PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιωάννινα- ποιον πάροχο?



yiannakos
07-03-09, 04:28
Γεια σε όλους :)
Πρώην Φοιτητικό ΟnDsl Οtenet 2mbps Ιωάννινα (ΟΤΕ Περιβλέπτου)λήγει το πακέτο σε λίγες μέρες,χωρίς δικαίωμα ανανέωσης.
Ποιον πάροχο μου προτείνετε?
1) ας πούμε μέχρι 17 ευρώ (περίπου) το μήνα
2) απλά με ενδιαφέρει να συνεχίσω με αξιόπιστη,χωρίς διακοπές σύνδεση
3) να συνεχίσω να κατεβάzω τουλάχιστον με 230 mbps απο rapidshare
4) δεν με ενδιαφέρει τηλεφωνία
5) προφανώς αν προτιμάτε κάτι μεταξύ Connex-HOL-Forthnet-Tellas τηρουμένων των παραπάνω...

parsifal
07-03-09, 12:29
Καλημέρα.

Αφού δε σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία, θα πρότεινα να στραφείς σε μία Full LLU λύση: Είτε hol double-play lite (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=3&itmID=101) (23.9€/μήνα - 6Mbps) είτε Forthnet ADSL Economy (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179) (24.9€/μήνα - έως 24Mbps). Και στις δύο περιπτώσεις, θα μεταφερθείς στο ιδιόκτητο δίκτυο της αντίστοιχης εταιρείας και όσον αφορά την τηλεφωνία, οπότε θα πρέπει να υπολογίζεις -16€/μήνα περίπου που δίνεις τώρα ως πάγιο PSTN/ISDN στον ΟΤΕ.

Εγώ είμαι συνδρομητής κοντά 1.5 χρόνο στο Forthnet ADSL Economy και αρκετά ικανοποιημένος. Στο κέντρο 28ης Οκτωβρίου όμως, στον Περίβλεπτο δε γνωρίζω πώς είναι τα πράγματα. Τσέκαρε από τους wizards των εταιρειών αν υπάρχει διαθεσιμότητα ιδιόκτητου δικτύου στο κέντρο που υπάγεσαι.

yiannakos
07-03-09, 18:35
Καλό φαίνεται το HOL double pl.lite.
Και σημειωτέον αφού πληρώνω τώρα μόνο σχεδόν μόνο το πάγιο στον ΟΤΕ + 19.5 το Connex- 2 mbps = 35/ μήνα , συμφέρει το HOL LITE...
Aλλά δεν λένε τι εννούν 6 mbps? Υπάρχει περίπτωση να πέσει κάποια στιγμή της μέρας κάτω κι απο 1 mbps ή εννοούν σταθερά 6 ?
Αν έχει κάποιος HOL ας μου πει.
Επίσης μου είπαν οτι μπορεί να καθυστερήσει η ενεργοποίηση μέχρι και 2 μήνες!

ariadgr
07-03-09, 18:40
Καλό φαίνεται το HOL double pl.lite. Aλλά δεν λένε τι εννούν 6 mbps? Υπάρχει περίπτωση να πέσει κάποια στιγμή της μέρας κάτω κι απο 1 mbps ή εννοούν σταθερά 6 ?

Εννούν "μέχρι 6Mbps" όπως όλες οι dsl
Δεν είναι μισθωμένη γραμμή.

alex24
08-03-09, 00:19
hol με 1000

trd64
08-03-09, 12:53
Αν είσαι Ανατολή ΜΑΚΡΙΑ από forthnet.
Για άλλες περιοχές δεν ξέρω.

Γενικά θα έλεγα HOL.

yiannakos
08-03-09, 18:18
Όχι, ψηλά Δωδώνης (πάροδο) αλλά με προβληματίζει το μεγάλο διάστημα ενεργοποίησης.
Δεν θα έχω καν adsl για να συνδέομαι προσωρινά με άλλο τρόπο?

tsek
09-03-09, 22:56
Δεν θα έχω καν adsl για να συνδέομαι προσωρινά με άλλο τρόπο?
όχι ,δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα..

yiannakos
25-03-09, 07:22
Tελικά έκανα την αίτηση στην HOL για DP LITE στις 13 Μαρτίου, στις 15 έφυγαν και τα υπόλοιπα χαρτιά με την κουριερ τους, και μου είπανε για ενεργοποίηση περίπου σε 25 εργάσιμες , δηλ. ένα μήνα.
Περιμένω φυσικά και το sms...

gskarts
26-03-09, 17:57
τα ιωαννινα ειναι επιδοτούμενη περιοχή απο την ΚτΠ της HOL (εχει 50% επιδότηδη στο adsl)
http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=39&itmID=109&la=1
:-)

yiannakos
28-03-09, 01:21
τα ιωαννινα ειναι επιδοτούμενη περιοχή απο την ΚτΠ της HOL (εχει 50% επιδότηδη στο adsl)
http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=39&itmID=109&la=1
:-)

Ξέρεις αν είναι αυτό που προπληρώνεις υποχρεωτικά για ένα χρόνο, δηλ. περίπου 200 Ευρώ?
Όσο για το laptop που δίνουν, με το 50% έκπτωση, πράγματι, δεν αξίζει πάνω απο 400 Ευρώ...:down:

gskarts
30-03-09, 10:30
Ναι, ειναι για ενα χρόνο.
Όσο για το laptop, η προσφορά είναι εδω και ένα χρόνο. Άρα η τιμή είναι ανάλογη αυτών πριν ένα χρόνο. Και πάντα σε τετοιες περιπτώσεις μην περιμένεις να δεις κατι ιδιαίτερο σε επιδόσεις. Εδω γνωστά μαγαζιά για pc που έχουν ετοιμα συστήματα τι κάνουν, σου έχουν μια "φανταχτερή" cpu και μια καρτα γραφικών και motherboard, ram κτλ είναι μαπα!!!

yiannakos
23-04-09, 17:15
Η σύνδεση έγινε ακριβώς τη μέρα που μου έγραψαν στο sms.
Oι πρώτες εντυπώσεις θετικές, μόνο το Σωκρατικo-router έχει κάτι περίεργα, αλλά φαίνεται αξιόπιστο...
Όσο για download (απο rapid) μόνο αργά το βράδυ τρέχει με 630 mb/s, την ημέρα μετα βίας 120 mb/s.
Άντε να δούμε και τον πρώτο λογαριασμό...

AgentWolf
13-07-09, 12:56
Η σύνδεση έγινε ακριβώς τη μέρα που μου έγραψαν στο sms.
Oι πρώτες εντυπώσεις θετικές, μόνο το Σωκρατικo-router έχει κάτι περίεργα, αλλά φαίνεται αξιόπιστο...
Όσο για download (απο rapid) μόνο αργά το βράδυ τρέχει με 630 mb/s, την ημέρα μετα βίας 120 mb/s.
Άντε να δούμε και τον πρώτο λογαριασμό...

Που τις είδες τις θετικές εντυπώσεις;
Το να έχεις τέτοια διαφορά στις ταχύτητες μεταξύ ημέρας και νύχτας, δεν είναι θετικό...

tsabasid
07-09-09, 22:37
Καλησπέρα. Έχω ένα φίλο που μένει Ανατολή και σκέφτεται να βάλει FORTHnet. Υπάρχει κανείς που μένει ανατολή να μας πει τι γίνεται με τη FORTHnet σε εκείνη εκεί την περιοχή; Εγώ στο στάδιο μένω και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

nontasaggelis
07-09-09, 23:11
Καλησπέρα. Έχω ένα φίλο που μένει Ανατολή και σκέφτεται να βάλει FORTHnet. Υπάρχει κανείς που μένει ανατολή να μας πει τι γίνεται με τη FORTHnet σε εκείνη εκεί την περιοχή; Εγώ στο στάδιο μένω και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Η Ανατολη ειναι πολυ μακρια απο την Περιβλεπτο οπου ειναι τα DSLAM!
Με την forthnet θα εχει λιγο πιο υψηλη ταχυτητα συγχρονισμου,αλλα πολλες αποσυνδεσεις λογω χαμηλου SNR!
Εχω προσωπικη εμπειρια!
Με τον οτε στα 2 θα ειναι βραχος!Στα 8 θα κλειδωνει πιο χαμηλα,αλλα υπαρχει περιπτωση ναναι σταθερος(αναλογα που μενει στην Ανατολη και τι καλωδιακο δικτυο θα εχει εκει).

tsabasid
07-09-09, 23:40
Ο φίλος μου, μένει στο Δημαρχείο της Ανατολής. Εκτός FORTHnet, υπάρχει κάποιος άλλος εναλλακτικός ο οποίος να έχει καλύτερη επίδοση στην εν λόγω περιοχή.(πχ HoL);


Όταν λες για αποσυνδέσεις, πόσο συχνά συνέβαινε σε σένα και πόση ώρα κρατούσε συνήθως;

nontasaggelis
08-09-09, 01:13
Ο φίλος μου, μένει στο Δημαρχείο της Ανατολής. Εκτός FORTHnet, υπάρχει κάποιος άλλος εναλλακτικός ο οποίος να έχει καλύτερη επίδοση στην εν λόγω περιοχή.(πχ HoL);


Όταν λες για αποσυνδέσεις, πόσο συχνά συνέβαινε σε σένα και πόση ώρα κρατούσε συνήθως;

Tα παραπανω περιλαμβανουν και την περιοχη του Δημαρχειου!
Οι αποσυνδεσεις ηταν 6-7 την ημερα και διαρκουσαν λιγο!(αυτα πριν 1 χρονο βεβαια)
Ξερω οτι η ΤΕΛΛΑΣ σερνεται,αλλα μαλλον το προβλημα ειναι πανελληνιο και οχι της Ανατολης!
Για την ΗΟL δεν γνωριζω!(για μεσα στα Ιωαννινα εχω ακουσει σχετικα καλες κριτικες)
Με τον ΟΤΕ τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα! Απολυτα σταθερα! Κατι που βεβαια ηθελα εγω λογω VOIP τηλεφωνιας και λογω ειδικου VPNs τουνελ με το Συζευξις!(ειχα εκτεθει αγρια και με τις επανασυνδεσεις και τους κωδικους στα τουνελ και με τις διακοπες στα τηλεφωνα-με το .....ακουστικο στο χερι!!!!!!)_
Οπως καταλαβαινεις, εξαρταται τι θελει ο καθενας!Σταθεροτητα η ψηλες ταχυτητες συχρονισμου με πιθανες αποσυνδεσεις(και χωρις να απολαμβανεις στην πραξη αυτες τις ταχυτητες ορισμενες φορες)

tsabasid
08-09-09, 02:05
Σ'ευχαριστώ πολύ. Για τον ΟΤΕ ξέρω ότι είναι σταθερός αλλά το παιδί θέλει να φύγει από τα 2Mpbs και να πάει σε κάτι γρήγορο αλλά ο ΟΤΕ είναι ασύμφορος για αυτόν, για αυτό ψάχνουμε τώρα να δούμε ποιος εναλλακτικός είναι καλύτερος στην περιοχή. Αν κάποιος άλλος έχει πρόσφατη εμπειρία με κάποιον εναλλακτικό πάροχο στην περιοχή της Ανατολής ας κάνει το καλό να ρίξει λίγο φως. :)

manicx
08-09-09, 10:55
Ανατολή θα έχει attenuation γύρω στο 50. Παλαιότερα υπήρχε ένα post από ενεργοποιημένο στην Ανατολή με forthnet... Αναφέρει στατιστικά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1857789&postcount=91). H εμπειρία (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1827001&postcount=66) που αναφέρει ο φίλος παραπάνω.

chtas
13-09-09, 20:24
Γνωρίζει κανείς τι γίνετε με τα ping με HOL ή Forthnet στα Γιάννενα; Του ΟΤΕ είναι πολύ χαμηλά, και θα ήθελα να δω τι παίζει και αλλού.

Επίσης, αν δικαιούμαι φοιτητικό να πάω με τα 1000 για αυτό ή για τον x, y λόγο να το σκεφτώ για απλό πακέτο;

manicx
14-09-09, 10:42
Ping στα Γιάννινα με Forthnet είχα τσεκάρει τελευταία φορά πριν το καλοκαίρι και δεν ήταν καλά. 40+ προς Αθήνα στην καλύτερη και 100φεύγα για Γερμανία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.