PDA

Επιστροφή στο Forum : Στο κυνήγι πελατών βγήκε ο οτε



aragorn
20-12-05, 11:49
Μόλις με πήραν από 134 και με ρώτησαν αν επιθυμώ να αποκτήσω asdl!!!
Αφού μια ευγενική κοπέλλα με ενημέρωσε για τα πλεονεκτήματα της flat rate, με ρώτησε αν θα προχωρήσουμε σε αίτηση.
Της είπα κι εγώ λοιπόν ναι, αν:
μου εγγυηθεί ο ΟΤΕ το voip
μου εγγυηθεί ο ΟΤΕ το online gaming με ping μικρά και όχι της κακιάς ώρας
ότι δεν με ενδιαφέρουν τα παραπάνω αν μου δόσουν 1024/256 με 5 ευρώ το μήνα πάγιο.
Γιατί μου έκλεισε το τηλέφωνο;;;;
:lol::lol::lol:

cyberp
20-12-05, 11:51
Μόλις με πήραν από 134 και με ρώτησαν αν επιθυμώ να αποκτήσω asdl!!!
Αφού μια ευγενική κοπέλλα με ενημέρωσε για τα πλεονεκτήματα της flat rate, με ρώτησε αν θα προχωρήσουμε σε αίτηση.
Της είπα κι εγώ λοιπόν ναι, αν:
μου εγγυηθεί ο ΟΤΕ το voip
μου εγγυηθεί ο ΟΤΕ το online gaming με ping μικρά και όχι της κακιάς ώρας
ότι δεν με ενδιαφέρουν τα παραπάνω αν μου δόσουν 1024/256 με 5 ευρώ το μήνα πάγιο.
Γιατί μου έκλεισε το τηλέφωνο;;;;
:lol::lol::lol:
Σωστόοοοοος!!

mrsaccess
20-12-05, 12:11
... μια ευγενική κοπέλλα...με ρώτησε αν θα προχωρήσουμε...
...Της είπα κι εγώ...
...το voip...
...το online gaming με ping μικρά και όχι της κακιάς ώρας...
Γιατί μου έκλεισε το τηλέφωνο;;;;
:lol::lol::lol:

Ε, βέβαια, η κοπελίτσα θα νόμισε ότι την έβρισες, για αυτό στο έκλεισε!
Οι παραπάνω όροι είναι banned στις εγκατάστασεις του ΟΤΕ! :p


Εγώ πάντως φιλαράκι στο λέω, όπως πας θα το χάσεις το γκομενάκι!
κάνει τον υδραυλικό Καλυβάτση :D

Re-Ti-Re
20-12-05, 12:15
aragorn, χρόνια πολλά (έχεις γενέθλια σήμερα). :birthday :clap

Αυτή είναι η ανοργανωσιά αφού έχεις aDSL σε παίρνουν οι ίδιοι για να βάλεις.:rotfl: :rotfl:
Τι να πω.

sotirios
20-12-05, 13:02
Μόλις με πήραν από 134 και με ρώτησαν αν επιθυμώ να αποκτήσω asdl!!!
Αφού μια ευγενική κοπέλλα με ενημέρωσε για τα πλεονεκτήματα της flat rate, με ρώτησε αν θα προχωρήσουμε σε αίτηση.
Της είπα κι εγώ λοιπόν ναι, αν:
μου εγγυηθεί ο ΟΤΕ το voip
μου εγγυηθεί ο ΟΤΕ το online gaming με ping μικρά και όχι της κακιάς ώρας
ότι δεν με ενδιαφέρουν τα παραπάνω αν μου δόσουν 1024/256 με 5 ευρώ το μήνα πάγιο.
Γιατί μου έκλεισε το τηλέφωνο;;;;
:lol::lol::lol:

Μπράβο, ήσουνα σε ετοιμότητα :D
Έτσι στην ψύχρα παίρνουν τηλέφωνο, ή είχες κάνει κάποια αίτηση/είχες δείξει ενδιαφέρον?

Re-Ti-Re
20-12-05, 13:10
Έτσι στην ψύχρα παίρνουν τηλέφωνο, ή είχες κάνει κάποια αίτηση/είχες δείξει ενδιαφέρον?

Από ότι έχω καταλάβει δίνουν μια κατάσταση με τυχαία ονόματα και τηλέφωνα σε μια κοπελίτσα με ωραία φωνή και αρχίζει το σόου.
Δεν κάνουν έλεγχο αν η υπηρεσία που διαφημίζουν την έχει ο ιδιοκτήτης του τηλεφώνου.

sotirios
20-12-05, 13:28
Από ότι έχω καταλάβει δίνουν μια κατάσταση με τυχαία ονόματα και τηλέφωνα σε μια κοπελίτσα με ωραία φωνή και αρχίζει το σόου.
Δεν κάνουν έλεγχο αν η υπηρεσία που διαφημίζουν την έχει ο ιδιοκτήτης του τηλεφώνου.

:evil: :evil:
με τη διείσδυση που έχει η dsl στη χώρα μας, τζάμπα ανθρωποώρες θα χάνανε :haha

gatoulas
20-12-05, 15:24
* mrsaccess κάνει τον υδραυλικό Καλυβάτση :D
Κλειδαράς s'il vous plait

mrsaccess
20-12-05, 15:36
πεταξε τούβλο... :vava:

αρχίζει να απομακρύνεται :-k κλέφτικα.

προσπαθεί να κρυφτεί από τα άγνωστης προελεύσεως κόκκινα ιπτάμενα αντίκειμενα που κινούνται με ταχύτητα προς το μέρος του (τις ντομάτες δηλαδή)

:sorry:

chilli21
20-12-05, 16:42
Σωστός ο aragorn!:D Και λίγα της είπες!Έπρεπε να το πέξεις ψιλοχαζούλης στην αρχή:"Τί είναι aDSL;"και μετά να της τα πεις χύμα!!!;)
Περιμένω πάνω από το τηλέφωνο να με πάρουν!!!:oops:
ΕΕΕΕ!!!!ΟΤΕΕΕΕΕΕ!!!!ΠΑΡΕ ΜΕ ΤΗΛΕΕΕΕΕΕΦΩΝΟΟΟΟΟΟ!!!!!!:lol: :respekt:

anon
20-12-05, 17:43
Μπα, ξύπνησε ο πΟΤΕ;;;

Ηδη οι άλλοι πάροχοι κάνουν κρούσεις σε επιχειρήσεις προσφέροντας LMDS ή οπτικές ίνες για γραμμες Ε1 χωρίς κόστος εγκατάστασης, με φορητότητα και χωρίς πάγια!!!! Ο μόνος χαμένος αυτήτην εποχη είναι ο απλός ιδιώτης καταναλωτής, μιας και δεν έχει τέτοιες προσφορές (φαντάζεστε τηλέφωνο χωρίς πάγιο;;;;). Πάντως εαν δεν αναπροσαρμοστεί τιμολογιακά, τουλάχιστον στις επιχειρήσεις το έχει χάσει το παιχνίδι. Και ίσως δεν το κάνει, γιατί τότε θα πρέπει οι αναπροσαρμογές να περάσουν και στους ιδιώτες απο τους οποίους παίρνει τσάμπα χρήμα (με μορφή παγίων). Τελικά μόνος του θα φάει το κεφάλι του.

nickg78
20-12-05, 18:18
Ε, βέβαια, η κοπελίτσα θα νόμισε ότι την έβρισες, για αυτό στο έκλεισε!
Οι παραπάνω όροι είναι banned στις εγκατάστασεις του ΟΤΕ! :p


Πιο banned λέξεις δεν γίνονται. Να σκεφτείς ότι στην άλλη άκρη της γραμμής του 134, έχουν εγκαταστήσει σύστημα που αντικαθιστά αυτόματα τις φράσεις "1024 Kbps", "χαμηλό ping", "γρήγορες ταχύτητες", "Voice over IP", "χαμηλές χρεώσεις" με "μπιπ". Ε, έτσι όπως της τα είπες όλα μαζεμένα, η κοπέλα βαρέθηκε να ακούει "μπιπ" και το έκλεισε. :p

power
20-12-05, 19:26
Την τάπωσες!

Νομίζεις οτι ξέρει τι της είπες? Νομιίζεις οτι θα μεταφερθούν αυτά που είπες στους
τεχνικούς υπευθύνους?

Τίποτα δεν έκανες. Απλά σε ένα κοριτσάκι που της φέυγει ο κ..λος 4 ή 8 ώρες στα τηλέφωνα κάθησες και είπες τον πόνο σου, μάλλον με άκομψο τρόπο.

aragorn
20-12-05, 19:46
aragorn, χρόνια πολλά (έχεις γενέθλια σήμερα). :birthday :clap

Αυτή είναι η ανοργανωσιά αφού έχεις aDSL σε παίρνουν οι ίδιοι για να βάλεις.:rotfl: :rotfl:
Τι να πω.

Ευχαριστώ για τις ευχες!

Όντως ανοργανωσιά και να σκεφτείς κάνα τέταρτο πριν είχα πάρει το 134 για αναβάθμιση σε 512:D

@power
Δεν μίλησα στην κοπέλα για να πω τον πόνο μου
Ούτε πιστεύω πως μίλησα σε συμπολίτισά μου άκομψα
Άκομψα μίλησα στη θέση τάδε του Οργανισμού που μας δουλεύει ψιλό γαζί και θεωρεί πως έχει καταφέρει δεν ξέρω κι εγώ τι.
Και όχι μόνο για τις ευρυζωνικές συνδέσεις, αλλά μας δουλεύει επίσης και για τη σταθερή τηλεφωνία, όπου εις πείσμα των καιρών που όλοι μειώνουν τα πάγια (σταθεροί και κινητοί) αυτός τα αυξάνει. Και παίρνει τζάμπα χρήμα για να μας παράσχει τι;;;;

ReDeeMeR
20-12-05, 21:05
Ο ΟΤΕ εδώ και καιρό κάνει τελεμαρκετίνγκ για το connex δεν είναι κάτι περίεργο.Πέρνει τις λίστες των χρήστων με μεγάλους λογαριασμούς ΕΠΑΚ και και έχουνε δυνατότητα ADSL και τους πέρνει τηλέφωνο.Απλά οι λίστες αυτές δεν ανανεώνονται κάθε 20 μέρες.Αλλά κάθε 2 μήνες εξού το λάθος

JoeBar
20-12-05, 21:30
Της είπα κι εγώ λοιπόν ναι, αν:
μου εγγυηθεί ο ΟΤΕ το voip
μου εγγυηθεί ο ΟΤΕ το online gaming με ping μικρά και όχι της κακιάς ώρας
ότι δεν με ενδιαφέρουν τα παραπάνω αν μου δόσουν 1024/256 με 5 ευρώ το μήνα πάγιο.

Αυτό που έλειπε να της πεις:
"Ή αν όχι κάτι από αυτά μια βολτούλα μαζί σου;;;" :lol:

Spartakus
20-12-05, 21:42
Αυτό που έλειπε να της πεις:
"Ή αν όχι κάτι από αυτά μια βολτούλα μαζί σου;;;" :lol:


Σωστόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςς:worth y: :worthy: :worthy:

aragorn
20-12-05, 22:14
JoeBar RULEZzzzzzzzzzzzz
:thumb_dup

paketwmenh
20-12-05, 22:35
Αυτό που έλειπε να της πεις:
"Ή αν όχι κάτι από αυτά μια βολτούλα μαζί σου;;;" :lol:

Τουλάχιστον εκεί θα ήξερε να απαντήσει...:lol::lol:

chpanag
21-12-05, 11:46
παιδιά κάνω την ίδια δουλειά για τον οτε στην πατρα. Όλοι όσοι κάνουν telemarketing adsl συγκεκριμένα είναι φοιτητές με 8μηνη σύμβαση. Η όλοι εκπαίδευση που μας έκαναν είναι πάνω στις τιμές του προιόντος και καθόλου στις τεχνικές του λεπτομέρειες που αφήνεται στις προσωπικές γνώσεις του καθενός. Εγώ δεν είχα πρόβλημα λόγω σχολής (μηχαν. Η/Υ) αλλά πχ άκουσα συνάδελφο μου να μιλάει με πελάτη στην αρχή της σύμβασης του και επειδή η τιμή του προιόντος φάνηκε ακριβή στον πελάτη μαζί με τον isp το παλικάρι του είπε να βάλει μόνο γράμμη με την χαρακτηριστική ατάκα " και μόνο γραμμή να βάλεις κάτι θα κερδίσεις ".

Όσο αφορά την κλήση που έκανε η κόπελα σε χρήστη ADSL μπορεί και είναι υποχρεωμένη να το τσεκάρει αν έχει γραμμή είτε από τον οτε είτε από άλλον πάροχο απλά πληκτρολογώντας τον αριθμό τλφ στον Η/Υ.

Και κάτι κορυφαίο: Στο ΚΤΕ/134 που δουλεύω ADSL βάλανε σε έναν από τον υπολογιστη του κέντρου πριν από δύο μήνες 512 , ο υπεύθυνος του telemarketing όχι μόνο δεν είναι χρήστης adsl αλλά ούτε η/υ δεν έχει, και η λίστα με τα οξύμωρα δεν έχει τελειωμό.


Την τάπωσες!

Νομίζεις οτι ξέρει τι της είπες? Νομιίζεις οτι θα μεταφερθούν αυτά που είπες στους
τεχνικούς υπευθύνους?

Τίποτα δεν έκανες. Απλά σε ένα κοριτσάκι που της φέυγει ο κ..λος 4 ή 8 ώρες στα τηλέφωνα κάθησες και είπες τον πόνο σου, μάλλον με άκομψο τρόπο.

Συμφωνώ και εγώ για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Τα περισσότερα παιδιά είναι εντελώς ανοχύρωτα σε λογικές ερωτήσεις μεν αλλά ίσως πιο εξειδικευμένες γι'αυτα που τους έμαθαν δε.

pts
21-12-05, 12:24
Συμφωνώ και εγώ για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Τα περισσότερα παιδιά είναι εντελώς ανοχύρωτα σε λογικές ερωτήσεις μεν αλλά ίσως πιο εξειδικευμένες γι'αυτα που τους έμαθαν δε.

Είναι αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω εδώ και χρόνια στις εταιρίες πληροφορικής και υπηρεσιών Internet. Κάποιοι το έχουν καταλάβει με επώδυνο τρόπο αφού είδαν τις πωλήσεις τους να κατρακυλάνε και κάποιοι εξακολουθούν ακόμη να μην θέλουν να το καταλάβουν.
Οι πώληση αυτού του είδους των υπηρεσιών είναι εξειδικευμένο είδος πώλησης. Κατά συνέπεια οι πωλητές που είναι η βιτρίνα της εταιρίας είτε θα πρέπει να έχουν πολύ καλή τεχνική κατάρτιση είτε θα πρέπει να μην έρχονται σε επαφή με τους πελάτες. Οι "μανατζερ" του O.T.E. που εξακολουθούν να πιστεύουν ότι ο πωλητής αυτών των υπηρεσιών χρειάζεται την ίδια εκπαίδευση με τον πωλητή παπουτσιών ή ρούχων θα διαπιστώσουν το πρόβλημα αρκετά σύντομα.

Έχει πάντως βγει και κάποια διαφήμιση στην τηλεόραση (νομίζω multirama) που φωτογραφίζει και ειρωνεύεται αυτήν την πολιτική.

greekfragma
21-12-05, 13:10
Είναι αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω εδώ και χρόνια στις εταιρίες
Έχει πάντως βγει και κάποια διαφήμιση στην τηλεόραση (νομίζω multirama) που φωτογραφίζει και ειρωνεύεται αυτήν την πολιτική.

:thumbsup1






:rtfm:το θεμα ειναι να μην μεινουμε στις διαφημισεις:rtfm:

PopManiac
21-12-05, 13:28
Εδώ Βέλγιο ακολουθείται ακόμα πιο επιθετική πολιτική:

Μου τηλεφώνησε τις προάλλες πωλήτρια του ΒελγΟΤΕ να μάθει γιατί δεν εκμεταλλεύομαι τις προσφορές του.

Της απάντησα πως μολονότι προσφέρει μεγαλύτερη ταχύτητα (4-8ΜΒ από το 1ΜΒ που έχω) θεωρώ απαράδεκτο για λόγους αρχής να έχω ογκοχρέωση, άσχετα από το αν είναι αρκετά μεγάλα τα περιθώρια (50GB το μήνα). Γι'αυτό και έχω 1ΜΒ γραμμή με εναλλακτικό αλλά απεριόριστο traffic.

Και η κυρία είχε το θράσος να μου πει πως ο πάροχός μου ψεύδεται και πως αποκλείεται να έχω απεριόριστη από αυτόν διότι "είναι ασύλληπτο να υπάρχει απεριόριστη σύνδεση"!!!:haha :haha

Την ευχαρίστησα, κάλεσα τον εναλλακτικό και τους το ανέφερα, με διαβεβαίωσαν για το αληθές των προδιαγραφών τους (όντως έτσι είναι μετά από κοντά 2 μήνες) και μου είπαν πως υπάρχει και δικαστική διαμάχη διότι ο ΒελγΟΤΕ έχει αρχίσει να παίζει βρώμικα γιατί έχουν βγει διάφοροι εναλλακτικοί και ροκανίζουν το μερίδιό του...

Αυτά για μια εξωτική γεύση πολιτικής πωλήσεων ADSL... Τουλάχιστον βέβαια ο ΒελγΟΤΕ είναι "βρωμιάρης" αλλά πρώτον έχει γραμμές 4 και 8 ΜΒ, δεύτερον δεν υφίστανται προβλήματα πταρισμένων DSLAM και VoIP προβλημάτων και τρίτον - και κυριότερον - ακόμα και με ογκοχρέωση η 4άρα γραμμή πάει συνολικά (πάγιο και χρέωση παρόχου) 50€ το μήνα. Και αυτά σε μια πολύ ακριβή στο ADSLΕυρωπαϊκή χώρα...

Προφέσσορας_Χάος
21-12-05, 21:43
Την τάπωσες!

Νομίζεις οτι ξέρει τι της είπες? Νομιίζεις οτι θα μεταφερθούν αυτά που είπες στους
τεχνικούς υπευθύνους?

Τίποτα δεν έκανες. Απλά σε ένα κοριτσάκι που της φέυγει ο κ..λος 4 ή 8 ώρες στα τηλέφωνα κάθησες και είπες τον πόνο σου, μάλλον με άκομψο τρόπο.
ακριβώς στο τμήμα προώθησης ηταν η κοπέλίτσα ισως φοιτήτρια που έβγαζε το χαρτζηλίκι της πάνω απο το τηλέφωνο..Οποιος έχει κάνει αυτη την δουλεία καταλαβαίνει περιτίνος πρόκειτε..Γι αυτό δεν κάνει να βγάζουμε το άχτι μας στα παιδιά του 134 121 και στα άλλα τηλεφωνικά κέντρα του ΟΤΕ..ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.Δύσκολο είναι να το καταλάβουν κάποιοι;;και εγώ δεν δουλεύω στον ΟΤΕ ουτε σε κάποιο τηλεφωνικό κέντρο για να το καταλάβω..Απλά καλό είναι να σκέφτεστε λιγάκι πρίν αρχίσετε αυτα τα σχόλια.

Crosstalk
21-12-05, 21:49
Γι'αυτό και έχω 1ΜΒ γραμμή με εναλλακτικό αλλά απεριόριστο traffic.

Και η κυρία είχε το θράσος να μου πει πως ο πάροχός μου ψεύδεται και πως αποκλείεται να έχω απεριόριστη από αυτόν διότι "είναι ασύλληπτο να υπάρχει απεριόριστη σύνδεση"!!!:haha :haha

Με scarlet είσαι?

pan.nl
22-12-05, 05:13
Εδώ Βέλγιο ακολουθείται ακόμα πιο επιθετική πολιτική:

Μου τηλεφώνησε τις προάλλες πωλήτρια του ΒελγΟΤΕ να μάθει γιατί δεν εκμεταλλεύομαι τις προσφορές του.

Της απάντησα πως μολονότι προσφέρει μεγαλύτερη ταχύτητα (4-8ΜΒ από το 1ΜΒ που έχω) θεωρώ απαράδεκτο για λόγους αρχής να έχω ογκοχρέωση, άσχετα από το αν είναι αρκετά μεγάλα τα περιθώρια (50GB το μήνα). Γι'αυτό και έχω 1ΜΒ γραμμή με εναλλακτικό αλλά απεριόριστο traffic.

Και η κυρία είχε το θράσος να μου πει πως ο πάροχός μου ψεύδεται και πως αποκλείεται να έχω απεριόριστη από αυτόν διότι "είναι ασύλληπτο να υπάρχει απεριόριστη σύνδεση"!!!

Την ευχαρίστησα, κάλεσα τον εναλλακτικό και τους το ανέφερα, με διαβεβαίωσαν για το αληθές των προδιαγραφών τους (όντως έτσι είναι μετά από κοντά 2 μήνες) και μου είπαν πως υπάρχει και δικαστική διαμάχη διότι ο ΒελγΟΤΕ έχει αρχίσει να παίζει βρώμικα γιατί έχουν βγει διάφοροι εναλλακτικοί και ροκανίζουν το μερίδιό του...

Αυτά για μια εξωτική γεύση πολιτικής πωλήσεων ADSL... Τουλάχιστον βέβαια ο ΒελγΟΤΕ είναι "βρωμιάρης" αλλά πρώτον έχει γραμμές 4 και 8 ΜΒ, δεύτερον δεν υφίστανται προβλήματα πταρισμένων DSLAM και VoIP προβλημάτων και τρίτον - και κυριότερον - ακόμα και με ογκοχρέωση η 4άρα γραμμή πάει συνολικά (πάγιο και χρέωση παρόχου) 50€ το μήνα. Και αυτά σε μια πολύ ακριβή στο ADSLΕυρωπαϊκή χώρα...

Δυστυχώς PopManiac στο Βέλγιο απ'ότι έχεις καταλάβει πέφτει πολύ όριο στις συνδέσεις. Η πωλήτρια μάλλον πέταξε την παραπάνω ατάκα σαφώς επηρεασμένη. Κι εγώ όταν έψαχνα για σύνδρομή internet εκεί δε μπορούσα να βρώ κάτι ταχύτατο αλλά χωρίς όριο.
Όντως το DSL δεν είναι τόσο φθηνό όσο στη γειτονική Γαλλία για παράδειγμα. Α και κάτι άλλο: λίαν συντόμως ο πάροχός που έχω συνδρομή (cable - Telenet) στο Βέλγιο θα υπερδιπλασιάσει τις ταχύτητες, όχι όμως και την τιμή. Έτσι από τα 6,6 Mbits/512 Kbits, που είναι τώρα η συνδρομή μου, θα πάει στα 15Mbits/1Mbits με τιμή 51,95 Ευρώ(σχετικά με το όριο κίνησης ανάμήνα που είναι τώρα 15 GB θα σας γελάσω, δε θυμάμαι αν πρόκειται να το αλλάξουν :oops: , αν και ψιλοβολεύομαι και με τα 15 GB μέχρι τώρα καθώς ο χρόνος μου είναι μοιρασμένος μεταξύ Ελλάδας και Βελγίου).
Και τέλος για να σας αποτελειώσω κοιτάξτε και αυτές τις προσφορές (μάλλον είναι αυτό που είχε αναφέρει ο PopManiac για τα επερχόμενα 20 Mbps): http://www.chello.be/Abonnements/

Το ξέρω, με μισείτε τώρα :twisted:

Όσον αφορά στον ΟΤΕ, επειδή έχω εργαστεί εκεί με σύμβαση, απλά να επιβεβαιώσω πως τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφουν τα παιδιά παραπάνω. Η εκπαίδευση αφορά σε τυπικές λεπτομέρειες και δεν εμβαθύνει περισσότερο, επομένως δε φταίνε κατ'ανάγκη οι απλοί υπάλληλοι εκεί αλλά οι "επάνω". Οπότε το να "τη λέμε" στην κοπελίτσα και στην κάθε κοπελίτσα που μας τηλεφωνεί από το τμήμα πωλήσεων του ΟΤΕ πέρα από πλακίτσα και ικανοποίηση μάλλον δε θα φέρει και τις λύσεις. Α ρε γκαζάκι που τους χρειάζεται στο μέγαρο....:mad:

Φιλικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.