PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο πρόβλημα με ADSL που χαλαει και φτιαχνεται απο μονο του!



kavaliotis
20-12-05, 08:47
Λοιπον το θεμα εχει καταντησει γελοιο, το προβλημα μου εχει ως εξης:

Ειναι η τριτη φορα που ξαφνικα χαλαει το τηλεφωνο και το ADSL. Δηλαδη το τηλεφωνο μενει βουβο και το ADSL δεν συγχρονιζεται. Το αποτελεσμα ειναι να δηλωνω βλαβη στον ΟΤΕ και την επομενη μερα κατα τις 6.30-8.30 το πρωι να διορθωνεται το προβλημα απο μονο του!!! Την πρωτη φορα ειχε βλαβη μου ειπανε το καλωδιο απο την πολυκατοικια ως το σπιτι μου, το αλλαξαμε αλλα και παλι επρεπε να ερθει ο τεχνικος για να δουλεψει η γραμμη (πληρωσα ηλεκ/γο εννοειται). Την δευτερη φορα ηρθε ο τεχνικος του ΟΤΕ και απλα οταν ανεβηκε στο σπιτι ειδαμε οτι δουλευαν τα παντα (νομιζε οτι τον κοροιδευα κιολας οταν του ειπα οτι 2 λεπτα πριν δεν δουλευε!). Την τριτη φορα με πηρανε τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ το πρωι και τοτε καταλαβα οτι δουλευε και παλι κανονικα η γραμμη μου (10 λεπτα πριν παρουν το μοντεμ ακομα δεν ειχε συγχρονιστει και το τηλεφωνο δεν δουλευε). Μαλιστα μου ειπανε οτι δεν πειραξανε τιποτα και οτι δεν ξερουν τι μπορει να εφταιγε.

Τωρα ειτε με κοροιδευουν και γνωριζουν τι φταιει και απλα το διορθωνουν προχειρα ειτε οντως το προβλημα ειναι περιεργο. Οι βλαβες μεταξυ τους ειχανε αρκετο χρονικο διαστημα (η 1η με την 2η ειχε 1 μηνα και η 2η με την 3η ειχε κανα 2 μηνες). Τι μπορει να παιζει? Καποιος αλλος με το ιδιο προβλημα?

sotirios
20-12-05, 13:08
Λοιπον το θεμα εχει καταντησει γελοιο, το προβλημα μου εχει ως εξης:

Ειναι η τριτη φορα που ξαφνικα χαλαει το τηλεφωνο και το ADSL. Δηλαδη το τηλεφωνο μενει βουβο και το ADSL δεν συγχρονιζεται. Το αποτελεσμα ειναι να δηλωνω βλαβη στον ΟΤΕ και την επομενη μερα κατα τις 6.30-8.30 το πρωι να διορθωνεται το προβλημα απο μονο του!!! Την πρωτη φορα ειχε βλαβη μου ειπανε το καλωδιο απο την πολυκατοικια ως το σπιτι μου, το αλλαξαμε αλλα και παλι επρεπε να ερθει ο τεχνικος για να δουλεψει η γραμμη (πληρωσα ηλεκ/γο εννοειται). Την δευτερη φορα ηρθε ο τεχνικος του ΟΤΕ και απλα οταν ανεβηκε στο σπιτι ειδαμε οτι δουλευαν τα παντα (νομιζε οτι τον κοροιδευα κιολας οταν του ειπα οτι 2 λεπτα πριν δεν δουλευε!). Την τριτη φορα με πηρανε τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ το πρωι και τοτε καταλαβα οτι δουλευε και παλι κανονικα η γραμμη μου (10 λεπτα πριν παρουν το μοντεμ ακομα δεν ειχε συγχρονιστει και το τηλεφωνο δεν δουλευε). Μαλιστα μου ειπανε οτι δεν πειραξανε τιποτα και οτι δεν ξερουν τι μπορει να εφταιγε.

Τωρα ειτε με κοροιδευουν και γνωριζουν τι φταιει και απλα το διορθωνουν προχειρα ειτε οντως το προβλημα ειναι περιεργο. Οι βλαβες μεταξυ τους ειχανε αρκετο χρονικο διαστημα (η 1η με την 2η ειχε 1 μηνα και η 2η με την 3η ειχε κανα 2 μηνες). Τι μπορει να παιζει? Καποιος αλλος με το ιδιο προβλημα?

μήπως κάποιο από τα καλώδιά σου (τα τηλεφωνικά) σε κάποιο σημείο στη διαδρομή του από το ΚΑΦΑΟ σπίτι σου δεν κάνει καλή επαφή και κάθε τόσο χάνεις το τηλέφωνο?

kavaliotis
20-12-05, 16:23
Οχι καινουργιο ειναι, αυτο ειναι που αλλαξα την 1η φορα...

Hwoarang
20-12-05, 16:37
Τα εσωτερικά καλώδια στο σπίτι σου? Είναι ΟΚ? εννοώ αυτά που περνάνε μέσα από τους τοίχους

spyder
20-12-05, 23:22
Το προβλημα του αποσυγχρονισμού του δικού μου modem μου συμβαίνει ολο και πιο συχνά τον τελευταίο καιρό. Καποιες φορές συγχρονισε απο μονο του το επόμενο πρωι. Από τον ΟΤε μου είπαν πως φταίει το μοντεμ -βλεπε jetspeed 520i- και πρότειναν να μου το αλλάξουν με ενα ιδιο!!!!!!!!!!!!! Τους λέω μα αφου αποδειχτηκε προβληματικό δε μου δίνετε alcatel; Απαντηση: οχι διότι το jetspeed είναι η αρχική σου επιλογή και αυτήν ακολουθούμε. ΦΑΚ!!!!!!!!
Αγόρασα λοιπόν ενα US ROBOTICS 9107 κι ολα πήγαν τέλεια ( καταπληκτικές ταχύτητες) απο το σαββατο το μεσημέρι εως την κυριακή το βράδυ. Δευτέρα πρωί συγχρονισμός γιοκ. Εκτοτε περιμένω πότε θα δεήσει ο ΟΤΕ να φτιάξει τη βλάβη. Εξοργισμένα τηλεφωνήματα στο 121 γιά να μου πεί μία κοπελίτσα πως δε μπορώ να πετύχω τίποτε, οι τεχνικοί κανονίζουν τις δουλειές τους κι εν πάσει περιπτώσει εχουνε προθεσμία μέχρι και την τετάρτη να μου λύσουν το πρόβημα.
Αποτέλεσμα, ADSL πληρώνω και ADSL δεν έχω. Χρησιμοποώ την παλια ISDN σύνδεση που σέρνεται και πληρώνω extra τον ΟΤΕ την χρέωση ΕΠΑΚ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ και αντε να μη πω τίποτε χειρότερα.
Τελικα σε τουτη τη χώρα ούτε ενας δημόσιος οργανισμός δε μπορεί να λειτουργήσει σωστά

kavaliotis
21-12-05, 13:39
Λοιπον εχει και συνεχεια το θεμα. Χθες ενω ειχε φτιαξει η γραμμη κτλ, το απογευμα ΔΕΝ δουλευε το τηλεφωνο αλλα δουλευε το ADSL. Ξαναδηλωνω οπως ειναι φυσικο βλαβη. Με παιρνουν κατα τις 7.30 τηλεφωνο το πρωι σημερα, το τηλεφωνο ως δια μαγειας δουλευε (το ειχα τσεκαρει, κατα τις 7 περιπου αρχισε να δουλευει). Μου λενε "τι εγινε παλι?", τους εξηγησα οτι φτιαχνει απο μονο του (αφου μου λενε οτι αυτοι δεν πειραζουν τιποτα) και μου λενε να μεινω σπιτι σημερα για να περασουνε να το δουνε (μονο που δεν με βρισανε στο τηλεφωνο). Ηρθε ο τεχνικος πριν λιγο (ελληνας παντως δεν ητανε και δυσκολευομουνα να τον καταλαβω τι λεει) και μου λεει οτι εχει προβλημα το καλωδιο μου απο το κουτι της πολυκατοικιας ως πανω το σπιτι και οτι δεν ειναι δικο τους θεμα αλλα δικο μου. Σεβαστο αυτο, αλλα 1)το καλωδιο ειναι ολοκαινουργιο αφου βαλαμε καινουργιο πριν 1 μηνα καθως και ολα τα καλωδια του σπιτιου αλλα και τις πριζες 2)χαλαει επιλεκτικα αναλογα τι ωρα ειναι? 3)αφου εχει θορυβο η γραμμη μου οπως λεει οταν βαζει το καινουργιο καλωδιο, γιατι δουλευει τελεια τοσο καιρο? Δεν θα επρεπε να ακουω παρασιτα στο τηλεφωνο? Ή εστω να εχω προβλημα με την ταχυτητα στο ιντερνετ?

Με απειλησε μαλιστα ο κυριος οτι αν ξαναδηλωσω βλαβη, θα με χρεωσουνε 22 ευρω. Δηλαδη εγω τι πρεπει να κανω τωρα? Ο ηλεκτρολογος μου λεει οτι ειναι μια χαρα το καλωδιο (και πως να μην ειναι αφου τοσο καιρο μια χαρα δουλευε και ενδιαμεσα στα προβληματα παλι καλα δουλευει, μολις δηλωνω βλαβη ως δια μαγειας διορθωνεται το καλωδιο απο μονο του?). Να παρω 2ο ηλεκτρολογο για να το κοιταξει? Βαρεθηκα πια με τον ΟΤΕ. Και ο κυριος βεβαια δεν ανεβηκε καν στο σπιτι να δει οτι ακουγεται κανονικα το τηλεφωνο, μου μιλησε απαισια και εφυγε βιαστικα θαρρεις και μου εκανε και χαρη που ηρθε.

Πειθαρχικο αραγε υπαρχει στον ΟΤΕ? Γιατι την επομενη φορα το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να καταγγειλω οποιον τεχνικο μου φερθει με αυτον τον τροπο με γραπτη καταγγελια.

sotirios
21-12-05, 16:17
το να χάσεις το τηλέφωνο και όχι το adsl είναι πραγματικά περίεργο! πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, αν τα χανες και τα 2 μάλλον ήταν θέμα καλωδίου, αλλά το 1 από τα 2....... το μόνο που θα μπορούσα να φανταστώ είναι μήπως έχει παρεμβολές από άλλα καλώδια, αλλά και πάλι το τηλέφωνο νομίζω δουλεύει υπό αρκετά αντίξοες συνθήκες! μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το splitter σου?

kavaliotis
22-12-05, 12:30
Τελικα μιας και παλι χθες εμεινα απο το απογευμα (κλασσικα) χωρις τηλεφωνο και DSL, σημερα σηκωθηκα με "αγριες" διαθεσεις... Δεν δηλωσα βλαβη στον ΟΤΕ ωστε να μην μου το διορθωσουνε παλι και χαλασει. Φωναξα ηλεκτρολογο το πρωι για να σιγουρευτω οτι δεν ειναι δικο μου το προβλημα και αφου οντως δεν ητανε δικο μου, πηγα στα κεντρικα του ΟΤΕ. Ζητησα καποιον υπευθυνο και τελικα κατεληξα στον υπευθυνο των τεχνικων. Τελος παντων δεν θελω να επεκταθω στο τι μου ειπανε εκει γιατι οσο τα ακουγα τοσο νευριαζα, στο τελος κατεληξα να τους ζητησω να δουνε τι προβλημα μπορει να υπαρχει. Εδωσε μεσω τηλεφωνου σε ενα τεχνικο τα στοιχεια της γραμμης μου, περιμενα κανα 20λεπτο και μας ενημερωσε οτι τελικα ΟΝΤΩΣ ητανε δικο τους προβλημα, οτι ΟΝΤΩΣ καποιο καλωδιο οπως μου ειπανε ειχε βλαβη, οτι το αντικαταστησανε και οτι ολα τωρα ΜΑΛΛΟΝ θα δουλεψουν κανονικα. Γυρισα σπιτι και ολα δουλευουν κανονικα, βεβαια μεχρι να περασει η μερα, πολλα μπορουν να συμβουν, οποτε αναμεινατε...

Αυτο λοιπον που συστηνω ειναι αν εχετε αναλογα προβληματα, να ζητατε παντα να κοιτανε απο μακρια την γραμμη σας (το να ερθει ο τεχνικος σπιτι σας να κοιταξει την γραμμη απλα ή ακομα και την διαδρομη απο το ΚΑΦΑΟ ως το σπιτι σας ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ! Αποδειξη εγω που 5 συνολικα φορες τους τελευταιους 3 μηνες ηρθαν και ελεγξαν...

Ευτυχως που ητανε ευγενικος ο υπευθυνος των τεχνικων, αλλιως θα με βλεπατε στις ειδησεις...

aragorn
22-12-05, 12:36
Λοιπόν, αντιμετώπισα κι εγώ ένα αντίστοιχο πρόβλημα, το οποίο λύθηκε όταν ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε στην πολυκατοικία και άλλαξε θέση του καλωδίου που αντιστοιχούσε στο διαμέρισμα, στον κεντρικό κατανεμητή στα έγκατα του υπογείου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.