PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιγο πριν το format...



humanious
19-12-05, 18:46
Πριν λίγες μέρες είχα ένα προβλημα με ένα παιχνίδι (GTA SA) το οποίο τελικά λύθηκε αλλα δημιουργησα άλλο.Για να μην τα πολυλογω είχα εγκαταστήσει το Recover my files για να βρω ένα saved file από αυτό το παιχνίδι.Τελικα το προβλημα το έλυσα με άλλο τροπο οποτε και απεγκατεστησα το πρόγραμμα.Απο εκεινο ομως το σημειο και μετα ο υπολογιστής σέρνεται...Για παράδειγμα παίζει μουσική και παω να ανοίξω τον firefox.ΤΟτε αρχίζει και τα μασαει ο ήχος.Σαν δηλαδη να υπερυπερφορτώνεται το σύστημα και δεν μπορεί να ανταπεξελθει.Βέβαια δεν είναι μόνο αυτές οι ενδείξεις αλλα πολύ γενικοτερες. Την RAM την τσεκαρα δεν έχει καει.Έχω βάλει 3-4 προγραμματα για να βγαλω spywares κτλ είναι όλα καθαρα.Έβαλα το "Registry Mechanic" βρήκε ένα σωρο προβλήματα αλλα το προβλημα μου δεν το έλυσε.Πριν λιγο πήγα να κάνω "επαναφορα συστήματος" σε 3-4 διαφορετικα σημεια σε κανονικη λειτουργία αλλα και σε safe mode αλλα δεν μπορούσε να πραγματοποιηθεί.
Έχω φτάσει στα όρια του format αλλα θελω να το αποφύγω.Τί αλλο μπορώ να κάνω?:cry:

Tem
19-12-05, 19:55
ψάξε και για κανέναν ιό

humanious
19-12-05, 20:16
Δεν υπάρχει τίποτα.Όσα scans και να έκανα με McAffe και nod32 δεν έβγαλαν τίποτα!

sotirios
19-12-05, 20:22
τα processes στον task manager τι λένε?
μήπως κολάει κάποιο?

DSLamer
19-12-05, 20:51
Βρε κάντου εκεί ένα φορμάτ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. :cool:

Για την ιστορία τσέκαρε αν το Recover my files κρατά τίποτα βάσεις δεδομένων για τα αρχεία σου. Για την περίπτωση που θα σβηστούν και θελεις να τα επαναφέρεις.
Just a guess.

humanious
19-12-05, 21:37
τα processes στον task manager τι λένε?
μήπως κολάει κάποιο?
Πώς θα δω αν κολλάει?
Παραθέτω το task manager για να μου πεις αν βλεπεις κάτι εσύ.Τη δεδομένη στιγμη είχα απενεργοποιήσει το nod32 και ειχα εγκαταστήσει το Kaspersky για να κάνω ένα scan.
http://img524.imageshack.us/img524/3016/taskmanager6os.th.jpg (http://img524.imageshack.us/my.php?image=taskmanager6os.jpg)

nightsky_30
19-12-05, 21:41
Format :(

sdikr
19-12-05, 21:57
Πώς θα δω αν κολλάει?
Παραθέτω το task manager για να μου πεις αν βλεπεις κάτι εσύ.Τη δεδομένη στιγμη είχα απενεργοποιήσει το nod32 και ειχα εγκαταστήσει το Kaspersky για να κάνω ένα scan.
http://img524.imageshack.us/img524/3016/taskmanager6os.th.jpg (http://img524.imageshack.us/my.php?image=taskmanager6os.jpg)

Εγω εδώ δεν βλέπω κατι περίεργο,

περαν του kavsnc που μάλλον είναι το kaspersky (μα καλά τόσο έλαφρυ και να θέλει 37)

ακόμα μπές σε msconfig

και βγάλε, τα real audio, quicktime, winampa, *sched και πέτα την Lifeview!!! (Πλακα κάνω!!)
Βρές το αρχείο Lvhidsvc, και σβήστο

humanious
20-12-05, 00:09
Λοιπόν τελικά έκανα format και αυτή τη στιγμή είμαι στο μονταρισμα.Αλλα αντιμετωπιζω κατι.Ενω παω Ο υπολογιστης μου -->Διαχειριση κτλ και παταω απο τη διαχειριση δισκων την επανεξεταση δισκων δεν μου βρίσκει τον αλλο σκληρο.Ακομα και μετα απο επενεκκινηση.Το ωραιο ειναι οτι σε εκεινον εχω ολο το back up μου

humanious
20-12-05, 01:13
Λοιπόν, βασικα το προβλημα με το σκληρο λύθηκε εν μερει με την εγκατασταση των drivers της mobo.Οπότε όλα ok.Σχεδόν ok γιατι τωρα συμβαινει το εξής: Πριν το format ειχα λογαριασμο ο οποιος ειχε κωδικο.Επειδη ομως τα απορρητα έγγραφα είναι αυτά που είναι αποθηκευμενα στον σκληρο που είναι τα win επρεπε να κανω τον φακελο με τα εγγραφα μου να εχει προορισμο τον μεγαλο σκληρο.Και ετσι και εκανα.Τωρα λοιπον οταν παω να ανοιξω τα εγγραφα μου απο τον μεγαλο σκληρο μου βγάζει οτι δεν επιτρεπεται η πρόσβαση.Εκει τι κάνω τώρα?

humanious
20-12-05, 15:56
SOS SOS Κανένας?

Hwoarang
20-12-05, 16:10
Πω ρε φιλαράκο πως έπλεξες έτσι? Μπες σαν admin και δώσε δικαιώματα στον φάκελο αυτό. Πιστεύω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό.

Κοίτα εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27196

vasilisnex
20-12-05, 16:42
μα ετσι και αλλιως οταν ξανακανεις format οταν κανεις Login στο XP εισαι administrator μηπως εχεις αλλαξει τα Path και του εχεις αλλαξει τα φωτα??

Hwoarang
20-12-05, 16:49
το φορματ δεν είναι λύση για τέτοιες περιπτώσεις.

vasilisnex
20-12-05, 16:51
Hwoarang kati εχει κανει λαθος με τα δικαιωματα κατι απλο ειναι ή πρεπει να κανει δεξι κλικ στο φακελο και να αλλαξει τουs users που εχουν access

powerthunder
20-12-05, 17:02
Άμα είχες κρυπτογραφήσει τα αρχεία στα Windows πριν το format δύσκολα τα πράγματα.

Agent M
20-12-05, 18:38
Μου φαίνεται πως πρέπει να κάνεις reset τα permissions και να αλλάξεις το ownership.

humanious
20-12-05, 18:48
Λοιπόν η λύση βρεθηκε από το topic που με στείλατε.
Να διευκρινύσω λίγο ξανα το προβλημα που είχα για να καταλάβετε.ΤΟ format έγινε γιατί ο υπολογιστής σερνόταν και είχα εξαντλήσει όλες τις επιλογές μου.Πρν το format λοιπόν είχα ενα account με τον κωδικό μου.Τα εγγραφα μου είχαν γίνει απόρρητα για άλλους χρήστες.Το path όμως που είχα στα εγγραφά μου τα οδηγουσε στον 2ο σκληρο (G) που έχω τον οποίο χρησιμοποιώ μόνο σαν αποθηκευτικο χώρο (δεν έχει λειτουργικο).Ετσι το format έγινε στο σκληρο που είχε το λειτουργικό (στον C).Όταν λοιπόν εγω έβαλα ξανα τα win και πήγα να ανοιξω τα έγγραφα μου απο τοn G δεν με άφηνε να μπω γιατί δεν είχα τα δικαιωματα.
Τελικα η λύση λοιπόν βρέθηκε από το post του sdikr και το ξαναγράφω παρακάτω λίγο πιο αναλυτικά και για ελληνικα win.

Πάς πάνω απο όλα στον explorer στο tools/folder options (Επιλογές φακέλων) πας στην καρτέλα "Προβολή" και κάνεις Untick το Use simple file shariing (χρήση απλής κοινής χρήσης αρχείων), (ελπίζω να έχεις xp pro)
Βγαινεις απο εκει και κανεις δεξι κλικ στο φάκελο που θες να σπάσεις,
μετά απο αυτό θα δείς ενα μενού sharring and security (κοινή χρήση κ ασφάλεια)
Πας στην καρτέλα "Κοινή Χρήση" διαλέγεις "Κοινή χρήση αυτού του φακέλου"
Πρώτη κίνηση στο owner (Δικαιώματα), και επιλέγεις να είσαι εσύ (βάζεις το όνομα που έχεις το account σου πχ Νικος, και replace.

μετά πάλι στο sharring and security (Κοινή χρήση κ ασφάλεια) στην καρτέλα "Ασφάλεια" μετά "Για προχωρημένους" μετα καρτέλα κάτοχος και τικαρεις την επιλογή "Αντικατασταση κατοχου στα δευτερευοντα κοντεινερ και αντικειμενα". Αυτο για να δώσει τα ίδια δικαιώματα σε ολους τους υποφακέλους. Αν έχω γράψει κάτι λάθος σίγουρα οποιος το ψάξει λίγο θα την βρει την άκρη.Το θέμα είναι να φτάσει ως εκείνο το σημείο.
Ολα τα παραπάνω είναι απο τις οδηγιες που έχει δώσει ο sdikr στην απαντησή του
στο topic http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27196

gogos7
20-12-05, 22:43
Κρίμα πάντως humanious, μπήκες σε τόσο κόπο και περιπέτειες για αυτό το παιχνίδι.

Τώρα είσαι κυριλέ με το PC σου;

humanious
20-12-05, 23:15
Να σου πω την αλήθεια θέλω να μπαίνω σε τέτοιες περιπέτειες γιατί έτσι θα μάθω περισσότερα!Το συγκεκριμένο περιστατικο ας πουμε δεν το συναντάς εύκολα!
Πάντως τώρα είναι όλα ok.Θα σβήσω τώρα όλο το 2ο σκληρό (αλήθεια format σε αυτόν γίνεται μέσω DOS?) και θα τα ξαναπεράσω (κάνω ήδη back up σε DVDs) για να μην έχω καμιά ιστορία με τα δικαιώματα....
Αυτά!Φχαριστώωωωω!!!!!

Agent M
20-12-05, 23:34
Να σου πω την αλήθεια θέλω να μπαίνω σε τέτοιες περιπέτειες γιατί έτσι θα μάθω περισσότερα!Το συγκεκριμένο περιστατικο ας πουμε δεν το συναντάς εύκολα!
Πάντως τώρα είναι όλα ok.Θα σβήσω τώρα όλο το 2ο σκληρό (αλήθεια format σε αυτόν γίνεται μέσω DOS?) και θα τα ξαναπεράσω (κάνω ήδη back up σε DVDs) για να μην έχω καμιά ιστορία με τα δικαιώματα....
Αυτά!Φχαριστώωωωω!!!!!
Γίνεται αλλά δεν συστήνεται... ;)
Εκτός κι αν θες να φας καμιά κεραμμίδα από τον WAntilles!! :lol: :D

humanious
20-12-05, 23:40
Mercy Mr Wantilles!! Μολις έβαλα πιπέρι στο στόμα μου και χλωρίνη στα χέρια μου!!!
Ωραια τοτε πώς προτείνετε?

Agent M
21-12-05, 00:13
Mercy Mr Wantilles!! Μολις έβαλα πιπέρι στο στόμα μου και χλωρίνη στα χέρια μου!!!
Ωραια τοτε πώς προτείνετε? Καταρχάς δεν είμαι ο WAntilles. :roll::D
Απλώς ήθελα να σε αποτρέψω (όπως και ο WAn) από τέτοια λάθη για το δικό σου καλό.

Λοιπόν για να κάνεις διαμορφοποίηση ενός σκληρού δίσκου κάνεις τα εξής:
Δεξί κλικ στο My computer - επιλέγεις Manage - μετά επιλέγεις Disk Management. Από εκεί διαλέγεις τον σκληρό δίσκο που θες, κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις format. ;)

humanious
21-12-05, 00:32
To ξέρω οτι δεν είσαι εσύ.Απλά το έγραψα για την περίπτωση που το διαβάσει ο Wantilles. Εχω διαβάσει πολλά post του εδω μέσα και δεν έχω καταλήξει ακόμα στο χαρακτηρισμό του...:D
format=διαμόρφωση, Ε?

humanious
21-12-05, 21:10
Εγω εδώ δεν βλέπω κατι περίεργο,

περαν του kavsnc που μάλλον είναι το kaspersky (μα καλά τόσο έλαφρυ και να θέλει 37)

ακόμα μπές σε msconfig

και βγάλε, τα real audio, quicktime, winampa, *sched και πέτα την Lifeview!!! (Πλακα κάνω!!)
Βρές το αρχείο Lvhidsvc, και σβήστο
Γιατί να το σβήσω αυτό το αρχείο.Είναι της TV card!

sdikr
21-12-05, 21:46
Γιατί να το σβήσω αυτό το αρχείο.Είναι της TV card!

Γιατί τρώει cpu time, χωρίς να κάνει κάτι (εκτός αν κάνεις χρήση του remote)

Agent M
21-12-05, 22:51
Γιατί να το σβήσω αυτό το αρχείο.Είναι της TV card!
Καλά σου λέει ο sdikr! ;)
Καλό είναι να μην τρέχουν πολλά προγράμματα στο system tray όταν ξεκινάνε τα Windows γιατί σου δεσμεύουν μνήμη και πόρους του συστήματος που χρειάζεσαι.
Μόνο τα απαραίτητα κι αν χρειαστείς κάτι τότε το ξεκινάς.;)

humanious
22-12-05, 01:53
Λοιπόν, τώρα που σας βρήκα θα σας τρελάνω στις ερωτήσεις.Ειμαι και στο μονταρισμα τώρα οπότε είναι οτι πρέπει.
Α/ Δηλ δεν χρειαζεται το αρχείο αυτό για τη λειτουργία του προγράμματος προβολής της ΤV?
Β/ Πώς θα κάνω το num lock να μενει ενεργοποιημένο όταν ανοίγω τον υπολογιστή?Δηλ στην οθονη αναμονης που επιλέγεις το account που θα μπεις, να είναι ενεργοποιημένο!
Γ/ Πώς θα προσθέσω smilies στο Mozzila Thundirbird? Δεν βρήκα μεσα στο directory του να έχει πουθενα αποθηκευμένα τα δικα του!
ThanXXXXX

sdikr
22-12-05, 02:23
Α/ οχι δεν χρείαζεται, μάλιστα το έχω δει αρκετές φορές εκεί στο άσκετο να πιάνει 100% cpu όποτε έφαγε πόδι

Β / http://windows.about.com/od/tipsarchive/l/bltip011.htm

Γ/ δεν ξέρω εγώ έχω Outlook :mrgreen:

humanious
22-12-05, 03:00
Το κατάλαβα ακριβώς τι κάνει τώρα που το διεγραψα.Το χρειαζομαι ομως τελικα γιατι το χρησιμοποιώ το κοντρολ! Θα το σταματαω ωστοσο την ωρα που δεν το χρησιμοποιώ.ThanX!

WAntilles
22-12-05, 12:42
...δεν ξέρω εγώ έχω Outlook :mrgreen:

Τα smilies εκεί έχουν σχήμα ξενο-αλυσίδων DNA & RNA. :mrgreen:

humanious
22-12-05, 12:47
Ωχ, θα διάβασε ο Wantilles τα posts μου.
Τώρα την πατήσαμεεεεεε....:-k

WAntilles
22-12-05, 12:55
Ωχ, θα διάβασε ο Wantilles τα posts μου.
Τώρα την πατήσαμεεεεεε....:-k

Τα ποστ σου τα έχω διαβάσει εδώ και 2 μέρες, απλά δεν ασχολήθηκα. Το παραπάνω ήταν αστειάκι προς γνωστό μου "κακό" Super Mod. :mrgreen:

Αλλά μιας και τό 'φερε η κουβέντα:

1. Partitioning ποτέ με το FDISK του DOS.

2. Με το Disk Management των Windows, και να σβήσεις τα partitions από το τέλος προς την αρχή (ειδικά τα logical μέσα στο extended)

3. Το καλύτερο partitioning πρόγραμμα είναι το cfdisk του Linux.

4. Το μοναδικό partitioning πρόγραμμα που μπορεί να φτιάξει σαβουρεμένο partition table είναι το fdisk του Linux.

5. Μιας και κάνεις format:
α. Πάντα ένα 2ο τουλάχιστο partition όπου θα έχεις εκεί όλα σου τα αρχεία.
β. Εγκατάσταση από bootable slipstreamed CD με το τελευταίο Service Pack.

humanious
22-12-05, 14:57
Β / http://windows.about.com/od/tipsarchive/l/bltip011.htm


To value ήταν ήδη στο 2 αλλά δεν μένει αναμμένο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.