PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ δεν έχει και η Τελλάς έχει;;



rasta_vrasta
05-03-09, 01:33
Παιδια χρειαζομαι αμεσα αν ειναι εφικτο την απαντηση σας για ενα ερωτημα που εχω..
Σε ενα χωριο της Λαρισας, στο χωριο μου, η ξαδερφη μου θελει να βαλει ADSL, καλεσε τον οτε και ζητησε να κανει αιτηση για internet..
Της ειπαν οτι δεν εχει πορτες στο συγκεκριμενο χωριο (ειναι full, 4-5 ειχε ολες και ολες) και οτι θα την παρουνε τηλεφωνο οταν υπαρξει διαθεσιμη,και φυσικα αυτο μπορει να παρει μηνες..
Παρολα αυτα πηγε σε ενα καταστημα της wind και ρωτησε απο περιεργεια αν μπορει να βαλει Τελλας και η υπευθυνη της ειπε οτι μπορει.(???)
Η ξαδερφη μου την ρωταει (ευλογα) πως γινετε η Τελλας να εχει και ο ΟΤΕ να μην εχει πορτες.
Η απαντηση ηταν οτι η Τελλας δανειζετε τις γραμμες του οτε, οποτε και γινεται..

Και ρωταω εγω τωρα, η τελλας δεν πρεπει να παρει εγκριση απο τον οτε προτου ενεργοποιησει την γραμμη?
Η τελως παντων πως γινεται να μην εχει ο ιδιος ο ΟΤΕ πορτες και να εχουν οι εναλλακτικες εταιριες? γινεται?
μαλιστα στο site της Τελλας, στο wizard για διαθεσiμοτητα δικτυου, εβαλα το στα8ερο της ξαδερφης
και λεει οτι δεν ειναι διαθεσιμο σαυτη την περιοχη..
Ρε μπας και λενε μπαρουφες μονο και μονο για να μας πιασουν πελατες???

Υ.Γ το σταθερο της ειναι Τελλας..
Ευχαριστωωω :)

XARAYGH
05-03-09, 01:52
Ασχέτως με τις πόρτες αν το site το δίνει εκτός δικτυού λογικά είναι εκτός η θα μπει σύντομα...θεωρητικά ο κάθε παροχos εχει τις δικες του διαθέσιμες πόρτες θα μπορούσε ο οτε να ειχε πουλήσει ολες τις δικες του και η τελλας να τις είχε όλες διαθέσιμες(να μην έχει άλλο πελάτη εκεί)...
Αν και ειμαι κατα του οτε σε αυτες τις περιοχες ο οτε ειναι η μονη σοβαρη λυση...αφηστε να ερθουν οι παροχοι να παιξουν για ενα σοβαρο χρονικο διαστημα και μετα διαλεξτε....

Πύρρος
05-03-09, 02:42
Είναι δυνατό να έχει ξεμείνει από πόρτες ο ΟΤΕ ενώ κάποιος εναλλακτικός να έχει, αν και είναι κάπως δύσκολο να συμβεί.

Από τη στιγμή όμως που ο wizard της tellas λέει πως δεν έχει διαθεσιμότητα, μάλλον η πωλήτρια έλεγε σαχλαμάρες (το οποίο συμβαίνει πολύ εύκολα).

Barracuda
05-03-09, 03:00
Ναι, αλλά μήπως μιλάει για πρόσβαση ΑΡΥΣ; :hmm:
Ο wizard νομίζω είναι για LLU.

rasta_vrasta
05-03-09, 03:51
Η πωλητρια στο καταστημα ''ειδε'' οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα,
μαλιστα ειπε οτι δεν θα πληρωνει παγιο ΟΤΕ (19,50 τον μηνα) αρα δεν παιζει να ειναι ΑΡΥΣ, ετσι δεν ειναι??
στο site του oteshop λεει οτι ''υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν
διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL)'',
ενω στο site της Τελλας λεει ''δεν είναι διαθέσιμο αυτή τη στιγμή στην περιοχή σας. ''

Περιττο να σας πω πως η πωλητρια δεν ανεφερε στην ξαδερφη το προγραμμα best price που ειναι πιο φθηνο
μιας και πανω απο 1Mbps δεν προκειτε ναι πιασει για πολυυυυ καιρο ακομα.. :rtfm:


Είναι δυνατό να έχει ξεμείνει από πόρτες ο ΟΤΕ ενώ κάποιος εναλλακτικός να έχει, αν και είναι κάπως δύσκολο να συμβεί.
γιατι ειναι δυσκολο να συμβει? (απορια :))

emeliss
05-03-09, 11:19
Αν δεν έχει ιδιόκτητο εκεί (που μάλλον δεν έχει) πες στην ξαδέλφη σου να είναι πολύ προσεκτική.

rasta_vrasta
05-03-09, 12:26
Καταλαβα, δηλαδη ειναι λιγο κλαιν η κατασταση..
Ισως το καλυτερο που θα πρεπει να κανει ειναι να ακυρωσει
την βιαστικη αιτηση που εκανε χτες και να περιμενει τον Λόρδο ΟΤΕ..
Απο την αλλη, δεν αντεχεις ρε αδερφε, λες δεν γ@@@@ται!
απο το dial -up 1 ωρα = 1 γιουρι
καλυτερα να εχω ολη μερα internet και ας ειναι για κλαματα οι ταχυτητες..!





[και το ελεγα επρεπε να ντυθω κεραια η οπτικη ινα τις αποκριες :yawn:]

vasiliou
05-03-09, 12:28
φιλαράκι εγω πιστεύω 99% οτι δεν εχει... και οτι η κοπελίτσα στην wind ήταν για τα μπάζα ή μάλλον την δουλεία της έκανε, μιας και αν η ξαδέρφη σου υπόγραφε αίτηση,η κοπελίτσα ολο και κάποιο μπόνους το μισθό θα είχε!

Επίσης μπορεί να πάρει η ξαδέρφη σου το 13800 και να πει: Παίδες στο ταδε νούμερο υπάρχει κάλυψή απο το ιδιόκτητο της τελλας ; Ναι ή Οχι;;
Και θα της πουν!
Αλλα για μένα καλύτερα να πάρει 2-3 φορές στο 13800 και να ρωτήσει, για να πέσει σε διαφορετικά άτομα να σιγουρέψει την απάντησή!

rasta_vrasta
05-03-09, 13:15
Και εγω αυτο πιστευω..η πωλητρια ''εκανε την δουλεια της'' και μονο το τηλεφωνο στο 13800 θα βγαλει ακρη ... .... ...... πιστευω.........

Barracuda
06-03-09, 02:54
Αφού έκανε αίτηση, ας δει τι αιτήθηκε και τι υπέγραψε. (Λογικά) πρέπει να λέει ακριβώς τι θα προσφέρουν.
Επίσης, αν η πωλήτρια την εξαπάτησε (και σίγουρα κάτι τέτοιο δεν είναι η δουλεία της, εντός ή εκτός εισαγωγικών) καλά θα κάνει να κινηθεί εναντίων της με ότι μέσο μπορεί.

amoydar
06-03-09, 15:50
19,50 Είναι τιμή για ΑΡΥΣ DSL + πάγιο ΟΤΕ προφανώς. LLU δεν υπάρχει με 19,50

rasta_vrasta
06-03-09, 17:36
οχι, μιλαω μονο για ιντερνετ..
στο site της tellas λεει 19,50 για 24αρα
και 16,50 για εως και 2Mbps.

Αληθεια τωρα που το σκεφτομαι, οταν δεν σε καλυπτει
η tellas (και η καθε εναλλακτικη εταιρια φυσικα) στο ιδιοκτητο δικτυο της
πληρωνεις παγιο 14,75 του ΟΤΕ?

Στην περιπτωση αυτη (που δεν καλυπτεσαι),
η tellas θα χρησημοποιησει της δικες του γραμμες η του ΟΤΕ?

emeliss
06-03-09, 17:46
Το tellas adsl στα 19,5 είναι για share llu (τηλεφωνία στον ΟΤΕ και adsl από tellas). Όταν δεν υπάρχει ιδιόκτητο πας στα 2Mbps από τα 24. Σε κάθε περίπτωση πληρώνεις και τον ΟΤΕ ξεχωριστά.

Να πας να πεις μπράβο στην πωλήτρια. Θα την έβαζαν να υπογράψει συμβόλαιο, θα της έβαζαν προεπιλογή φορέα στις κλήσεις (για να χρεώνονται οι κλήσεις στην tellas), θα έστελνε αίτημα η tellas στον ΟΤΕ για adsl ΑΡΥΣ στα 2Mbps που θα το απέρριπτε ο ΟΤΕ αφού δεν έχει πόρτες στο dslam και απλά θα ερχόταν ακόμα ένας λογαριαμός στην φίλη σου για τις κλήσεις μέσω tellas.

Γι'αυτό μισώ τα franchise καταστήματα παροχής υπηρεσιών.

rasta_vrasta
13-03-09, 01:33
Εχω νεα :
Η ξαδερφη πηρε τηλεφωνο στο 13800 3 φορες (για επιβεβαιωση)
για να μαθει τελικα αν μπορει να βαλει τελλας οπως ελεγε ο πωλητης.

Η απαντηση: οι γραμμες ειναι παναρχαιες και η τελλας δεν υποστηριζει adsl ακομα.

Παρενθεση: στο χωριο υπαρχει ενας ακομα ανθρωπος που πηγε τον Ιανουαριο στο ιδιο
καταστημα, στον ιδιο υπαλληλο και ρωτησε αν μπορει να βαλει ιντερνετ και φυσικα
του ειπε ναι.εκανε την αιτηση και απο τοτε δεν εχει ιντερνετ αλλα ο λογαριασμος για να πληρωσει ερχετε κανονικοτατα!!

Μπριζομενη λοιπον η ξαδερφη, παει στο καταστημα να ριξει κανα μπινελικι.
Του λεει το και το, ο πωλητης λεει μα μου ξου του ''οχι φυσικα και θα εχεις ιντερνετ'' κτλ
μαλιστα της λεει την εξης ατακα : ''θα κανω κατι αντιεπαγγελματικο, θα παρω τηλεφωνο στα κεντρικα
να ρωτησω και θα σου βαλω ανοιχτη ακροαση'' :hammered:
Περνει τηλ. και απανταει η τυπισσα: ''μα φυσικα και ΔΕΝ ειναι διαθεσιμο στην περιοχη αυτη το ιντερνετ!''
Ο βλακας σκαλωνει λιγο και αρχιζει τα δικα του, μααα, οχιι, λαθος κανετε blah blah
και βγαζει την ανοχτη ακροαση..........

Το κλεινει μετα απο λιγο και η ξαδερφη του λεει οτι ειναι και ενας ακομα ανθρωπος που
απο τον γεναρη περιμενει και πληρωνει χωρις λογο.
Απαντηση: αα ο Κυριος Μ. θα πρεπει να παρει τους κωδικους του και μετα θα μπει κανονικα στο ιντερνετ.
Μισω λεπτο να παρω τηλ στα κεντρικα για να τους παρω και θα σου τους δωσω να του τους δωσεις εσυ για να πειστεις.......!:blink:

Τελος η ξαδερφη ρωτα γιατι δεν την ενημερωσε για το adsl best price και κλασικα τα μασαγε..
Υστερα απο το καραγκιοζικο show του ειπε να ακυρωσει την αιτηση και εφυγε.
Ομως δεν υπεγραψε καποιο χαρτι για αιτηση διακοπης και επισης φοβαμαι οτι παιζει να μην της την ακυρωσει ποτε, μεχρι να της ερθει ο πρωτος λογαριασμος και να χρειαστει αναγκαστικα να πληρωσει τα 70 η 150 η οσα ευρω ειναι για την διακοπη.

Θελω να ακουσω εντυπωσεις, αποψεις και συμβουλες..

Υ.Γ τα γεγονοτα εγιναν ακριβως οπως τα περιγραφω χωρις καμια υπερβολη
μιας και δεν εχω λογο να κραξω μια εταιρια χωρις να ειμαι καν σαυτη εγω η ιδια.

ntsili
13-03-09, 03:14
Εγώ βάζω στοίχημα ότι όταν υπογράψει θα της πουν "δυστυχώς δεν έχουμε πόρτες από τον ΟΤΕ", αν θέλετε περάστε σε ΑΡΥΣ όπως προβλέπει η σύμβασή μας μέχρι να έχουμε διαθέσιμες πόρτες...
Εκεί να μην χάσουν τον πελάτη.

Το φοβάμαι γιατί είχε συμβεί το εξής πρόπερσι στην Καλαμάτα: Τον Οκτώβριο του 2007 στον wizard του tellas.gr (αλλά και από το τηλέφωνο) έλεγε ότι έχει διαθεσιμότητα LLU και μετά από λίγες μέρες κυριολεκτικά εξαφανίστηκε αυτή η αναφορά. Όσοι "πρόλαβαν" και έκαναν αίτηση βρέθηκαν με ΑΡΥΣ μέχρι να ξεκινήσει πραγματικά το LLU στην Καλαμάτα. Εικάζεται ότι αυτή η κίνηση έγινε εσκεμένα από την tellas προκειμένου να κερδίσει χρόνο αλλά να σπάσει την κίνηση της Lannet η οποία είχε ξεκινήσει πρώτη το LLU στην συγκεκριμένη πόλη.

emeliss
13-03-09, 10:54
Υ.Γ τα γεγονοτα εγιναν ακριβως οπως τα περιγραφω χωρις καμια υπερβολη
μιας και δεν εχω λογο να κραξω μια εταιρια χωρις να ειμαι καν σαυτη εγω η ιδια.
Το πρόβλημα δεν είναι άμεσα στον χ, ψ, ζ πάροχο. Το πρόβλημα είναι ότι κανένας πάροχος δεν θέλει να έχει ιδιόκτητα καταστήματα και δικούς του υπαλλήλους.
Franchise θέλουν παντού. Αυτή η πωλήτρια αύριο πάει και δουλεύει σε franchise άλλου παρόχου και με την ίδια άνεση και ανευθυνότητα θα λέει τις ίδιες αρλούμπες.

Η ευθύνη βέβαια είναι αποκλειστικά του παρόχου.

rasta_vrasta
13-03-09, 22:33
Ωραια ολα αυτα αλλα το θεμα ειναι πως θα σιγουρευτω οτι θα διαγραψουν σιγουρα την αιτηση της ξαδερφης..?

dimangelid
17-03-09, 03:37
Ωραια ολα αυτα αλλα το θεμα ειναι πως θα σιγουρευτω οτι θα διαγραψουν σιγουρα την αιτηση της ξαδερφης..?

Ή θα στείλει η ίδια αίτηση ακύρωσης στην Tellas με φαξ (ας το στείλει 2-3 φορές μέσα σε μια εβδομάδα γιατί η Tellas συνηθίζει να "χάνει" τα φαξ ακύρωσης) ή θα πάει ξανά στο κατάστημα, θα ζητήσει να κάνει αίτηση ακύρωσης, θα την υπογράψει και να περιμένει να την στείλουν στην Tellas μπροστά στα μάτια της.

@ ADSLgr.com All rights reserved.