PDA

Επιστροφή στο Forum : Kολλήματα στην εικόνα σε iptv



vaspater
04-03-09, 13:34
Kαλημέρα,

Εδώ και κάποιες μέρες που έχω αρχίσει και ασχοούμαι με το iptv λόγω του foxlife παρατηρώ ότι τουλάχιστον στο συγκεκριμένο κανάλι έχω στιγμιαία κολλήματα στην εικόνα.....έβγαλα μόντεμ από την πρίζα και tilgin επίσης το άφησα 10 λεπτά αποσυνδεδεμένα τα ξαναέβαλα και τίποτα......αυτό μου το είπανε να το κάνω από το αρμόδιο τμήμα.......να σημειώσω ότι έχω ασύρματη σύνδεση στο ίντερνετ και έχω συνδέσει plugs που δίνει ο ΟΤΕ για την όλη ιστορία.....τα χαρακτηριστικά του μόντεμ μου μετά την αλλαγή που μου συνέστησε ο φίλος emeliss είναι τα εξής.......υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βελτιωθεί η κατάσταση?

υ.γ.1 Να σημειωθει ότι υπάρχει περίπτωση να είμαι σε normal mode μετά τις ιστορίες που είχαν γίνει με τις ταχύτητες.....

υ.γ.2 Μια ερώτηση άσχετη με το συγκεκριμένο θέμα......πώς γίνεται σε φορητό υπολογιστή με ασύρματη σύνδεση να έχω πραγματικές ταχύτητες 600-700 την στιγμή που στον desktop υπολογιστή μου που είναι σε άλλο δωμάτιο ο οποίος επίσης έχει την ίδια ασύρματη σύνδεση η γραμμή μου να τερματίζει στο 1μβιτ που είναι και το maximum που μπορώ να πιάσω?τι μπορώ να κάνω γιαυτό?

DSL Connection

Link Information


Uptime: 0 days, 12:53:53

DSL Type: G.992.5 annex B

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 861 / 14.231

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,5 / 21,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 7 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 1.595

HEC Errors (Up/Down): 887 / 1.283

emeliss
04-03-09, 14:18
Είσαι σε απλό προφίλ (SNR=9). Για να κοπούν τα παγώματα θα πρέπει να ανέβει και να θυσιάσεις μέρος του συγχρονισμού σου.

Αν το αποφασίσεις δες ξανά το DSL type να παραμείνει σε G.992.5. Αν αλλάξει σε G.992.3 κάνεις ξανά ότι είπαμε στο άλλο topic.

vaspater
04-03-09, 17:44
Εσύ στη θέση μου θα γύρναγες σε profile iptv? το λέω μήπως όταν γίνονται διάφορες αναβαθμίσεις ή δεν ξέρω τι άλλο δεν μπορεί να τις δεχτεί όταν είναι σε normal profile αλλά χρειάζεται υποχρεωτικά να είσαι σε profile iptv......πάντως όταν ήμουν σε iptv profile η ταχύτητά μου δεν ήταν καλή βέβαια τότε δεν είχα κάνει το κόλπο που μου είπες.....υπάρχει περίπτωση η ταχήτυτα που είχα τότε να έφτιαχνε μόνο με την αλλαγή που μου είπες ή γενικά παρατηρείται μεγάλο πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα από αυτούς που είναι σε profile iptv?:whistle:

........Auto merged post: vaspater πρόσθεσε 10 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης υπάρχει version του dmt tool που να μπορώ να φτιάξω το θόρυβο και αν ναι πώς γίνεται αυτό?

emeliss
05-03-09, 00:35
Δεν είναι θέμα αναβαθμίσεων, είναι θέμα σταθερότητας γραμμής.

Μόνο υποθετικά μπορώ να μιλήσω. Αν θυμάσαι πως ο συγχρονισμός σου ήταν κάτω από 8, τότε ναι το πρόβλημα ήταν αλλού (στο dsl mode) και όχι στο iptv profile. Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα χάσεις 3, 4Mbps από τα 14 που έχεις.

Για το SNR έχει ανοιχθεί τόπικ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=267442). Εγώ δεν θα το πείραζα.

vaspater
05-03-09, 13:05
Σήμερα τα χαρακτηριστικά μεταβλήθηκαν και δεν βλέπω κολλήματα όσο παρατηρώ.....μπορείς να μου πεις τι έχει συμβεί?μήπως μου γυρίσανε το σύστημα σε iptv?:evil:

DSL Connection

Link Information


Uptime: 0 days, 3:54:24

DSL Type: G.992.5 annex B

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 807 / 12.034

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,5 / 21,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,0 / 14,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 27 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 30 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 22.076

CRC Errors (Up/Down): 0 / 98

GeorgeSot
05-03-09, 13:14
Λογικα σε γυρισανε οπως σχεδον ολους....Το SNR σου ειναι στο 14 οπως σε ολους οσους εχουν iptv.

emeliss
05-03-09, 22:14
Ναι, το γυρίσανε και να τους πεις ευχαριστώ.

vaspater
06-03-09, 22:36
Σιγά μην καθήσω να κλειδώνω τόσο χαμηλά.....από τη στιγμή που δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα και δεν βλέπω ατελείωτες ώρες iptv αλλά και αν βλέπω έστω με αυτά τα σπασίματα μπορώ να δω αυτό που θέλω προτιμάω να έχω τη maximum ταχύτητα......η απορία μου βέβαια είναι γιατί σε 2 pc στο ένα που είναι desctop με ασύρματη σύνδεση η ταχύτητα είναι σφαίρα 1.1 mbit και στο φορητό μου με επίσης την ίδια ασύρματη σύνδεση η πραγματική ταχύτητα δεν ξεπερνάει τα 700kb/sec πάντα όλα αυτά από τον server της otenet......τι μπορεί να συμβαίνει?

DSL Connection

Link Information


Uptime: 0 days, 11:58:05

DSL Type: G.992.5 annex B

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 861 / 14.315

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,5 / 21,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 9,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 54 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 6 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 48 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 2.587

HEC Errors (Up/Down): 887 / 2.070

emeliss
07-03-09, 12:04
Προφανώς όχι κάτι που έχει σχέση με τα στατιστικά του ρούτερ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.