PDA

Επιστροφή στο Forum : Disconnections ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ η γραμμη η το modem!



CamClone
05-03-09, 03:27
Τωρα τελευταια στο ιδιοκτητο της FORTHnet στο Ηρακλειο Κρητης παρα το γεγονος οτι εχω δοκιμασει 3 μοντεμ στην πεντακαθαρη και κοντινη γραμμη μου με τον κομβο της στην οδο αριαδνης Ηρακλειου Κρητης...ολο disconnections.

Συνεχεια συνεχεια.

Συχρονιζω στα 23998 /1023 (μενω απεναντι απο τον ΟΤΕ/FORTHnet/dslams) και κατεβαζα με 50 KB/sec και 20 ΚΒ/sec
Σα να μην εφτανε αυτο τωρα..θα χουμε και disconnections χωρις να φταιει η γραμμη?

Μπουκωσε η διασυνδεση Ηρακλειο Αθηνα,
Εβαλαν Traffic shaping kai QoS με EF στα pings
..και τωρα θα μας πετανε και εξω?

Να σας βρασω ρε!:worthy:

hel
05-03-09, 08:39
Διάγραμμα από το dmt tool ?

Ingenius
05-03-09, 11:35
Μετρήσεις από την εισαγωγή με τον ηλεκτρολόγο σου; Πριζάκια, καλωδίωση;

CamClone
05-03-09, 14:03
Δεν εχω errors στο μοντεμ και η γραμμη ειναι πεντακαθαρη.
ΔΕΝ φταει ο χαλκος ουτε το μοντεμ.

ΦΤΑΙΕΙ η FORTHnet και οχι ο ΟΤΕ

Athlon_XP
05-03-09, 21:02
Ε ναι από δω και πέρα πάντα θα φτάει η forthnet (παλιότερα έφταιγε ο πΟΤΕ τώρα όμως άλλαξαν τα πράγματα).

hel
06-03-09, 00:47
Δεν εχω errors στο μοντεμ και η γραμμη ειναι πεντακαθαρη.
ΔΕΝ φταει ο χαλκος ουτε το μοντεμ.

ΦΤΑΙΕΙ η FORTHnet και οχι ο ΟΤΕ

Γιατί αποκλείεις τον στιγμιαίο θόρυβο;
Αν το κάνει η forthnet θα το αναφέρουν κι άλλοι.

psyxakias
06-03-09, 20:10
Απορία: Ποιος είναι ο σκοπός του thread; Αρνείσαι να ακολουθήσεις προτάσεις μελών, ενώ φαίνεται να είσαι απόλυτα σίγουρος (χωρίς επιχειρήματα) για το ποιος ευθύνεται. Τότε σε τι ακριβώς ωφελεί το thread; Αφού τα ξέρεις όλα, γιατί δεν μας λες και την αιτία των αποσυνδέσεων (έστω με κάποιες ενδείξεις, αν όχι αποδείξεις) να την μάθουμε και εμείς;

Επιπλέον, δεν μπήκες στο κόπο καν να περιγράψεις το πρόβλημα, ούτε τι modems χρησιμοποίησες, ούτε εάν αφαίρεσες συσκευές & φίλτρα/splitter, ούτε αν έλεγξες τη γραμμή έως το κατανεμητή (και τι διαφορές υπήρχαν), ούτε μετρήσεις ποιότητας, ούτε τι πρωτόκολλα encapsulation, ούτε στατιστικά/errors γραμμής, ούτε καν δέχθηκες να ανεβάσεις γράφημα της γραμμής από το DMT. Οπότε αν προτείνω 24ωρη παρακολούθηση του SNR, δύσκολο να το δεχθείς και αυτό.

ΥΓ. Με κάνεις διαρκώς να κάνω το συνήγορο του διαβόλου (Forthnet :twisted:), αλλά όπως και σε προηγούμενα threads (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=262444) αραδιάζεις κατηγορίες και αποφεύγεις να απαντήσεις (πέρα του να με κατηγορείς ότι εργάζομαι για αυτούς? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2649519#post2649519) :lol: - παίζει και να ήταν παρεξήγηση αυτό), γιατί δεν λες ξεκάθαρα μερικά πράγματα που (αφήνεις να εννοηθεί ότι) γνωρίζεις; ;)

sdikr
06-03-09, 22:47
Απλά είναι το κλασικό, με κόψανε ενώ κατέβαζα μόνο 500TB τον μήνα

εγώ αυτό ξέρω αυτο πιστεύω

Και φυσικά μπορεί να είναι σίγουρος για την καλωδίωση πριν 3 μέρες αλλάξε το rj11 καλώδιο με ενά νέο απο το τοπικό κατάστημα ηλεκτρονικών

CamClone
06-03-09, 22:54
Το οτι επεφτε ολοκληρος access server στο Ηρακλειο Κρητης δεν σας λεει τιποτα?
Το οτι οι ιδιοι οι τεχνικοι παραδεχονται τις ταχυτητες των 40 KB/sec στο Ηρακλειο Κρητης σας λεει κατι ?
Σας λεω ξανα οτι το backbone της FORTHnet στο Ηρακλειο δεν εχει καμια σχεση με την αξιοπιστια και χωρητικοτητα της Αθηνας/πατρας/θεσσαλονικης.

Ειμαστε διαφορετικοι κοσμοι .

Σταματηστε να υποστηριζετε με εξυπνα λογια μια εταιρια ποιυ εχει διαφορετικη πολιτικη συντηρησης core network στον Αθηνα αποτι στα Νησια.

psyxakias
06-03-09, 23:00
Αν είναι έτσι, γιατί δεν ακυρώνεις (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=133552); ;)

sdikr
06-03-09, 23:10
Το οτι επεφτε ολοκληρος access server στο Ηρακλειο Κρητης δεν σας λεει τιποτα?
Το οτι οι ιδιοι οι τεχνικοι παραδεχονται τις ταχυτητες των 40 KB/sec στο Ηρακλειο Κρητης σας λεει κατι ?
Σας λεω ξανα οτι το backbone της FORTHnet στο Ηρακλειο δεν εχει καμια σχεση με την αξιοπιστια και χωρητικοτητα της Αθηνας/πατρας/θεσσαλονικης.

Ειμαστε διαφορετικοι κοσμοι .

Σταματηστε να υποστηριζετε με εξυπνα λογια μια εταιρια ποιυ εχει διαφορετικη πολιτικη συντηρησης core network στον Αθηνα αποτι στα Νησια.


Ναι αλλά τεχνικά και ρεαλιστικά αποσυνδέσεις δεν μπορεί να έχεις γιατί αυτοί δεν έχουν δικτύο κορμου

Ingenius
07-03-09, 01:42
:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.