PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριάντα τέσσερεις επιχειρήσεις στον εισαγγελέα



chrand
20-12-05, 17:17
Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων

Εντεκα αρτοποιεία, οκτώ πρατήρια άρτου, 14 εστιατόρια και μία επιχείρηση σοκαλοτοποιΐας, παραπέμπονται στον εισαγγελέα μετά απο ελέγχους που διενήργησε η νομαρχία Αθηνών.

Συγκεκριμένα, οι έλεγχοι πραγματοποιήθηκαν το χρονικό διάστημα από 03/10/05 μέχρι και 09/12/2005. Συνολικά, έγιναν 64 έλεγχοι και 34 υποθέσεις παραπέμπονται στον Εισαγγελέα, διότι εντοπίστηκαν παραβάσεις υγειονομικής φύσης.

Αναλυτικότερα, από τους 67 ελέγχους οι 33 πραγματοποιηθήκαν σε πρατήρια άρτου, αρτοποιεία και εργαστήρια ζαχαροπλαστικής, 29 (έλεγχοι) σε κέντρα εστίασης και αναψυχής, ενώ δύο (έλεγχοι) σε αποθήκες χονδρικού εμπορίου, ψυγεία και σοκολατοποιίες.

Ο νομάρχης Αθηνών, Γιάννης Σγουρός δήλωσε: "Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι οι έλεγχοι που γίνονται και θα συνεχίσουν να γίνονται, έχουν σκοπό να προστατεύσουν τον καταναλωτή και όχι να πλήξουν τους σωστούς επαγγελματίες. Άλλωστε, το τελευταίο διάστημα τα συνδικαλιστικά σωματεία με πρώτο αυτό των αρτοποιών συνεργάζονται μαζί μας και οι ίδιοι μας ζητούν τους ελέγχους, προκειμένου να απομονωθούν οι ασυνείδητοι που πλήττουν και τον ίδιο τους τον κλάδο. Εμείς θέλουμε να προστατεύσουμε και τον καταναλωτή και τους σωστούς επαγγελματίες, στο πλαίσιο του υγιούς ανταγωνισμού. Παρά τις σημαντικές ελλείψεις σε μέσα και προσωπικό, η Νομαρχία Αθηνών θα συνεχίσει το έργο της όσο και εάν αυτό ενοχλεί κάποιους".

Εκθέσεις μηνυτήριων αναφορών κατατέθηκαν εναντίον:

Αρτοποιεία:
1.Μουζάκης Ιωάννης & ΣΙΑ Ο.Ε., Πατησίων 237 2.Βενέτης ΑΒΕΕ Τροφίμων, Αγίας Παρασκευής 9, Λυκόβρυση 3."Χωριάτικο ΕΠΕ", Λεωφ. Βουλιαγμένης 142, Δάφνη 4.Μεγαγιάννης Νικόλαος, Δημ. Δέδε 104, Αχαρνές 5.Παπαγεωργίου Αντώνιος, οδός Μεταξά, Βασιλικό Χαλκίδας 6.Φαρμάκης Ματθαίος, Μαγνησίας 4, Βύρωνας 7.Αφοί Παππά ΑΒΕΕ, Π. Ράλλη 16, Ταύρος 8.Παπουτσίδης Χαράλαμπος, Λ. Ελευθερίας 33, Άλιμος 9.Κρεμμύδας Βασίλειος, Δελβίνου 14, Άνω Κυψέλη 10. Ρίζος Σπυρίδων, Ελευθ. Βενιζέλου 213, Νέα Σμύρνη 11. Στόλης Ιωάννης, Χατζηκωνσταντή 41, Αθήνα

Πρατήρια Άρτου:
1.Κολιός Κωνσταντίνος & ΣΙΑ Ε.Ε., Αθηνάς 52, Αθήνα 2.Ζωνιός Ευάγγελος, Εργαστήριο Τυροπιττών "Τα Γιάννενα", Ζήνωνος 14, Αθήνα 3.Σουμελίδης Νικόλαος, Πρατήριο Άρτου - Γαλακτοπωλείο Εμπόριο Τυποποιημένων Προϊόντων, Ζήνωνος 14, Αθήνα 4.Χατζηγεωργίου Αλέξανδρος, Πρατήριο Άρτου - Ζαχαροπλαστείο, Σωκράτους 53, Αθήνα 5.Λάντζα Κωνσταντίνα, Τζώρτζ 3, Εξάρχεια 6.Βακράκης Δημήτριος, Ι. Φωκά 89, Γαλάτσι 7.Φλέσουρας Δημήτριος, Ι. Φωκά 79, Αθήνα 8.Βιργινία Bakery Ε.Π.Ε., Ευτυχίδου 32, Παγκράτι

Κέντρα Εστίασης - Αναψυχής:
1.Καραμούζη Ευδοξία, Ψητοπωλείο "Η Πλάκα", Κυδαθηναίων 16, Πλάκα 2.Σαμιώτου Δέσποινα, "Πικολίνο", Σωτήρος 24, Πλάκα 3.Υψηλάντη Χρυσούλα, "Zorbas", Λυσίου 15, Πλάκα 4.Σαλαούνης Χρήστος, Αγ. Φιλίππου 20, Πλάκα 5.Μασσόπουλος Μιχαήλ, Εστιατόριο "Miltons", Αδριανού 91, Πλάκα 6.Καλλιβωκάς Λεωνίδας, Εστιατόριο "Τα Γιουβετσάκια", Αδριανού 144, Πλάκα 7.Καλέργη Ελένη, Εστιατόριο - καφεζαχαροπλαστείο "Ερατώ", Αδριανού 134, Πλάκα 8.Αφοί Σταθοκωστόπουλοι, Εστιατόριο "Ερμείον", Πανδρόσου 15, Πλάκα 9.Βλασσόπουλος Γιώργος, Παραδοσιακό Καφενείο "Δια Ταύτα", Αδριανού 37, Πλάκα 10. Αργυρόπουλος Φώτιος Στ. και Υιός Ο.Ε., Εστιατόριο "Ακρόπολις", Πανός 10, Πλάκα 11. Οικονομέας Γιώργος, Εστιατόριο "5 Αδέλφια", Αιόλου 3, Πλάκα 12. Αφοί Παπαγεωργίου Ο.Ε., Εστιατόριο - Αναψυκτήριο, Αισχύλου 1, Πλάκα 13. Καρώνης Δημήτριος, Εστιατόριο fast food "Yareas Yo Sushi", Τσακάλωφ 6, Κολωνάκι 14. Κολοκυθάς Ιωάννης, Καφετέρια - Εστιατόριο Διεθνής Βαλκανική Εμπορική Ε.Π.Ε., Πλατεία Φιλικής Εταιρείας 19-20

Αποθήκες Χονδρικού Εμπορίου - Ψυγεία και Σοκολατοποιίες:
Σοκολατοποιία ΗΡΑ, Χ & Ε Γαζεπερίδης, Λυσικράτους 15, Καλλιθέα


http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=4769&subid=2&pubid=215344

vagskarm
20-12-05, 17:32
Κλείσιμο θέλουν, ειδικά αυτά που είναι στην Πλάκα και είναι καθρέφτης της χώρας στους ξένους επισκέπτες.

WAntilles
20-12-05, 17:59
Αυτοί όλοι πρέπει να χτυπηθούν αλύπητα.

Να δούμε εάν η "ικανή" κυβέρνηση "του μεσαίου χώρου" θα τολμήσει να το κάνει.

EvilHawk
20-12-05, 18:20
Αυτοί όλοι πρέπει να χτυπηθούν αλύπητα.

Να δούμε εάν η "ικανή" κυβέρνηση "του μεσαίου χώρου" θα τολμήσει να το κάνει.

Αυτά είναι αρμοδιότητες της Νομαρχίας και όχι της Κυβέρνησης! Και από ότι φαίνεται η Νομαρχία Πειραιά και η Νομαρχία Αθηνών το τελευταίο διάστημα εχουν πάρει σοβαρά τον ρόλο τους και πραγαμτοποιούν συχνούς ελέγχους!

no_logo
20-12-05, 18:33
ουφ ευτυχως κανένα δεν είναι χαλάνδρι :yahoo:

ή υπάρχει περίπτωση να είμαι σε άλλη νομαρχία; :what:

πολύ καλή η κίνηση της νομαρχίας που τους βγάζει με οναματεπώνυμο, να ξέρουμε και εμείς που βλέπουμε μόνο την βιτρίνα:twisted:

PopManiac
20-12-05, 19:11
Η λίστα βλέπω πως εκτός από Πλάκα έχει και αρκετά hotspots Κολωνακίου!!!!

Αχ και νάξεραν οι young and beautiful ψώνια-θαμώνες!!!

Αλλά, γιατί κάτι μου λέει πως με τη μ....α που δέρνει τον κόσμο, τα hotspots αυτά θα παραμείνουν γεμάτα; :haha

vasper
20-12-05, 19:11
Αυτοί όλοι πρέπει να χτυπηθούν αλύπητα.

Να δούμε εάν η "ικανή" κυβέρνηση "του μεσαίου χώρου" θα τολμήσει να το κάνει.

Στον εισαγγελέα τους έστειλε.... να δούμε....

Cafeeine
20-12-05, 19:12
Πάλι καλά που δεν ψώνισα απο το μαγαζί στην Δάφνη, κι ας είναι κοντά μου.
Είδατε το ρεπορτάζ για το εργαστήριο ζαχ/κης στο Κερατσίνι που έπλεε στην κατσαρίδα και στην βρωμιά, και τροφοδοτούσε και σχολικές καντίνες?

papdoux
20-12-05, 19:13
κανονικα, εκτος απο προστιμο που μπορει να φανε, πρεπει να τους κλεισουν το μαγαζι για ενα χρονο τουλαχιστον και οποιους υπαλλληλους εχουν να τους πληρωνουν κανονικα οι εργοδοτες τους

Cafeeine
20-12-05, 19:21
Χλωμό αυτό. Αμα ποτέ εφαρμοστεί, τα λαμόγια θα "εξαφανίσουν" τα λεφτα τους. Πως να πληρώνει αμα δεν "έχει" λεφτά? Για τόσο απλούς τους έχεις?

spyrosn
20-12-05, 19:24
Τι πρόστιμο ρε φυλακή θέλουν! Ο άλλος ο γύφτος με το εργοστάσιο κατσαριδογλυκών και ποντικοπαγωτών!...

kubiak
20-12-05, 19:28
.

Θάνατος στους ΑΛΗΤΕΣ που παίζουν με την υγεία μας...

.

WAntilles
20-12-05, 19:57
κανονικα, εκτος απο προστιμο που μπορει να φανε, πρεπει να τους κλεισουν το μαγαζι για ενα χρονο τουλαχιστον και οποιους υπαλλληλους εχουν να τους πληρωνουν κανονικα οι εργοδοτες τους

Πολύ σωστά. Για την ακρίβεια καθόλου πρόστιμο αλλά μονάχα αυτό που λες.

Ακριβώς ότι είχα πει και στην αντίστοιχη περίπτωση για τα super market.

Αλύπητα και αμείλικτα.

Cafeeine
20-12-05, 20:13
Εγώ θα έλεγα μάλλον κατάσχεση της επιχείρησης, και πλειστηριασμό.

Το μόνο που με προβληματίζει με τέτοιες λύσεις είναι η ενδεχόμενη εκμετάλευσή τους για εξολόθρευση επαγγελματικών αντιπάλων

flyingGrec
20-12-05, 21:23
Αρτοποιεία:
10. Ρίζος Σπυρίδων, Ελευθ. Βενιζέλου 213, Νέα Σμύρνη


Γμτ, και έχει ωραία μπουγάτσα :D

papdoux
20-12-05, 21:35
Γμτ, και έχει ωραία μπουγάτσα :D
Γι'αυτο εχει ωραια μπουγατσα :D

Rama
20-12-05, 22:38
Η λίστα βλέπω πως εκτός από Πλάκα έχει και αρκετά hotspots Κολωνακίου!!!!

Αχ και νάξεραν οι young and beautiful ψώνια-θαμώνες!!!

Αλλά, γιατί κάτι μου λέει πως με τη μ....α που δέρνει τον κόσμο, τα hotspots αυτά θα παραμείνουν γεμάτα; :haha
Πιστεύεις οτι διαβάζουν εφημερίδες ή γενικά θα το μάθουν για να αποφύγουν τα στέκια τους?

@flyingGrec Όπως λέμε "βρώμικο" στο Hilton ένα πράγμα...

no_logo
20-12-05, 22:48
Πιστεύεις οτι διαβάζουν εφημερίδες ή γενικά θα το μάθουν για να αποφύγουν τα στέκια τους?


στις γειτονιές εστω και ένας να το διαβάσει θα το μεταφέρει σε όλους.
Στο κολωνάκι τώρα δεν ξέρω πόσο ισχύει το παραπάνω :cool:

GP
21-12-05, 03:21
Μήπως είναι λίγο τραγικά τα νούμερα; 34 παραπομπές σε 67 ελέγχους;; :thumbdown

chrisyah
21-12-05, 06:28
κανονικα, εκτος απο προστιμο που μπορει να φανε, πρεπει να τους κλεισουν το μαγαζι για ενα χρονο τουλαχιστον και οποιους υπαλλληλους εχουν να τους πληρωνουν κανονικα οι εργοδοτες τους


Μόνο ο εργοδότης έχει στη προκειμένη περίπτωση ευθύνη ???

Οι υπάλληλοι ΠΟΥ δουλεύανε ???

esquellot
21-12-05, 09:22
H τιμωρία που τους αρμόζει είναι να τους εξαναγκάσουν να τρώνε οι ίδιοι αυτά τα κατασκευάσματα που πλασάρουν στην αγορά.:evil:

mastermind
21-12-05, 09:50
στις γειτονιές εστω και ένας να το διαβάσει θα το μεταφέρει σε όλους.
Στο κολωνάκι τώρα δεν ξέρω πόσο ισχύει το παραπάνω :cool:

Για παράδειγμα θα αναφέρω στους φίλους μου το γεγονός και τουλάχιστον θα τους μείνει οτι στην Πλάκα δεν τρώμε ποτέ,έτσι σαν κανόνας. Τα παιδιά του Κολωνακίου μαλλον θα ρουφάνε το "γάλα" τους:-k

aroutis
21-12-05, 10:03
Μόνο ο εργοδότης έχει στη προκειμένη περίπτωση ευθύνη ???

Οι υπάλληλοι ΠΟΥ δουλεύανε ???Οταν τα άτομα που απασχολούνται σε τέτοιες εργασίες ειναι συνηθως ατομα με πολλές ανάγκες και λίγα λεφτά που φοβουνται οτι αν χάσουν τη δουλειά τους θα βυθιστουν στα χρέη, 8 στα 10 κάνουν μοκο.

Δεν ειναι σωστο, ειναι ανθρώπινο και για αυτό συμβαινει το πράγμα αυτό.
Μάλλον θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ΠΟΣΟ βαθιά φτάνουν οι συνέπειες της ανεργείας.. δεν νομίζετε;

chrisyah
21-12-05, 13:22
Οταν τα άτομα που απασχολούνται σε τέτοιες εργασίες ειναι συνηθως ατομα με πολλές ανάγκες και λίγα λεφτά που φοβουνται οτι αν χάσουν τη δουλειά τους θα βυθιστουν στα χρέη, 8 στα 10 κάνουν μοκο.

Δεν ειναι σωστο, ειναι ανθρώπινο και για αυτό συμβαινει το πράγμα αυτό.
Μάλλον θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ΠΟΣΟ βαθιά φτάνουν οι συνέπειες της ανεργείας.. δεν νομίζετε;

Άρα δηλαδή οι "επιχειρήσεις" κακώς να κλείσουν για να μην βρεθεί ο κόσμος στους δρόμους. Και ας τρώει το παιδί μου χαλασμένες τυρόπιτες...

Το πρόβλημα της ανεργίας είναι μεγάλο και σύνθετο, πάντως κατά την γνώμη μου δεν "λύνεται" με αυτόν τον τρόπο (της σαβούρας).

Cafeeine
21-12-05, 13:49
Το νήμα μου θύμισε ένα παλιότερο σχόλιο που μοιάζει άσχετο σε πρώτη ανάγνωση:
Έχετε δεί κάτι άτομα σε σουπερ μάρκετ που ψάχνουν με τις ώρες τις συσκευασίες τροφίμων για να ξέρουν τι έχουν μέσα, αλλά άμα έχει κάποιος ένα στάντ με τζάμπα λουκανικάκια / κρακερίακια κ.τ.λ. τρώνε με περισσή άνεση ?

Όσο δίνουμε πρωτεύουσα βάση στην τιμη της διατροφής μας, και όχι στην ποιότητα, αυτα τα περιστατικά θα συμβαίνουν.
Στο περιστατικό με τον τύπο που πούλαγε παγωτα στα σχολεία, εγώ κατηορώ περισσότερο το σχολείο που δεν έκανε την απαιτούμενη έρευνα, αλλά προφανως πήρε την χαμηλότερη προσφορά.

Chrisyah: Καλως να κλείσουν οι επιχειρήσεις. Αμα ήξερες οτι θα πεινάσει το δικό σου το παιδι άμα μιλήσεις και κλείσει η επιχείρηση, δεν ξέρω πόσο έυκολο θα σου ήταν να το κάνεις... Συνήθως τα άτομα σε τέτοια πόστα δεν έχουν μόρφωση και οι επιλογές τους είναι περιορισμένες.

chrisyah
21-12-05, 13:58
Chrisyah: Καλως να κλείσουν οι επιχειρήσεις. Αμα ήξερες οτι θα πεινάσει το δικό σου το παιδι άμα μιλήσεις και κλείσει η επιχείρηση, δεν ξέρω πόσο έυκολο θα σου ήταν να το κάνεις... Συνήθως τα άτομα σε τέτοια πόστα δεν έχουν μόρφωση και οι επιλογές τους είναι περιορισμένες.


Προς όλους και όχι αποκλειστικά σε εσένα Cafeeine... :

Αν δεν μιλήσουμε τα παιδιά μας θα τα τρώνε...

Cafeeine
21-12-05, 14:01
Συμφωνώ, και δεν δικαιολογώ κανέναν. Το θεωρώ όμως δύσκολο να πείστούν οι συγκεκριμένοι, που πολλές φορές δουλεύουν παράνομα, για ψίχουλα, χωρις ασφάλιση, χωρίς, σταθερό ωράριο να χάσουν το μεροκάματό τους.

mastermind
22-12-05, 14:05
Οταν τα άτομα που απασχολούνται σε τέτοιες εργασίες ειναι συνηθως ατομα με πολλές ανάγκες και λίγα λεφτά που φοβουνται οτι αν χάσουν τη δουλειά τους θα βυθιστουν στα χρέη, 8 στα 10 κάνουν μοκο.

Δεν ειναι σωστο, ειναι ανθρώπινο και για αυτό συμβαινει το πράγμα αυτό.
Μάλλον θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ΠΟΣΟ βαθιά φτάνουν οι συνέπειες της ανεργείας.. δεν νομίζετε;

Μπορεί ναναι λογικό αλλα δεν είναι σωστό. Με την ίδια λογική γιατι δεν πάνε να μοιράζουν χασίς στα σχολεία? Το ίδιο κακό θα έκαναν.

Η απόφαση είναι του ίδιου του ατόμου,αν η αξιοπρέπεια και η συνείδησή του αγοράζονται με 400Ε τον μήνα τότε...:(

Cafeeine
22-12-05, 14:43
απόφαση είναι του ίδιου του ατόμου,αν η αξιοπρέπεια και η συνείδησή του αγοράζονται με 400Ε τον μήνα τότε...
Εξαρτάται mastermind. Επαναλαμβάνω: Τι θα έκανες αμα τα 400 ευρώ αυτά αγόραζαν γάλα για το μωρό παιδί σου? Ποια αξιοπρέπεια και ποιά συνείδηση μου λές? Για να βρεθείς σε τέτοια δουλειά έχεις αφήσει την αξιοπρέπεια πισω εδώ και καιρό. Έχω δει άτομα σε δουλειά (σε άλλο τομέα) που κάθε μήνα ζητιανευαν τα λεφτά τους απο το αφεντικό, γιατί δεν είχαν την αυτοεκτιμηση οταν θα βρούν αλλού δουλειά.

Δεν αντιλέγω καθόλου οτι δεν πάει η κατάσταση αυτή, αλλά δεν μπορουμε να περιμένουμε να βγάλουν αυτοί το φίδι απο την τρύπα. Κάποιοι θα το κάνουν, κάποιοι όχι. Κάποιοι μάλιστα γίνονται συνειδητά και συνυπεύθυνοι Δεν μπορείς να τους κατηγορείς συλλογικά.

mastermind
22-12-05, 16:03
Εξαρτάται

Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Η κάθε περίπτωση είνια διαφορετική.


Τι θα έκανες αμα τα 400 ευρώ αυτά αγόραζαν γάλα για το μωρό παιδί σου? Ποια αξιοπρέπεια και ποιά συνείδηση μου λές?

Γάλα το οποίο έχει παραχθεί σε κάποια άλλη επιχείρηση-μαϊμου που οι εκει εργαζόμενοι κάνουν τουμπεκί επειδή έχουν να ταϊσουν τα παιδιά τους με ψωμί... Κύκλο κάνει το πράγμα.


Δεν αντιλέγω καθόλου οτι δεν πάει η κατάσταση αυτή, αλλά δεν μπορουμε να περιμένουμε να βγάλουν αυτοί το φίδι απο την τρύπα. Κάποιοι θα το κάνουν, κάποιοι όχι. Κάποιοι μάλιστα γίνονται συνειδητά και συνυπεύθυνοι Δεν μπορείς να τους κατηγορείς συλλογικά.

Δεν περιμένω εκείνους να τρέξουν για την δική μου υγεία αλλα ας μην το κάνουν τόσο επιδεικτικά πια. Στα video του Εισαγγελάτου φαίνεται οτι το γλεντάνε κιόλας:thumbdown

Cafeeine
22-12-05, 16:09
Στα video του Εισαγγελάτου φαίνεται οτι το γλεντάνε κιόλας
Οι ..συνυπεύθυνοι που λέγαμε. Βέβαια ο Ευαγγελάτος (και καλά έκανε) έβαλε μόνο αυτούς που το διασκεδάζουν, γιατί αυτοί θέλουν κρέμασμα.

Η πλάκα είναι οτι τα ρεπορτάζ αυτά βγήκαν τώρα εν μέσω εορτών, και το αποτέλεσμα είναι και οι καθαροί φούρνοι/ζαχαροπλαστεία να πάθουν άγρια νίλα.


Γάλα το οποίο έχει παραχθεί σε κάποια άλλη επιχείρηση-μαϊμου που οι εκει εργαζόμενοι κάνουν τουμπεκί επειδή έχουν να ταϊσουν τα παιδιά τους με ψωμί... Κύκλο κάνει το πράγμα.

Παλι δεν αντιλεγω, αλλά στην απελπισία δεν το σκέφτεται ο άλλος.

chrand
22-12-05, 16:13
Μάλλον θα πρέπει να φτιαχτεί ένα ειδικό νήμα που να ανεβάζουμε τ΄ ακατάλληλα τρόφιμα και τις εταιρίες κάθε μέρα


20 τόνοι μολυσμένο χοιρινό «πάσα» στην «Υφαντής»

Σαλμονέλα σε κατεψυγμένο χοιρινό από την Δανία εντόπισε ο ΕΦΕΤ μετά από ενημέρωση από το σύστημα προειδοποιήσεις της Ευρώπης. Το προϊόν διακινήθηκε από την εταιρία «Ντάνης Κρόουν» στην εταιρία «Ψυγεία Ταϋγετος» και όπως διαπιστώθηκε μετά από έλεγχο του ΕΦΕΤ, περίπου 20 τόνοι μολυσμένου κρέατος διακινήθηκαν στην αλλαντοποιεία «Υφαντής» για την παραγωγή αλλαντικών. Ο ΕΦΕΤ προσπαθεί να εντοπίσει και να δεσμεύσει όλες τις ποσότητες του ακατάλληλου κρέατος.

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_871839_22/12/2005_140896

ReverseR
22-12-05, 16:19
Μάλλον θα πρέπει να φτιαχτεί ένα ειδικό νήμα που να ανεβάζουμε τ΄ ακατάλληλα τρόφιμα και τη εταιρίε κάθε μέρα



Αφού η σελίδα του ΕΦΕΤ ειναι ΑΝΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΗ, μάλλον πρέπει! :twisted: :twisted: :evil:

aroutis
22-12-05, 17:54
Άρα δηλαδή οι "επιχειρήσεις" κακώς να κλείσουν για να μην βρεθεί ο κόσμος στους δρόμους. Και ας τρώει το παιδί μου χαλασμένες τυρόπιτες...

Το πρόβλημα της ανεργίας είναι μεγάλο και σύνθετο, πάντως κατά την γνώμη μου δεν "λύνεται" με αυτόν τον τρόπο (της σαβούρας).Συγνωμη από καθαρή περιέργεια, που εξηγαγες το συγκεκριμένο συμπέρασμα ;

Αυτό που ειπα το είπα για να δώσω μια εξήγηση γιατι Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ δεν μιλά. Φυσικά και οι επιχειρήσεις πρέπει να κλεινουν και να υπάρχουν ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΕΣ τιμωρίες για τους ιδιοκτήτες. Οι υπάλληλοι όμως ειναι ένα άλλο πράγμα και εκει έγκειται το σχόλιο για την ανεργεία.

Οταν δεν μπορεί κάποιος να βρεί δουλειά, οταν δουλεύει με μισθούς πείνας και πρέπει να μεγαλώσει παιδί, δυστυχώς ΔΕΝ ειναι πάντα εύκολο να κάνει το σωστό, ΕΙΔΙΚΑ οταν δεν υπάρχει το νομικό πλαίσιο να τον κανει να νιώσει ασφαλή.

Ελπίζω να έγινα κατανοητος.

aroutis
22-12-05, 17:58
Μπορεί ναναι λογικό αλλα δεν είναι σωστό. Με την ίδια λογική γιατι δεν πάνε να μοιράζουν χασίς στα σχολεία? Το ίδιο κακό θα έκαναν.

Η απόφαση είναι του ίδιου του ατόμου,αν η αξιοπρέπεια και η συνείδησή του αγοράζονται με 400Ε τον μήνα τότε..Mastermind, δεν μπορω να μπω στην ψυχή του καθένα που δρά οπως δρά, οπως ειμαι σίγουρος και συ το ίδιο.

Ομως πιστεύω οτι θα συμφωνήσεις οτι στην απελπισία, και κάτω από το βάρος ευθυνών, φοβου και βαρών οικογένειας παιδιών, πεινας και ελάχιστων εισοδημάτων, πολλά μπορεί να κάνει κάποιος που αυτή τη στιγμή αν τα σκεφτείς η τα σκεφτώ μας φαίνονται απλά ΑΔΥΝΑΤΑ...

Ετσι δεν είναι;

chrisyah
23-12-05, 02:46
Όπα,

Μια εξήγηση :

Ο υπάλληλος και ο κάθε υπάλληλος φυσικά δεν είναι υπεύθυνος για να κλείσει μια "επιχείρηση".

Αυτά τα πράγματα γίνονται από αρμόδιες υπηρεσίες οι οποίες στην χώρα μας υπολειτουργούν (για διάφορους λόγους) οι οποίες την πρώτη φορά μοιράζουν πρόστιμα ακριβώς για να "βάλει" μυαλό και να βελτιώσει τους κανόνες υγιεινής.



Δεν ειναι σωστο, ειναι ανθρώπινο και για αυτό συμβαινει το πράγμα αυτό.
Μάλλον θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ΠΟΣΟ βαθιά φτάνουν οι συνέπειες της ανεργείας.. δεν νομίζετε;


Στην προκειμένη περίπτωση με απασχολεί ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ η δημόσια υγεία παρά η ανεργία
Άλλωστε δεν συγκρίνονται το ένα με το άλλο.

sdikr
23-12-05, 02:52
Όπα,

Μια εξήγηση :

Ο υπάλληλος και ο κάθε υπάλληλος φυσικά δεν είναι υπεύθυνος για να κλείσει μια "επιχείρηση".

Αυτά τα πράγματα γίνονται από αρμόδιες υπηρεσίες οι οποίες στην χώρα μας υπολειτουργούν (για διάφορους λόγους) οι οποίες την πρώτη φορά μοιράζουν πρόστιμα ακριβώς για να "βάλει" μυαλό και να βελτιώσει τους κανόνες υγιεινής.



Τι καλά να υπήρχαν!!
Ελά όμως που δεν υπάρχουν ή αυτοι που υπάρχουν με το κατάληλο κομπόδεμα την κάνουν γαργάρα





Στην προκειμένη περίπτωση με απασχολεί ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ η δημόσια υγεία παρά η ανεργία
Άλλωστε δεν συγκρίνονται το ένα με το άλλο.

Αν υπάρχει ανεργεία και εσύ αν άυριο πιάσεις δουλεια εκεί τα ίδια θα κάνεις, αλλά αν είχες την δυνατότητα να πάς αλλού...........


οπότε ο εργαζόμενος, σκεφτομένος την πάρτη του (κια καλά κάνει) σου λέει μεγάλε αυτό είναι ή εδώ ή στον δρόμο διάλεξε


εσύ τι θα διάλεγες;,

Μην μου πείς να τους καρφώσεις γιατί ξέρεις πολύ καλά οτι μέτα λεφτά γιοκ

chrisyah
23-12-05, 03:08
οπότε ο εργαζόμενος, σκεφτομένος την πάρτη του (κια καλά κάνει) σου λέει μεγάλε αυτό είναι ή εδώ ή στον δρόμο διάλεξε


εσύ τι θα διάλεγες;,

Μην μου πείς να τους καρφώσεις γιατί ξέρεις πολύ καλά οτι μέτα λεφτά γιοκ


Ο εργαζόμενος ναι μεν κοιτάει την πάρτη του άλλα δεν κάνει σωστά την δουλειά του έτσι δεν είναι ?

sdikr
23-12-05, 03:10
Ο εργαζόμενος ναι μεν κοιτάει την πάρτη του άλλα δεν κάνει σωστά την δουλειά του έτσι δεν είναι ?

Και όμως την κάνει, κάνει αυτό που θέλει το αφεντικό.

chrisyah
23-12-05, 03:22
Σύμφωνα λοιπόν και με το ακραίο παράδειγμα του mastermind, άυριο αν του δώσει 40 κιλά χασίς για πούλημα το αφεντικό τότε θα φταίει το αφεντικό και μόνο.

Δεν νομίζω

Cafeeine
23-12-05, 03:34
Το παράδειγμα με το χασίσι είναι ακραίο γιατί δεν πρόκειται να έρθει ο κος Μπάμπης Χασισέμπορας σε σένα το νεόφυτο να σου δώσει να πουλήσεις σε σχολεία, χωρίς δείγματα γραφής, που σημαίνει οτι όσοι την κάνουν την ζημιά είναι κατα πασα πιθανότητα ήδη κουμάσια.

Πάλι δεν κατάλαβες οτι δεν δικαιολογούμε την παρανομία των υπαλλήλων, αλλά την ζημιά την έκανε το αφεντικό ( ή ο προιστάμενος) και αυτός έχει την ευθύνη για ότι γίνεται. Ο υπάλληλος το χειρότερο που μπορώ να του φορτώσω είναι στην 1η υποτροπή να του απαγορευτεί να ξαναδουλεψει σε ευαίσθητους για την υγεία τομεις, και στην 2η υποτροπή να μιλάμε για ποινικές διώξεις. Αυτό όμως με την προυπόθεση στα αφέντικα και στους υπεύθυνους να πέφτει η χατζάρα άμεσα και τελεσίδικα. Ετσι θα στρώσει η αγορά.

chrisyah
23-12-05, 04:15
Το παράδειγμα με το χασίσι είναι ακραίο γιατί δεν πρόκειται να έρθει ο κος Μπάμπης Χασισέμπορας σε σένα το νεόφυτο να σου δώσει να πουλήσεις σε σχολεία, χωρίς δείγματα γραφής, που σημαίνει οτι όσοι την κάνουν την ζημιά είναι κατα πασα πιθανότητα ήδη κουμάσια.

Πάλι δεν κατάλαβες οτι δεν δικαιολογούμε την παρανομία των υπαλλήλων, αλλά την ζημιά την έκανε το αφεντικό ( ή ο προιστάμενος) και αυτός έχει την ευθύνη για ότι γίνεται. Ο υπάλληλος το χειρότερο που μπορώ να του φορτώσω είναι στην 1η υποτροπή να του απαγορευτεί να ξαναδουλεψει σε ευαίσθητους για την υγεία τομεις, και στην 2η υποτροπή να μιλάμε για ποινικές διώξεις. Αυτό όμως με την προυπόθεση στα αφέντικα και στους υπεύθυνους να πέφτει η χατζάρα άμεσα και τελεσίδικα. Ετσι θα στρώσει η αγορά.


Σε αυτό το σχόλιο συμφωνώ 100 %.

Καληνύχτα...

Cafeeine
23-12-05, 04:19
Καλη νυχτα και ...καλή μας όρεξη:oops:

pelasgian
23-12-05, 04:56
Παίδες, έλεγχος, έλεγχος, έλεγχος.
Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι κάποιος κάνει ένα «σόου», μετά τα κονομάει και ξαχνάνε όλοι το όλο θέμα.

Έλεγχος, έλεγχος, ΣΥΝΕΧΗΣ έλεγχος. Το μόνο που μας γλυτώνει από τους ΠΟΝΤΙΚΟΥΣ όλων των μορφών.

Όπου υπάρχει το τυράκι, υπάρχει και ένα ποντίκι από πίσω. Το θέμα δεν είναι να φωνάζουμε ένα «ούστ» μία στο τόσο για να φεύγουν τα ποντίκια. Το θέμα είναι να φέρουμε τον εξολοθρευτή.

Arnie for president!

υ.γ. έχω να φάω τυρόπιτα γύρω στα έξι χρόνια! Γενικά το «έξω» δεν το εμπιστεύομαι. Έχω πιάσει ακόμα και μαγαζί που είμαι τακτικός να μου κάνει «κουτσουκέλα».

ypopto_mpifteki
23-12-05, 07:44
Εγώ θα έλεγα μάλλον κατάσχεση της επιχείρησης, και πλειστηριασμό.

Το μόνο που με προβληματίζει με τέτοιες λύσεις είναι η ενδεχόμενη εκμετάλευσή τους για εξολόθρευση επαγγελματικών αντιπάλων

Κοίτα πρωινιάτικα σε τι θέμα βρήκα να απαντήσω...μπλιάχ! :lol:

Αλλά πρέπει να στηρίξω κι εγω την συντεχνία μου των ύποπτων τροφίμων.

1) Να γεμίσουν ταμεία απο τα πρόστιμα.
2) Να χτυπίσουν ανταγωνιστές. (ειδικά τώρα στις γιορτές)
3) Να δείξουν οτι κάνουν κάτι για το τόπο να ανέβουν οι δημοσκοπήσεις που έχουν κολήσει στο 1%.
4) Να ξαναβγούν οι ημέτεροι Νομάρχες/Δήμαρχοι.
5) Γιατί νοιάζονται για τον πολίτη. (Που νοιάζονται? Είδατε εσείς να νοιάζονται αλλού για να τους πιστέψω κι εδω? Χωρίς "όφελος" δεν νοιάζωνται)

Ερωτήσεις κοινού:

Επίσης γιατί οι αποκαλύψεις ειδικά απο το συγκεκριμένο κανάλι?
Ο συγκεκριμένος δημ/άφος πληρώνεται καλά και πρέπει να φέρνει εξίσουν ανταποδοτικά ωφέλη στο αφεντικό του. (έτσι δουλεύουν αυτοί) Σκοπεύει να ασχοληθεί με τα τρόφιμα ο ιδιοκτήτης του?


ypopto_mpifteki :haha :twisted:

Manos76
26-12-05, 03:18
Συνεχεις ελεγχοι και αν βρεθει καποιος βρωμιαρης προστιμο και εκπαιδευση διοτι οι ποιο πολλοι απο αυτους δεν ξερουν τι σημαινει υγειηνη. Οσο για τα προστιμα πιστευω πως πρεπει να τα κανουν τσουχτερα διοτι με τις φοβερες τελικα πολλοι τους μονο θα βαλουν μυαλο.

BadCluster
26-12-05, 20:15
Οι παραβάτες θέλουν αναστολή της άδειας λειτουργίας και κλείσιμο ανάλογα βέβαια την περίπτωση.
Οι γονείς μου έχουν τυροπιττάδικο και έχω να σας πω ότι κάποια στιγμή που ψάχναμε για υπάλληλο είχαμε πετύχει πολλούς που πραγματικά ήταν βρωμιάρηδες.
Δυστυχώς οι Έλληνες δεν έχουν καταλάβει ακόμα τη σημασίας στης υγιεινής και τις επιπτώσεις της στη διατροφή. Αυτή η "μαμακια" δεν κάνει διάκριση σε αφεντικά ή υπαλλήλους.
ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΜΙΑΡΗΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΓΙΕΙΝΗ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ.
Είμαι απο αυτούς που δε θέλω να τρώω έξω κυρίως για όσα έχετε πει παραπάνω και γιατί δε θέλω να χαλάω το στομάχι μου με σαβούρα.
Σαν συμβουλή σας λέω ότι ένας εύκολος-όχι απόλυτος-τρόπος για να διακρίνετε αν το μαγαζί είναι "καθαρό" είναι να κοιτάτε τις λεπτομέρειες και αν εκεί τηρούνται τα βασικά...
Απο τα τασάκια, τα κουτάλια, το ψωμί που σερβίρετε, το πουκάμισο στο γκαρσόνι εως την τουαλέττα του καταστήματος.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.