PDA

Επιστροφή στο Forum : Eρωτηση για ταχυτητα συνδεσης.



dimitris777
06-03-09, 21:29
Παιδια καλησπερα ηθελα να μου πειτε αν ισχυει αυτο που εχω ακουσει οτι αμα για απραδειγαμ εχουμε 24 αρα συνδεση και μπαινουμε με 12 ειναι χειροτερο απο το να ειχαμε μια πιο μικρη συνδεση.Ισχυει κατι τετοιο?Επισης παταω να κανω sped test σε διαφορα site που βρισκω στο google Και μου λεει οτι κανω donwload με 1.8 mb παρα μικρο δεν ειναι για την 24 αρα που εχω?επισης εκανα ενα αλλο test και μου εβγαλε 559.70 kbps ,τι ακριβως ειναι αυτο?Αμα μπω μεσα στο royter μου λεει οτι εχω συνδεθεο με 12800.Ευχαριστω πολυ.

ToFonikoAgouri
07-03-09, 01:08
1) Όχι, δεν αληθεύει. Όσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητα συγχρονισμού σου (αυτή που βλέπεις στη status page του router σου) τόσο καλύτερα. Τώρα, άσε τα προβλήματα των ελληνικών δικτύων. Η ταχύτητα συγχρονισμού είναι το αληθινό maximum που μπορείς να πιάσεις

2) Στα speedtest σου, εαν κατεβάζεις με 1.8 MB το δευτερόλεπτο, είσαι μια χαρα, εφ' όσον ζεις σε τόπο με κάποια απόσταση από το DSLam της πόλης σου. Και μη ξεχνάς πως αυτά τα 24 που παπαγαλίζουν όλοι συνεχώς είναι mega BIT per second, όχι byte. Άρα, με το να κατεβάζεις με 1.8MB το δευτερόλεπτο, πρέπει να συγχρονίζεις στα 14.4 mbps, πράγμα απολύτως λογικό εκτός και αν ζεις κολλητά στον κόμβο της πόλης σου. Οι ταχύτητες upload σου πρέπει να κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα - ποτέ κανείς δεν έχει πρόβλημα με upload εδώ γύρω - .
Κατα το δεύτερο τεστ σου, ίσως χρησιμοποίησες κέντρο αρκετά μακριά από την Ελλάδα, με αποτέλεσμα τα results να βγουν λανθασμένα και να φαίνονται αργά. Για τεστ, να προτιμάς servers πιο κοντά στην Ελλάδα ή και στην ίδια τη χώρα ακόμη.

3) Για την ταχύτητα συγχρονισμού του router σου μίλησα στο 1)

dimitris777
09-03-09, 00:49
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.Οποτε δεν χριαζεται να ψαχτω παραπανω για να εκμεταλευτω παραπανω την ταχυτητα μου ε?Διοτι οταν καταιβαζω με rapidshare δεν ειμαι και τοσο οικανοποιημενος διοτι πιο παλια ειχα δει και ταχυτητες μεχρι και ενα 1mb ενω τωρα το πολυ παω μεχρι 500kb. Aυτα και ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.