10:11
Ναι για να ξέρουμε που προκαλείται ο θόρυβος.
Σου κόβει τουλάχιστον 4-5 Mbit.

sx1
17-03-09, 17:18
οκ θα το κανω μέσα στη βδομάδα, θα σας ενημερώσω παιδιά. Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.