PDA

Επιστροφή στο Forum : sos !Δε μου ανοιγει το φακελο με τις φωτο :(



nikol1979
06-03-09, 23:09
Ειχα δημιουργησει ενα φακελο στην επιφανεια εργασιας στον οποιο ειχα ολες τις φωτο.Πριν απο λιγο που προσπαθησα να τον ανοιξω,μου βγαζει ενα μηνυμα με ενα κοκκινο Χ ...:''Παρουσιαστηκε ενα αγνωστο σφαλμα.Ορισμενα απο τα αρχεια σας σεν αντιγραφηκαν.''
Δε μπορω να καταλαβω τι συνεβη,δεν πειραξα κατι:( .Μπορει καποιος να με βοηθησει?

ploutonas
07-03-09, 01:12
Σαν ιος ή σκουλίκι ακούγεται. Πάμε πάλι...
Υπάρχουν δύο ειδών απειλές:
1. Σκουλίκια (spyware): αντιμετωπίζονται με προγράμματα σαν το search and destroy [http://www.safer-networking.org/en/download/index.html]
2. Ιοί (Viruses): αντιμετωπίζονται με τα antivirus π.χ AVG free [http://free.avg.com/download-avg-anti-virus-free-edition]

Τα προγράμματα αυτά τα εγκαθιστάς και τα κάνεις όσο πιο συχνά γίνεται update. Αν έχουν την δυνατότητα να κάνουν update από μόνα του (η λεγόμενη "Αυτόματη ενημέρωση") ενεργοποίησέ την.

Έλενξε αν έχεις κάποιο ιό ή σκουλίκι και πες μας.

υγ Καλώς όρισες

nikol1979
07-03-09, 01:24
Μαλλον...τωρα που το θυμηθηκα,χθες προσπαθησα να αντιγραψω καποιες φωτο σε εναν αλλο φακελο,ισως κατι εγινε σ αυτη τη διαδικασια.Δεν ειναι ιος,σκαναρισα ολο το φακελο με 2 διαφορετικα αντιβιοτικα που εχω.

ring0
07-03-09, 01:29
look here http://www.computerhope.com/issues/ch000589.htm:)

nikol1979
07-03-09, 01:48
το δοκιμασα κ αυτο....ΤΙΠΟΤΑ! :cry:]

Simpleton
07-03-09, 01:49
Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot του μηνύματος που σου βγάζει;

nikol1979
07-03-09, 03:41
δεν ξερω πως ,ειμαι καινουργια εδω :(
εψαξα αλλα δεν ειδα καπου να λεει επισυναψη.Λεει προσθηκη εικονας αλλα ζηταει διευθυνση URL της εικονας...(καλα νιωθω τελειως αχρηστη τωρα):cry:

Θάνος
07-03-09, 04:13
εμμμ..ψυχραιμία..:)

Σαν αρχή, έκανες επαναφορά σε προηγούμενο restote point?
Πιατεύω να γνωρίζεις τι είναι το restore point. Με αυτό επαναφέρεις τον υπολογιστή σου στην κατάσταση που βρισκόταν όταν έγινε αποθήκευση της κατάστασής του, δηλαδή restore point. (σημείο επαναφοράς)
Διαλέγεις το πιό πρόσφατο, που θυμάσαι ότι όλα λειτουργούσαν σωστά.
Εάν έκανες λανθασμένη επιλογή σημείου επαναφοράς, μπορείς να διαλέξεις άλλο που ήταν πριν, από αυτό που διάλεξες.

nikol1979
07-03-09, 04:34
Το προβλημα εμφανιστηκε σημερα.Εκανα επαναφορα συστηματος με ημερομηνια 3 μερες πιο πριν αλλα τιποτα :(

........Auto merged post: nikol1979 πρόσθεσε 2 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Mηπως παιζει ρολο που ειναι σε μορφη χαρτοφυλακα????
(ετσι το ειχα παντα ομως):hmm:

Θάνος
07-03-09, 04:46
Σε μορφή χαρτοφύλακα? Τι εννοείς με αυτό, δεν είναι ένας φάκελος που περιέχει μέσα αρχεία?
Τέλος πάντων, έχω να σου προτείνω μία δοκιμή ακόμα, δηλαδή να κάνεις εκκίνηση του υπολογιστή σε κατάσταση ασφάλειας (safe mode).
Στην κατάσταση ασφάλειας, ο υπολογιστής εκκινεί χωρίς να έχει φορτώσει προγράμματα καί drivers καί ίσως κακόβουλα προγραμματάκια που να μην σε αφήνουν να ανοίξεις το φάκελο (πιθανόν πάντα).
Για να εκκινήσεις έτσι, πατάς διαδοχικά το F8 στην διάρκεια του boot καί σε βγάζει σε μαύρη οθόνη με επιλογές εκκίνησης. Εσύ απλά επιλέγεις το safe mode καί δοκιμάζεις.
Μην φοβάσαι να το κάνεις, δεν πρόκειται να πάθει κάτι κακό ο υπολογιστής σου ή τα προγράμματά σου.
όταν μπεις στην επιφάνεια εργασίας, δοκίμασε να ανοίξεις το φάκελο...καί είδωμεν...:)

nikol1979
07-03-09, 04:56
Μπα....τιποτις!!

Θάνος
07-03-09, 05:00
τίποτις? :)
εμμμ..δεξί κλικ στο φάκελο (χαρτοφύλακα) καί ιδιότητες, τι αναφέρει?(μέγεθος, πόσους φάκελους/αρχεία,read only..κ.λ.π.) :hmm:

nikol1979
07-03-09, 05:10
Μεγεθος 3,34 GB
περιεχει 2594 αρχεια 102 φακελους(οχι κ λιγα)
μονο για αναγνωση..
αυτα!

Θάνος
07-03-09, 05:16
:hmm:...αντιγραφή καί μεταφορά δοκίμασες?

nikol1979
07-03-09, 05:19
που να φτασει το μυαλο μου μεχρι εκει???δε βοηθαει και το ξανθο...
μισο λεπτο...:cool:

Θάνος
07-03-09, 05:22
που να φτασει το μυαλο μου μεχρι εκει???δε βοηθαει και το ξανθο...
μισο λεπτο...:cool:
:lol::respekt:

nikol1979
07-03-09, 05:27
να σε φιλησω!δημιουργησα εναν αλλο φακελο και τα αντεγραψα ολα εκει!
Θα του τραβηξω τωρα μια διαγραφη που θα ειναι ολη δικη του!!
Να εισαι καλα!!!!!!!

........Auto merged post: nikol1979 πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σκεφτομαι να κανω τεχνιτη νοημοσυνη μετα απο αυτο...θα τα βαψω καστανα!!!!!!
:rofl:

Θάνος
07-03-09, 05:38
να σε φιλησω!δημιουργησα εναν αλλο φακελο και τα αντεγραψα ολα εκει!
Θα του τραβηξω τωρα μια διαγραφη που θα ειναι ολη δικη του!!
Να εισαι καλα!!!!!!!
:oops:..σιγά καλέ..ψυχραιμία. :p
Λοιπόν, μιά που είχε αίσιο τέλος η ιστορία, να θυμάσαι τα εξής...

1. Δεν βάζουμε ποτέ μεγάλα αρχεία ή φακέλους στην επιφάνεια εργασίας, παρά μόνο συντομεύσεις εκκίνησης προγραμμάτων.
2. Ότι μας είναι πολύτιμο, πάντα το έχουμε καί σε αντίγραφο, σε άλλο μέρος (σκληρό,σι ντι, ντι βι ντι), τουλάχιστον γιά μία φορά ακόμη.

..αυτά. :)

........Auto merged post: Θάνος πρόσθεσε 6 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Σκεφτομαι να κανω τεχνιτη νοημοσυνη μετα απο αυτο...θα τα βαψω καστανα!!!!!!
:rofl:
:lol:..όχι απότομες αλλαγές, έχουν επιπτώσεις.

nikol1979
07-03-09, 05:40
τα εχω και σε εξωτερικο σκληρο αλλα οχι ολα...
Λοιπον ακου τωρα τι εγινε(διαβασε μαλλον)
αφου μου τα μετεφερε μια χαρα,μετα που πηγα να ανοιξω το φακελο εβγαζε το ιδιο μηνυμα!τον διεγραψα και ξαναεκανα αντιγραφη.Την ωρα που αντεγραφε επιτοπου με συρσιμο τα εστειλα ολα στην επιφανεια εργασιας!και τα ξαναμαζεψα μετα φυσικα!Καλα ε?εχω αρχισει και με θαυμαζω!!
Σ ευχαριστω και παλι!!

Θάνος
07-03-09, 05:41
τα εχω και σε εξωτερικο σκληρο αλλα οχι ολα...
Λοιπον ακου τωρα τι εγινε(διαβασε μαλλον)
αφου μου τα μετεφερε μια χαρα,μετα που πηγα να ανοιξω το φακελο εβγαζε το ιδιο μηνυμα!τον διεγραψα και ξαναεκανα αντιγραφη.Την ωρα που αντεγραφε επιτοπου με συρσιμο τα εστειλα ολα στην επιφανεια εργασιας!και τα ξαναμαζεψα μετα φυσικα!Καλα ε?εχω αρχισει και με θαυμαζω!!
Σ ευχαριστω και παλι!!
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.