PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ 2PLAY FORTHNET



shouldangelsdie
06-03-09, 22:15
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ADSL ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Η ADSL ΜΟΥ ΜΕ ΣΑ ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ. ΤΗΝ ΠΡςΤΗ ΜΕΡΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΣΦΑΙΡΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΔΕΣΑ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΡΙΞΕ ΟΛΑ.
ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΔΥΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ.
Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΚΤΟΣ ΠΡΙΖΑΣ.

ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Lagman
06-03-09, 22:59
Τι τηλεφωνική συσκευή έχεις ; με μπαταρίες μήπως και αναγνώριση κλήσεων ; τι μάρκα ; τι φίλτρα έχεις ;

για ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.youtube.com/watch?v=ZeU6Ulg5Ca8

aa144
06-03-09, 23:02
Ή καλύτερα, ΕΧΕΙΣ φίλτρα; Τα έβαλες;

shouldangelsdie
06-03-09, 23:32
ΦΙΛΤΡΑ ΕΧς ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔςΣΑΝΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ TOMSON ΚΑΙ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΙΑ ΣΥΡΜΑΤΗ DECT ΤΗΣ GRUDNIC

........Auto merged post: shouldangelsdie πρόσθεσε 4 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΑΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΕΧΩ ΦΙΛΤΡΑΚΙ ΤΗΣ CRYPTO ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ GRUNDIG ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ, ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΠΗΡΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΔΥΚΤΙΟ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ.

hel
10-03-09, 01:21
Δοκίμασε άλλα φίλτρα.
Βάλε σε διαφορετικές πρίζες από πριν ρούτερ-τηλέφωνο μαζί.

Lagman
10-03-09, 20:41
Αρκετός κόσμος έχει τις παλιές πρίζες τηλεφώνου και όχι τις rj11 ...

Μήπως έχεις βάλει τα φίλτρα ανάποδα ;

shouldangelsdie
10-03-09, 21:06
λοιπον φιλε Lagman χιλια ευχαριστω!! ειχες απολυτο δικιο, πανω στην φορα και την εξαψη της ADSL την πατησα με το φιλτρο, το συνδεσα βιαστικα για να συνδεδεθω αρων των αρων και το συνδεσα εντελως αναποδα, τωρα νομιζω οτι ολα ειναι πολυ πολυ καλυτερα. εχω τις σωστες τιμες σε ολα, ownstream attenuation and margin.

και παλι χιλια ευχαριστω. (ενα μυαλο ολη μερα στη δουλεια και οταν γυρνας σπιτι το βραδυ στις 8 τι περιμενεις??)

Lagman
11-03-09, 09:50
λοιπον φιλε Lagman χιλια ευχαριστω!! ειχες απολυτο δικιο, πανω στην φορα και την εξαψη της ADSL την πατησα με το φιλτρο, το συνδεσα βιαστικα για να συνδεδεθω αρων των αρων και το συνδεσα εντελως αναποδα, τωρα νομιζω οτι ολα ειναι πολυ πολυ καλυτερα. εχω τις σωστες τιμες σε ολα, ownstream attenuation and margin.

και παλι χιλια ευχαριστω. (ενα μυαλο ολη μερα στη δουλεια και οταν γυρνας σπιτι το βραδυ στις 8 τι περιμενεις??)

Πάλι καλά που ήταν αυτό , γιατί έχουμε δει περιπτώσεις που άλλαξαν όλη την καλωδίωση του τηλεφώνου στο σπίτι για να λυθούν τα προβλήματα...

andreasp
11-03-09, 10:44
Πάλι καλά που ήταν αυτό , γιατί έχουμε δει περιπτώσεις που άλλαξαν όλη την καλωδίωση του τηλεφώνου στο σπίτι για να λυθούν τα προβλήματα...

Δεν μπορώ να φαντααστώ πώς είναι δυνατόν, να ενοχλούν τα 10-20-30μέτρα καλώδιο μέσα σε ένα σπίτι, και να επηρεάζουν την σύνδεση, μέσα στα 1-2-3-4 χιλίομετρα καλώδιο μέχρι το dslam, με διακλαδώσεις, υγρασίες, ποντίκια, κοψίματα, και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς!
Εκτός και αν υπάρχει περίπτωση σαν του φίλου παραπάνω, αυτά είναι μπούρδες των τηλεφωνικών εξυπηρετήσεων, για να καλύψουν τον κώλο τους!

Lagman
11-03-09, 16:11
Δεν μπορώ να φαντααστώ πώς είναι δυνατόν, να ενοχλούν τα 10-20-30μέτρα καλώδιο μέσα σε ένα σπίτι, και να επηρεάζουν την σύνδεση, μέσα στα 1-2-3-4 χιλίομετρα καλώδιο μέχρι το dslam, με διακλαδώσεις, υγρασίες, ποντίκια, κοψίματα, και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς!
Εκτός και αν υπάρχει περίπτωση σαν του φίλου παραπάνω, αυτά είναι μπούρδες των τηλεφωνικών εξυπηρετήσεων, για να καλύψουν τον κώλο τους!

νομίζεις ότι όλοι οι ηλεκτρολόγοι κάνουν καλή εγκατάσταση ;
Η μήπως η εγκατάσταση πριν 30 χρόνια είχε γίνει με το σκεπτικό ότι θα μπει adsl... είναι αρκετοί οι παράγοντες που επηρεάζουν την adsl .
Σπίτι μου θεώρησα σωστό να πληρώσω να αλλαχτεί η παλιά η καλωδίωση σε utp για να είμαι σίγουρος , αν είχα προβλήματα να μην οφείλονται σε πρίζες/καλωδίωση του σπιτιού .

shouldangelsdie
11-03-09, 22:26
Βασικα απο πρωσοπικης μου αποψης το σπιτι στο οποιο μενω ειναι απο τα πιο παλια, ευτυχως ομως ειμαι μολισ 500 μετρα σε ευθεια απο το dslam υπολογιζω κανα 800- 1000 σε καλωδιωση, ολες μου ομως οι εσωτερικες καλωδιωσεις απο το κουτι του ΟΤΕ της οικοδομης μεχρι το διαμερισμα μου ειναι καινουριες και οσο το δυνατο μικρες σε μηκος. απο και και επειτα το δουλευω wireless. τωρα που διορθωσα και το φιλτρο ολα οκ!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.