PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου τη δίνει το dsl



j77
20-12-05, 16:41
έχω πάρει πακέτο adsl in a box απο forthnet.
Εκαναν 3 εβδομαδες να μου το ενεργοποιησουν και τώρα όλο προβλήματα έχω.
Η ταχυτητα πεφτει τοσο δραματικα αρκετες φορες που καλύτερα να είχα το dialup μου το μοντεμακι. το voip είναι για τον ****** και εγώ που νόμιζα ότι λόγω dsl θα έχω καλύτερη σύνδεση(αλλά διάβασα και κατάλαβα ότι δεν πρόκειται ποτέ το skype Να δουλέψει με την 384. Πλεκτάνη των ISP μου ακούγεται για να μπορούν να πουλάνε μόνο αυτοί τα voip Προιόντα τους.)

Στο θέμα μας:

Τις περισσότερες φορές το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να τραβήξω το καλώδιο και να ξανακάνω σύνδεση. και τότε η ταχύτητα είναι καλή για άλλοτε άλλο χρονικό διάστημα και μετά πάλι τα ίδια.
Στο 95% των περιπτώσεων συνδυάζεται με χρήση p2p (emule/azureus)

Το emule το έχω με : dload:28
upload:7
Max sources hard limit 300
Max Connections 200

System:
P4/3.2/1gb ram
crypto f200

Επισυνάπτω μια εικόνα με νούμερα που μου έκαναν εντύπωση. Έχουν σημασία? Σημαίνει ότι η γραμμή μου βουίζει? να βράσω τον ΟΤΕ ή την forthnet?

Βοήθεια χριστιανοί.
~j77

Hwoarang
20-12-05, 17:02
χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι τα νούμερα είναι καλά. για πάρε το 121 και δήλωσε βλάβη

Ice-Blade
20-12-05, 17:11
Τα νούμερα σου είναι πολύ καλά...

NoYmErOs
21-12-05, 02:12
Για αρχή έχεις ένα μόντεμ που είναι γνωστό ότι δεν αντέχει σε πολλά connections και μιας και εσύ από ότι καταλαβαίνω δουλεύεις το dsl μόνο για p2p μάθε ότι το μόντεμ σου ΔΕΝ κάνει για αυτήν την δουλεία.

Η γραμμή σου είναι αρκετά καλή όποτε μάλλον λάθος ρυθμίσεις έχεις στα p2p προγράμματα που χρησιμοποιείς.+ το μοντεμ που δεν σε βοηθάει .. τι άλλο να πάει στραβά ? κάνε ένα speed test με την γραμμή idle φυσικά και γράψε εδώ τα αποτελέσματα

slaughter
21-12-05, 13:44
Οσον αφορα το Skype παντος που λες! εγω το εχω χρησιμοποιησει καμποσω κ σε γενικες γραμμες δουλευει ικανοποιητικα! ειναι θεμα περιοχησ κ ΙSP
Δοκιμασε καποιο πιο lite Bit-torrent client (ABC,BitComet) κ μειωσει τα connections per task!
:cool:

groove54
21-12-05, 13:55
το μόντεμ σου ΔΕΝ κάνει για αυτήν την δουλεία.

35-39kb/s με bitcomet και 31-34kb/s με dc++
Crypto F200 USB modem 384/128 Forthnet

manicx
21-12-05, 14:45
Για αρχή έχεις ένα μόντεμ που είναι γνωστό ότι δεν αντέχει σε πολλά connections και μιας και εσύ από ότι καταλαβαίνω δουλεύεις το dsl μόνο για p2p μάθε ότι το μόντεμ σου ΔΕΝ κάνει για αυτήν την δουλεία.

Η γραμμή σου είναι αρκετά καλή όποτε μάλλον λάθος ρυθμίσεις έχεις στα p2p προγράμματα που χρησιμοποιείς.+ το μοντεμ που δεν σε βοηθάει .. τι άλλο να πάει στραβά ? κάνε ένα speed test με την γραμμή idle φυσικά και γράψε εδώ τα αποτελέσματα

ΜΕΓΑ λάθος που το βλέπω να φέρνει βόλτα από εδώ και από εκεί στα forums. Έχει ξεφτιλιστεί με τα connections και το βάλε router, δεν κάνει το modem κλπ κλπ.Το έγραψε ένας, το πήραν όλοι. Πήγαν και πήραν router μερικοί και δεν είδαν βελτίωση. Για τι connections να βάλεις για γραμμες ADSL στην Ελλάδα; Αν το αφήσεις πάνω από 512 σε σύνολο γονατίζει είτε έχεις Modem/Router είτε έχεις απλό modemάκι. Το setάρισμα του προγράμματος και το ότι είμαστε στην Ελλάδα είναι πάνω από όλα.

UK_ADSL
21-12-05, 15:36
έχω πάρει πακέτο adsl in a box απο forthnet.
Εκαναν 3 εβδομαδες να μου το ενεργοποιησουν και τώρα όλο προβλήματα έχω.
Η ταχυτητα πεφτει τοσο δραματικα αρκετες φορες που καλύτερα να είχα το dialup μου το μοντεμακι. το voip είναι για τον π***** και εγώ που νόμιζα ότι λόγω dsl θα έχω καλύτερη σύνδεση(αλλά διάβασα και κατάλαβα ότι δεν πρόκειται ποτέ το skype Να δουλέψει με την 384.

Το πρόβλημα με τα VoIP προγράμματα δεν έχει (δυστυχώς) να κάνει με τον ISP αλλά με την ίδια την DSL γραμμή του ΟΤΕ και είναι γενικό και ανεξάρτητο από το modem σου. Υπάρχει γενικά μεγάλη καθυστέρηση πακέτων σε μεγάλο τμήμα του δικτύου του ΟΤΕ οπότε για αυτό και με το dial up πετυχαίνεις καλύτερη ποιότητα (πηγαίνει η κλήση σου απευθείας στον ISP). Πάρε το 134 να δηλώσεις βλάβη αλλά το πιο πιθανό είναι να σε βάλουν και εσένα σε λίστα με εκατοντάδες άλλα άτομα...
:-k

NoYmErOs
21-12-05, 23:48
ΜΕΓΑ λάθος που το βλέπω να φέρνει βόλτα από εδώ και από εκεί στα forums. Έχει ξεφτιλιστεί με τα connections και το βάλε router, δεν κάνει το modem κλπ κλπ.Το έγραψε ένας, το πήραν όλοι. Πήγαν και πήραν router μερικοί και δεν είδαν βελτίωση. Για τι connections να βάλεις για γραμμες ADSL στην Ελλάδα; Αν το αφήσεις πάνω από 512 σε σύνολο γονατίζει είτε έχεις Modem/Router είτε έχεις απλό modemάκι. Το setάρισμα του προγράμματος και το ότι είμαστε στην Ελλάδα είναι πάνω από όλα.

Αυτά που λέω για το εν λόγο μόντεμ δεν τα είπα έτσι..

Είχα το f200 3 μήνες στο in a box
Είχα το zyxel 1 χρόνο με ACN
Και 1 χρόνο USR με ΟΤΕνετ και 4νετ 3 μήνες

Με το f200 γονάτιζε ακόμα και 2 ταυτόχρονα downloads.. δεν το συζητάω να δοκιμάσω Max connections.
Θα μου πεις μπορεί να είχε πρόβλημα η usb του pc σου.. οκ το δικό μου .. και AMD64 3500+ θα είχε πρόβλημα ?

j77
22-12-05, 01:55
Το παρακάτω δείχνει το πώς συμπεριφέρεται το η γραμμή.
Σενάριο: Κατεβάζω με reget Deluxe από Microsoft με full throtle
Ανοίγω emule και το η γραμμή παθαίνει ταράκουλο.

Το emule το έχω με : dload:27
upload:6
Max sources hard limit 300
Max Connections 250

προτείνετε άλλες ρυθμίσεις για το μουλάρι για τεστινγκ?

~j

NoYmErOs
22-12-05, 02:15
Το παρακάτω δείχνει το πώς συμπεριφέρεται το η γραμμή.
Σενάριο: Κατεβάζω με reget Deluxe από Microsoft με full throtle
Ανοίγω emule και το η γραμμή παθαίνει ταράκουλο.

Το emule το έχω με : dload:27
upload:6
Max sources hard limit 300
Max Connections 250

προτείνετε άλλες ρυθμίσεις για το μουλάρι για τεστινγκ?

~j

Μουλαρομηχάνημα - Γνώμες & Προτάσεις

manicx
22-12-05, 13:18
Αυτά που λέω για το εν λόγο μόντεμ δεν τα είπα έτσι..

Είχα το f200 3 μήνες στο in a box
Είχα το zyxel 1 χρόνο με ACN
Και 1 χρόνο USR με ΟΤΕνετ και 4νετ 3 μήνες

Με το f200 γονάτιζε ακόμα και 2 ταυτόχρονα downloads.. δεν το συζητάω να δοκιμάσω Max connections.
Θα μου πεις μπορεί να είχε πρόβλημα η usb του pc σου.. οκ το δικό μου .. και AMD64 3500+ θα είχε πρόβλημα ?


Με F200, AMD64 3200+, 2 GB Ram, και 4 downloads με 100 connections ανοιχτά στο καθένα και 512 global, μοίραζε σωστά το bandwidth αθροισματικά στα 44kb/s έχοντας το κόφτη στα 40. Στο ίδιο PC με USR η ταχύτητα στα ίδια ακριβώς torrents έφτασε max τα 40kb/s. Λες να ήταν θαυματουργό το PC μου; Ε λέω ας τα βάλω και στο PIV να πάρω ένα μάτι. Με τα ίδια settings, το F200 έπαιξε καλύτερα. Μα καλά, μαγικά έκανα; Το έχω πει, μην λέμε ότι να ναι επειδή ένας έχει πρόβλημα. Δεν είναι νόμος ότι δεν κάνεις δουλειά με modem όπως κάνεις με modem/router. Τα προβλήματα μπορεί να προκύψουν από ένα σωρό λόγους όπως software firewalls, κακό setup κα.

NoYmErOs
22-12-05, 13:34
Επειδή ΔΕΝ λέω ότι να ναι και λέω με αυτά που είδα εγώ..
τώρα το πιες είναι οι συγκυρίες και πήγε έτσι? ξέρω ότι ούτε το firewall ήταν αλλά ούτε και κάποιο πρόβλημα με το pc είχα.

Εγώ είδα ότι στο ίδιο pc με τα ίδια settings το usr απλά πετούσε..

Δεν μπορώ όμως και να ξέρω τι ακριβός παίζει στο pc του καθένα(firewall,usb) αλλά βλέπω ότι κατά 99% μου λέει ότι του παρουσιάζονται τα ίδια προβλήματα με εμένα..

manicx
22-12-05, 14:50
Δεν μπορώ όμως και να ξέρω τι ακριβός παίζει στο pc του καθένα(firewall,usb) αλλά βλέπω ότι κατά 99% μου λέει ότι του παρουσιάζονται τα ίδια προβλήματα με εμένα..

Υπερβολικό το νούμερο δεδομένου ότι οι περισσότεροι που νόμισαν ότι είχαν πρόβλημα συνέχισαν να τα έχουν και όταν τελικά δάγκωσαν και πήραν USR. Όπως το είπα, το Crypto δουλεύει όπως όλα όταν τα modem και modem/routers όταν είσαι σε ξεπιταρισμένο dslam, ως δια μαγείας (όπως δουλεύει και ακριβώς το ίδιο όταν είσαι και σε πιραισμένο).

@ ADSLgr.com All rights reserved.